Yoshimura Hayabusa X-1 - TAMIYA - 1:12

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Yoshimura Hayabusa X-1 - TAMIYA - 1:12

Postprzez DarkWing » niedziela, 30 kwietnia 2017, 19:17

"Nigdy nie mów nigdy"... stare polskie przysłowie sprawdziło się i tym razem...
Kiedy kończyłem swój ostatni motorek mówiłem "koniec z motorami", jednak od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie żeby ulepić coś na dwóch kołach. Dodatkową zachętą jest wzbogacenie wyboru w moim ulubionym sklepie. Pojawiło się w naszym kraju długo przeze mnie wyczekiwane wzbogacenie oferty motocykli przez takie marki jak Fujimi i Aoshima. Bliski byłem nabycia Hondy tej pierwszej marki jednak przegląd zawartości pudełka szybko ostudził mój zapał (bak, rama, tylne amorki i sprężyny na nich odlane w jednej formie - dramat).
Ponieważ mam Hayę, a drugą robiłem dla kolego który ma takową w 1:1, postanowiłem wzbogacić swoją kolekcję o model tuningowany przez Yoshumirę - X-1, oczywiście od Tamiji.
Swoją drogą ciekawi mnie dość mała popularność modeli jednośladów wśród modelarzy tego i sąsiedniego forum.
Osobiście uważam, że modele motocykli w skali 1:12 mają najlepszy stosunek skali do ilości szczegółów i ich wielkość jest idealna do kolekcjonowania. Ciekawe też, że wraz ze wzrostem skali ten stosunek maleje. W skali 1:6 powinniśmy się spodziewać eksplozji detali a tym czasem modele te są mniej widowiskowe niż mniejsi bracia w skali 1:12 (podobnie rzecz ma się w modelach samochodów, samolotach czy pancerce - poza wyjątkiem gdzie są odwzorowane wnętrza). Cena natomiast skali 1:6 jest nieporównywalnie wysoka w stosunku do 1:12....
No ale wątek ma być o Hayabusie.
Ponieważ Państwo obdarzyło nas "długim weekendem" (a w moim przypadku przedłużonym o wolny wtorek), postanowiłem kupić sobie właśnie ten motorek na szybki weekendowy warsztat.
Czy go zrobię w tym czasie, czy będę kończył już po wolnym... nieważne - ważne, że będę czerpał maksimum przyjemności z obcowania z moim hobby.
Model zrobię bez żadnych dodatków. Wyłamię się jedynie z proponowanej przez producenta kolorystyki ale o tym w trakcie warsztatu.


Środa
zakup modelu i farb

Piątek
Dostawa paczki :) i wieczorem rozpoczęcie prac...
Standard, na pierwszy ogień silnik. Blok silnika malowany sprayem TS-17 gloss aluminium, pokrywa zaworów TS-6 matt black, dodatkowo jeden element TS-42 llight gun metal oraz TS-14 black. Całość "zmatowiona" lakierem bezbarwnym Vallejo matt - oczywiście poza tym co miało być błyszczące.

Obrazek


Obrazek


Czerwone grzbiety fajek świec zapłonowych to mój autorki pomysł
Obrazek


Tu widać jakość kalek - napisy czytelne jak w oryginale !!!
Obrazek


Jeszcze tego samego dnia udało mi się zmontować ramę.
Nie do końca podobał mi się oryginalny chrom - był zbyt... chromowy :). Po nałożeniu kalek całość psiknąłem matowym lakierem. Efekt - niepolerowane aluminium - to co chciałem uzyskać. Na koniec za pomocą tamiya X-19 smoke podkreśliłem spawy oraz zabrudziłem zagłębienia
Obrazek


Obrazek


Sobota
Tylny wahacz.
Malowanie podobnie jak w przypadku ramy. Sprężyna amortyzatora psiknięta TS-34 camel yellow.

Obrazek


Obrazek


Łańcuch pomalowany TS-88 titanium silver, a później kolejne ogniwa podkreślone x-31 titanium gold. Całość pociągnięta x-19 celem przybrudzenia i wyciągnięcia głębi. Główki nitów malowane ModelMasterem aluminium non buff.
Obrazek


Zrobiłem też koła. Tutaj widać tylne. Felga jest czarna TS-14 black, rant to TS-88. Maskowanie wykonałem przy użyciu taśmy maskującej Tamiya 3 mm + taśma malarska. Na koniec całość nabłyszczona lakierem Valleyo Gloss - 2 warstwy.
Obrazek


Po skończeniu tylnego wahacza mogłem połączyć wszystko w całość.
Silnik trafił do ramy i spiąłem ramę z tylnym zawieszeniem.
Obrazek


Obrazek


przy okazji.... przednie koło i...
Obrazek


błotnik przedniego koła. Kolor to TS-38 gun metal, tutaj jeszcze bez lakieru bezbarwnego.
Obrazek


Ostatnim elementem tego dnia było sklejenie układu wydechowego i przygotowanie go do malowania.
Przygotowanie polegało na pomalowaniu całości TS-88 titanium silver. Kolejnym etapem będzie wygrzanie przy pomocy kolorów transparentnych.
Obrazek


Obrazek

W niedzielę popracuję nad przednim zawieszeniem....
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Reklama

Re: Yoshimura Hayabusa X-1 - TAMIYA - 1:12

Postprzez powerpablo » niedziela, 30 kwietnia 2017, 21:52

Sławku fajny kolejny warsztat się zapowiada.
Nie mniej jednak mam małe ale....mianowcie ten błotnik jak na Gun METAL jest za jasny. Kolorek farby jest znacznie ciemniejszy i tutaj moje pytanko.
Mam TS'a gun metal i jest ciemniejszy niż ten z X pod areo. testowałem i wiem uiz ten z puszki jest bardzo ciemnym kolorem.. Może to balans bieli stąd prześwietlone zdjęcie.
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
powerpablo
 
Posty: 809
Dołączył(a): środa, 2 września 2009, 21:41
Lokalizacja: Łomża

Re: Yoshimura Hayabusa X-1 - TAMIYA - 1:12

Postprzez DarkWing » poniedziałek, 1 maja 2017, 17:43

powerpablo napisał(a):...ten błotnik jak na Gun METAL jest za jasny. Kolorek farby jest znacznie ciemniejszy...

Jest to napewno TS-38 gun metal. Faktycznie na zdjęciu jest lekko jaśniejszy niż w realu ale to tylko złudzenie wynikające być może ze źle dobranego balansu bieli. Od jakiegoś czasu robię zdjęcia z nową lampą doświetlającą (ledową) i przyznaję, że mam troszkę problemów z odpowiednią ekspozycją. Poza tym zdjęcia na jasnym tle bardzo łatwo prześwietlić, mam nadzieję, że galeria będzie dużo lepsza - planuję ciemne tło.

Niedziela

Skończyłem przednie zawieszenie.
Z powodu problemów z oświetleniem wyjaśniam:
- górna część lagi w kolorze titanium silver
- element ruchomy amortyzatora to folia chromowana
- dół w kolorze aluminium

Obrazek


Obrazek


Dodałem też chłodnice
Obrazek


Rama wspomagająca - podtrzymująca tylną osłonę
Obrazek


I oto Haya na dwóch kołach :)
Obrazek


Obrazek


Ostatnim elementem tego dnia bbyło przygotowanie do malowania wszystkich paneli.
Jako farbę podkładową użyłem TS-17 aluminium glosss.
Ten mały "grafitowy" element to spodnia część zadupka.
Obrazek
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Yoshimura Hayabusa X-1 - TAMIYA - 1:12

Postprzez jaros » wtorek, 2 maja 2017, 18:54

Bardzo fajny model i wspaniała relacja. Fotki wyglądają jak z folderu reklamowego producenta! Zastanawiam się którą zgłosić do konkursu na foto tygodnia.

Powodzenia w dalszej realizacji projektu!
pozdrawiam Jarek
Avatar użytkownika
jaros
 
Posty: 281
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Yoshimura Hayabusa X-1 - TAMIYA - 1:12

Postprzez DarkWing » wtorek, 2 maja 2017, 20:40

Poniedziałek

kilka drobiazgów typu podnóżki, likni sprzęgła, hamulec itp...
Szar uchwyty to AS-7 neutral gray
Obrazek


Jest też i boczna stopka... wiem, wiem śrubki rażą, ale to przecież tylko model weekendowy :), a zdjęcie z dużym zoomem
Obrazek


Przednie lampy i półka z zegarami
Obrazek


Wtorek

Gotowy układ wydechowy - tłumik i...
Obrazek


całość
Obrazek


oraz zamontowany w motocyklu.
W tym momencie skończyłem całą mechanikę. Pozostały tylko panele.
Obrazek


Obrazek


Na kolor podkładowy (TS-17 aluminium gloss) położyłem z aerografu pierwszy kolor - tamiya x-27 clear red.
Długo zastanawiałem się nad kolorystyką i w końcu wybrałem:
- góra jasny szary metalik
- środek czerwony candy
- dół ciemny szary metalik
Planowałem środek zrobić tak jak poniżej i brzegi "pocieniować" pomarańczem lub żółtym ale byłoby zbyt cukierkowo.
Efekt jaki uzskałem zadowala mnie na 110 %
Obrazek

Za chwilę planuję psiknąć panele bezbarwnym połyskiem i jutro jak wyschnie dojdą dwa pozostałe kolory...
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Yoshimura Hayabusa X-1 - TAMIYA - 1:12

Postprzez DarkWing » środa, 3 maja 2017, 22:00

Środa

Ostatni dzień długiego majowego weekendu i ostatni wpis do warsztatu.
Dzisiaj zrobiłem na gotowo wszystkie owiewki i panele.
Góra modelu to TS-42 light gun metal, gół to TS-38 gun metal. Różnica dość subtelna ale widoczna.
Część środkowa tak jak już wcześniej opisywałem. Oprócz zestawowych kalek dołożyłem swoje:
- napis Hasabusa - po bokach przednich paneli
- napis GSX 1300R - po bokach zadupka
- napis SUZUKI - po bokach baku
Chciałem dać duże "logo" hayabusy ale nie bardzo było gdzie zmieścić...
Po kalkach położyłem 3 warstwy lakieru bezbarwnego Valleyo połysk

Obrazek

Podorabiałem też wszelką drobnicę typu kierunkowskazy, lusterka wsteczne, tablica rejestracyjna.
Nie obyło się bez kilku przykrych przygód ale ponieważ wszystko dobrze się skończyło nie będę o nich pisał.
Teoretycznie model skończony - praktycznie muszę poczekać na utwardzenie lakieru i odziać Suzuki w swoje "ubranie".
Można więc przyjąć, że wyrobiłem się w długi weekend - gdybym poświęcił cały wolny czas, model pewnie stałby już zamknięty w gablocie :) ale przecież nie liczy się czas wykonania tylko to, ile było frajdy z jego budowy.
I tego życzę Wam wszystkim przy budowie Waszych modeli !

Myślę, że w okolicy weekendu (już tego normalnego) zrobię końcowy montaż i wrzucę gotową galerię.
Po ilości odwiedzin wnioskuję, że warsztat był przez Was śledzony, za co w tym miejscu wszystkim dziękuję.
Zapraszam też do śledzenia moich kolejnych warsztatów i odwiedzin galerii gotowych modeli.
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Yoshimura Hayabusa X-1 - TAMIYA - 1:12

Postprzez jarek1983 » środa, 3 maja 2017, 22:49

Super wygląda. Chciałbym zobaczyć lub przeczytać więcej o Twojej technice malowania, bo wynika masz bardzo dobre jak na mój gust. Pozdrawiam!
jarek1983
 
Posty: 83
Dołączył(a): piątek, 24 stycznia 2014, 19:36

Re: Yoshimura Hayabusa X-1 - TAMIYA - 1:12

Postprzez DarkWing » niedziela, 7 maja 2017, 00:54

Zapraszam do galerii

viewtopic.php?f=22&t=83836
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.


Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości