Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Adas' » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 11:16

Mialem do tego grata nie otwierac warsztatu, bo jestem juz dosc daleko, i dlatego ze jest to najwieksza rzeznia modelarska jakiej kiedykolwiek mialem okazje doswiadczyc. Ale potrzebuje drugiej i dziesiatej pary oczu, am nadzieje ze takowe sie tu znajda i pomoga odgadnac co "nie gra".

Na poczatek pare slow o tym z czego buduje tego grata. Airtrax to firma z Finlandii, prowadzona przez niejakiego Juha Airio, kto interesuje sie choc kapke modelami samochodow juz nieraz potknal sie o to imie, gosciu buduje piekne modele, wiele z nich od podstaw. No i pare z nich jest powielaych w zywicy i... Tyle wiadomo. Juha Airio to duch, oprocz kilku zdjec jego aut w kiepskiej rozdzielczosci i listy zestawow firmy Airtrax w www niema NIC. Na pudelku nie bylo adresu, majla, telefonu, Airtrax niema fajsbuka, gugla, strony www. Moj zestaw kupil mi kolega z pracy na jakiejs wystawie.

W pudelku byl dosc dziwny transkit. Dziwny bo do skompletowania potrzeba zestawu Lotusa 7 Tamiyii, ale wlasciwie z zestawu potrzeba tylko tylnej osi, przednich hamulcow i... Tyle. Reszta jest, albo musi byc zrobiona od podstaw (piora resorow w tyle, "nogi" zawieszenia w przedzie itede...

Jakosc odlewu byla, u mnie przynajmniej, rewelacyjna. Karoseria bardzo ladna, zadnych babli, nic.

Teraz tak. Widzialem ten samochod zbudowany z tego zestawu dwa razy, raz przez samego Airio, a raz przez niejakiego Michaela Kroegera.

Tu Juha Airio:

Obrazek

Obrazek

Tu Kroeger:

Obrazek

Obrazek

Oba maja bledy, ale o tym zaraz...

Teraz tak.

Tak wygladal moj zlozony w zeszlym tygodniu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I nie wyglada jak prawdziwe auto. Gdzies jest blad. Po oberzeniu setki zdjec znalazlem cztery bledy.

1. Narozniki nad kierunkowskazami sa o wiele za spiczaste i przez to blotnik jest w jego gornej linii zbyt prosty (ten sam problem ma auto Kroegerea i Airio)
2. Kola sa zbyt gleboko w nadkolach
3. Lampy sa blednie osadzone w "oczodolach".
4. Kola przednie sa "za daleko" w tyle, przez to przod wydaje sie zbyt dlugi (ten sam problem co Kroeger).

Teraz tak, zeszlifowalem te blotniki wedle zdjec, zeszlifowalem tez narozniki blotnikow w tyle, po wielu nie udanych probach zmodyfikowania zawieszenia, pourywalem kolka, i na chama powiercilem dziury 1mm, i wszystko osadzilem na oskach, jak zabawke. Jak wyschlo to poustawialem sobie kola przez doginanie osiek tak zeby bylo dobze (jak auto Airio). Teraz bede musial tam troche pomaskowac, ale auto ma docelowo stac na podstawce (naprawde), i nie martwie sie ze cos bedzie z tego dosztukowania widac... Przednia szybe "wypchalem" na tyle na ile sie to dalo (Kroeger ma ja prawie plaska i to psuje ogolny wyglad auta, ale szybe jako powod ze auto wyglada niedobze wyeliminowalem, bo mam tu zabawke w 1:87, i ten wyglada jak Taunus, choc szyba jest tak samo gleboko jak w aucie Miechaela).
Poprawilem tez lampy, teraz sa prosto i troche glebiej.

Ale. Dalej nie chce wygladac jak Taunus 17m, i nie potrafie zgadnac dlaczego tak jest.

Dlatego tu zdjecia z dzis. Na niektorych bagaznik dachowy jest oparty o przod, i na tych zdjeciach to jest Taunus. Dlatego mysle ze blad jest gdzies w tej okolicy. Kerunkowskazy?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu jeszcze pare zdjec bez porownania:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bagaznik bedzie albo oparty o auto, albo pofrunie, mysle ze zaburza itak juz niebardzo mi sie widzaca sylwetke auta.

Obrazek

To jedyne zdjecie jakie mam gdzie z czystym sumieniem moge powiedziec ze to ten samochod ktory chce zbudowac...

Obrazek

Jednym z wiekszych problemow samochodzika jest tez to ze bardzo dlugo myslalem ze to brak szyb go "psuje", i dlatego wkleilem je, i przez to niemam wiele mozliwosci anizeli powolne i ostrozne struganie tu i tam.

Ale co mysli Widownia? Moze to tylko moja paranoja? Zmuszam sie do tego grata, jak byl by plastik to bym go srunal o sciane, a tak to mi szkoda, i podoba mi sie malowanie do tegj pory...
Avatar użytkownika
Adas'
 
Posty: 723
Dołączył(a): poniedziałek, 12 marca 2012, 19:00

Reklama

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 12:37

To który jest ten nieprawdziwy? ;o)
Oprócz braku tylnych drzwi, jeżeli miałbym się czepiać, to oprócz braku tylnych drzwi w modelu, ma on chyba stosunkowo wyższą karoserię. W oryginale przez to przód i tył jest jakby bardziej "rozdeptany", a szyba wygląda na wyższą. Stąd może zaburzenia proporcji. Ale żeby to zobaczyć musiałem się mocno przyglądać i jest to już zwykłe czepiactwo.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9960
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Adas' » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 13:22

Mysle ze wysokosc karoserii to raczej zludzenie przez te drzwi. Ale nie jestem pewien. Dzis jeszcze troche podszlifuje te narozniki nad kierunkami, bo choc tu:

Obrazek

ten luk jest bardzo lagodny, to wydaje mi sie jednak ze w modelu troche zbyt nagle on sie zaczyna...

Tak czy siak, zmiana tego i rozstaw osi (i podwyzszenie zawieszenia), bardzo pomoglo w ogolnym odbiorze modelu (patrz. auto Kroegera), ale jednak nie do konca to jest to. Zastanawiam sie tez nad lampami, moze to one mi ten samochodzik tak psuja? Chyba zazielenie obydwie tak jak ta lewa zeby byly tak samo nieprzejrzyste.

Tu narozniki "podszlifowane" w Fotoszopie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze cos, widzialem wiele zdjec na ktorych w tych autach te "oczodoly" byly pomalowane na inny kolor...

Obrazek

Ale mam mieszane uczucie i nie wiem czy zrobic tak, czy raczej nie...
Avatar użytkownika
Adas'
 
Posty: 723
Dołączył(a): poniedziałek, 12 marca 2012, 19:00

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Coppercat » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 13:39

Coś w tym jest, co napisał Piotr :idea:
Mnie się wydaje, że maska w modelu jest bardziej "garbata, niż w rzeczywistości. Przez to wydaje się za wysoka. Tak od przednich świateł w górę.

Z tyłem też chyba jest coś tędy.
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Slash » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:31

Prawdopodobnie największym problemem jest to, że model jest tak ze 24 razy za mały. Nie ma siły. Inaczej trochę działa perspektywa i zupełnie inaczej światło.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Adas' » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:44

Ja o tym wiem. Wiem tez ze to nie jest najlatwiejsze auto do odwzorowania, ale Revell w 1:18 potrafil go zrobic tak jak sie nalezy, w 1:43 da takiego ktory "gra", i nawet w 1:87 jest taki ktory jest tym. A ten jest ewidentnie gdzies schrzaniony. Pytanie jest tylko gdzie, jak duzo, i czy da sie to jakos wymodelowac zeby przypominalo orginal. Bo poki co to patrze i widze ze wszystko jest, jest na swoim miejscu, a auto nie chce wygladac jak powinno.
Avatar użytkownika
Adas'
 
Posty: 723
Dołączył(a): poniedziałek, 12 marca 2012, 19:00

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Slash » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:49

Zobaczyłbym z ciekawości tego w 1:87 skoro twierdzisz, że ma lepszą bryłę.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Adas' » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 15:03

Zdjecia z WWW:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Albo zobacz tego. W 1:43, zabawka Dinky:

Obrazek

Szyba tak samo niebardzo, ale morda jest jak sie nalezy. Nie wiem dlaczego tak jest.

Zderzak w przedzie za bardzo wysuniety do przodu? To da sie naprawic.

Boje sie ze zaraz za kierunkami auto powinno byc o milimetr krotsze...
Avatar użytkownika
Adas'
 
Posty: 723
Dołączył(a): poniedziałek, 12 marca 2012, 19:00

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Slash » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 15:23

Kurcze, rozumiem Twoje dążenie do odtworzenia na modelu wrażenia wizualnego które daje spojrzenie na oryginał. Miałem kiedyś podobnego fioła z B-17. Skończyło się na tym, że nie wyszedłem poza waloryzowanie kabiny pilotów. Więc i tak jesteś lepszy ;o) Niemniej wydaje mi się, że jesteś już na etapie dążenia do czegoś co jest ciężko osiągalne o ile jest osiągalne. Prawdopodobnie są jakieś niezgodności w wymiarze które da się określić wymiernie. Tylko pytanie czy ich korekta da pożądany efekt.

Dla mnie już na tych dwóch zdjęciach te grzebienie z przodu wyglądają inaczej:
Obrazek
Obrazek

Bez względu na wszystko model i tak prezentuje się bardzo ciekawie i przyciąga wzrok niezależnie od zainteresowań.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Adas' » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 16:01

Moim problemem w tym wszystkim jest nie tyle to ze model nie trzyma wymiaru, a bardziej to ze "nie wyglada". A to ze nie potrafie jednoznacznie okreslic tego dlaczego i w ktorym miejscu nie pasuje doprowadza mnie naprawde do szalu.
Fakt ze producenci zabawek porobili karykaturki i te maja "to cos" jeszcze bardziej mi przeszkadza. Nie chce nim pierdyknac w sciane, bo za duzo czasu spedzilem nad tym wszystkim, i model ma pare ciekawych patentow. Ale tez nie chce mi sie go konczyc bo po cholere mi model ktory tylko przypomina prawdziwy samochod...
Avatar użytkownika
Adas'
 
Posty: 723
Dołączył(a): poniedziałek, 12 marca 2012, 19:00

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Slash » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 16:19

Dobrze rozumiem co masz na myśli i wydaje mi się, że raczej jest to nie do osiągnięcia. Gdybyś zdecydował się nim pierdyknąć o ścianę to się wstrzymaj. Pokryję koszty przesyłki i ustawię go sobie w godnym miejscu ;o)

Niestety od bycia samochodami są samochody, modele są tylko modelami.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez skwarciu21 » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 18:33

Dla mnie to w modelu kierunkowskazy sa za mało szpiczaste, ostre na górze. W 1:1 widać, że są one zaostrzone, a w modelu są bardziej okrągłe niż ostre oraz jakby element zaznaczony na zdjęciu w modelu był zbyt płaski, na aucie 1:1 wygląda jakby był tam delikatny luk, a na modelu jakoś wygląda to płasko
Obrazek
Avatar użytkownika
skwarciu21
 
Posty: 205
Dołączył(a): poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 21:40
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Adas' » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 18:38

O, to sie da zrobic. Ja odkrylem przed chwila ze cos jest nietak ze zderzakiem. Jak go niema to nagle auto jest bardziej jajowate niz plaskie. Szlifuje to troche, a jak sie nie uda to zrobie te podluzne dziury i wrzuce zderzak do budy i juz.
Avatar użytkownika
Adas'
 
Posty: 723
Dołączył(a): poniedziałek, 12 marca 2012, 19:00

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 7 grudnia 2015, 22:14

Dodatkowo kedry wkolo swiatel sa mocno za szerokie w modelu w stosunku do orginalu, co zakluca lekko harmonie.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Ford Taunus 17m P3 / Airtrax / 1:24. Co jest nie tak?

Postprzez Soris000 » wtorek, 8 grudnia 2015, 01:42

Założyłem, że długość jest ta sama i wyszło coś takiego:
Obrazek
Wychodzi na to, że przedni zwis w modelu jest za długi, dlatego trochę inaczej opada linia błotnika i przesunięta jest przednia oś.
Zakończenie tyłu w modelu wydaje się zbyt pionowe.

Obrazek
Góra kierunkowskazów jest zbyt nisko w stosunku do reflektorów, same reflektory i ich ramki są osadzone zbyt głęboko. Górna linia przedniej szyby jest też jakby bardziej płaska w modelu?
To tak na szybko.
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości