Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Bichits » piątek, 1 czerwca 2018, 18:06

Witajcie. Jako, iż jest to mój pierwszy post na naszym forum, chciałbym się przedstawić. Nazywam się Mateusz i dopiero zaczynam przygodę z modelarstwem. Dążę do tworzenia modeli, które wyglądają najładniej jak tylko potrafię, umiem i wiem ;)
Królować będą u mnie modele JDM, mają ozdabiać mój pokój ;)

W moim portfolio znajduje się galeria wstydu:
- Tamiya Silvia K (pierwszy model, worek treningowy)
- Aoshima R34 GTR V Spec II (Prepaint)

Obecnie składam Toyotę Suprę Mk4 od Tamiyi

Obrazek

Nałożony filtr, aby wydobyć kolor wilgotnej farby:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać na pierwszym zdjęciu, występuje efekt "skórki pomarańczy". Szlifowałem ją na morko gąbką o gradacji 3000, lecz powstał głębokie rysy i zmatowienie farby, którego nie można było usunąć pastą Coarse. Następnie pomalowałem model Clear'em (TS 13) i delikatnie szlifowałem na morko gąbką 3000. Skórka nadal występuje, ale nie ma rys.

Jako pole treningowe wybrałem maskę modelu. Powtórzyłem sekwencję 3000, następnie zakupiłem folię 6000 i na mokro szlifując osiągnąłem taki efekt...
Obrazek
Obrazek
Jak widać, pokazała się siwa "skórka". Dodam, że stosowałem się do rad napisanych na naszym forum ;/ Jaka jest rada na taką sytuację? Pozdrawiam serdecznie, Bichits.
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17

Reklama

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 3 czerwca 2018, 10:36

Dawałeś podkład pod lakier?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4811
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Bichits » niedziela, 3 czerwca 2018, 11:16

Tak, szary od tamiyi.
Postanowiłem, że zaryzykuje i najwyżej pomaluję maskę kolejny raz. Szlifowałem ją dalej na mokro folią 6000, a następnie wypolerowałem pastami coarse oraz fine. Błysk mnie satysfakcjonuje ale nadal występuje skórka pomarańczy i delikatne ryski. Z tą maską były już takie przeboje, że jestem w stanie zaakceptować taki wygląd ;)

Obrazek
Obrazek

Następnym razem postaram się lepiej szlifować clear, na ten model wystarczy mi wrażeń ;) Chcę już go skończyć.

żeby to zrobić, muszę pomalować szyby. W zestawie nie ma naklejek, sam muszę zrobić maskownice z taśm maskujących. Tu mam do was pytanie: Jak to zrobić bez uszkadzania szyb? :-/
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez pawel700 » niedziela, 3 czerwca 2018, 19:24

Lakiery 1K już tak mają że mocno zmniejszają objętość w trakcie wysychania. To nie jest typowa skórka, nie widać tutaj charakterycznych kraterów, tylko właśnie efekt kurczenia się lakieru.
Jedyne co można zrobić to nałożyć więcej warstw, szlifować i polerować. Najlepiej odczekać co najmniej tydzień po lakierowaniu zanim przystąpi się do szlifowania, żeby lakier był w pełni utwardzony bo inaczej będą głębokie rysy.
Jeśli te rysy nie schodzą po paście polerskiej to jest to potwierdzeniem tego, że lakier był zbyt miękki przy szlifowaniu.
Przy lakierach 2K skurcz jest znacznie mniejszy ( to jeszcze zależy od jego rodzaju). Czasami wystarczy jedna warstwa wylana na lustro i potem już nic nie trzeba robić, żadnego szlifowania czy polerowania. Jednak trzeba mieć trochę w tym doświadczenia żeby nie zalać modelu zbyt grubą warstwą. Lepiej trenować na złomie, albo na jakiś zabawkowych metalowych diecastach, które łatwo zmywać.
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Bichits » niedziela, 3 czerwca 2018, 21:17

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Teraz wszystko jest jasne. :mrgreen: Zastanawiam się jeszcze jak poprawnie pomalować szyby
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez pawel700 » niedziela, 3 czerwca 2018, 22:37

Na maskowanie szyb jest kilka "patentów", może na YT poszukaj filmów.
Fajny jest marker tamiya i ich elastyczna taśma. Tzn. te dwie rzeczy dobrze ze sobą współpracują. Po dokładnym i mocnym przyklejeniu tej taśmy farba z markera nie podcieka pod taśmę, dobrze się odrywa. Niedoskonałości można wyrównać np. alk. izopropylowym +wykałaczka lub jakimś rozcieńczalnikiem modelarskim który nie matuje przezroczystego plastiku (test na pozostalych ramkach po oderwanych częściach)
https://www.hobbysta.pl/tasma-maskujaca ... s96dfibqq7
https://www.hobbysta.pl/marker-black-en ... s96dfibqq7
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 20:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Bichits » poniedziałek, 4 czerwca 2018, 17:46

Brzmi świetnie! Zorientuję się w tym temacie i dam znać co dalej ;)
Dziękuję za pomoc
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Bichits » sobota, 7 lipca 2018, 14:39

Odświeżam temat.
Taśma i marker już u mnie! Przez cały ten czas, w wolnej chwili robiłem kolejne postępy:
- lampy przednie,
- lampy tylne,
- kierunki przednie i bocznie,
- antenka,
- spryskiwacze,
- dalszy detaling komory silnika,
- malowanie podszybia na czarno,
- malowanie spodu maski na czarny mat,
- ostateczne wypolerowanie modelu.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na zdjęciach można zobaczyć, że od intensywnego i częstego polerowania, na krawędziach zszedł mi lakier ;/ Plan rezurekcji: Skroplenie farby do kubka i nakładanie jej pędzelkiem na "gołe" krawędzie - chyba nie ma innego, lepszego sposobu.

Kolejne obserwacje:
Dolna lotka pod przednim zderzakiem jest mniej widoczna niż myślałem. Być może pomaluję czarny pasek (zgodnie ze schematem tegoż malowania)

Malowanie przednich reflektorów było wyzwaniem i... nie dałem rady. O ile lewy, pierwszy jaki robiłem, wyszedł okej, o tyle w środkowej żarówce w prawej lampie zmieszały mi się "chrome silver" i "semi gloss black" powodując "miszmasz".
Tyle lampy: klosze nie chciały wejść. Lekko je podciąłem, zeszlifowałem..., ale co farba bazowa zeszła to zeszła ;/
Taśma maskująca zostawiła ślady dookoła bocznych kierunków.. Ma ktoś pomysł jak pomalować je bez naklejania taśm i psucia warstwy clearu?

Kroki następne:
- Szyby
- gumy
- poprawa farby na krawędziach
- sklejenie wszystkiego w całość
- Panel Line
- Weathering

Ah, zapomniałem. Zakupiłem także welur dzięki poradzie Coppercat. Jako iż wnętrze mam już sklejone, pomyślałem, że wykleję tylną półkę tym welurem. Obecnie jest tam Flat black, który nie prezentuje się idealnie. Myślę, że to dobre wyjście! :D

Jeśli chodzi o klejenie lamp, jak już pisałem w innym temacie, zakupiłem ClearFix od Humbrola.
LedV mówił, że słabo trzymał ten klej.
Moja opinia jest taka: Klej trzyma dobrze, ale baaaaaaaaaaaardzooooo dłuuugoo schnie i spaja.
Nabrałem go trochę na czułek wykałaczki, wysmarowałem nim kawałek taśmy maskującej, a następnie korzystałem z tego kleju na taśmie. Klej na powietrzu wysychał po kilku minutach!
Tydzień (albo dwa tygodnie) po operacji: Kierunki na przednim zderzaku trzymają się bardzo mocno, mimo tego, iż klejenie ich było koszmarem (małe dziadostwo, nie chciało zejść z palca, przykleić i utrzymać się w jednej pozycji).

Dzisiaj zrobiłem szyby do supry mk4 i skyline r33
Obrazek
Opis doświadczeń pracy z nowymi materiałami:
Praca z tym markerem to była udręka. Szybko wysychał, co chwilę trzeba było go naciskać żeby trochę farby poleciało(minutowe wstrząsanie na to nie pomogło)
Taśma ma jakiś tam kąt wychylenia, ale to było za mało dla łuków szyb od drzwi. Idealnie zaś nadała się do przedniej szyby... i słupków. Z tyłu także została mi technika bezdechu i powolnych ruchów dłoni. Wyszło jak wyszło, może kiedyś będzie lepiej ;)

Pozdrawiam, Bichits
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Rafikk222 » poniedziałek, 17 września 2018, 00:12

Fajny modelik, ja muszę zainwestować w sprzęt bo na razie to mam 2 pędzelki kilka farbek, klej, cążki do cięcia i pilniczek co do lakierów, myślałeś nad lakierem samochodowym? i do tego lakier bezbarwny i wyszłoby okey, skoro na samochodach zwykłych się trzyma dobrze a wiadomo że na samochodzie nie ma łatwego życia, to tym bardziej będzie trzymał się na modelu który raz na jakiś czas weźmie się do rąk
Rafikk222
 
Posty: 23
Dołączył(a): piątek, 6 lipca 2018, 00:27

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Bichits » poniedziałek, 17 września 2018, 08:46

Tylko że model ten jest plastikowy. Nie wiem czy podkład i farba do samochodów by dobrze związała... No i do tego brak przyborów i pomieszczenia do malowania...


Witajcie. Robi się ciasno na moim biurku, więc szybko musiałem poskładać Suprę
- Pomalowałem uszczelki,
- Poprawiłem szyby,
- wszystkie lusterka,
- wszystkie wycieraczki (do tylnej musiałem wywiercić otwór),
- naklejka przeciwsłoneczna a'la lata 90 :D
- Panel line dookoła kasty i cały silnik
oraz... "wyłożyłem" tylną półkę welurem

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Do zrobienia zostało:
- poprawa lakieru
- czarny pasek na przednim zderzaku (zdecydowałem się na niego)
- tablice (na pewno z tyłu.. nie wiem co z przodem i na pewno będzie to czarna tablica ze srebrnym logiem Supra)
- weathering
Jednak to może szybko nie nastąpić... (wolne miejsce na biurku już mam, ale czasu wręcz przeciwnie)
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Bichits » sobota, 22 września 2018, 18:12

Postanowiłem, że poświęcę swój czas na dokończenie Supry w ten weekend, ponieważ bardzo mi się ona podoba :)

Zrobione:
- Tablica z tyłu.
Przedniej nie montowałem. Bardzo ciężko jest ją zamontować zgodnie z instrukcją, w związku z czym postanowiłem nie ryzykować uszkodzenia lakieru klejem. Szukałem jakiegoś miejsca dla niej, ale na nic specjalnego nie wpadłem. Myślałem nad tylną półką oraz miejscem pod szybą za kierownicą, ale ostatecznie zrezygnowałem z tych pomysłów - Tablica trafiła do "Archiwum X".

- Czarny pasek na przednim zderzaku (troszkę krzywo wyszedł :-/ ale mi to aż tak nie przeszkadza - bardzo podoba mi się ten model

- Semi Gloss Black na podsufitce

- weathering podwozia i silnika (błoto, piasek) - wygląda... lepiej - nie aż tak "plastikowo", ale to nie to samo co prawdziwy brud ;)

Dodatkowo nakleiłem kalkę Tamiyi z model i numer seryjnym na podwoziu pod kokpitem... tak o - dla atrakcji ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do zrobienia zostało poprawienie lakieru.

Dodam coś od siebie odnośnie tej budowy:
1. Materiały:
- Elastyczna taśma - Użyłem jej pewnie podczas malowania uszczelek. Siłowo zmuszałem ją do wyginania się i efekt jej pracy mi się podobał - plusik,

- Marker - użyłem go do poprawienia szyb - działał lepiej jak za pierwszym razem,

- Clear Fix - praca z elementami przeźroczystymi jest przyjemna dzięki braku obaw o jakieś ślady oparów kleju.


2. Kit:
- Przed rozpoczęciem pracy, zalecam zaślepienie wcięcia na "wspomaganie" w zatoce silnika - inaczej będzie to widoczne jak u mnie ;/

- mógłbym się przyczepić do braku ścianki przciwpożarowej... model wyglądałby lepiej.


Podsumowując cały kit:
Polecam go dla każdego - świetna zabawa podczas malowania i składania!

To już chyba ostatni post, także ślę Podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w sukces i realizację tego projektu.
Dzięki wam dowiedziałem się dużo ciekawych i praktycznych rzeczy - Dziękuję!

Supra w kolorze Mica Red powróci na forum w dziale galerii ukończonych modeli, w momencie kiedy poprawię lakier i oficjalnie w 100% zakończę jakąkolwiek pracę nad nią.
Tymczasem, kończymy temat budowy.

Pozdrawiam, Bichits
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Ziarkoski » niedziela, 23 września 2018, 23:52

Już któryś raz z rzędu widzę w tym modelu problem z położeniem lakieru. Mi się osobiście podoba i czekam na kolejne projekty.
Ziarkoski
 
Posty: 14
Dołączył(a): sobota, 18 sierpnia 2018, 00:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Tamiya Supra Mk4 Mica Red

Postprzez Bichits » poniedziałek, 24 września 2018, 11:05

Problem w szlifowaniu. Papier ścierny "uderza" na początki kraglych powierzchni. Druga sprawa, to dużo nierównej powierzchni - nauczyłem się żeby szlifowac podkład 800'tką i nawet nałożyć trzecią warstwę żeby pozbyć się nierówności plastiku.
Kiedyś się nauczę jak malować i dbać o farbę ;)
Bichits
 
Posty: 27
Dołączył(a): środa, 23 maja 2018, 20:17


Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości