Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Właśnie skończyłeś dioramę, chciałbyś ją zaprezentować - poddaj ją tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Korowiow » niedziela, 20 marca 2011, 23:20

Przed budową tych drogowych osłon przeglądałem całe mnóstwo zdjęć i faktycznie takich osłon na prostych odcinkach dróg nie znalazłem.
Takie osłony były montowane w pobliży niektórych przejazdów kolejowych, przed mostami (jak na przykład w Tczewie) oraz w miejscach przed ostrymi zakrętami lub tam gdzie przy skrajni drogi była skarpa.
Jeśli chodzi o oficerki to głowy sobie obciąć nie dam (w zasadzie to nic bym sobie za to nie dał obciąć).
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez ROMAN » niedziela, 20 marca 2011, 23:41

Dioramkę uważam za bardzo ładną ale za dosłowną. Mimo mnogości włożonej pracy nie czuć na niej szczypty września '39. Nie chodzi mi o figurki które są jakie są. Chodzi mi o odzwierciedlenie grozy wojny. Ta diorama jest świetnym materiałem poglądowym typu "poligon '38". Właściwie poligonowa sielanka. Masz potencjał i mam przekonanie, że Twoja następna diorama zapachnie wojną.

ps. Zadziwił mnie na Twojej dioramie rzeźbiarz konia. Nie znam się aż za bardzo na koniach, ale mam nie odparte wrażenie, że koń stanął jak pokraka bojąc się, że za chwile się przewróci. Kawalerzyści WP a zwłaszcza oficerowie mieli rasowe konie a te stojąc były idealnie zgrabne. Czyli nóżka przy nóżce.
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 13:22

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 21 marca 2011, 00:20

Korowiow napisał(a):Jeśli chodzi o oficerki to głowy sobie obciąć nie dam (w zasadzie to nic bym sobie za to nie dał obciąć).


i dobrze, bo w najlepszym razie buty tego kroju mogły sie pojawić w kolorze naturalnej skóry, nieczernione.
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Korowiow » poniedziałek, 21 marca 2011, 10:57

ROMAN napisał(a):ps. Zadziwił mnie na Twojej dioramie rzeźbiarz konia. Nie znam się aż za bardzo na koniach, ale mam nie odparte wrażenie, że koń stanął jak pokraka bojąc się, że za chwile się przewróci. Kawalerzyści WP a zwłaszcza oficerowie mieli rasowe konie a te stojąc były idealnie zgrabne. Czyli nóżka przy nóżce.


Roman dziękuję za zainteresowanie i cenne uwagi.

Z tym koniem to faktycznie jest tak jak mówisz - ale jest to jedyny "model"konia jaki zrobiłem w swoim życiu a dodatkowo najwięcej problemów przy konstruowaniu dioram sprawia mi dobór firugek w odpowiednich pozach ponieważ nie umiem jeszcze (czego mam zamiar się nauczyć) zmieniać pozycji figurek przy pomocy np.magic sculpa.
Niestety żadko, przynajmniej dla mnie osiągalne są figurki, idealnie pasowały by do koncepcji dioramy przez co kompromis,który jak widać prowadzi do braku spójności i słabości "akcji" w moich pracach.
Lepiej mniej i mądrzej niż coś na siłę - muszę o tym pamiętać.

Pozdrawiam
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 21 marca 2011, 13:16

Czy wyświetlają Wam się wszystkie zdjęcia w pierwszym poście tego wątku? Ja mam ciągle miniaturkę, że dane zdjęcie została skasowane lub przeniesione... Korowiow, podeślij mi linki do plików to powstawiamy jakoś, jeśli faktycznie jest problem...
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Korowiow » poniedziałek, 21 marca 2011, 13:27

Mecenas napisał(a):Czy wyświetlają Wam się wszystkie zdjęcia w pierwszym poście tego wątku? Ja mam ciągle miniaturkę, że dane zdjęcie została skasowane lub przeniesione... Korowiow, podeślij mi linki do plików to powstawiamy jakoś, jeśli faktycznie jest problem...


Faktycznie coś się musiało wykrzaczyć.
Teraz nie dam rady ale podeślę po południu .Może uda się ,że będą lepszej jakości.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Jendrass » wtorek, 22 marca 2011, 00:34

Witam

Gratuluję modelu 7TP - masa dobrej roboty ! Jak na debiut maszyna wyszła elegancko ! Widać sporą ilość pracy i staranoość w poprawianiu/dorabianiu detali - te błotniki to nie przelewki ;)
Przy ew następnym modelu pamiętaj o kilkua koniecznych korektach:
- zmiana kątownika w tylej częci wozu (kształt oraz mocowania do zapasowych ogniw gąsienic),
- peryskop Gundlacha do poprawki,
- łby śrub wyszł całkiem zgrabnie - dla mnie to oznaka pozytywnej desperacji przy 7TP. Szkoda tylko, że nie dorobiłeś ich wszędzie gdzie były potrzebne,
- dużo pracy włożyłeś w układ jezdy - brawo! Warto jednak przy takim nakładzie pracy wykonać ruchome wózki, a nie tylko same żółwie. Taki zabieg bardzo uwiarygodniłby nieco nienaturalną obecnie pozycję wozu.
- ciut za grubaśne uchwyty klap ale "Keine Panik" mi też się to zdarza ;)

Figurki ułana:
- bez względu na to czy diorama jest "bojowa" czy "ćwiczeniowo-poligonowa" to ułan na na sobie czapkę garnizonową w barwach 19 Pułku Ułanów Wołyńskich (granatowy otok), ew 4 PU; 18 PU (jeśli to kolor chabrowy) lub błękitne 6 PU,
- zdecyduj czy to oficer czy nie i jeśli nie to jaka ma funkcję, od tego zależy wyposażenie osobiste kawalerzysty i "osprzęt" na siodle,
- jeśli szeregowy to bez rękawiczek i raportówki (tylko oficerowie), łopatka po drugiej stronie,
- jeśli ofcer bez kb, łopatki z bagnetem, ładownic (ma ładownice?),
- sakwy w obu przypadkach do wymiany/przeróbki,
- hełm źle stroczony - choć nie było instrukcji troczenia to w tym miejscu szybko pocharatałby konia (serio),
- koń nienaturalny (Dragon?), samego siodła nie widzę, ale napewno nie ma popręgu, ogłowie w dużej części niemieckie ...

Piechota:
- kwadratowe pudełka, które piechocińcy mają na pasach (a jeden na plecach!) to torby na maski pgaz. Te wyglądają na SModelowskie i są generalnie złych wymiarów no i nade wszystko powinny być brezentowe ;)
- manierkę piechota nosiła przeważnie w chlebaku, a nie na zewnątrz, sam pokrowiec był koloru khaki/ciemno zielonego, a nie srebrny,
- menażki nie można przypiąć w prezentowany przez Ciebie sposób do tornistra wz 33/35. Proponuje przypięcie "na krzyż",
- chlebaki nie mają skórzanych pasków i wyglądają na wehrmachtowskie (bo podobnie jak torby na maski są z SModela),
- przynajmniej dwóch z 3 domniemanych szeregowych ma na samym kręgosłupie przypięte ładownice do rkm Browninga, a nikt z nich tej broni nie ma (abstrahując do tego, że nie tam ładownice noszono),
- dlaczego jeden z szeregowych piechoty ma VISa i na dodatek nosi go jak oficer 10 BKZmot ?
- wreszcie hełmy - albo czeskie albo włoskie ale nie z pewnością nie nasze (czyżby zestaw ARMO?)
Oficer br.panc ma mapnik z błędem - zapięcia powinny być z drugiej strony, czy ma tez francuski chlebak ? Czy ona ma na kołnierzy kurtki jakieś brązowe wykończenia ?

Buty - kawalerzysta (jeśli szeregowiec/podoficer) buty juchtowe tj skóra brązowa czerniona, mówiąc o brązie można mieć na myśli tylko jakieś przecierki itp. Buty generalnie winny być czarne. Oficer (pacerniak) zdecydowanie buty w kolorze czarnym (nie juchtówki), a oficerki (inna skóra, inny krój). Generalnie oficer (jeśli załogant) to powinien być w kombinezonie.

Sporo tego wyszło i pewnie co nieco jeszcze komuś bardziej znającemu się na rzeczy wpadło by w oko ale ... nie przejmuj się ;) Takie duperele zauważają tylko szaleńcy jak ja ;)
Całośc prezentuje się cokolwiek nieźle (z pewnością lepiej niż moje "cuda"). Następnym razem przejrzyj sieć i książki, unikniesz wielu merytorycznych, przeważnie drobnych, błędów.

Pozdrawiam i zazdroszczę cierpliwości !
W razie czego śmiało pisz na PW.
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez spiton » wtorek, 22 marca 2011, 00:57

Ja trochę pokrytykuję.
1. Jeśli scenkę opisać w ten sposób :
Dowódca czołgu konsultuje z ułanem jakieś topograficzne kwestie, a piechociarze odpoczywają .
To wszystko jest OK. Fajny pomysł.
Ale realizacja tego pomysłu już taka OK nie jest.
1. Wiejska droga ma jakieś monstrualne betonowe barierki. w sumie nie wiadomo po co. Czołg postanowił je staranować. W sumie też nie wiadomo po co. Mógł sobie urwać zawieszenie.I po co tyle zachodu ? Żeby wjechać na drogę, czy żeby pogadać z ułanem ?. Ułan siedzi na plastikowym koniu. Nic tego faktu nie usprawiedliwia. Brzózki są bardzo złe. Ułożenie elementów na podstawce kiepskie.
Ale czołg naprawdę świetnie zbudowany. Ja bym dioramke przerobił, chyba że kasa i czas wpakowany w 7TP, to nie jest dla Ciebie żaden problem.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Korowiow » wtorek, 22 marca 2011, 01:04

Jendras, dziękuję za dobre słowo a przede wszystkim za uwagi.Zapewne Cię rozczaruję ale jest to jedyny model (diorama) jaki do tej pory zrobiłem, który nie jest pojazdem państw osi zła.
Tą dioramę robiłem dla mojego kolegi i wszystkie figury oraz model były jego wyborem.
Co do osprzętu zarówno piechurów,czołgistów i kawalerzysty pochodzi on z zestawów figurek i dodatkowo z zestawu "osprzętu"M Model.
Waloryzując model oczywiście tak jak zawsze obejrzałem w sieci z milion zdjęć zarówno oryginałów jak i prac kolegów modelarzy.
Podobnie z figurkami. Błędy które zrobiłem wynikają z mojej nieznajomości tematu i trochę z lenistwa.
Pracy było dużo, osobiście z efektu byłem zadowolony ale jak widać po komentarzach wiele rzeczy można było zrobić inaczej.
Jeśli jeszcze kiedyś zdecyduję się na nasz sprzęt pozwolę sobie zawrócić Ci głowę na PW. :)

Pozdrawiam
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Jendrass » wtorek, 22 marca 2011, 01:17

A zawracaj kochanieńki, zawracaj ! Coś odkurzym, coś obejrzym, coś uradzim ! ;)

Nie miej mi za złe uwag i nie zniechęcaj się. Sam wiesz ile pracy trzeba włożyć żeby z rodzimych modeli rodzimego sprzętu zrobić coś porządnego, a jest tego tyle że i czasem coś umknie. Błędów nie popełnia tylko ten kto nic nie robi, a Ty podjąłeś się tematu wybitnie trudnego bo chciałeś pożenić kilka nadal słabo zbadanych tematów. Walcz dalej i nie daj się niemczyźnie ;) Masz już dobrą podstawę wyjściową !
Mimo wszystkich niedociągnieć praca budzi mój szacunek, chociażby dlatego że w przeciwieństwie go 70% moich modeli jest zakończona, a nie "in progress".

@ Spiton
Dykusja o barierkach to stąpanie po cieńkim lodzie, choć wiadomo, że milsze przedwojennemu krajobrazowi były by pobielone słupki widoczne na wielu zachowanych fotografiach. Swoją drogą te betonowe bariery powyżej przypominają mi bardzo te stawiane, np. w górach na zakrętach jeszcze ze 20 lat temu.
Co do zrywania zawieszania to spójrz na filmik z pokazów mokotowskich, na zdjęcia z Zaolzia czy testów prototypu 7TP (o ile masz dostęp do tych ostatnich lub do pisemnych sprawozdań z tychże) i uspokoisz się jeśli chodzi o możliwości tego podwozia. Choć jak dobrze wiemy obaj, nie był to już wtedy szczyt techniki.
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Korowiow » wtorek, 22 marca 2011, 01:23

Jendras,

Jak chec się komuś pomóc to mówi sie mu prawdę i ja to szanuję.
Nie zniechęcam się a wręcz przeciwnie,dzięki uwagom forumowiczów mam większą chęć coś posklejać.
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 10:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » wtorek, 22 marca 2011, 01:24

Jendrass napisał(a):buty juchtowe tj skóra brązowa czerniona


brązowa? a nie 'naturalna'?
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Jendrass » wtorek, 22 marca 2011, 01:30

@Kamilu

Jak najbardziej ! Naturalna skóra prosto z prosiaka :) Tyle, że potem poddana jeszcze obróbce (na różne części buta różne specyfiki - gliceryna na skórę podeszw, pokost, impregnaty na cholewy, klej kostny na ranty ... stąd brązowy (jasno kasztanowy) kolor obuwniczego półproduktu. Dopiero wtedy czernienie, pasty etc. Mam takie juchtówki i ich zdjęcia w różnych fazach rozwoju, mogę podesłać będąc w Pzn.
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez spiton » wtorek, 22 marca 2011, 01:36

Jendrass napisał(a):@ Spiton
Dykusja o barierkach to stąpanie po cieńkim lodzie...

E tam. Teren wydaje się być równinny ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Wrzesień 1939 - diorama 1/35

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » wtorek, 22 marca 2011, 01:37

Jendrass napisał(a):Naturalna skóra prosto z prosiaka Tyle, że potem poddana jeszcze obróbce


No tośmy się w sumie nie dogadali, bo ja miałem na myśli fazę wstępną, czyli własnie naturalną skóre, a skrótem ominąłem wszelkie ablucje przed czernieniem, wrzucając wszystko do jednego wora. Inna sprawa, ze tę wersję butów to mam w pamięci głownie za sprawą macania takowych, które wyszły z arsztatu mistrza szewskiego fachu. Tak na marginesie i oftopując z lekka- jest jakas konkurencja na rynku tej klasy obuwia czy nadal trzeba się wciskać między fuchy dla kompanii reprezentacyjnej z zamówieniami na oficerki?
Kamil Feliks Sztarbała
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dioramy - galeria ukończonych dioram

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości