Suzuki Hayabusa by Mors

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez Mors » wtorek, 30 października 2007, 19:22

Hej!!

Byłem członkiem sPWM, teraz przeniosłem się tu (jak większość ludzików), dzięki Draz za miłe słowa :) Wcześniej nie zdobyłem się na odwagę, żeby się zaprezentować. Postanowiłem w końcu przełamać nieśmiałość i umieścić relację z prac nad kolejnym projektem.
Moja przygoda z modelarstwem trwa już jakieś 14 lat. Przez długi czas błądziłem po różnych modelarskich krainach i dopiero jakieś 4 lata temu trafiłem do "Strefy 24". Odnalazłem tutaj swój dom:) Kleję zarówno samochody jak i motocykle... zazwyczaj na przemian, jedno autko, potem motorek i znowu autko...
Dobra dość tych pierdół, przejdę już do rzeczy ;o)

Trafił w moje łapki jakiś czas temu modelik:

Obrazek
Do tego zaopatrzyłem się podczas pierwszych zakupów u Hiroboy'a w blaszki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Zawartość blaszek to:
- tarcze przód + tył
- koła napędowe z łańcuchem
- zegary
- wlew paliwa
- kratki na chłodnicę
- śruby na wydech
- lusterka
- tablica rejestracyjna
- znaczki + napisy samoprzylepne
- trochę innych drobiazgów o bliżej nie sprecyzowanej nazwie

Jeżeli chodzi o plany budowy to bez szaleństw. Blaszki, jakiś Carbon i podstawowe okablowanie.
Kolorystyka jeszcze do uzgodnienia, gdyż nie potrafię się zdecydować.

Zacząłem już coś dłubać:

Początki są mało ciekawe, gdyż wiadomo... sklejanie, szlifowanie, szpachla, znowu szlifowanie...

- Z widelca zeszlifowałem napisy Tokico gdyż zostaną zastąpione elementami z blach.
Obrazek
- Skleiłem tłumiki, chciałem wkleić blachy i problem... nie pasują Crazy Modeler dali ciała :( zamiast prawego i lewego zrobili dwa lewe elementy.
Obrazek
Obrazek
Z tego powodu musiałem jakoś sobie sam poradzić, więc zrobiłem sam śruby, które miałem uzyskać dzięki tym blachom i kilku innym. Wkleiłem kawałki pręta sześciokątnego i zeszlifowałem tak, żeby były równej wysokości. Następnie malowanie na Humbrol 21 (black gloss) i na to Alclad2 White aluminium.
Obrazek

- Zrobiłem już w całości tylny amortyzator. Kolor podstawowy to MM Aluminium 1781E do tego czerwony to clear red z Gunze i oryginalna sprężyna z modelu.
Obrazek

- W blachach były siatki na chłodnicę, jednakże tylko na jedną stronę. Z drugiej strony chłodnicy (mniej widoczna) były ohydne dziury po wypychaczach. Poszperałem w mojej szafce i znalazłem siatkę, której oczka są takie, że nadaje się jaki imitacja chłodnicy. Niemalowane wygląda nieciekawie - Kropelka trochę pobrudziła, ale jak przyjdzie na to farba, o będzie cacy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- Kolejny był wydech - klej, szpachla, papier ścierny, Humbrol 85 (semigloss black), Humbrol 21 (black gloss) + Alclad2 Chrome:
Obrazek

- Jeszcze rzut z warsztatu - silnik (MM Aluminium 1781E + lekki wash Vallejo Air 71057Black), rama (umyta w krecie i pomalowana na nowo umbrol 21 (black gloss) + Alclad2 White aluminium), widelec.
Obrazek

Aktualizację będę starał się robić raz w tygodniu, chyba, że coś stanie mi na przeszkodzie (praca, uczelnia). Czekam na wszelkie komentarze, sugestie i słowa krytyki :D
Ostatnio edytowano niedziela, 18 maja 2008, 22:37 przez Mors, łącznie edytowano 6 razy
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Reklama

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez wojtek_fajga » wtorek, 30 października 2007, 20:13

No bardzo pięknie...

Gdyby jeszcze foty były zamieszczone zgodnie z regulaminem...
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez szesnastak » wtorek, 30 października 2007, 20:13

Widzę, że ciekawie się zapowiada.
Czekam na dalsze postępy ;o)
szesnastak
 

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez Mors » czwartek, 15 maja 2008, 20:50

Witajcie ponownie.

Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie... miało być co tydzień, a Tu pól roku zastoju... Nie martwcie się Hayabusa nie umarła, były małe problemy, ale nic co bym mnie zniechęciło do dalszej walki :) Modelik jest w zasadzie w 80% gotowy... robiłem fotki w tzw. "międzyczasie" i teraz powrzucam w kilku częściach. Przy następnych modelach obiecuję się poprawić :)

Chłodnica dostała z Humbrola 85 (Czarny półbłyszczący) a następnie MM Aluminium Metalizer:
Obrazek Obrazek

Następny w kolejności został zmontowany cały silnik. Blok MM Aluminium Metalizer + wash Vallejo 71057
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać bez szaleństw silnik. Chciałem zrobić bardziej dokładne okablowanie niż przewiduje Tamiya - niestety mimo usilnych poszukiwań nie udało mi się zdobić dostatecznej dokumentacji zdjęciowej co gdzie i jak. Tak więc będzie wersja standard w tym miejscu :) Chyba, że ktoś w swojej kolekcji posiada takie fotki i udostępni :)

Dalsza część myślę, że w nadchodzących dniach... a będzie to widelec i przeniesienie napędu :)

Pozdrawiam

Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez Mors » niedziela, 18 maja 2008, 22:11

Kolejna część tej retrospekcyjnej relacji :)

Jak już wspominałem następny w kolejce był widelec tarcze hamulcowe :)

Obrazek
Obrazek
Następnie malowanie: Stainless Steel Metalizer z MM i Humbrolem 85

Widelec:
Tamiya X-32, Alclad2 White aluminium, Humbrol 85
Obrazek
A tutaj już na swoim miejscu. Felgi malowane MM Metallic Black 2713E

Widelec i tarcze hamulcowe przednie powstały bez większych problemów.
Tarcze hamulcowe z zestawu Crazy Modeler są bardzo dobre, a ponadto razem z nimi dostarczony jest fototrawiona maska do malowania - super sprawa.
Obrazek
Obrazek
Malowanie: Stainless Steel Metalizer z MM, Aluminium Metalizer z MM, Tamiya X-31
Obrazek
Ładnie wyciąłem folię z zestawu do zrobienia amortyzatora, wstaję rano, a tu taka niespodzianka :( Folia z zestawu wydawała mi się od początku jakaś twarda, więc nie zdziwiło mnie to co zobaczyłem. Wziąłem więc BMF i zrobiłem na nowo. Teraz trzyma dobrze :)
Obrazek

Tutaj już wszystko przygotowane do skręcenia - czekamy na błotnik - ojjj czekają do dziś, bo malowanie owiewek dopiero w toku.
Obrazek
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez WestBikers » niedziela, 18 maja 2008, 23:59

Twój model zrobił na mnie ogromne wrażenie, a zwłaszcza dokładność, z jaką wykonujesz wszystkie detale! Tylko pozazdrościć!
Avatar użytkownika
WestBikers
 
Posty: 528
Dołączył(a): niedziela, 9 marca 2008, 22:35
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez Mors » poniedziałek, 19 maja 2008, 21:49

Cieszę się, że Ci się podoba i mam nadzieję, że będziesz dalej mi kibicować. Twoje poczynania w modelarstwie są też godne uwagi :) Szczególnie gorąco przeglądam Nascar'owe relacje, gdyż też jestem fanem tego sportu... szkoda, że na Eurosport'cie już nie puszczają transmisji :(

Pozdrawiam

Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez Mors » czwartek, 22 maja 2008, 15:42

no to dzisiaj obiecany łańcuch:

W zestawie CM znalazłem również dobrze zdetalowany łańcuszek, który składał się z miliona części. Wykonanie całości bez malowania zajęło mi dwa wieczory z piwkiem, bo bym oszalał z tą drobnicą, która ciągle bez ostrzeżenia strzelała z pincety w bliżej niesprecyzowaną stronę :)
Dość gadania:
Obrazek
Jak skleiłem w całość to przyszła pora na prawdziwą zabawe (Tak to po lewej to końcówka wykałaczki :) ):
Obrazek
Dwa wieczory później:
Obrazek
Jakieś to płaskie było więc zrobiłem jeszcze nakrętki z pręta sześciokątnego:
Obrazek
Potem malowanie:
Najpierw całość MM Stainless Steel Metalizer , na łańcuch rzuciłem Tamiya X-31 i całość dostała lekko z Vallejo 71057 Black. Zamontowałem na miejscu i wyszło tak:
Obrazek

Do następnego razu :)

Pozdrawiam i czekam na słowa konstruktywnej krytyki :)

Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez hipcio90 » czwartek, 22 maja 2008, 16:12

:shock: :shock: :shock: :shock:
Podziwiam za wytrwałość ... Wcale się nie dziwie że na przemiennie składasz modele ;o) Jakie to wszystko małe jest a wygląda jak 1:1 ... Naprawdę Respect dla Ciebie i czekam na dalszy progress prac ;o) :mrgreen:

pozdrawiam
hipcio90
 

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez Mors » piątek, 23 maja 2008, 16:18

Cierpliwości często mi brakuje, ale wtedy odkładam model, bo w nerwach można coś popsuć :) A jak dany pacjent przegina, to ląduje w pudle na bliżej nie określony czas :P

Trochę Carbonu jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Tylny błotnik nie pdobał mi się czarny i dlatego zakupiłem u Hiroboy'a co prawda nie najciekawszy wzór (braki akurat były na sklepie):
Zrobiłem sobie szablon z taśmy do maskowania, który przeniosłem na kalkę, dobrze poSOLiłem i jakoś wyszło :) Potem lakier bezbarwny celem zabezpieczenia :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

c. d. n. ...
Pozdrawiam
Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez wuen » piątek, 23 maja 2008, 17:14

Mors napisał(a):zakupiłem u Hiroboy'a co prawda nie najciekawszy wzór (braki akurat były na sklepie)

Ten wzór jest "karbonopodobny" - szkoda bo model fajny...
Może zamów coś lepszego - polecam firmy Studio 27 - i nie koniecznie U Hiroboy'a - można taniej np. w HK
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 08:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez Mors » piątek, 23 maja 2008, 18:41

No niestety trochę niewypał z tym Carbonem... przy najbliższych zakupach może coś uda mi się kupić, to podmienię :) Na chwilę obecną zostanie tak jak jest, bo mam zrobiony zapas. Chyba, że ktoś z kolegów na forum ma Carbon w 1:12 i odsprzeda kawałek?? :)

Zakupów w HK jeszcze nie robiłem... będę musiał rozeznać ten sklepik :)

Pozdrawiam

Mors

P.S.
Przepraszam za błędy postaram się poprawić :)
Ostatnio edytowano piątek, 23 maja 2008, 21:20 przez Mors, łącznie edytowano 1 raz
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez Mors » sobota, 24 maja 2008, 15:14

No to czas na składanie w całość tego wszystkiego :)
Manetki zrobione i przygotowane do wklejenia w widelec:
Obrazek
A tutaj już złożone wszystko co dało się poskładać bez udziału owiewek, które jak zawsze zajęły najwięcej czasu i mimo iż zacząłem je robić jako pierwsze to skończone były ostatnie :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W następnym odcinku - owiewki - a potem galeria końcowa :)

Pozdrawiam

Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez Kazik » poniedziałek, 26 maja 2008, 07:40

Mors napisał(a):Zakupów w HK jeszcze nie robiłem... będę musiał rozeznać ten sklepik


Kiedy kolega Wuen pisał "HK" miał na myśli HongKong jak mniemam.
Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Avatar użytkownika
Kazik
 
Posty: 3566
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Suzuki Hayabusa by Mors

Postprzez Mors » środa, 28 maja 2008, 21:57

Witajcie w kolejnym odcinku :)

Po skompletowaniu wszystkiego co się dało Busa czekała na owiewki... które udało się w końcu ukończyć po ciężkich bojach i wielu godzinach pracy :) Bardzo długo nie mogłem się zdecydować na kolory. Wiedziałem, że chcę zrobić Buse w malowaniu dwukolorowym, ale jakim? W końcu udało mi się ustalić iż będzie to pomarańcza na czarnym tle. Zaopatrzyłem się w zaprzyjaźnionej mieszalni lakierów w pomarańczowy perłowy z palety Rovera i czarny "Cosmic Black" z palety Suzuki. Farbki te wziąłem na próbę w wersji akrylowej (wersja normalna okrutnie śmierdzi i trzeba malować na dworze. Efekt - da się malować w domu i są wodorozcieńczalne :)
Po pomalowaniu czarnym (4 warstwy) i szlifie na mokro papierem 2000 zamaskowałem gdzie trzeba i nałożyłem pomarańczkę. Kolejny szlif i następnie kalki. Po 3 dniach schnięcia całość pokryłem bezbarwną farbą również samochodową :) śmierdzi co niemiara i dlatego maluję tym na balkonie :) Ostatni etap czyli polerowanie zajął mi ładnych kilka wieczorów.

Uznałem, że trzeba zaznaczyć na tylnej owiewce pokrywę bagażnika i na przednim błotniku łączenie jego bocznych części ze środkowym. Brutalnie pomalowałem farbą Valejo Black.
Obrazek
Po wyschnięciu (jakieś 20-30 minut) przy pomocy patyczka do uszu i rozpuszczalnika Humbrol przecierając w poprzek wytarłem do czysta tam gdzie farba nie była potrzebna.
Obrazek
Obrazek
Po woskowaniu przyszedł czas na pozostałe elementy - lampa, boczne piny i metalowy sticker z zestawu CM.
Obrazek
Obrazek
Następny był nos - siatki z zestawu CM pomalowałem na półbłyszczący czarny - nie chciałem wprowadzać srebrnego koloru, żeby się trzymać malowania czarno-pomarańczowego.
Obrazek
Nie podobały mi się imitacje śrubek na owiewkach więc zastąpiłem je tymi z zestawu CM, które wkleiłem w miejsce oryginałów na kawałkach pręta plastikowego o średnicy 0,5mm
Obrazek
Stickery z zestawu CM pasowały idealnie.
Obrazek
Szybka wg instrukcji powinna być pomalowana na Tamiya Smoke X-19 ale po 4 próbach dających niezadowalając efekt postanowiłem iż zostanie niepomalowana - jak nie da się czegoś zrobić porządnie, a nie jest to absolutnie konieczne to wole tego nie robić.
Obrazek
Tutaj "zdjęcie rodzinne" czyli owiewki w komplecie:
Obrazek
Muszę przyznać, że pierwszy raz jestem zadowolony z polerki jaką zrobiłem :)

Niedługo galeria...

Pozdrawiam

Mors
Warsztat:
Gundam Unicorn 1:100
Xanavi Nismo Z

"Narzędzia i materiały modelarskie są wszędzie, ale jeszcze nie wiem do czego większość z nich zastosować"
Avatar użytkownika
Mors
 
Posty: 193
Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 20:43
Lokalizacja: Buxted (UK) / Rybnik (PL)

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości