Test podkładów do powłok metalicznych

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez karambolis8 » wtorek, 14 czerwca 2016, 08:37

Bardzo Ci ten test Dorotka przeszkadza?
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 08:24

Reklama

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » wtorek, 14 czerwca 2016, 08:51

karambolis8 napisał(a):Bardzo Ci ten test Dorotka przeszkadza?


Skąd pomysł, że mi przeszkadza? Staram się jedynie doprecyzować jaki jest jego cel? To ci przeszkadza? Jak dla mnie to Jacek może pomalować jeszcze 100 łyżeczek czarnymi farbami i "testować", która jest bardziej czarna...

:->
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 14 czerwca 2016, 09:15

Celem, jak rozumiem, jest przetestowanie gładkości powierzchni podkładu i jego współpraca z metalizerem (trwałość powłoki), czyli to co jest ważne przy nakładaniu Chromu. "Czarność" koloru nie ma większego znaczenia.
Można taki test wziąć pod uwagę, aby nie naciąć się na preparat, który zdecydowanie nie nadaje się do metalizera.
Jednak jest tyle zmiennych, że nie należy jednak tego testu traktować jako ostateczną wyrocznię. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi coś trochę inaczej i dla niego inny preparat będzie najlepszy.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Coppercat » wtorek, 14 czerwca 2016, 10:02

Muszę się (niestety) zgodzić z Piotrem :(
Tu nie mam złudzeń: złotego środka nie znajdę, bo wszystko można zrobić inaczej (czytaj: schrzanić :twisted: ).
Mam spore doświadczenie w tym względzie :evil: :-/ :evil:
Może jednak na coś się te moje próby zdadzą :?: :roll: :?:
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Komandor » wtorek, 14 czerwca 2016, 10:28

Coppercat napisał(a):Muszę się (niestety) zgodzić z Piotrem :(
Tu nie mam złudzeń: złotego środka nie znajdę, bo wszystko można zrobić inaczej (czytaj: schrzanić :twisted: ).
Mam spore doświadczenie w tym względzie :evil: :-/ :evil:
Może jednak na coś się te moje próby zdadzą :?: :roll: :?:


Cześć Wszystkim.
Jacek rozpoczął test podkładu pod chrom ALC, i pisałem, ze mnie to bardzo ciekawi, bo ja i Kolega Tomek z Bielskiej Strefy Modelarskiej, rozpoczęliśmy takie testy już 2 miesiące temu. Braliśmy tylko trzy czarne błyski pod uwagę ALC, Humbrol i Tamiyę. Najlepiej wypadł Humbrol. ale to tylko pod warunkiem zastosowania odpowiedniej techniki malowania, którą opisze poniżej. Nie ukrywam, że dobrze położyłem ALC 107 dopiero po kilku próbach ( efekt lustra ). Opiszę zaraz jakie jest moje doświadczenie, ale może nie sugerujcie się tym do końca, bo nakładanie ALC 107 jest trudne - pod efekt lustra - i wymaga wprawy tylko dla tej farby. Nie podam Wam dokładnie ciśnienia, czy ilości wydmuchiwanej farby. W/g mnie to każdy malujący powinien dobrać sam. Co mogę napisać na pewno to to, że ciśnienie powinno być niskie, ale bez przesady. Teraz wniosek ważny : trzeba nałożyć tylko jedną warstwę, każda następna już delikatnie matowi poprzednią, bo podkład powinien lekko prześwitywać, wtedy daje to efekt lustra. Czyli powinniśmy pokryć tylko raz malowaną powierzchnię. Tylko raz i dlatego ilość wydmuchiwanej farby nie powinna być za mała. Nie wiem jak Wam to dokładniej opisać, może podajcie co chcielibyście wiedzieć więcej ?
Pozdrawia Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
Komandor
 
Posty: 1103
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2007, 11:40
Lokalizacja: Z Domu

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Mac Eyka » wtorek, 14 czerwca 2016, 12:55

Ja bym zapytał się o jeszcze jeden parametr testowanych emalii. Osobiście używam Humbrola 21 i jestem zadowolony z powierzchni jaką tworzy ma jednak nieprzyjemną właściwość. Bardzo długi okres schnięcia. Tak naprawdę żeby mieć pewność co do powierzchni to zdarza mi sie odczekać nawet tydzień.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 14 czerwca 2016, 14:20

Piekarnik z termoobiegiem na minimalne grzanie
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Mac Eyka » wtorek, 14 czerwca 2016, 14:42

Piotruś kuchnia to domena mojej drugiej połowy. Jak bym do piekarnika wtarabanił się z modelikiem to na dłuższy czas zostałbym fanem niemieckich filmów dla dorosłych.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » wtorek, 14 czerwca 2016, 15:06

Komandor napisał(a):...trzeba nałożyć tylko jedną warstwę, każda następna już delikatnie matowi poprzednią, bo podkład powinien lekko prześwitywać, wtedy daje to efekt lustra...



Chrom ALC, AK i Gravity to farby non-leafing i w przeciwieństwie do pozostałych metalizerów (te są: leafing) inaczej układa się w nich pigment. To co nazywasz "prześwitywaniem" to kwestia kierunku "ułożenia pigmentu" (do podłoża lub do zewnętrznej warstwy), który w tych farbach jest odmienny. To co wcześniej napisał Potez (określił to mianem "zapolerowania") plus właśnie jedna "dobra warstwa" daje odpowiedni efekt. Co o efekcie "stanowi bardziej", ano jedno i drugie jest tak samo ważne...
I tyle mojego w tej sprawie...

8-)

P.S. Jacek pomaluj ALC, Vantablack, to Ci dopiero wyjdzie efekt!
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Coppercat » wtorek, 14 czerwca 2016, 17:50

W nanotechnologię nie chciałbym wchodzić, bo mnie na to nie stać :cry:

Co do terminu "leafing", to nie kojarzyłem go do tej pory z farbami :shock:
Niektóre słowniki definiują go jako:

"Using foliage to enhance sexual pleasure, rubbing a leaf on the end of one's penis after ejaculation. Also Leafing can be used as an alternative for tissue paper, using leaves as a genital mop."

Bardziej pasuje mi tutaj słowo "buffing", chociaż i ono ma różne tłumaczenia.



P.S.
Nie pytaj w jakim słowniku znalazłem to objaśnienie :twisted:
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » wtorek, 14 czerwca 2016, 19:40

Coppercat napisał(a):.... Co do terminu "leafing", to nie kojarzyłem go do tej pory z farbami :shock: ...


Domyślam się, ale to nie zmienia faktu, że producenci farb podają go w ich charakterystyce. Przykład pierwszy z brzegu...

Obrazek
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Coppercat » wtorek, 14 czerwca 2016, 21:53

Zaczynam rozumieć o co chodzi (tak mi się zdaje :roll: )
Chodzi o postać i ułożenie metalowego "pigmentu" ?
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » wtorek, 14 czerwca 2016, 22:01

Coppercat napisał(a):Zaczynam rozumieć o co chodzi (tak mi się zdaje :roll: )
Chodzi o postać i ułożenie metalowego "pigmentu" ?


Dorotka napisał(a):Chrom ALC, AK i Gravity to farby non-leafing i w przeciwieństwie do pozostałych metalizerów (te są: leafing) inaczej układa się w nich pigment. To co nazywasz "prześwitywaniem" to kwestia kierunku "ułożenia pigmentu" (do podłoża lub do zewnętrznej warstwy), który w tych farbach jest odmienny.


8-)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Coppercat » wtorek, 14 czerwca 2016, 23:00

OK. Sorry, ale mnie ten "leafing" tak ubawił, że nie doczytałem.
Wszystko jasne.
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » wtorek, 14 czerwca 2016, 23:49

Coppercat napisał(a): OK. Sorry, ale mnie ten "leafing" tak ubawił, że nie doczytałem.


Na marginesie...

Coppercat napisał(a): ...Np. robiąc chromowe felgi nie dam rady ich potraktować micromesh'em....


Dasz radę, jak doczytasz czym z Micromesha to zrobić...

8-)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości