YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » niedziela, 28 maja 2017, 22:49

Witam
Mało brakowało całość by przepadła. Zacząłem 5 lat temu, potem długa pauza w czasie której trochę się połamało itp
Jestem amatorem więc idzie ciągle pod górę brak wiedzy, doświadczenia, umiejętności. No czasami jest mega kaszana:
- ostatni klar na baku, i moje frajerskie przetarcie koszulą (przed malowaniem), gdzie wcześniej myłem wodą z mydłem, efekt katastrofa którą chciałem ratować wodą, efekt - MEGA KATASTROFA, bak od nowa :-(
- zadupek, gotowy. Myślę aaa machnę pastą. W garść 3 pasty Tamiya, niestety ta ostatnia okazała się szpachlą. Efekt katastrofa której do końca już nie odratowałem (jak poskładam pewnie będzie widać :-(
- panel line Tamiya w połączeniu z szarym matem raczej też oznacza katastrofę (z białym błyszczącym zresztą też). Będzie to deko widać na licznikach od tylnej części ale tu chyba coś odratuję. muszę pomyśleć bo korekty benzyną ekstrakcyjną czasami coś mi też farbę ścierają

Staram się żeby to jakoś wyglądało ale nie wszystko ię udaje. Niektóre błędy sprzed 5 lat są nie do odratowania. Załączam parę zdjęć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

teraz kończę przedni widelec. potem będzie wieszak na owiewkę i zobaczymy co jeszcze :-)

Nie ma za co. Xenomorph
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

modele polskich samolotów

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » wtorek, 30 maja 2017, 09:18

JESZCZE DO ZROBIENIA:
- boczna część chłodnicy – taka blacha z otworami – trochę późno na tą modyfikację ale powinno się udać,
- wieszak na owiewkę, (jakoś nie chcę teraz tego wszystkiego zakrywać :-))
- być może jeszcze na niektórych elementach pokuszę się o jakieś obicia ale zobaczymy jak to będzie, na tym etapie już trochę trudno operować, prawie wszystko sklejone, średni dostęp.

JUŻ ZASTOSOWANE SZTUCZKI:
- większość linek/przewodów wykonuję z rurek termokurczliwych o małej średnicy, przykładowo rurka 1,5mm po podgrzaniu będzie miała już ok 1mm, można jeszcze zejść na 2 level tzn podgrzewać i rozciągać – wyjdzie ok 0,8. Nie ma obawy o utrzymanie tej samej średnicy bo ładnie się rozciąga do wyczuwalnego oporu i już nie zmniejsza się średnica. Za mocne ciągnięcie kończy się zerwaniem. Przez chwilę trzeba jeszcze trzymać rurkę napiętą aż ostygnie (parę sekund). Potem jest w pełni elastyczna, trwała, zero problemów, ZALETY – taniocha, dobra elastyczność, wiele kolorów i możliwych do uzyskania średnic.
- PanelLine od TAMIYA– widzę że ładnie kryje krawędzie malowania, problem tylko w tym tym, że nie na każdej farbie kolorze ładnie się „układa/schnie” czasami robi piękne miękkie przejścia a czasami wręcz szpeci.
- opony szlifuję papierem wodnym.
- metalowy oplot linki łatwo zrobić z kawałka starego przewodu elektrycznego tzw „miękkiego”. Wyciągam 1 „nitkę” z przewodu elektrycznego i oplatam gęsto na cienkiej rurce, ściskam i dalej oplatam, na koniec ucinam i zakładam na gumową rurkę.

MOJE SPOSTRZEŻENIA/DOŚWIADCZENIA:
- większość wierceń otworów zwłaszcza tych 0,6mm lepiej robić z lupą, inaczej efekt nie będzie dobry. Wiertła muszą być dobrej jakości, inaczej szkoda zachodu – tylko człowiek w nerwach
- porządek w trakcie budowy jest b ważny inaczej katastrofy w postaci szturchnięcia farbki i chlapnięcia na model leżący obok macie jak w banku (tylko kwestia czasu),
- 100 razy przymierzyć zanim coś się sklei,
- bezwzględnie myć element przed malowaniem, gdy nie jest tłusty nawet pyłek się nie przyczepia,
- nie odkładać żadnego wiercenia na później, np. na gotowym pomalowanym elemencie, czasami to się da zrobić ale zawsze jest ryzyko ześlizgnięcia się wiertła itp. i delikatnego uszkodzenia powłoki,
- nie spieszyć się, wszędzie gdzie mi się spieszyło zapłaciłem wysoką cenę przy efekcie końcowym (trzeba walczyć z naturą ludzką ),
- generalnie silnik i inne „grubsze jego elementy nawet fajnie wychodzą malowane pędzelkiem bez rozcieńczania (nawet 1 warstwa), taki niejednorodny efekt daje wrażenie odlewu żeliwa, aluminium ale poza tym wszystkie inne małe elementy najlepiej malować odpowiednio rozcieńczoną farbą (aero lub pędzelkiem).
- linki przewody itp. dostarczone przez producenta prawie zawsze są za grube, szpecą tylko model, całość nie wygląda naturalnie. Według mnie warto je stosować tylko do niektórych elementów, np. tu w przewodach hamulcowych które często również w rzeczywistości są grubsze od np linek gazu.

PYTANIA/PROŚBA O WSPARCIE:
- czym zabarwić bezbarwną rurkę od wewnętrznej strony? (żeby uzyskać efekt np. paliwa, oleju w środku), macie jakieś pomysły? Ja w rurce odpowietrzającej silnik zabarwiałem silikonem zmieszanym z barwnikiem z mazaka efekt słaby, b delikatna barwa.
- czym korygować efekt po PanelLine TAMIYA (benzyna ekstrakcyjna trochę ściera farbę, maluję akrylami TAMIYA). Czy ktoś z Was rozcieńczał tego PanelLine-a? Czy to poprawia efekt? Generalnie uważam, że w połowie przypadków efekt powinien być delikatniejszy niż ten uzyskany w standardzie.
- jak sobie radzicie z malowaniem detali i równymi krawędziami? Przy maleńkich detalach czasami nawet nie ma jak zamaskować.
- co robicie gdy elementy są już pomalowane i potrzebujecie je skleić ? zdrapujecie część farby czy sklejacie innym klejem nie do tworzywa a cyjanoakrylowym lub innym? Ja widzę że normalny klej cement od TAMIYA roztapia również farbę i jakoś łączy ale nie jestem pewny czy to mocne/dobre rozwiązanie.
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » piątek, 2 czerwca 2017, 07:44

No niestety nie może być bez problemów. A było tak blisko :-( :-( ;-(
Znowu nieprzemyślana decyzja, o suszeniu szpachli, próba podgrzania i katastrofa, manetka skurczona. Musiałem kawałek odciąć.
W nagrodę za brak szarych komórek teraz muszę dorabiać
Obrazek

na kolejnym widać też dodatkowe blaszki na chłodnicę
Obrazek

o to chodzi
Obrazek

no i w zacząłem też stojak na owiewkę
Obrazek

taki zamysł
Obrazek
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » niedziela, 4 czerwca 2017, 16:27

Nie bardzo idzie dorabianie. Kołnierz w tej rączce jest bardzo delikatny.
Macie jakieś doświadczenia z żywicą i silikonem formierskim?
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez GTiStyle » niedziela, 4 czerwca 2017, 21:11

Czołem.
Widoczny jest jakiś schodek na kalkach?
Przykazanie 6. Nie jeździj szybciej niż Twój Anioł Stróż potrafi.
Avatar użytkownika
GTiStyle
 
Posty: 140
Dołączył(a): czwartek, 6 stycznia 2011, 13:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » poniedziałek, 5 czerwca 2017, 10:54

b różnie, tu gdzie lepiej się posłużyłem płynami micro... b mały
Tu gdzie gorzej jest większy (ale chyba bez tragedii). Gorzej, że kiedyś nie bardzo wiedziałem o co chodzi z tymi płynami i w paru miejscach kalka jest popękana.
Te które kładłem teraz (gdy musiałem cały bak przemalować) wyszły mi dużo lepiej niż te które kładem parę lat temu (np na owiewce).

Jak się posunę dalej z pracami to zrobię parę zbliżeń.
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » środa, 7 czerwca 2017, 20:49

no więc podpowiedzi dot. odlewania elementów nie było :-(
pierwsze testy robię zgodnie z tym co sam wyszukałem u wujka google
Obrazek

przymiarka przedniego zawiasu :-)
Obrazek
Obrazek
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » niedziela, 11 czerwca 2017, 10:38

trochę to trwało. Dałem proporcje objętościowe (a miały być wagowe) - skutek b długo stwardniała forma.
Suma summarum b polecam. B proste rozwiązanie, dające świetne efekty. można się pokusić o wersję uproszczoną, czyli zamiast 2 połówek, zwykłe rozcięcie formy po zastygnięciu.

Obrazek
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » piątek, 7 lipca 2017, 16:34

za wiele się nie dzieje, mało czasu :-( ale powoli powoli do przodu. manetki oczywiście gotowe, wszystko wyszło ok, żywica się sprawdziła :-)
Obrazek

już tylko parę detali chcę dopracować i pomyślałem że głupio tak postawić na półce, stąd pomysł na małą dioramkę. W sumie nic wilekiego kawałek płyty, maty korkowej gdzieniegdzie celowo porwanej lub zagniecionej, farba podkładowa itp.
Obrazek

Po krótkiej chwili wymyśliłem że będzie to kawałek pitlane z toru Laguna Seca. Oczywiście to tylko początek, do zrobienia betonowe bloczki, ślady opon, ślady po oleju i kto wie co jeszcze.
Obrazek
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » poniedziałek, 17 lipca 2017, 14:55

Dużo szukania, mało rozwiązań ale jakoś tam idzie,
Na plus tego że się wlecze - mój zamysł co do samej scenki się wyklarował. :)
Może na początku przedstawię do czego (mniej więcej) zmierzam. Otóż chodzi o wycinek toru Laguna Seca, jak na zdjęciu poniżej. Plan na scenkę dosyć luźny (nie planuję odtwarzać jakiegoś historycznego wydarzenia). To będzie track day, yamaha w przerwie między przejazdami. Do scenki coś tam jeszcze się dorzucę, jakieś szmatki, klucze itp.
Obrazek

Ostatnio kombinowałem jak tu zrobić bloczki betonowe.jakoś dało radę, oczywiście jeszcze pojawi się na nich trochę detali, tj zacieki powycierana farba, uchwyt z nalotem rdzy, może jakieś nieduże pęknięcia czy rysy (chociaż pewnie w realu takie są wyrzucane więc nie wiem). Generalnie kawałek opakowania cd, pociąłem, pokleiłem ścisnąłem gumką i wypełniałem zaprawą. Potem wyjmowałem i deko szlifowałem krawędzie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tu mała przymiarka, oczywiście bloczki będą za motocyklem
Obrazek
Niestety dla mnie po wykonaniu bloczków doszedłem do wniosku, że nawierzchnia z korka już mi nie pasuje, Będę robił nową z zaprawy.

Tymczasem jeszcze mała aktualizacja dot samego motocykla. Owiewka miała być jak po ostrej sesji z wiszącą ścierką na stelażu. Psiknąłem smołkiem od tamiyi a potem z pędzelka czarnym matem. Nie wyszło do końca tak jak chciałem, na boczku myślałem że uda się zrobić bardziej coś pod smugi ale się nie udało. Dodatkowo sam smoke pokryłl praktycznie całą owiewkę chociaż starałem się omijać tylną boczną część. Dodatkowo wydaje mi się że trochę przegiąłem no ale już nie odwrócę tego, nauczka na przyszłość.
Obrazek
Obrazek
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez PawełMT » wtorek, 18 lipca 2017, 11:07

Imponujący motocykl! ;o) Bloczki wyszły ci bardzo ładnie! Powiedz mi jakiej zaprawy użyłeś? ;o)
Avatar użytkownika
PawełMT
 
Posty: 256
Dołączył(a): niedziela, 1 lipca 2012, 02:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » środa, 19 lipca 2017, 06:59

Gips do fugowania płyt kartonowo gipsowych (taki trochę jak budowlany, zastyga w ok 30 min i jest bardzo mocny) zmieszany z czarną zaprawą murarską do ogrodzeń z klinkieru (akurat to miałem pod ręką). Proporcje na oko ok 10 (gips) do 1 (zaprawa) trudno mi ocenić dokładnie. Najlepiej zwracać uwagę na kolor, aż będzie odpowiednio szary. Nie testowałem ale pewnie ten gips z jakimś barwnikiem da niewiele inny efekt. Najważniejsze żeby to był gips który pozwala robić duże grubości
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 11:15

Na razie moto czeka na jeszcze jakieś małe pomysły

Więcej dzieje się w sprawie podstawki. W sumie teraz buduję już 3 wersję.
- pierwsza na bazie maty korkowej ok. ale jakoś mało realna jest.
- druga zrobiona jakiegoś kleju do płytek wyszła tak, że nawet nie chcę tu pokazywać :-)
- teraz powstaje 3 wersja (wydaje mi się że ta mnie już zaspokoi),
to dopiero środek pracy, będę jeszcze robił:
metalowe zaczepy bloczków (trochę podrdzewiałe)
jeszcze trochę malowania i korekty bloczków
zrobienie śladów opon (będzie tego dużo)
skrawki gumy od opon
trochę małych plan po płynach olej itp.

tymczasem wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » wtorek, 8 sierpnia 2017, 08:25

Mały update (jak zawsze nie wszystko poszło jak się tego spodziewałem/zaplanowałem sobie) ale nie wyszło tak źle :-).
- poprawiona żółta linia
- naniesione ślady opon
- wstawione metalowe tulejki w bloczki
- i pierwsza przymiarka

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: YAMAHA YZR500 OW35K 1/12 Tamiya

Postprzez ronf10 » poniedziałek, 16 października 2017, 08:17

Załączam parę zdjęć z obecnego stanu.
Czy macie jakiś pomysł na olej na pojemniku? mi wychodzi jakiś nie taki.
Z takich ciekawostek to pojawiły się:
- przyklejone kawałki gumy na owiewce (ten róg który jest zaraz za przednim kołem)
- pachołki z żywicy (oryginał pod negatyw ulepiony z elementów z zestawu hasegawy i płyty poliestrowej)
- bańka z olejem i zmodyfikowany lejek z żywicy (oryginał z zestawu tamiyi)
- skrzynia na narzędzia od tamiyi (trochę zmodyfikowana - dodałem zawiasy wyszły średnio ale działają i boczne uchwyty, akurat ich tu dokładnie nie widać ale ta modyfikacja b mi się podoba, wygląda o wiele lepiej niż oryginalne rozwiązanie)
- butle ze sprężonym powietrzem (jeszcze nie skończone), ja mam zamiar podłączyć tu klucz pneumatyczny
- no i szmatka na stelażu od owiewki (ja trochę ubrudziłem papier bezpyłowy potem go zmoczyłem w wodzie żeby się ułożył). Wygląda ok. ale jak macie lepsze pomysły dajcie znać - to mnie b interesuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ronf10
 
Posty: 78
Dołączył(a): wtorek, 7 lutego 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości