BMP 2 - Konwój (SBS)

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez rollingstones » niedziela, 15 sierpnia 2010, 21:16

Hej -dostałem od jednego z kolegów taki model -dziękuję. Jak do tej pory miałem do czynienia jedynie z samosklejalnymi zestawami a tu taka niespodzianka. Pierwsze wrażenie po otwarciu pudełka bardzo pozytywne, ale im dalej w las tym lepiej.
Sugerując się instrukcją to ten model jest nie do złożenia. Jak przymierzyłem kadłub do podwozia to się załamałem. Ale to był dopiero początek.
Wizjery - pojazd ten wyposażony jest w szereg szczelin obserwacyjnych na których w większości od środka było kilo plastiku - nie nadlewczka ale dosłownie kilo. Jakoś zupełnie niespodziewanie i przypadkowo poradziłem sobie z tym i wkleiłem grubą szybkę pleksi. Zalałem to surfacerem a potem wytarłem debonderem aby zalać wszystkie niedoskonałości. Po pomalowaniu szybek i ich ukurzeniu będzie już dobrze.

Obrazek

Kolejnym krokiem było sklejenie do kupy podwozia i kadłuba. Przy pomocy kleju cyjanoakrylowego i przyśpieszacza udało mi się zachowując geometrię skleić to z sobą - szpary jakie były przeraziły mnie ale za pomocą płytek poliestrowych uzupełniłem to i poszpachlowałem. Na tym etapie obawiałem się że pojazd może skończyć jako wrak ale po kontrolnej dawce surfacera okazało się że umiem szpachlować :lol: Dorobiłem też spawy tu gdzie Zvezda ich nie zrobiła. Spawy robię najprostszą na świecie metodą. Rozciągam nad ogniem ramkę aż pojawi się cieniuteczka plastikowa nitka. Ją za pomocą kleju tamiyi przyklejam do modelu i jak jest rozmiękczona to wyciskam wzór spawu.

Obrazek

Teraz zabrałem się za wieże - wywaliłem nędzną imitację odpalania wyrzutników granatów oraz zabrałem się z wydłubanie nadlewek w peryskopach. Plastik zvezdy to prawdziwy szoł. Nie za bardzo się to da obrobić - zostają takie farfocle. Dlatego za pomocą kleju Tamiyi usuwam to pędzelkiem. Jak mi wyschnie plastik to mocniej zaznacze paski ztyłu i nakleje jakieś fototrawione klamerki. Nie będę kupował żadnego zestawu eduarda bo patrząc na jakość tych zestawów to sam zrobię lepiej.

Obrazek

Uważam że dobre wyostrzenie detali teraz i skuteczne pomalowanie modelu zamaskuje jego niedoskonałości.
Jednocześnie poszukuje złomu -sowieckiej ciężarówki takiej która pasowała by pod Afganistan . Może być niekompletna, albo kilka jej części składowych . Może ktoś ma to odkupię lub się wymienię
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Reklama

modele polskich samolotów

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez rollingstones » wtorek, 17 sierpnia 2010, 17:27

Najgorszy w tym modelu jest plastik - po prostu bardzo trudno się go obrabia. Czasami jest to wręcz nie możliwe.
Ale jakoś do przodu. Zrobiłem wyrzutniki granatów, (jeszcze zrobię im przykrywki) oraz instalację do ich odpalania. Wyrzutniki powstały z plastiku od wacików do uszu- ma taki sam rozmiar. Odciąłem niepotrzebną cześć fabryczna - gdyż jej obrobienie jest niemożliwe i nakleiłem pocięte paski od wacików. Instalacja powstała z drutu. Na zdjęciach nie widać bo zamontowałem już ochronny pancerz tyłu, ale paski są wyostrzone i naklejone części fototrawione w postaci klamerek.
Wykorzystuje to co mam ze złomu fototrawionego i docinam to pod odpowiednie wymiary do modelu. Prawdziwość tego co robię jest zbliżona do prawdziwości eduarda czyli prawdę mówiąc z grubsza przypomina oryginał, ale przynajmniej jest w gratisie. Ogólnie nie rozumiem tej firmy za marną blaszkę chcą kupę kasy, a konkurencja za te pieniądze robi full wypasione blaszki - choć fakt do tego modelu nie ma. Jednak widziałem Voyagera do t 62 za 50 zł - blacha świetna - 7 arkuszy w zestawie - to ma sens. A tu 10 elementów na jednym arkusiku i to jeszcze badziewnych.
Wracając do modelu - dopasowanie tylnej płyty ochronnej to dramat - nic nie pasuje. Ale jakoś dałem radę niespodziewanie. W ogóle to niezła jazda - chciałem zrobić to samemu - bo przyzwyczajony do schutzenów w panzerach załamałem się grubością- a tu w oryginale to jakaś gruba kompozytowo stalowa płyta była - miałem farta że zagooglowałem w dobrym czasie. Choć i tak to nie ma znaczenia bo na tle wieży będą leżały zwinięte koce.
Obrazek
Cd wkrótce
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez Rhayader » wtorek, 17 sierpnia 2010, 21:56

Figurki będą ?
:)
Rhayader

Zimna Wojna 2
 
Posty: 796
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez kapral » wtorek, 17 sierpnia 2010, 22:25

:) Widzę Seba, że Afganistan łyknął Cię całkowicie :lol: . I bardzo dobrze, bo to kopalnia tematów.
Teraz robiąc Zvezdę rozumiesz chyba lepiej moje "załamania" w tym temacie?
kapral
 

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez rollingstones » piątek, 20 sierpnia 2010, 15:42

kapral napisał(a):Teraz robiąc Zvezdę rozumiesz chyba lepiej moje "załamania" w tym temacie?


Rozumiem Cię całkowicie - a powiedz z BTR też były takie kłopoty - przymiarki na sucho wskazują że nie jest źle.
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez rollingstones » sobota, 21 sierpnia 2010, 14:58

BTR to jednak ładny pojazd, dlatego rozwalam tego. Spalone koła zrobiłem metodą opisaną w T 62 a faktura farby łuszczącej się to mix surfacera, nitro i białego gunze mokre w mokre. Po pomalowaniu winno być jak tra lala ( tak myślę :lol: ). W takiej pozycji pojazd będzie na dioramie. Bryła już gotowa teraz czas na detale - muszę je dopieścić bo czymś się trzeba ratować. Lufy nie wymieniam bo ten brzydki hamulec będzie zaryty w ziemię. Spalony brezent na lufie to chusteczka i surfacer.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez reggy » sobota, 21 sierpnia 2010, 15:06

Bakugan i śliwka mają dużą wymowę artystyczną. Czy któreś z nich znajdzie się też na dioramie? ;)

Wygląda obiecująco, dobra faktura załatwia połowę roboty z malowaniem.
Powodzenia.
reggy
 

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez Adam Obrębski » sobota, 21 sierpnia 2010, 15:13

reggy napisał(a):Bakugan i śliwka mają dużą wymowę artystyczną. Czy któreś z nich znajdzie się też na dioramie? ;)


Martwa natura :mrgreen:

Fajne zniszczenia, podoba mi się i czekam na malowanie.
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:29
Lokalizacja: Łódź

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez Sherman » sobota, 21 sierpnia 2010, 18:16

Model Ci spadł z półki? Chociaż bardziej wygląda jakby gitara na niego spadła... :lol:
Ciekaw jestem jak wyjdzie ta faktura. Który Surfacer, 1000?

I śliwka w kompot 8-)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez rollingstones » sobota, 21 sierpnia 2010, 22:00

za dużo ideeologii prowadzi do nieskończoności , czyli w moim przypadku nie odpowiem .... :lol:
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez uki761 » sobota, 21 sierpnia 2010, 22:01

Zostaw tego Bakugana na dioramie i przenieś pracę do działu SF. :lol:
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
uki761
 
Posty: 1280
Dołączył(a): piątek, 28 maja 2010, 19:07
Lokalizacja: poznań

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez spiton » sobota, 21 sierpnia 2010, 22:03

No cóż szkoda modelu. Kobiety takie już są ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez rollingstones » sobota, 21 sierpnia 2010, 22:05

cieszę się że się wam podoba...
Surfacer to 500. Bakugan to świetna sprawa do ustalania kompozycji ;o) I śliwka też
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez rollingstones » poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 19:30

Nie mam za bardzo czasu i tak z doskoku pomalowałem bardzo wstępną bazę wyjściową do dalszych prac. Naoglądałem się w internecie zdjęć spalonych transporterów wiem jakie kolory są dominujące. Ale na to przyjdzie czas. Wszystko będę malował jak już wkleję BMP w podstawkę. Tu używać będę również białych pigmentów i szkoda mi czasu na zabawy aby było ładnie na tym etapie.
Krótko opis malowania - farby w kolejności. Wszystko nakładane aerografem.

Obrazek

Po zakończeniu prac life colorami doszedł połysk a na to lakier do włosów prosto z pojemika. Po pomalowaniu kamuflażu zmyłem go za pomocą ostrego pędzla i zacząłem malować rozcieńczoną czarną farbą opaleniznę.

Obrazek
Obrazek

Cd jak mnie najdzie bo chwilowo nie chce mi się sklejać ramek do winiety
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: BMP 2 - Konwój (SBS)

Postprzez ROMAN » poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 20:34

Czasem już tak jest, że modele niektórych producentów doprowadzają do "szewskiej pasji", ale żeby aż tak :mrgreen: Podoba mi się to, że jednym ciosem rozwiązałeś problem z nie sklejalnym modelem nie apsorbując w to kubła na śmieci.
Też mam młotek pod ręką ale chyba jeszcze za mało odwagi by go użyć :lol:
Ciekawe malowanko. Lakier do włosów jak widać niezastąpiony i słusznie, bo ciekawe efekty potrafi wykrzesać.

pozdrawiam i kibicuje
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 13:22

Następna strona

Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości