Test podkładów do powłok metalicznych

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 15:41

Coppercat napisał(a): ... Podkłady zostały naniesione w identycznych warunkach, co umożliwia porównanie ich jakości....


Przepraszam, ale bzdura goni bzdurę... Zalecenia producentów, co do kładzenia tych podkładów są różne... To po co kłaść je wszystkie w ten sam sposób? Czy farbami Zero-Paint i farbami Gravity malujesz też w ten sposób (identyczny przepływ, ciśnienie, odległość od powierzchni, etc)? Czy Surfacerem 1500 malujesz tak samo jak podkładem PPG, albo AK? Przecież to się kupy nie trzyma...
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Reklama

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Coppercat » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 20:08

Skoro jest tylu arbitrów, to może któryś z Was przejmie inicjatywę ?

O jakich różnicach w kładzeniu podkładów, które użyłem piszesz Jacku :shock: :?: :?:
Wszystkie były olejne (wyjątek Vallejo - moja nieuwaga).
Zostały rozcieńczone do konsystencji mleka i naniesione na ten sam podkład.
Co w tym złego ?????
Po kiego grzyba piszesz o Zero-Paint, czy podkładach PPG ????

Ręce opadają :cry:
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 20:53

Jacek.

Uwielbiam takie ecie-pecie, typu "wszystkie były olejne oprócz jednego" :mrgreen: Wszystkie zostały "rozcieńczone do konsystencji mleka" :mrgreen: Czytasz co piszesz? Każdy z podkładów, który zastosowałeś ma swoją indywidualną "instrukcję kładzenia" napisaną przez producenta. Tak więc AK zaleca kładzenia podkładu w inny sposób niż Gravity. To chyba oczywista oczywistość. Tym samym pisanie, że "zostały naniesione w identycznych warunkach" to błąd, bo nie powinny być kładzione tak samo, chyba że pisząc o warunkach masz na myśli to, że Ty je kładłeś. Jak bardzo Ci się chce to zobacz jak Ci wyszedł "podkład" z AK na ostatnim zdjęciu. Ja w ciągu pół godziny (może godziny) położę Ci go zupełnie inaczej i będzie się błyszczał.... Nie na łyżeczce, tylko na normalnej części modelu...
Każdy z tych podkładów da się wypolerować, tak że będzie błyszczał jak cholera, tylko metoda uzyskania tego efektu jest różna. Weź wypolerowaną GX2 z Gunze i będzie błyszczeć bardziej od podkładu Gravity. Weź nowy chrom od Zero-Paint i ich podkład też będzie lśnił jak cholera... No chyba, że będziesz wszystkimi malował tak samo jak do tej pory...

:-/
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 21:21

Mr Perfect wyluzuj trochę.
Rozumiem ten test. Wszystko można osiągnąć odpowiednim nakładem pracy i pieniędzy. Można np. wyrzeźbić pociąg w graficie ołówka, albo pegaza w ziarnku ryżu. Ale test jest dla przeciętnego trzymacza aerografu, który chce w hobby mieć przyjemność, a czasu nie ma zbyt wiele, więc chce jak najlepszy efekt osiągnąć najmniejszym nakładem, zwłaszcza czasu.
Ja nie wykorzystywałem wszystkich tych farb, ale ten test potwierdził moje doświadczenie, że żaden akryl się do tego nie nadaje, a najlepszy z modelarskich jest Humbrol.

Ja ciekaw byłbym testu położenia Alcladów na podkład jednej firmy o różnych kolorach, czy kolor podkładu zmienia odcień metalizera.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 21:26

piotr dmitruk napisał(a):....Mr Perfect wyluzuj trochę....


I po cholerę ta osobista wycieczka?

piotr dmitruk napisał(a):... czy kolor podkładu zmienia odcień metalizera...


Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w googlach i wyskoczą Ci na ten temat dziesiątki filmów i opisów...

:-/
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez bartek72 » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 21:28

W dalszej części testu wytypuję najlepsze (moim zdaniem) podkłady i wtedy postaram się uzyskać możliwie dobrą powłokę metaliczną i pomierzyć połysk i barwę "chromu".


Już się nie mogę doczekać pomiaru połysku. Rozumiem, że użyjesz światłomierza?
Avatar użytkownika
bartek72
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 19:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 21:39

Dorotka napisał(a):
piotr dmitruk napisał(a):....Mr Perfect wyluzuj trochę....


I po cholerę ta osobista wycieczka?

piotr dmitruk napisał(a):... czy kolor podkładu zmienia odcień metalizera...


Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w googlach i wyskoczą Ci na ten temat dziesiątki filmów i opisów...

:-/

No to jeszcze jedna wycieczka. Mam wrażenie że coś Cię uwiera w bucie. Obruszyłeś się na określenie Mr Perfect, ale przejrzyj swoje teksty względem autora wątku. Nie wyczuwam tam odrobiny szacunku należnego współrozmówcy. Na jego miejscu obraziłbym się ze sto razy, on ma więcej cierpliwości.
Próbowałem Googla, może jestem ćwierćinteligentem, ale NIE ZNALAZŁEM. Dziękuję.

bartek72 napisał(a):
W dalszej części testu wytypuję najlepsze (moim zdaniem) podkłady i wtedy postaram się uzyskać możliwie dobrą powłokę metaliczną i pomierzyć połysk i barwę "chromu".


Już się nie mogę doczekać pomiaru połysku. Rozumiem, że użyjesz światłomierza?


Przyrząd optyczny Eyball Mk.1 ;o)
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 21:54

piotr dmitruk napisał(a): No to jeszcze jedna wycieczka. Mam wrażenie że coś Cię uwiera w bucie. Obruszyłeś się na określenie Mr Perfect, ale przejrzyj swoje teksty względem autora wątku. Nie wyczuwam tam odrobiny szacunku należnego współrozmówcy. Na jego miejscu obraziłbym się ze sto razy, on ma więcej cierpliwości.


Buty mam ok, nic mnie nie uwiera i się nie obruszyłem, jedynie skonstatowałem rzeczywistość... Jacek pewnie się nie obraża dlatego, że bardzo dobrze wie, iż szanuje jego pracę. To, że się krytykuje ostro czyjś pomysł w moim świecie nie oznacza, że nie szanuje jego Autora... To może Ty, kiedy ktoś mówi, że masz "głupi pomysł", słyszysz, że nazwał Cię głupkiem. Ale to twój problem...

piotr dmitruk napisał(a): Próbowałem Googla, może jestem ćwierćinteligentem, ale NIE ZNALAZŁEM. Dziękuję.


Proszę
:-/

P.S. Czy będą też rozważania o odcieniach innych farb - np. czerwonych - kładzionych na podkłady czarne, białe i szare?
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 22:10

Dorotka napisał(a): Jacek pewnie się nie obraża dlatego, że bardzo dobrze wie, iż szanuje jego pracę.

Mam nadzieję, że tak jest
Coppercat napisał(a):Skoro jest tylu arbitrów, to może któryś z Was przejmie inicjatywę ?
...
Ręce opadają :cry:
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 22:15

piotr dmitruk napisał(a): ...Mam nadzieję, że tak jest...


Ja z twoimi nadziejami nie będę dyskutował... Film, którego nie znalazłeś masz choćby tu (pięć minut szukania):
https://www.youtube.com/watch?v=IQ3-XhgmLlE

A teraz proszę się zastanowić nad samym testem. Skoro każdy z producentów tych podkładów podaje, że należy je wylewać w różny i charakterystyczny dla nich sposób, to jaki jest sens wylewania ich tak samo w prowadzonym "teście"?

:-/
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Coppercat » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 22:18

bartek72 napisał(a):
W dalszej części testu wytypuję najlepsze (moim zdaniem) podkłady i wtedy postaram się uzyskać możliwie dobrą powłokę metaliczną i pomierzyć połysk i barwę "chromu".


Już się nie mogę doczekać pomiaru połysku. Rozumiem, że użyjesz światłomierza?


Mam zamiar użyć przyrządów, do których mam dostęp w pracy:
1. Spektrofotometr sferyczny do pomiaru barwy, producent X-Rite (USA).
2. Połyskomierz, typ Elcometer 406 firmy Novo-Gloss (Wielka Brytania).

Do badań niezbędne są próbki płaskie o wymiarach ok. 12 x 4 cm. Dlatego chciałbym ograniczyć ilość badanych podkładów.
Nie stać mnie na malowanie Alclad'em miliona próbek :oops:
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Coppercat » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 22:22

Dorotka napisał(a):........... Skoro każdy z producentów tych podkładów podaje, że należy je wylewać w różny i charakterystyczny dla nich sposób, to jaki jest sens wylewania ich tak samo w prowadzonym "teście"?

:-/


Jacku, z całym szacunkiem: o jakich "różnych i charakterystycznych sposobach" byłeś łaskaw pisać :shock: :?:
Toż to wszystko są olejne farby. Czarny połysk.
Nie mylisz przypadkiem zaleceń producentów odnośnie "chromu" :?: :?: :?:
Chrom był jeden dla wszystkich próbek: ALC-107.
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 22:43

Dorotka napisał(a):Film, którego nie znalazłeś masz choćby tu (pięć minut szukania):
https://www.youtube.com/watch?v=IQ3-XhgmLlE

Dzięki za poświęcenie mi pięciu minut. Niestety były to zmarnowane minuty.
Chodziło mi o to, że spotkałem się z twierdzeniem, że można kłaść metalizery na inne KOLORY farby podkładowej, niekoniecznie na czarny. Taka ewentualność mogłaby być przydatna, kiedy mając model pomalowany błyszczącą farbą olejną w dowolnym kolorze, chcemy przy pomocy prostego maskowania pomalować niewielki element chromowy. Można by się wówczas obyć bez położenia kolejnej warstwy farby przed metalizerem, o ile tak się da.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 22:56

Coppercat napisał(a):
Dorotka napisał(a):........... Skoro każdy z producentów tych podkładów podaje, że należy je wylewać w różny i charakterystyczny dla nich sposób, to jaki jest sens wylewania ich tak samo w prowadzonym "teście"?

:-/


Jacku, z całym szacunkiem: o jakich "różnych i charakterystycznych sposobach" byłeś łaskaw pisać :shock: :?:
Toż to wszystko są olejne farby. Czarny połysk.
Nie mylisz przypadkiem zaleceń producentów odnośnie "chromu" :?: :?: :?:
Chrom był jeden dla wszystkich próbek: ALC-107.


Nie, nie mylę... Czarny podkład pod chrom Gravity, kładzie się inaczej niż czarny podkład pod chrom AK. Tak samo jak ze zwykłymi farbami. Co z tego, że Gunze i Zero-Paint to farby olejne... Zalecenia producentów tych farb, co do sposobu malowania są różne. Tak samo jest w przypadku podkładów pod chrom. Z tą różnicą, że tu zasad tych trzeba jeszcze bardziej przestrzegać... Jeżeli więc takie próbki mają być "mierzone" to powinny być wykonane tak jak podaje ich producent, a to nie oznacza tak samo... Wtedy taki test byłby obiektywny... (chyba, że zaczniesz świrować z indywidualnymi, "twoimi" efektami) Tu masz namiastkę tego jak to moim zdaniem powinno wyglądać:
http://modelingmadness.com/others/featu ... paints.htm. Podobnych testów jest zresztą bardzo dużo, ale skoro uparłeś się powtarzać, to już twój czas i pieniądze...

piotr dmitruk napisał(a):
Dorotka napisał(a):Film, którego nie znalazłeś masz choćby tu (pięć minut szukania):
https://www.youtube.com/watch?v=IQ3-XhgmLlE

Dzięki za poświęcenie mi pięciu minut. Niestety były to zmarnowane minuty.
Chodziło mi o to, że spotkałem się z twierdzeniem, że można kłaść metalizery na inne KOLORY farby podkładowej, niekoniecznie na czarny. Taka ewentualność mogłaby być przydatna, kiedy mając model pomalowany błyszczącą farbą olejną w dowolnym kolorze, chcemy przy pomocy prostego maskowania pomalować niewielki element chromowy. Można by się wówczas obyć bez położenia kolejnej warstwy farby przed metalizerem, o ile tak się da.


Nie sądzę, żeby były zmarnowane... Teraz już wiem, że można zastanawiać się nad oczywistą oczywistością i dywagować o tym, czy Alclad położony na zielony błyszczący, będzie miał taki sam odcień jak ten położony na czerwony błyszczący, lub czarny błyszczący... Pozostaje chyba tylko test :mrgreen: Możliwości kolorów jest wiele...
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: Test podkładów do powłok metalicznych

Postprzez Coppercat » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 22:59

Poszperałem:
Zalecenia Gravity
Obrazek
Przekaz jest jasny: maluj cienkimi warstwami do uzyskania powłoki z możliwie dobrym połyskiem.

Opis Alclad'a
"HIGH SHINE ALCLAD FINISHES
ALC-105 POLISHED ALUMINIUM
ALC-107 CHROME FOR PLASTIC
ALC-109 POLISHED BRASS
ALC-114 CHROME FOR LEXAN
ALC-115 STAINLESS STEEL
ALC-118 GOLD TITANIUM
ALC-119 AIRFRAME ALUMINIUM
ALC-122 MIRRORED GOLD FOR LEXAN
Apply one of these primers before using High Shine ALCLAD:
ALCLAD GLOSS BLACK BASE ALC-304/305
ALCLAD CLEAR BASE ALC-303
(Other hobby enamel paints are suitable-it is advisable to conduct a test on scrap plastic)"

Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie z zaleceń producenta :!:

Nie sądzę, żeby trzeba było poszukiwać zaleceń Humbrol'a, Revell'a czy Master Modeller'a odnośnie malowania czarnym połyskiem :twisted:

To jakie to różne i charakterystyczne sposoby miały by być użyte :?: :?: :?:
Nie szukajmy problemów, gdzie ich nie ma :idea:
Pozdrawiam,
Jacek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Coppercat
 
Posty: 1310
Dołączył(a): sobota, 6 kwietnia 2013, 00:21
Lokalizacja: Częstochowa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości