Cieniowanie akrylami - tutorial

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące figurek - to właśnie tutaj.

Moderator: xenomorph

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez TGMJ » sobota, 3 marca 2012, 16:25

Ok, będzie przykład negatywny - po pozytywne zgłaszać się proszę do Przemka ;o)
To straszliwe coś poniżej to mój drugi akrylowy produkt powstały tak 10 lat temu - po przeczytaniu opisu metody w jakiejś gazecie modelarskiej. Chciałbym, na przykładzie spodni omówić podstawowe błędy które mogą się człowiekowi przydarzyć.
Obrazek

1. Nieprzemyślane rozłożenie cieni - dobrze jest poświęcić chwilę czasu i obejrzeć jak rozkładają się naturalne cienie na figurce - tylko raczej nie przy tym chamskim świetle punktowym a raczej właśnie rozproszonym. Dużo daje też obserwacja jak się cieniu układają na ludziach w skali 1:1
2. Zbyt gęsta farba użyta do cieniowania - w przypadku powyższej metody pierwszych cieni i rozjaśnień nie widać lub prawie nie widać i jest to normalne! Ja akurat w przypadku tego ludka spanikowałem i zmniejszyłem udział wody w miksie - efekt jak widać. Generalnie o miksach do cieni i rozjaśnień należy myśleć bardziej w kategorii transparentności, a nie krycia. Idea jest taka, że to dopiero duża liczba coraz ciemniejszych/jaśniejszych warstw buduje efekt wizualny.
3. Zbyt duża ilość farby na pędzlu - otóż każda kolejna warstwa cieni czy rozjaśnień powinna pokrywać coraz mniejszy obszar tak aby cień narastał w kierunku coraz większej "głębokości", a największe rozjaśnienie znajdowało się w tych najbardziej wypukłych miejscach. Tutaj zaczyna grać rolę ilość farby na pędzlu - zbyt dużo i miks zacznie rozpływać się w losowych kierunkach zupełnie nie pozwalając na kontrolę gdzie ma być - bezpiecznie stosować zasadę im mniej farby na pędzlu tym lepiej. W przypadku tych spodni nie kontrolowałem tego w sposób świadomy co sprawiło, że zamiast stopniowo narastać, w wielu wypadkach cień na całej powierzchni ma tą samą intensywność.

PS przepraszam, za jakość zdjęcia miałem kiedyś okazję przez chwilkę pobawić się lustrzanką i namiotem bezcieniowym i to chyba najlepsze zdjęcie jakie udało mi się wygenerować.
eternal jihad
Avatar użytkownika
TGMJ
 
Posty: 283
Dołączył(a): wtorek, 2 czerwca 2009, 21:56

Reklama

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez DawidM » sobota, 3 marca 2012, 17:52

Gratuluję co poniektórym. Człowiek się uczy całe życie.
Znacznie łatwiej założyć własnego bloga, popromować trochę na forach i pójść w komercję, z własnym często szajsem, na ebay.
Forum i ludzi potraktować krytyką i ironią dla poprawienia własnego ego.
Nie bez przyczyny zablokowałem PW. Zastanowię się też wielokrotnie zanim cokolwiek, gdziekolwiek i kiedykolwiek napiszę na tym forum.
Nie widzę najmniejszego sensu w udzielaniu się więcej, bo nie zależy mi na wystawowych laurkach.
Tych naprawdę zainteresowanych odsyłam do zakupu filmu w oryginale.
DawidM
 
Posty: 40
Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 12:24

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez siara1939 » sobota, 3 marca 2012, 17:57

Bywaj frustracie.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez KFS-miniatures » sobota, 3 marca 2012, 21:31

rany! powiedz, proszę, że nie piszesz poważnie! taki był ubaw ze szturchania twojego rozdętego jak przepuklina mosznowa ego, ze szkoda było by, gdybyś sobie odpuścił.
Obrazek
Avatar użytkownika
KFS-miniatures
 
Posty: 572
Dołączył(a): czwartek, 6 października 2011, 00:12

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez Nugget » sobota, 3 marca 2012, 21:35

KFS-miniatures napisał(a):rany! powiedz, proszę, że nie piszesz poważnie! taki był ubaw ze szturchania twojego rozdętego jak przepuklina mosznowa ego, ze szkoda było by, gdybyś sobie odpuścił.

:mrgreen: Mistrz słowa pisanego.
Pozdrawiam Stanisław Tarasek
Avatar użytkownika
Nugget
 
Posty: 671
Dołączył(a): poniedziałek, 10 stycznia 2011, 21:53

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez Jaho63 » sobota, 3 marca 2012, 22:27

Panowie, ale o co Wam chodzi? Przecież kolega napisał, że nie zależy mu na laurkach, co automatycznie stawia go o jeden gatunek wyżej! A Wy, sprzedawcy Ebayowego szajsu chcieliście żeby normalnie z Wami rozmawiał? Normalnie odpowiadał? No proszę, trochę wyobraźni, trochę szacunku dla osoby, która zniża się do Waszego poziomu.

A w sumie szkoda, bo ja akurat takie poradniki dla analfabetów lubię i bym obejrzał do końca. Cóż. Następnym razem.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 3 marca 2012, 23:57

DawidM napisał(a):Tych naprawdę zainteresowanych odsyłam do zakupu filmu w oryginale.

Myślę, że to zdanie jest prawdziwą istotą sprawy.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez DawidM » poniedziałek, 5 marca 2012, 19:10

Dla zainteresowanych dalsza część wątku pod wskazanym adresem:

http://forum.figurki.org/index.php?topic=2319.0
DawidM
 
Posty: 40
Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 12:24

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez badger » wtorek, 6 marca 2012, 21:36

Kurcze taki czad przegapiłem - film klatkowy - szkoda że niedokończony bo można kartkować i mam własny filmik.
Pozdrawiam Jacek

Każdy patrzy na świat przez własne okulary
Obrazek
Avatar użytkownika
badger
 
Posty: 710
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 08:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez drtekla » niedziela, 6 maja 2012, 11:42

Witam
Mało pisze ale nie omieszkam sobie odpuścić tego tematu.
Brawo Panowie jak znalazł się ktoś uczynny kto chciał przybliżyć zainteresowanym temat malowania i cieniowania akrylami. To oczywiście znalazło się kilku niezadowolonych frustratów. Z których gro malowało dotychczas co najwyżej ławkę przed domem do tej pory nie wspominając już o figurce.
Owi geniusze co jest normą niestety na naszych forach wiedzą wszystko znacznie lepiej od utytułowanych i znanych malarzy o światowej renomie. Chciałbym zobaczyć chociaż jedną osobę z owej grupy która maluję na zbliżonym poziomie do osoby przedstawiającej ten turial.
Powodzenia życzę w topieniu się we własnym geniuszu twórczym.!!!
Natomiast jeśli chodzi o Dawida dziękuję za poświęcony czas i za chęci do poświęcenia swojego czasu dla zrobienia czegoś dla innych.
pozdrawiam
drtekla
 
Posty: 12
Dołączył(a): czwartek, 28 lutego 2008, 15:02

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez siara1939 » niedziela, 6 maja 2012, 12:21

Malo bywasz i malo czytasz, bo jakbys znal temat, to bys wiedzial, ze w watku wypowiadali sie glownie ludzie, ktorzy wiedza conieco o malowaniu figurek.
W przeciwienstwie do Ciebie.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez drtekla » niedziela, 6 maja 2012, 13:12

To prawda mało bywam natomiast zanim odpiszę czytam uważnie.
Nigdy natomiast nie twierdziłem że potrafię malować a to jak maluję nie mi oceniać, na pewno wiesz jak maluję skoro się wypowiadasz, ale chętnie zapoznam się z Twoimi pracami. Wtedy podyskutujemy sobie.
Na razie nie widzę konstruktywnej odpowiedzi lub też komentarza od Ciebie.

PS Zapoznałem się gratuluję pięknych modeli i nagród niestety nie widzę nigdzie pomalowanej figurki na blogu czy coś pominąłem?
drtekla
 
Posty: 12
Dołączył(a): czwartek, 28 lutego 2008, 15:02

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez siara1939 » niedziela, 6 maja 2012, 13:26

Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez drtekla » niedziela, 6 maja 2012, 14:06

No przeoczyłem
Super figurka.
Widzisz gdybyś zapoznał się turialem i coś z niego wyniósł.
Byś wiedział jak wycieniować figurkę, wielu osobom przydałby się taki turial gdzie można podpatrzeć jak się układają cienie na figurce gdzie co bardziej rozjaśnić a gdzie przyciemnić.
Zerknij na Przemka (mam nadzieję nie obrazisz się za porównanie) figurkę II wojenną a póżniej na swoją bedziesz wiedział co mam na myśli.
Miłego malowania.
pozdrawiam
drtekla
 
Posty: 12
Dołączył(a): czwartek, 28 lutego 2008, 15:02

Re: Cieniowanie akrylami - tutorial

Postprzez siara1939 » niedziela, 6 maja 2012, 14:43

Przemka znam, bo pracujemy dla jednego wydawnictwa i jego prace nie sa mi obce.
Jezeli nie widzisz cieni i rozjasnien w mojej figurce, to nie wiem, czy jakikolwiek tutorial bedzie w stanie Ci pomoc.
Ja odpuszczam.
Nie mam o czym z Toba dyskutowac.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Figurki - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości