Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez Coppercat » sobota, 15 lutego 2014, 13:19

Hej,
zakładam ten warsztat troszkę w pośpiechu, bo będę potrzebował Waszej pomocy, rady itp.
Od pewnego czasu noszę się z zamiarem popełnienia projektu polegającego na zrobieniu kilku wersji jednego modelu równocześnie.
Wybór padł na Mercedes'a SLR McLaren. Jakiś czas temu nabyłem od pewnego sympatycznego forumowicza z Poznania dwa modele 24290 Tamiya. Jeden zestaw był kompletny i nie naruszony, drugi natomiast rozpoczęty i jak się okazało nie kompletny.
Dokupiłem trzeci zestaw i trochę dodatków i na chwilę obecną podstawowy "arsenał" wygląda nastepująco:

1. Modele
Obrazek

2. Dodatki
a) Wypasiony zestaw ABER'a 24031. Bardzo bolało przy zakupie,ale było warto - Draz pięknie to zaprojektował 8-) . W zestawie są zupełnie unikalne elementy, których próżno szukać u innych producentów. Polecam wszystkim, których na to stać :twisted:
Obrazek

b) Zestaw Carzy Modeler'a EP0033 - też full wypas, ale inaczej niż u ABER'a.
Obrazek

c) Zestaw Hobby Design HD02-0129. Po prostu przyzwoite blaszki, ale na tym koniec. Dedykowany do wersji 722.
Obrazek

d) Zawiasy maski silnika Top Gun Works TG-E010. Zawiasy dużo skromniejsze niż te z zestawu ABER'a
Obrazek

e) Transkit Hobby Design HD03-0049. Żywiczny zestaw do budowy roadster'a plus parę blaszek na okrasę. O tyle fajny zestaw, że zawiera przedni zderzak do 722 oraz felgi do tej wersji. Niestety jakość odlewów fatalna :evil: (jak zwykle u HD).
Obrazek

f) Transkit A+Club TKC-002 - do wersji Brabus. Zestaw skromny (jak na swoją cenę :twisted: ), ale zawiera przedni spojler i felgi. Niektóre rzeczy z instrukcji są mało czytelne, ale o tym później.
Obrazek

Zaopatrzyłem się również w farby Zero Paints:
- Fayalite Green Metallic ZP-1040-601
- Galaxite Black Metallic ZP-1040-971
- Coronadite Gray Metallic ZP-1040-704

Plany są takie:
- trzy wersje SLR'a: "zwykły", Brabus i na deser roadster.
- warsztat prowadzony równolegle dla wszystkich wersji (przynajmniej na początku).

Piszcie co o tym sądzicie. Mile widziane propozycje, pomysły, uwagi.
Prace już ruszyły, ale na tym etapie jeszcze mogę wszystko zmienić.
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Reklama

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez toled » sobota, 15 lutego 2014, 15:40

Mnie by już bolało kupienie trzech SLR, o dodatkach nie wspomnę:D Nie mój przedział wiekowy pojazdu, ale chętnie pooglądam ;-)
Pozdrawiam - Wojtek Bryński
toled
 
Posty: 283
Dołączył(a): piątek, 16 maja 2008, 22:29

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez Coppercat » sobota, 15 lutego 2014, 15:45

toled napisał(a):Mnie by już bolało kupienie trzech SLR, o dodatkach nie wspomnę:D Nie mój przedział wiekowy pojazdu, ale chętnie pooglądam ;-)


Zakup modeli nie był bolesny, bo kupiłem od modelarza, który się ich pozbywał. Ostatni model kupowałem przez zaprzyjaźniony sklep (ksmodel.pl) i to było troszkę bolesne :cry:
Dodatki były zbierane przez jakiś czas, więc też ciężar został rozłożony na raty :twisted:

Co masz na myśli pisząc o "przedziale wiekowym pojazdu" ? Nie bardzo rozumiem....
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez toled » sobota, 15 lutego 2014, 16:36

To, że wolę stare klasyki, niżeli nowoczesne pojazdy sportowe :D
Pozdrawiam - Wojtek Bryński
toled
 
Posty: 283
Dołączył(a): piątek, 16 maja 2008, 22:29

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez Coppercat » sobota, 15 lutego 2014, 18:00

toled napisał(a):To, że wolę stare klasyki, niżeli nowoczesne pojazdy sportowe :D


Mam tak samo 8-)
Niedawno popełniłem Cady'ego z 1933, a wkolejce czekają" Talbot Lago, Delahaye, Bugatti t.50, Austin Healey, RR i kilka innych.
Miło, że jest ktoś, kto lubi klasyki, bo mało ich na forum :D
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez Coppercat » poniedziałek, 17 lutego 2014, 00:50

Sorry, że daję post pod postem, ale już wyjaśniam dlaczego.
Miałem przygodę :cry: :evil: :cry:

Otóż jeden z modeli był "używany". Ktoś pomalował elementy karoserii. Mnie ten lakier wybitnie nie pasował, więc postanowiłem go zmyć. Niby prosta sprawa: elementy do kreta i już. Niestety, kret zmył lakier i owszem, ale nie ruszył podkładu, który zrobił się kleisty i pomarszczył się mocno.
Decyzja była jedna: DOT3 :twisted:
I tu zaczęła się tragedia. DOT nie zmył podkładu, ale zniszczył materiał kasty :szok:

Tak wyglądały poszczególne części po ewakuacji z kąpieli:

Główna część budy
Obrazek

Maska silnika
Obrazek

Tyle zostało ze zderzaka
Obrazek

I w końcu skrzela
Obrazek

Siąść i płakać :evil:

Dałem już ogłoszenia na forach. Może znajdzie się ktoś, kto ma na zbyciu budę do tego modelu, albo cały model do złomowania.
Narazie czarno widzę trzecią opcję mojego projektu. Nieźle się zaczęło .......

Prace rozpoczęte. Robię koła i silniki. Aktualizacja wkrótce.
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez toled » poniedziałek, 17 lutego 2014, 11:10

Rzeczywiście, siąść i płakać. Dlatego ja osobiście używam Cleanluxa, a jak coś jest bardzo uparte, to Wamodu - wszystko schodzi pięknie i nigdy mi nic nie zniszczyło.
Pozdrawiam - Wojtek Bryński
toled
 
Posty: 283
Dołączył(a): piątek, 16 maja 2008, 22:29

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez xenomorph » poniedziałek, 17 lutego 2014, 11:50

Szczęście w nieszczęściu, teraz pozostaje Ci zrobić z niego samochód po wypadku, albo podpaleniu przez łobuzów.
Ideologię wymyśl sobie sam, bo przygotowanie modelu pod spalony pojazd masz już świetne.

Pozdrawiam 8-)
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 12:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez Coppercat » poniedziałek, 17 lutego 2014, 12:30

xenomorph napisał(a):Szczęście w nieszczęściu, teraz pozostaje Ci zrobić z niego samochód po wypadku, albo podpaleniu przez łobuzów.
Ideologię wymyśl sobie sam, bo przygotowanie modelu pod spalony pojazd masz już świetne.

Pozdrawiam 8-)


Niezły pomysł :twisted: :twisted: :twisted: :idea:
Ale to może być wersja czwarta 8-)

Wracając do warsztatu:
robię felgi do wersji Brabus. Napotkałem w instrukcji do transkit'u taką rzecz:
Obrazek
Nie bardzo wiem o co chodzi. Mogę się domyślać, że jest to szablon do podcięcia opon. Jednak rysunki są dość zagadkowe :idea:
Szablonik po wycięciu z ramki wygląda tak:
Obrazek

A po założeniu na koło tak:
Obrazek

Z instrukcji wynika, że nacięcie powinno być po zewnętrznej krawędzi gumy, ale szablon sugerował by raczej podcięcie na rant felgi. Nie bardzo widzę sens takiego zabiegu, ale mogę się mylić.

Czy macie może jakieś pomysły co z tym zrobić :?: I czy w ogóle coś robić :?:
Dodam, że opony pasują do felg (również tych z transkit'u) i nie ma tu problemu. Dlaczego producent (A+Club) zadał sobie tyle trudu na zrobienie szablonu, który byłby nie potrzebny :?:
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez Coppercat » wtorek, 18 lutego 2014, 11:11

Hej,
napisałem do HLJ z prośbą o pomoc w zdobyciu ramek z kastą. Wyczytałem na forum, że oni się tym zajmują.
Niestety dostałem miłą, ale stanowczą odpowiedź, że nie pomogą:
"..... We're very sorry, but we are no longer able to provide parts, other than for quality control issues with items purchased directly from us and reported within 10 days of receipt. Please see our Parts & Support page for details: http://www.hlj.com/helpcenter/parts.html ....."

faktycznie na stronie jest takowa informacja:
NOTE: Please note that at this time we cannot accept orders for parts in general, but only for parts that arrived broken or missing in items received from HobbyLink Japan within the last 10 days.

Piszę o tym dla informacji, że tą drogą nie załatwi się zapasowych ramek, części itp. :evil:
No i kiszka :?
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez toled » wtorek, 18 lutego 2014, 11:16

A może spróbuj napisać wprost do Tamiyi? Ew. jakiegoś dystrybutora ich towaru.
Pozdrawiam - Wojtek Bryński
toled
 
Posty: 283
Dołączył(a): piątek, 16 maja 2008, 22:29

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez Coppercat » wtorek, 18 lutego 2014, 12:08

Jasne.
Poszło narazie do polskiego dystrybutora.
Tu też jest ciekawostka. Na stronie producenta (Tamiya) jako przedstawiciel na Polskę wymieniona jest firma ATA Sp. z o.o. (Hit Bis). Tam też złożyłem zamówienie (osobiście - Blue City Warszawa). Na wcześniejsze maile niestety nie było odpowiedzi.
Ciekawostką jest fakt, że znam inną firmę, która dystrybuuje produkty Tamiya w naszym pięknym i dziwnym kraju :shock:
Nie wymieniam jej z nazwy, bo nie mam takiego upoważnienia a info mam z przekazu ustnego.

Podsumowując: polski dystrybutor przyjął zamówienie, ale termin realizacji to minimum 3 miesiące. O cenie nic nie wiem, ale jest zastrzeżenie, że jakby cóś, to mogę nie kupować .....
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez Coppercat » środa, 19 lutego 2014, 01:03

Aktualizacja.
Trwa budowa kół. Na chwilę obecną zrobiłem komplety do wersji Brabus i 722:
Felgi pochodzą z transkit'ów.
Najpierw Brabus. Felgi produkcji A+Club początkowo wyglądały tak:
Obrazek

Postanowiłem jednak wykorzystać obręcze T2M a z odlewów wykorzystać jedynie "kołpaki".
Po wycięciu usunąłem nity i śruby, nawierciłem otworki i starałem się doprowadzić żywicę do możliwie dobrego wyglądu.
Nie było to łatwe :twisted:
Obrazek

Po pierwszej warstwie podkładu okazało się ile pracy trzeba włożyć w te odlewy, żeby jakoś wyglądały.
Obrazek

Przygotowałem odpowiednią ilość śrub i nitów.
Obrazek

Potem poszedł czarny metalik i montaż całości. Wyszło tak:
Obrazek

Myślałem, że najgorsze mam za sobą póki nie obejrzałem felg do wersji 722 zrobionych przez HD.
Obrazek

Najgorsze kryło się jednak od drugiej strony. Z tyłu mianowicie nie było żadnego mocowania felg, tylko płaski krążek żywicy na dodatek mocno nie centryczny. Po wyznaczeniu środka, podfrezowałem otwór pod przyszłe mocowanie felg. Widać jak bardzo HD nie wcelowało w środek :shock:
Obrazek

Przygotowałem sobie kawałki rurki alu.
Obrazek

I wkleiłem w przygotowane otwory.
Obrazek

Nie miałem odpowiednich śrub, więc próbowałem sobie jakoś poradzić. Nawierciłem śruby z łbami sześciokątnymi.
Obrazek

Potem poszedł czarny połysk. I tu mam wątpliwości: czy aby na pewno połysk to dobry pomysł ... :?:
Obrazek

Żeby nie zanudzać wrzucam na koniec fotki gotowych felg. Próbowałem dać gumy zestawowe, ale średnio mi się podobały. Zresztą oceńcie sami.
Obrazek
Obrazek

I obie wersje razem
Obrazek
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez szpaku86 » środa, 19 lutego 2014, 16:55

Widac ze sporo pracy pochlonely te felgi...
Moze te do 722 pomalowac na matt ?? efekt byl by moze ciekawszy...

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 18:59

Re: Mercedes_SLR_McLaren_1/24_TAMIYA_x3

Postprzez Coppercat » środa, 19 lutego 2014, 17:02

szpaku86 napisał(a):Widac ze sporo pracy pochlonely te felgi...
Moze te do 722 pomalowac na matt ?? efekt byl by moze ciekawszy...

Pozdrawiam
Krzysztof

też się skłaniam do takiej wersji :idea:
Może nie zupełnie mat, ale spróbuję satyny :idea:
Na fotkach te felgi dają tyle odblasków, że aż trudno uwierzyć. Ostatnie fotki robiłem w namiocie i też nie wygląda to najlepiej.
Drugi zestaw jest fuknięty metalikiem i jest OK.
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości