Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące figurek - to właśnie tutaj.

Moderator: xenomorph

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Ave » środa, 22 lipca 2009, 14:33

Wielkie dzięki za zainteresowanie, bardzo mi miło, że się podoba.

To cieniowanie farbami olejnymi to naprawdę nie jest trudna rzecz - aż byłem zdziwiony, jak łatwo i fajnie wychodzi. Polecam, chyba, że ktoś umie lepiej akrylami.

Co do oczu - faktycznie czysta biel jest chyba zbyt jaskrawa (aczkolwiek często to co na zbliżeniu wygląda na przesadzone i zbyt kontrastowe, w realu wygląda całkiem ok), poza tym ogólnie wyszły śmiesznie - facet miał minę jak dobry wojak Szwejk :->
Ale już są przemalowane, hoplita wygląda nieco poważniej:

Obrazek

Teraz z kolei nie pasują mi te wgniecenia napierśnika - miało być tak, że spod wierzchniej warstwy srebra (czy czegoś tam), wyziera brąz, ale jakoś nie mam na to koncepcji - może ktoś ma pomysł? Ewentualnie po prostu to zaszpachluję.

Napierśnik wstępnie pomalowałem Hubrolem 27002 (polished aluminium), nagolenniki metalicznymi H 16 (gold) i H 55 (bronze) teraz trzeba to wszystko jakoś wycieniować. Poza tym jestem w trakcie mordowania wzorków na sukience i takich tam...

Obrazek
Ostatnio edytowano środa, 22 lipca 2009, 20:58 przez Ave, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Reklama

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez arthur_szu » środa, 22 lipca 2009, 18:24

Ave napisał(a):No to już, nie ma na co czekać, konkurs trwa... ;o) Dzięki.

Chyba mnie namówiłeś ale nie wiem co z tego wyjdzie... Moja pierwsza 16tka ;o)...

W razie pytań będę na pewno pisał :mrgreen:

A hoplita piknie wychodzi... Mój Airborniak pewnie mu nie dorówna ale będzie walczył ;o)
Pozdrawiam, Artur Sz.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
arthur_szu
 
Posty: 242
Dołączył(a): poniedziałek, 30 marca 2009, 12:04
Lokalizacja: Braniewo/Koszalin

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Caramba » środa, 22 lipca 2009, 21:36

Fajnie ci wychodzi! Pożyteczny sbs malowanie skóry, na pewno przyda się wielu adeptom figurek.
M.
Avatar użytkownika
Caramba
 
Posty: 441
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:30

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Ave » piątek, 24 lipca 2009, 13:50

Dzieki Marcinie, pochwała z Twojej strony jak zawsze cieszy.

Zmordowałem wzorki na sukience - okazało się że nie mam do tego talentu i wyszły dość marnie, ale trudno, nie widać ich tak wiele:

Obrazek

Niedoskonałości trochę zniwelowałem cieniowaniem. Hoplita stracił nieco kolorków - teraz myślę, że żółć trzeba będzie jednak ożywić:

Obrazek

No i walczę z napierśnikiem... Próbowałem go cieniować olejnym brązem van dyka, ale mimo dwóch dni schnięcia, metelizerek zaczął się zmywać jak, nie przymierzając, plakatówka. Poprawiłem więc to co się zmyło, zaznaczyłem ciemniejszym kolorem zagłębienia, spróbuję to zabezpieczyć lakierem bezbarwnym, i dopiero potem wycieniować olejami.

Poza tym, pobawiłem się trochę z tym tutaj:

Obrazek

Sam hełm pomalowany Humbrolem 16 (gold), wycieniowany H 55 (bronze) z domieszką czarnego, następnie malnięte na czarno inkrustacje (było zabawy co nieco :-> ), po ich wyschnięciu na wszystko bezbarwny lakier błyszczący z kropelką złotego. Koguta (te pióra, czy co to tam jest) trzeba będzie jescze jakoś rozjaśnić.
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez arthur_szu » piątek, 24 lipca 2009, 14:03

No Ave - coraz wyżej zawieszasz poprzeczkę w dziale konkursowym :) U mnie Airborniak idzie w weekend pod nóż ;o)

Robota 1. klasa.
Pozdrawiam, Artur Sz.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
arthur_szu
 
Posty: 242
Dołączył(a): poniedziałek, 30 marca 2009, 12:04
Lokalizacja: Braniewo/Koszalin

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Ave » piątek, 24 lipca 2009, 18:18

Dzięki, ale ja wiem, czy tak coraz wyżej? Tak sobie po prostu eksperymentuję, bo w życiu podobnych rzeczy nie malowałem (zbroja, wzorki, kolorki - dla równowagi trzeba będzie potem zrobić gościa z karabinem :-> ).
Zobaczymy, co z tego ostatecznie wyjdzie...

Sukienkę lekko ocuciłem, aczkolwiek zadowolony z niej nie jestem. Chyba za ostre cieniowanie - wygląda, jakby gruba była. Czyli kolejny błąd, z którego pasowałoby wyciągnąć jakąś naukę:

Obrazek

Pozostało uporać się z tym napierśnikiem, no i najtrudniejsze - tarcza.
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Ave » niedziela, 27 września 2009, 20:51

Ech, przeciągnęła się ta przerwa w relacji :oops: Hoplita miał być skończony na początku sierpnia, potem miały powstać dwie inne konkursowe figurki, ale tak zwane poważniejsze sprawy nie pozwoliły poświęcić zabawie tyle czasu, ile planowałem...

Przy Greku jednak od czasu do czasu trochę dłubałem - choć tempo było żółwie, koniec już niedaleki.

Obrazek

Więc tak:
Popracowałem jeszcze nad ożywieniem sukienki (hubrolami: żółtym i białym, kontury wzorków poprawiłem czarnym).

Napierśnik dokończyłem w ten sposób, że na to, co widać w poprzednim poście, naniosłem mieszankę Humbrola 27002 (polished aluminium) i lakieru błyszczącego Humbrol Matt Cote (nie, to nie pomyłka :) )
Powstała dość ciekawa, byłyszcząca i metaliczna powierzchnia. Wykończenia pomalowałem Humbrolem 16 (gold). Po wyschnięciu całość (już bez problemu ze zmywaniem się metalizera) przybrudziłem i postarzyłem olejnym brązem van Dyka - na dołączonych powiększeniach wygląda to nieco niechlujnie, w realu jest ok, a przynajmniej znośnie :)

Do zapinek łączących przód i tył zbroi dorobiłem małe paski (te czerwone) - przy tej skali raczej nie wypadało tego pominąć.

Obrazek

Obrazek

Małej poprawki dokonałem także w hełmie - płyty ochraniające twarz w rzeczywistości były zapewne związywane,
więc nawierciłem je i związałem nitką.

Obrazek

Jak widać, szykuję też mieczyk, do pochwy którego dorobiłem z plastiku dwa uchwyty, żeby było o co pasek zaczepić.

Jutro postaram się zapodać obrazkową historyjkę malowania tarczy - jest prawie gotowa.

Niestety, widzę, że nie tylko u mnie zastój... A tak ładnie się konkurs zapowiadał :-|
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez arthur_szu » poniedziałek, 28 września 2009, 08:05

Bardzo ładna robota 8-) Jestem na tak ;o)
Ave napisał(a):Niestety, widzę, że nie tylko u mnie zastój... A tak ładnie się konkurs zapowiadał :-|

U mnie niestety górę wzięły sprawy służbowe :( Nie mam na dzień dzisiejszy chwilki, żeby zabrać się za cokolwiek związanego z dłubanina.. Mam nadzieję, że szybko to zapracowanie minie.

Powodzenia Marcinie 8-)
Pozdrawiam, Artur Sz.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
arthur_szu
 
Posty: 242
Dołączył(a): poniedziałek, 30 marca 2009, 12:04
Lokalizacja: Braniewo/Koszalin

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Ave » poniedziałek, 28 września 2009, 15:36

No szkoda, szkoda. Na razie nawet trzech figurantów nie ma... Mam nadzieję, że Jarek skończy swojego - lubi tak w ostatniej chwili ;o)

Z tarczą było tak - najpierw lekko wycieniowałem farbami olejnymi zwisającą białą płachtę. Uszkodzenia pomalowałem H 16 i pokryłem maskolem Vallejo - chciałem się przekonać, jak to będzie wyglądać, kiedy ten maskol zdrapię po malowaniu zasadniczym (no i się przekonałem, że raczej szkoda zachodu na takie zabiegi) :

Obrazek

Po wyschnięciu Talensów, wszystkie zamierzone wzorki po prostu naszkicowałem ołówkiem...

Obrazek

... i pokolorowałem Humbrolami:

Obrazek

Wykończenia:
Przód - czarne koło rozjaśniłem nieco farbami olejnymi, polakierowałem błyszczącym matowym Humbrolem, nakleiłem kalkę z lwem (przy użyciu samej wody, bez specyfików - nie było problemu), potem to znów polakierowałem tym samym. Jako, że lew był jednobarwny, wycieniowłem go rozrzedzonym H 62 (leather). Zdrapałem maskol, domalowałem trochę drobniejszych obić, i całość zmatowiłem przy pomocy Dullcote z ModelMastera.

Tył - czarne obszary również rozjaśniłem olejami, punktowo dokleiłem kropelką "sznurek" z grubej nici oraz "frędzle" (te były z ramkach) i pomalowałem toto tak, żeby wyglądało w miarę naturalnie.

Całość utytłałem lekko pigmentem Vallejo dark yellow ocre i utrwaliłem matowym lekierem.

Obrazek

W zasadzie jeszcze tylko podstawka, i można myśleć o galerii.
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Adam Obrębski » poniedziałek, 28 września 2009, 16:13

Wygląda ekstra, chylę czoła... wszystko jak z epoki :shock:
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:29
Lokalizacja: Łódź

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Ave » poniedziałek, 28 września 2009, 16:37

Dzięki Adam:) Czy jak z epoki, to nie wiem, bo się na epoce nie znam - robiłem tak, jak mi wyobraźnia podpowiadała :->
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Filip » poniedziałek, 28 września 2009, 16:52

Toć Panocku ładnie pojechał :shock:

Tarcza wygląda jak w 1:1.
Jeśli takie rzeczy malujesz i piszesz, że to Twój pierwszy raz to chylę czoła.

To jest po prostu talent i tyle...

Idę się przejść...

:->
Obrazek
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 208
Dołączył(a): piątek, 8 sierpnia 2008, 20:22

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Adam Obrębski » poniedziałek, 28 września 2009, 16:54

Ave napisał(a):Dzięki Adam:) Czy jak z epoki, to nie wiem, bo się na epoce nie znam - robiłem tak, jak mi wyobraźnia podpowiadała :->

To w takim razie masz antyczną wyobraźnię :mrgreen: Klimatem te ornamenty są bardzo blisko tych wszystkich bambetli, których zdjęcia oglądałem w licealnych ksiązkach od historii... co było całkiem niedawno, więc pamięcią sięgam bez trudu :->
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:29
Lokalizacja: Łódź

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Anioł » poniedziałek, 28 września 2009, 17:28

No nieźle dałeś do pieca. Gratuluję umiejętności. Czekam na galerię, i na następne malunki.
Pozdrawiam
Tomek A.
Avatar użytkownika
Anioł
 
Posty: 458
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 18:54
Lokalizacja: POZnan*

Re: Hoplita grecki, IV w. p.n.e. - Mini Art - 1:16 - standard

Postprzez Caramba » poniedziałek, 28 września 2009, 18:27

Widać, że sporo czasu poświęciłeś na malowanie tarczy. Wyszła Ci bardzo ładnie. Gratulacje!
M.
Avatar użytkownika
Caramba
 
Posty: 441
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:30

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Figurki - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości