Test podkładów do powłok metalicznych

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 23:08

Coppercat napisał(a):Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie z zaleceń producenta :!:


To nie jest ostatnie zdanie napisane w źródełku do którego sięgnąłeś... Czytaj dalej... :P
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Reklama

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez KR77 » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 23:51

Coppercat napisał(a):Mam zamiar użyć przyrządów, do których mam dostęp w pracy:
1. Spektrofotometr sferyczny do pomiaru barwy, producent X-Rite (USA).
2. Połyskomierz, typ Elcometer 406 firmy Novo-Gloss (Wielka Brytania).

Do badań niezbędne są próbki płaskie o wymiarach ok. 12 x 4 cm. Dlatego chciałbym ograniczyć ilość badanych podkładów.
Nie stać mnie na malowanie Alclad'em miliona próbek :oops:


Metody jak z serialu Kryminalne Zagadki CSI :mrgreen:

PS Przepraszam Jacku, ale nie mogłem się powstrzymać ;o)

Pozdrawiam,
Kamil ...

PS Nie zapomnij o zatarciu śladów (paprochy i inne temu podobne :mrgreen: )
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 23:58

KR77 napisał(a):PS Nie zapomnij o zatarciu śladów (paprochy i inne temu podobne :mrgreen: )


Paprochy mogą zostać, przecież, jak ktoś napisał "test jest dla przeciętnego trzymacza aerografu"... :mrgreen:

P.S. Skojarzyło mi się:

https://www.youtube.com/watch?v=mdb4wu6n4kw
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Coppercat » wtorek, 28 czerwca 2016, 00:15

Dorotka napisał(a):....... ktoś napisał "test jest dla przeciętnego trzymacza aerografu"... :mrgreen:

......



Nie sądziłem, że ruszają Cię takie teksty :shock:
Cóż .....
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Coppercat » wtorek, 28 czerwca 2016, 00:18

Dorotka napisał(a):
Coppercat napisał(a):Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie z zaleceń producenta :!:


To nie jest ostatnie zdanie napisane w źródełku do którego sięgnąłeś... Czytaj dalej... :P


Dalej jest o innych farbach/preparatach Alclad'a.
Nie dotyczy tematu 8-)
Wyluzuj Dorotka :) To naprawdę jest prosty teścik podkładów. Tyle, że błyszczących.
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 28 czerwca 2016, 00:39

Dorotka napisał(a):Nie sądzę, żeby były zmarnowane... Teraz już wiem, że można zastanawiać się nad oczywistą oczywistością i dywagować o tym, czy Alclad położony na zielony błyszczący, będzie miał taki sam odcień jak ten położony na czerwony błyszczący, lub czarny błyszczący... Pozostaje chyba tylko test :mrgreen: Możliwości kolorów jest wiele...

Dorotka, proszę Cię, daruj sobie uwagi tego typu, nie traktuj rozmówcy z góry, bo dajesz świadectwo tylko o sobie.
Mam do położenia chrom na jasną kremową emalię i wobec zaleceń producenta (do których tak się chętnie odwołujesz), żeby kłaść chrom na wyłącznie CZARNĄ emalię, wzbudza to moje wątpliwości.
Ile razy położyłeś chrom na kolorowy lakier, że jest to dla Ciebie "oczywista- oczywistość"?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » wtorek, 28 czerwca 2016, 06:10

piotr dmitruk napisał(a): Dorotka, proszę Cię, daruj sobie uwagi tego typu, nie traktuj rozmówcy z góry, bo dajesz świadectwo tylko o sobie. Mam do położenia chrom na jasną kremową emalię i wobec zaleceń producenta (do których tak się chętnie odwołujesz), żeby kłaść chrom na wyłącznie CZARNĄ emalię, wzbudza to moje wątpliwości. Ile razy położyłeś chrom na kolorowy lakier, że jest to dla Ciebie "oczywista- oczywistość"?


Nigdy nie położyłem, nie położę i nawet nie będę rozważał położenie farby tego typu farby na "kremową emalię". Ani też na zieloną, na czerwoną i na Bóg wie jeszcze jaką inną, oprócz czarnej (ciekawe, co na to powiedzieliby producenci luster). "Zasada działania" farb z efektem chromu była tu już poruszana, tak jak został też opisany przez Poteza, w bardzo krótkich słowach, "klucz do sukcesu", czyli czarne lustro pod warstwą metalizera. Koniec, kropka. Dorabianie do tego filozofii jest zbędne, a przekonanie się jak wygląda chrom na kremowej emalii to 5 minut roboty (tak jak na każdym innym kolorze).
Mamy oczywiście możliwość sprawdzania tego, jak "coś wygląda na czymś" w nieskończoność (kolorów jest dużo, podkładów jest dużo, lakierów bezbarwnych jest dużo) i jak ktoś chce może się tym bawić... Też w nieskończoność zresztą...

:-/
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 28 czerwca 2016, 07:19

Dorotka napisał(a):Nigdy nie położyłem, nie położę i nawet nie będę rozważał położenie farby tego typu farby na "kremową emalię". Ani też na zieloną, na czerwoną i na Bóg wie jeszcze jaką inną, oprócz czarnej

A dlaczego by nie? To nie grzech. Lepiej zweryfikować taką ewentualność praktycznie, niż rozważać tylko teorię.
przekonanie się jak wygląda chrom na kremowej emalii to 5 minut roboty

No właśnie brakuje mi tych 5 minut, żeby się przekonać, więc chętnie bym zobaczył taki test.

:-/
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » wtorek, 28 czerwca 2016, 07:55

piotr dmitruk napisał(a): ... A dlaczego by nie? To nie grzech. Lepiej zweryfikować taką ewentualność praktycznie, niż rozważać tylko teorię...


Piotrze...

Jak dla mnie każdy może pomalować Alcladem, co tylko chce, łącznie ze swoimi różowymi skarpetkami... Jeżeli jednak rozważa, czy na zielonym podkładzie chrom będzie wyglądał tak samo jak na czarnym, to oznacza to dla mnie, że nie zna, lub nie uwzględnia, tego "jak te farby działają". Tego za grzech także nie uważam...

piotr dmitruk napisał(a): ... No właśnie brakuje mi tych 5 minut, żeby się przekonać, więc chętnie bym zobaczył taki test...


Ja Ci szkolenia z zarządzania czasem nie opłacę... ;o) Ale zgodzę się, że test chromu Alclada (innych) na powierzchniach o różnej kolorystyce byłby ciekawy, a z pewnością wniósłby więcej niż odpowiadanie na pytanie ile jest czarnego w czarnym... To byłoby przynajmniej coś nowego.

:->
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez pawel700 » wtorek, 28 czerwca 2016, 08:31

Ja kładłem gunze sm07 na biały połysk i było lepiej niż na czarnym. Inna sprawa, że tylko test na łyżce wyszedł mi na lustro. Potem na modelu już nie bardzo. Nie mam wprawy z tymi metalizerami.
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » wtorek, 28 czerwca 2016, 08:57

Dziś przy porannej kawie zapytałem sobie właściciela Gravity, co sądzi o kładzeniu chromu z Alcklada na ich podkład. Poniżej odpowiedź (są też zdjęcia ale nie zostałem "upoważniony"):

We have customer that prefers our black undercoat for Alclad than the alclad one. He builds motorcycles and plays with the different shades of metallic paints. He says that get a better mirror effect with our undercoat and Alclad than with Alclad undercoat. He does it when paints exhausts. We are already testing a 1K clear. We want to study the result of spraying our chrome basecoat over a plain black paint clearcoated with 1k clear coat. [zdjęcia] The reflection of Alclad is better, but more delicate. Actually, we sell the color for McLaren. Our paint can be clear coated better than Alclad.
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Komandor » wtorek, 28 czerwca 2016, 11:53

portalus napisał(a):....ten podkład pod chrom to tak naprawdę 90% efektu tego chromu - takie moje zdanie.


Moje również, po naszych testach w BSM. Powinno się go przepolerować'. Dodam tylko, że stosując Humbrol 21 należy poczekać kilka dni ( min 4 ) przed polerowaniem. Długo jest miętki.

portalus napisał(a):.....pod ALC stosowałem emalie Testorsa/ModelMastera lub Humbrola - przy czym Humbrol wydawał mi się lepszy. Miałem wrażenie, że dedykowany podkład ALC przy nich był słabszy.


Identyczne wrażenie mamy, z Kolegą Tomaszem, po swoich testach. Alclad wypada gorzej jeśli chodzi o połysk właściwy.

portalus napisał(a):Będziesz testował podkład biorąc pod uwagę preparaty typu Kosutte GinSan?


A cóż to za szuwaks portalusie ?
Pozdrawia Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
Komandor
 
Posty: 1103
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2007, 11:40
Lokalizacja: Z Domu

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez potez » wtorek, 28 czerwca 2016, 12:25

Proszek do robienia metalu. Japończycy to wymyślili. Dosyć trudno swego czasu było to dostać i bardzo drogo było ale w europie ushi van den rosten to sprzedaje, są 3 kolory. Użycie na początku jak alclad, tylko zamiast malowania wcierasz proszek w podkład.
Fajna rzecz, kiedyś KFS to używał na dyszach samolotów, do dzisiaj w bibliach modelarskich to pokazuja hiszpanie.
Tu mozna kupić: http://www.uschivdr.com/products-in-det ... -pigments/
Drogie ale działa, sprawdziłem 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Komandor » wtorek, 28 czerwca 2016, 14:27

potez napisał(a):Proszek do robienia metalu. Japończycy to wymyślili. Dosyć trudno swego czasu było to dostać i bardzo drogo było ale w europie ushi van den rosten to sprzedaje, są 3 kolory. Użycie na początku jak alclad, tylko zamiast malowania wcierasz proszek w podkład.
Fajna rzecz, kiedyś KFS to używał na dyszach samolotów, do dzisiaj w bibliach modelarskich to pokazuja hiszpanie.
Tu mozna kupić: http://www.uschivdr.com/products-in-det ... -pigments/
Drogie ale działa, sprawdziłem 8-)


Dzięki Aro, a wiesz może jak się do tego mają metaliczne pasty AK ? Próbowałem ze złotem i powiem, że efekt taki sobie i trzeba uważać, bo reaguje z niektórymi plastikami np. Dragona. Przez przypadek oparłem płytkę z naniesiona pastą AK o błotnik z Trójki Dragona i zżarło mi plastik. Sic !
Pozdrawia Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
Komandor
 
Posty: 1103
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2007, 11:40
Lokalizacja: Z Domu

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez potez » wtorek, 28 czerwca 2016, 14:38

Proszki sa genialne i działają, drogie ale bardzo wydajne a te pasty obok tego nawet nie leżały.
Mieliśmy je i testowaliśmy na poprzednich warsztatach ale zachwytów nie było, po internetach też nie widzę jakichś ciekawych przykładów zastosowań, raczej wygląda jakby były używane do podcieniowywania innych wcześniej położonych metalików ale na zdjęciah jakie widziałem to tych efektów za bardzo nie widać.
Pewnie trzeba je użyć jakos inaczej niż producent rekomenduje i wtedy będzie fajnie ale na tego Kolumba jeszcze czekamy... 8-)
Sam mam też złotą i jakieś drobne elementy 2-3mm na mosiądz jak robię to daje radę tą pastą ale nie wiem jakim cudem zrobić tak jak pokazują u producenta że wystarczy posmarować i robi się super idealna wartstwa metalika?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości