VIN-ORT Tupolew SB-2 Novo 1/72

Tu wrzucamy nowoukończone starocie...

VIN-ORT Tupolew SB-2 Novo 1/72

Postprzez pik » środa, 2 marca 2011, 01:40

Nie wiem, czy nie łamię jakoś regulaminu projektu grupowego, ale nie za bardzo wiedziałem gdzie mogę umieścić tą geleryjkę mojego modelu w starym wykonaniu, a aktualnie ukończonym...

To mój stary model, wykonany gdzieś w połowie lat 80-ych ubiegłego wieku. Zestaw produkcji sowieckiej, pamiętam że dość prymitywny i fatalnie się go składało. Na plus można zapisać fakt że miał 2 typy śmigieł i alternatywne podwozie nartowe.

Z tym że model nigdy nie został ostatecznie wykończony. Brakowało mu oznaczeń i nie został położony werniks. A był tak zostawiony bo miałem wątpliwości co do malowania. Otóż "ciapate" malowanie republikańskie podejrzałem w jakichś starych rocznikach Skrzydalatej Polski. Ale przy wykańczaniu modelu znalazłem gdzieś informacje, że cętkowany kamuflaż nigdy nie był stosowany przez lotnictwo komunistyczne, naniesione było dopiero przez nacjonalistów. Było to prawdopodobne ponieważ materiały z SP często były mało wiarygodne. Ale model był już niemal na ukończeniu... i tak został.

Sobie stał bidulek na półce cudem przetrwawszy przeprowadzkę i dzieciństwo mojego syna. Ale niedawno wpadły mi w oko ciekawe zdjęcia republikańskiego SB-2 właśnie w ciapkach:
Obrazek

Niewiele się namyślając model gruntownie odświeżyłem z pokładów kurzu (konieczne było mycie), uzpełniłem brakujące oznaczenia i pokryłem lakierem (aerografem, choć oryginalne malowanie oczywiście pędzlem). A ponieważ model stał akurat pod ręka jak robiłem zdjęcia ukończonemu Bf 109E, to cyknąłem kilka ujęć tej starej ramotki. Model nie jest w zasadzie vintage, bardziej chyba należałoby go potraktować jako egzemplarz muzealny haha, ale co mi tam, pokażę jak robiłem modele ponad ćwierć wieku temu! :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Reklama

Re: VIN-ORT Tupolew SB-2 Novo 1/72

Postprzez spiton » środa, 2 marca 2011, 01:44

Fajne ciapy.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: VIN-ORT Tupolew SB-2 Novo 1/72

Postprzez dewertus » środa, 2 marca 2011, 16:08

Tą prezentacją dodałeś mi otuchy :D Mam ten model w magazynie, ale co wezmę go do ręki to ogarnia mnie zniechęcenie i wątpliwość, ćzy da się cos z tego zrobić - a tu proszę namacalny dowód że się da!
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: VIN-ORT Tupolew SB-2 Novo 1/72

Postprzez JGucwa » czwartek, 3 marca 2011, 19:24

Modelik super! W pierwszej chwili miałem wątpliwości, czy powinien się tutaj znaleźć: nie było warsztatu i model nie był robiony specjalnie pod kątem projektu grupowego. :(
Jednak wyjaśnienia dotyczące czasu, kiedy był budowany i w jakich okolicznościach w zupełności są wystarczające (jak dla mnie), by uznać, że kwalifikuje się w pełni do tego projektu vintage 8-) .
Gratuluję wykonania!
Pozdrawiam serdecznie - Jarosław Gucwa.
Avatar użytkownika
JGucwa
 
Posty: 677
Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 10:05
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Vintage - Galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości