Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez wuen » czwartek, 27 września 2018, 17:35

Jedną z wad modeli motocykli u Tamiya są "przewody" - są zbyt grube...
Podejrzewam, że powodem jest ich sposób mocowania na wystających "cyckach" - te muszą mieć odpowiednią średnicę aby nie złamały się i dlatego stosowane przewody sa takie grube.
Ja w swoich modelach obcinałem "cycki", wierciłem otworki, w które wklejałem kawałki szpilki i do nich mocowałem cieńsze przewody.
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 07:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Reklama

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez DarkWing » piątek, 28 września 2018, 18:13

wuen napisał(a):Jedną z wad modeli motocykli u Tamiya są "przewody" - są zbyt grube...
Podejrzewam, że powodem jest ich sposób mocowania na wystających "cyckach" - te muszą mieć odpowiednią średnicę aby nie złamały się i dlatego stosowane przewody sa takie grube.
Ja w swoich modelach obcinałem "cycki", wierciłem otworki, w które wklejałem kawałki szpilki i do nich mocowałem cieńsze przewody.

Prawda, to zawsze jest bolączka tych modeli. Dość niedawno wyczytałem w jakiejś relacji któregoś z kolegów jak proponował wykonanie tych przewodów z rurki termokurczliwej, ponoć z powodzeniem.
Twój sposób montażu jest jak najbardziej słuszny, początkowo zakładałem zabawę z przewodami ale jednak już nie mam zdrowia na takie precyzyjne prace i muszę się pogodzić z tym co jest. Niestety...


ETAP 24 - Rama fotela
Obrazek


Podstawa (część środkowa) pomalowana na czarny półmat TS-29.
Elementy boczne ramy to TS-63 NATO Black, kolor zmieniłem zgodnie z przyjętą przeze mnie koncepcją ogólnego malowania, co wyjaśni się w etapie w którym pokażę boczne panele.
Obrazek


Zadupek i tylna lampa.
Zadupek malowany TS-40 Metallic Black, na to zielone paski kalki - jeszcze przed lakierowaniem na wysoki połysk.
Lampa malowana od środka X-27 Clear Red Gloss.
W odbłyśniku zdarłem oryginalny chrom w miejscu styku/klejenia
Obrazek


Całość zmontowana.
Na tym zdjęciu widać wyraźnie różnicę pomiędzy TS-29 black semi gloss a TS-63 NATO black.
Zadupek jest już polakierowany bezbarwnym połyskiem Vallejo.
Obrazek


Klosz lampy wklejony na dwie kropelki kleju - całość jest tak sprytnie przemyślana, że nie ma żadnej obawy żeby klej zostawił ślady na szkle.
Obrazek


ETAP 26 - Połączenie ramy kanapy z ramą główną
Obrazek


Bez komentarza...
Obrazek


Obrazek


ETAP 27 - Tylne panele boczne
Obrazek


Część zewnętrzna malowana TS-40 Metallic Black, część wewnętrzna to TS-6 Matt Black
Logo Ninja to kalkomania. Tamiya dała w tym miejscu dwie opcje. Metalowy sticker lub kalkomania.
Pierwotnie wybrałem piękny chromowany, samoprzylepny sticker z napisem Ninja i prostokątna aplą na która nakleiłem kolorową kalkę H2R. Niestety.... sticker musi być naklejony na wypukłej powierzchni i okazało się, że na drugi dzień częściowo odkleja się. W żaden sposób nie dało się go zmusić do przywarcia bez uszkodzenia powłoki malowanej. Zdecydowałem sie więc na jego zdjęcie i zastąpienie go kalkami. W efekcie końcowym jestem chyba bardziej zadowolony z kalki - jest ona może mniej widowiskowa ale na pewno lepiej widoczna. Chrom gubił się w odblasku na powierzchni metalicznej.
Obrazek


Tutaj już gotowe elementy po lakierowaniu oraz zamontowaniu oparć w kolorze TS-63
Obrazek


ETAP 28 - Montaż tylnych bocznych paneli oraz zbiornik paliwa
Obrazek


Zbiornik malowany TS-40 Metallic Black, na to kalka i sticker KAWASAKI - tu nie było problemów z przyklejeniem
Obrazek


Po lakierowaniu - 3 warstwy bezbarwnego połysku Vallejo.
Po wylaniu lakieru napis jest ledwo wyczuwalny pod palcem i wygląda jakby był wtopiony w bak.
Zamontowałem również wlew paliwa
Obrazek


i na koniec dzisiejszego dnia montaż zbiornika oraz paneli
Obrazek


Obrazek


Obrazek

Czasy pracy:
Etap 25 - 3 godz.
Etap 26 - 5 min
Etap 27 - 1 godz.
Etap 28 - 2,5 godz.

W tak zwanym międzyczasie zacząłem sklejać cyklistę....
Niestety to już inna bajka i nie jest tak pięknie jak przy motorku ale o tym w swoim czasie...
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez wuen » sobota, 29 września 2018, 10:30

początkowo zakładałem zabawę z przewodami ale jednak już nie mam zdrowia na takie precyzyjne prace i muszę się pogodzić z tym co jest. Niestety...

bez przesady - obcinasz "cycki", wiercisz otworki, wklejasz na "kropelkę" kawałki szpilki i na to wklejasz przewody z zestawów np. Tuner Model Manufactory, MSM czy innej firmy - najtaniej w hobbyeasy ;)
ostatecznie kabel ethernet lub jakiś od słuchawek czy usb - wybebeszasz i masz świetne przewody - nawet nie trzeba wklejać obciętych szpilek tylko obcinasz kawałek izolacji i w otworek wklejasz wystające druciki...
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 07:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez DarkWing » niedziela, 30 września 2018, 19:54

wuen napisał(a):...bez przesady - obcinasz "cycki", wiercisz otworki, wklejasz na "kropelkę" kawałki szpilki i na to wklejasz przewody z zestawów np. Tuner Model Manufactory, MSM czy innej firmy - najtaniej w hobbyeasy ;)
ostatecznie kabel ethernet lub jakiś od słuchawek czy usb - wybebeszasz i masz świetne przewody - nawet nie trzeba wklejać obciętych szpilek tylko obcinasz kawałek izolacji i w otworek wklejasz wystające druciki...

OK, ja to wiem, chodziło mi tylko o to, że na moje łapki to już za małe i zbyt precyzyjne :(... niestety


ETAP 29[/b] - Osłony zbiornika paliwa
Obrazek

Elementy składowe etapu
Osłony zbiornika paliwa malowane TS-40 Metallic Black, siatka malowana NATO Black
Obrazek


Zamontowany tłumik drgań
Obrazek


Zamontowane osłony zbiornika
Obrazek


Zamontowana boczna stopka
Obrazek


Dodany zbiorniczek płynu hamulcowego
Obrazek


ETAP 30 - Półka zagarów
Obrazek


Rama półki to czarny metalik, podstawa zegarów to czarny mat
Obrazek


Całość zamontowana na ramie motoru
Obrazek



ETAP 31 - Fotel, drążek sprzęgła
Obrazek


Kanapa malowana TS-6 Black Matt
Obrazek


Zamontowany popychacz sprzęgła
Obrazek



ETAP 32 - Boczne panele
Obrazek

Przy panelach bocznych zmieniłem kolorystykę, tak jak wcześniej to sobie zaplanowałem i o tym wspominałem.
Panele malowane TS-63 NATO Black, podwójne listwy łączące panele to czarny połysk.
Obrazek


Zamontowane spoilery - w kolorze TS-40 Metallic Black
Obrazek


Obrazek


ETAP 33 - Czacha + panele boczne
Obrazek

Czacha w całości pomalowana TS-40 Metallic Black i po wyklejeniu kalkomanii polakierowana na połysk Vallejo.
Logo na nosie to metalowy sticker
Obrazek


Całość po przykręceniu bocznych paneli, górnych spoilerów w kolorze NATO Black oraz szybki.
Szyba psiknięta TS-71 Smoke
Obrazek


ETAP 34 - Końcowy montaż
Obrazek


Ostatni etap budowy motocykla.
Tak prezentuje się w całości Kawasaki H2R Ninja
Obrazek

Czasy pracy:
Etap 29 - 1,5 godz.
Etap 30 - 2 godz.
Etap 31 - 1,5 godz.
Etap 32 - 4 godz.
Etap 33 - 1 godz.
Etap 34 - 1 godz.

Oczywiście tak jak wcześniej wspominałem poszczególne etapy (29-33) robiłem w tzw. międzyczasie a tu pokazałem już gotowe rezultatu i podałem łączny czas na każdy etap.

Teraz pozostało mi zamaskować śrubki, wyczyścić i wypolerować model oraz porobić zdjęcia do galerii.

Na tym jednak nie kończę warsztatu, pozostał bowiem kierowca.

Figurant
Obrazek

Niestety, jak już wspominałem wcześniej, figurka niby Tamiya ale jakość jak....
Spasowanie tragiczne, brak przemyśleń co do formy wykonania, brak jakichkolwiek kalek.
Póki co skleiłem co mogłem
Obrazek

jak dla mnie to jedna wielka...
Obrazek
to co on robi... ;o)
No nic jakoś trzeba będzie to wyciągnąć. Najgorsze jest to, że figurka nie pasuje na motor.
Gość ma generalnie za mały rozkrok.
Początkowo sie załamałem, potem stwierdziłem, że trudno - dostanie inną maszynę.
Nawet mi to pasowało, postanowiłem, że dosiądzie czerwone Ducati do kompletu z resztą ludków

Obrazek

a Kawasaki będzie stało półkę wyżej obok Kawy i Suk...
Niestety, na Ducati też nie wchodzi... masakra.
Trzeba będzie gościowi poskrobać uda i kolana od wewnątrz. Jeszcze nie wiem co mu się dostanie, póki co powalczę z nim i zobaczymy czy w ogóle będzie się nadawał...
Dlatego też z galerią wstrzymam się do zakończenia prac nad tym nieudacznikiem...
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez wuen » wtorek, 2 października 2018, 06:05

rozetnij rozporek, posadż na modelu i zobacz gdzie trzeba dołożyć plastiku..
świetne do tego są 2-składnikowe masy np. Magic Sculp
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 07:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 2 października 2018, 10:35

A może nóżki w gorącą wodę?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9933
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez DarkWing » wtorek, 2 października 2018, 12:18

piotr dmitruk napisał(a):A może nóżki w gorącą wodę?

Rozważałem to... raczej nie przejdzie, ścianki są dość grube...

wuen napisał(a):rozetnij rozporek, posadż na modelu i zobacz gdzie trzeba dołożyć plastiku..
świetne do tego są 2-składnikowe masy np. Magic Sculp

To była pierwsza myśl i tak też zrobiłem...

A dokładnie rozciąłem tors od nóg oraz rozdzieliłem nogi.
Następnie zwęziłem zadek i tak powstał większy rozkrok, wąska dupka nie będzie aż tak się rzucała w oczy
W przymiarkach wyglądało dość obiecująca. po sklejeniu nóg jednak okazało się, że kolana za mało się rozchodzą.
Nie mogłem już więcej piłować z tyłu więc postanowiłem rozewrzeć przód wykałaczką - wygląda to dość niefortunnie... :D

Obrazek


Z tyłu powstał dość spory uskok oraz gdzieniegdzie ubytki w ściance... trzeba będzie szpachlować
Obrazek


Ostatecznie gość potrafi dosiąść bestie i co najważniejsze opiera stopy tam gdzie powinien
Obrazek


Obrazek


Skoro układ jest OK, uzupełniłem obficie szpachlą TAMIYA ubytki.
Obrazek


Obrazek

Myślę, że za 24 godz. będę mógł sprawdzić czy nie trzeba gdzieś uzupełnić wypełnienia (jeśli szpachla za mocno siądzie), na szczęście odtwarzam ułożenie materiału kombinezonu, gdzie są liczne zmarszczki i fałdy więc nie będzie to duży problem.
Kolejnym jednak problemem są ręce.....
Niestety je też trzeba dość mocno dopasowywać i o ile prawa nie sprawi dużo kłopotu to lewa może być ciut za krótka, o tyle żeby trzymać manetkę... Jeśli się nie uda będzie uniesiona w geście pozdrowienia - byłby wtedy zamiast motywu startu, motyw finiszu.... Dodatkową trudnością będzie dość precyzyjne dopasowanie prawej ręki na gotowo, ponieważ żeby gość mógł trzymać kierownicę nie mogę jej przykleić przed jej ułożeniem (po przyklejeniu ręki do tułowia nie da się chwycić kierownicy)
No nic walczę dalej...
Nie mam jeszcze pomysłu na malowanie kombinezonu - raczej dość proste.... może jakieś pomysły, podpowiedzi ?...
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez greatgonzo » wtorek, 2 października 2018, 12:21

A może dorób mu jakąś dwusuwową pięćsetkę z lat osiemdziesiątych. Bo gość jest ewidentnie z tamtych czasów, co zresztą widać na rysunku na pudełku. Na H2R prezentował się będzie jak gość w dresach ortalionowych w bolidzie F1. Jeszcze kombi da się podrasować jakimiś masami, ale czapka i tak go zdradzi.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez DarkWing » czwartek, 4 października 2018, 16:42

greatgonzo napisał(a):A może dorób mu jakąś dwusuwową pięćsetkę z lat osiemdziesiątych. Bo gość jest ewidentnie z tamtych czasów, co zresztą widać na rysunku na pudełku. Na H2R prezentował się będzie jak gość w dresach ortalionowych w bolidzie F1. Jeszcze kombi da się podrasować jakimiś masami, ale czapka i tak go zdradzi.

Właśnie.... słaba jakość i jeszcze ten staromodny kostium... zapomniałem o tym minusie wspomnieć.
Masz rację, że najlepiej byłoby go wsadzić na coś z epoki ale nie wiem czy będę coś jeszcze sklejał z moto, a już na pewno nie szybko...
Zresztą... wiecie, że nie dbam o takie szczegóły... zawsze tłumaczę to sobie odpowiednim podpisem do zdjęcia typu:
"mam już 48 lat na karku i prawie tak samo stary motocykl i kombinezon ale nie mogłem sobie odmówić przejażdżki nowoczesną maszyną" :P


Udało mi się w końcu dopasować wszystkie członki tego Easy Raider'a...
Figurka po szpachli, szlifie i szarym podkładzie. Podkład typowy ze sklepu Moto do metalu i plastiku.
Głowa jest tylko przyłożona, ostateczne przyklejenie po malowaniu, ukazuje jaka będzie sylwetka - jest lekko skręcona w prawo.
Obrazek


Obrazek

Ciągle zastanawiam się nad malowaniem.
Nie chcę żeby był zbyt duży kontrast więc skłaniam się do odcieni czerni...
Z racji wieku tego kombinezonu będzie to raczej coś skromnego... cywilnego ?...
Hm.. sam nie wiem...
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez wuen » czwartek, 4 października 2018, 16:50

zrób z niego wiochmena, który dorwał się do extra maszynki i "musi się przejechać" - szorty, T-shirt = wygładż nóżki i rączki, jakiś tatuaż, z butów zrób klapki ;)
= internety notują takie przypadki:

Obrazek
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 07:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez Rafikk222 » piątek, 5 października 2018, 19:00

Nieee, oszpeci tylko motocykl :(

I widzę że z kierowcy zrobiłeś dziewczynkę, ah te gendery teraz, modelik świetny, ciekawe czy mi się kiedyś uda tak ładnie zrobić model
Rafikk222
 
Posty: 23
Dołączył(a): czwartek, 5 lipca 2018, 23:27

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez DarkWing » sobota, 6 października 2018, 17:31

Pomysł Wuena bardzo mi się spodobał ale niestety przeze mnie niewykonalny. Fałdy materiału na rękawach i nogawkach są dość głębokie i przy ich wyrównywaniu - szlifowaniu na 100% przedarłbym się przez ściankę na wylot. To z kolei wymusiło by kolejne szpachlowanie, sztukowanie itp, itd... To już nie dla mnie...
Postanowiłem pójść na kompromis....

Miałem wcześniej pokazać na jaki schemat malowania się zdecydowałem ale nie było czasu a teraz postać już jest gotowa więc po kolei...
Zdecydowałem się iść po najmniejszej linii oporu (nie licząc oczywiście pozostawienie oryginału) i samym tylko malowaniem zmienić kombinezon w ciuchy "cywilne".

Przymiarka - kask tylko przyłożony na sucho.
Obrazek


Obrazek


Tak więc góra to kurtka zapinana na zamek błyskawiczny na 176 cm wzrostu w kolorze beżowym. Rękawy, kołnierz i ściągacz w kolorze brązowym. Malowanie to kolor podstawowy AS-15 Tan (USAF). Brązowe akcenty malowane XF-10 Flat Brown, ściągacz zaakcentowany cienkopisem do opisywania płyt DVD. Na kolor bazowy nałożyłem filtr Natural Gray, a następnie Brown for Dark Yellow. Po wyschnięciu i przetarciu popracowałem suchymi pigmentami Tamiya z serii Wathering Master A Set. Kalka na plecach imitująca haft pochodzi z jakiegoś samolotu odrzutowego w skali 1:48 (F-4 albo F-16 lub F-15). Podobnie emblemat na piersi.
Spodnie malowane AS-8 Navy Blue (US Navy) i podobnie jak bluza potraktowane filtrami i pigmentami.
Całość psiknięta bezbarwnym matem Vallejo,
Rękawice to XF-69 NATO Black Matt.
Buty to XF-1 Black Matt, natomiast podeszwy to XF-69.
Kask pomalowałem TS-18 Metallic Red. Napis Ninja pochodzi z innego modelu motocykla Kawasaki - pozostałość, reszta z samolotów... Całość wykończona połyskiem Vallejo.
Twarz i kawałek szyji pod kaskiem pomalowałem XF-15 Flat Flesh Matt, wyściółka kasku czarny mat.
Szybkę prysnąłem TS-71 Smoke.
Całość prezentuje się tak:
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Szczytem jakości i możliwości to nie jest, dodatkowo duże zbliżenia zdjęć mocno obnażają jakość figurki ale muszę przyznać, że jestem zadowolony. Nie wnikam tu w szczegóły czy to co gość sobą prezentuje jest prawdziwe, czy archaiczne,... zawsze można gdzieś znaleźć kogoś takiego na takim lub innym motorze... :)

Był to ostatni etap budowy i jest to ostatni wpis w tym wątku warsztatowym. Temat uważam za skończony.

Podsumowując:
Czas pracy nad modelem motocykla to ponad 54 roboczogodzin - model rozpocząłem 15 września, a ukończyłem 30 września, czyli równo po 15 dniach.
Czas jaki poświęciłem na figurkę to ok 20 godz.- dokładnie nie liczyłem - i ok 7 dni.

Dziękuję wszystkim za śledzenie moich poczynań w tym warsztacie, szczególnie tym którzy komentowali i doradzali.
Starałem się dość szczegółowo opisać każdy z etapów budowy, tak aby początkujący i mniej doświadczeni koledzy mogli skorzystać i jednocześnie z nadzieją, że zachęcę tym innych do budowy modeli motocykli.
Jeśli macie jakieś pytania dot. któregoś z etapów budowy, jakiejś techniki - chętnie doradzę...

Już niedługo zapraszam do galerii mojego ostatniego modelu motocykla... ale nie ostatniego w ogóle....
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Kawasaki Ninja H2R - Tamiya - 1:12

Postprzez DarkWing » wtorek, 9 października 2018, 11:54

Zapraszam do galerii: viewtopic.php?f=22&t=86610
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Poprzednia strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości