[Aeronautica Italiana] Bf-109G-4 | Hasegawa | 1:32

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez shivadog » sobota, 7 maja 2011, 22:20

No właśnie dlatego to wrzuciłem, wiem, że ciężko to oceniać na ekranie, u mnie, mniej więcej tak to wygląda jak w rzeczywistości. Fakt, że farbę kładłem pędzlem na papier kredowy, więc może delikatnie się różnić od położonego aero.
Zdjęciami archiwalnymi zupełnie nie da rady się kierować, tam jest możliwy pełen zakres błędów, od możliwości wczesnych błon barwnych, poprzez przekłamania reprodukcji po współczesne regulacje w komuterze. Prędzej zaufałbym muzealnikom, choć i oni wprowadzają do tematu sporą dużą dawkę dadaizmu.

Kuba P. napisał(a):RLM 76 powinien być niebieski, naprawdę jasno niebieski. RLM 74 ciemno-szary z lekkim zielonkawym, takim brudnym odcieniem a RLM 75 średnio-szary z odcieniem fioletowym.


Powiedzmy, że 74 i 75 tak bym opisał, gorzej z 76, który wygląda na jasny szary wpadający w zieleń.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Reklama

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez Kuba P. » sobota, 7 maja 2011, 22:46

Ja mialem na mysli probki oryginalnych farb, niezle zachowanych do dzis. To jest taka trudna gadka wiec najlepiej krotko - nqmieszaj jasnoblekitna farbe na spod i dwie szare, jedna brudnozielona, druga jasniejsza lekko fioletowa. Bedzie ok. Jak odszukam jakies dobre foto to Wam wrzuce ilustracje. Pozdro.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez Okrach » niedziela, 8 maja 2011, 09:17

Teraz mi sie przypomnialo: swego czasu w Miniaturach Lotniczych OW Kagero zamieszczane byly probki kolorow RLM. Skad one byly w ogole ?... Jaka jest ich wartosc referencyjna?
Pozdrawiam,
Tomek
Avatar użytkownika
Okrach
 
Posty: 331
Dołączył(a): sobota, 30 października 2010, 13:35
Lokalizacja: Stuttgart

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez shivadog » niedziela, 8 maja 2011, 09:32

Zrobiłem jeszcze jedną próbkę.

Obrazek

Ten 65 w rzeczywistości jest ciut bardziej zimny, na ekranie taki kolor nie występuje.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez Seweryn » niedziela, 8 maja 2011, 09:45

Dyskusja o odcieniach będzie znowu na 3 strony, wiadomo, że idelanego koloru nikt nie robi.
Tu masz jedyne słuszne olive drab, każdy kogo pytałem bronił swojej farby...
Obrazek
Maluj tymi które Tobie najbardziej "leżą", zdjęcia kolorowe fajne, ale czy na 100% odzwierciedlają kolory?
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2069
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez Kuba P. » niedziela, 8 maja 2011, 11:18

Seweryn napisał(a):Dyskusja o odcieniach będzie znowu na 3 strony, wiadomo, że idelanego koloru nikt nie robi.
Maluj tymi które Tobie najbardziej "leżą", zdjęcia kolorowe fajne, ale czy na 100% odzwierciedlają kolory?


No właśnie tego chciałem uniknąć, bo taka dyskusja jest trudna. Albo się zmierza ku absurdowi albo pisze na temat na przykładach...

[1] Jest prawdą, że nie istniał idealny system utrzymania koloru, nikt malując te samoloty nie bawił się w dobieranie odcieni farb tak, jak to się robi przy wtórnym lakierowaniu samochodów przy naprawach lakierniczych. Producenci farb jednak starali się, żeby dana farba miała w miarę powtarzalny odcień jednak malujący już niekoniecznie, farby mieszano, kładziono na różne podłoża w różnych grubościach. Stąd odcień na puszce i odcień na samolocie mogły i musiały się różnić. I tak było.

[2] Skąd w ogóle wiadomo, jak wyglądały dane RLM'y? Nawet, jak ktoś, kto te farby produkował i używał ich dalej żyje to przecież nie opisze nam tego tak ślicznie, jak robią to producenci samochodów. Piloci, mechanicy z tamtych lat powiedzą: Ta 152, którym latałem był niebieski od spodu, góra była zielono - ciemnozielona.
Natomiast po wojnie pozostało dużo tego sprzętu. Zarówno w stanie bezwypadkowym jak i w częściach czy zagrzebane w ziemi. Przez lata miłośnicy tematu kręcili się po świecie, oglądali zachowane egzemplarze, oglądali różne "reszki" wydobyte z miejsc katastrof (czasem farba była na nich świetnie zachowana) a także fragmenty elementów pozabierane "na pamiątkę". Istnieją także zachowane wzorniki farb w standardzie RLM z czasów wojny a nawet zachowane całe puszki z farbami, ponoć nadal zachowujące swoje właściwości.

[3] W niektórych, dobrych publikacjach na interesujący nas temat zamieszczone są wklejki z próbkami farb. Oczywiście nie są to próbki żywcem zerwane z samolotu ale odpowiednio przygotowane odpowiedniki. Znając staranność autorów i mając swoje własne skromne bo skromne ale jakieś tam obserwacje mogę mniej więcej wyrobić sobie pogląd na temat koloru czy przybliżonego, uśrednionego odcienia danej farby. Stąd jak biorę jakąś farbę modelarską podpisaną np. RLM 83 to widzę, czy jest trafiona i mniej więcej pasuje do tego spektrum barw jakie znam czy nie. Ten RLM 76, którego próbkę Jerzy wrzucił wczoraj totalnie, ale to totalnie był poza tym, co szeroko opisane jest jako RLM 76. Stąd moja krótka i niestaranna wypowiedź, którą być może koledzy odebrali jako zbyt radykalną.

[4] Farby takie jak RLM 76, RLM 02 czy RLM 82 potrafią wyglądać bardzo różnie. Szczególnie RLM 76 potrafi mieć kolor raz białoniebieski, raz żółtawy a raz wręcz błekitny. RLM 82 tak samo, raz jasny oliwkowy, raz trawiasty a raz jak kolor butelki po piwie. RLM 02 raz jest białoszary, raz kremowy a raz musztardowy. Wszystko to te same RLM'y wg rozpiski ale na skutek różnic w produkcji i nakładaniu a także właściwości danej farby (dotyczy 02) wyglądać może różnie. Natomiast RLM 65, 70 czy 71 zadzwiająco podobne są do siebie. Tak samo RLM 66, którą widziałem była dość podobna na różnych elementach.

Teraz najważniejsze dla Jerzego :)

Jakbyś wziął te próbki podpisane jako RLM 76 + 65 i RLM 76 + blue to będzie już dobrze. Możesz je nawet nieco rozjaśnić ale generalnie ma być w tą stronę.
Niżej mój Fw 190 A-8. Wiem, że zdjęcia nie są fajne, ale niech tam będzie jakaś ilustracja. RLM 76 sobie sam wymieszałem, RLM 74 i 75 to autentyki Xtracolor. Taka kolorystyka mi w tym przypadku pasowała i zostawiłem, jako OK.

Obrazek
Obrazek

(nie wiem, czy te marne fotki Ci pomogą, może przynajmniej naprowadzą).
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez shivadog » niedziela, 8 maja 2011, 14:11

Dzięki!
Przymierzyłem próbki do swoich zdjęć z Hendon, wiem, że to może nie jest 100% odzwierciedlenie, ale ten mój 76 + Blue jest prawie idealnie taki sam jak na ich 109G-2.

Co do reszty tego co napisałeś całkowicie się z tobą zgadzam.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez Kuba P. » niedziela, 8 maja 2011, 20:44

Tak, ale na G-2 z Hendon odtworzono RLM 78, farbe ciemniejsza i bardziej blekitna od 76.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez Mecenas » niedziela, 8 maja 2011, 21:40

Może zabrzmi to głupio, ale moim zdaniem Pactrowa RLM 76 dość dobrze wypada na tle tego, co pokazuje Kuba na fotach. Oczywiście można ją ulepszać, ale nawet bez tego "nie jest źle".
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez shivadog » niedziela, 8 maja 2011, 22:58

Sprawdzę, powiniennem gdzieś ją mieć.
Odwróciłem się plecami do Pactry, jakoś jak popróbowałem sobie malowania Lifecolorami
to zostawiłem Agamy i Pactry na dobre.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 9 maja 2011, 09:01

Nie dziwię Ci się. Akurat w tym przypadku ja byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Jakby nie oceniać Pactry w tym przypadku moim zdaniem z kolorem trafili.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez shivadog » środa, 11 maja 2011, 22:04

Aerowalki część dalsza. Nie bawiłem się w klasyczne preszajdingi,
pomalowałem po liniach ciemniejszym wariantem mojego 76
(Lifecolor 76 + blue + Agama 76), po tym pomiędzy powstałymi liniami poszedł wariant
właściwy (Lifecolor 76 + blue), potem trochę poprawki ciemniejszym po liniach
i na koniec wersja właściwa plus odrobina bieli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez shivadog » piątek, 13 maja 2011, 10:11

Nikt nic nie pisze, więc albo jest ok, albo do bani.
Następny etap, malowanie góry, szarofioletowy Lifecolor położony po liniach, pomiędzy delikatnie rozjaśniony.
Szarozielony po liniach, na to pójdzie rozjaśniony. Następnie będą poprawki jednego i drugiego.
Część plamek zrobiona (ale ja to lubię robić!).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 13 maja 2011, 10:42

shivadog napisał(a):Aerowalki część dalsza.

Wygrywasz!

Rozumiem, że plamki na kadłubie będą jeszcze rozbudowywane w siateczkę?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Messerschmitt Bf-109G-4 RA | Hasegawa | 1:32 | Open

Postprzez shivadog » piątek, 13 maja 2011, 11:00

piotr dmitruk napisał(a):Rozumiem, że plamki na kadłubie będą jeszcze rozbudowywane w siateczkę?


Tak będę dalej z tym walczył.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do [GT] Aeronautica Italiana - Lotnictwo włoskie 1939-1945

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości