Malowanie dwupłatowców myśliwskich Grummana

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Malowanie dwupłatowców myśliwskich Grummana

Postprzez Jostein » piątek, 11 kwietnia 2008, 11:10

Witam.

Ulegając syndromowi "miecia" jak i pociągowi do mało popularnych samolotów, nabyłem swego czasu modele dwóch myśliwców US NAVY / USMC, F3F-1 i F3F-2. Montaż w/w zestawów (1:72) nie nastręcza zbytnich trudnośći (jeżeli nie liczyć płetwy podkadłubowej w F3F-2, grubością pasującej raczej do makiety zamku sredniowiecznego i kwalifikującej się do usunięcia). Problemem jest natomiast ich malowanie.

Otóż rysunki na pudełkach sugerują co następuje:
Primo: kadłuby wraz ze statecznikami obu samolotów w kolorze jesnoszarym,
Secundo: płaty i stery wysokościw kolorze "srebrnym". (Oczywiście górna powierzchnia górnego płata w kolorze żółtym).
Potwierdza to monografia innej maszyny, Grummana JF/J2F Duck, wg której części płatowców z poszyciem metalowym miały być malowane właśnie na jasnoszaro, zaś te kryte płótnem miały otrzymywać barwę srebrną.

Instrukcje zaś podają, że całe płatowce mają nosić barwę srebrną (poza górną powierzchnią górnego płata i elementami identyfikującymi maszynę w dywizjonie, kluczu).
To z kolei zdają się potwierdzać zdjęcia F3F-2 z jednostki US NAVY (VF-6).

Proszę o pomoc w rozwikłaniu problemu.

Andrzej "Jostein" Kowalski
Ostatnio edytowano piątek, 11 kwietnia 2008, 13:48 przez Jostein, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: Malowanie dwupłatowców myśliwskich Grummana

Postprzez nowywojtek » piątek, 11 kwietnia 2008, 12:46

Całość byłą malowana na srebrno - malowana, a nie pozostawiana w kolorze blachy - zabezpieczenie antykorozyjne stosowane w USN pod koniec lat trzydziestych. Wnętrze kabiny też srebrne.
Kolor szary był używany, owszem, ale bodaj do 1936 czy 1936 roku, czyli w okresie "przedgrummanowym".
Pozdrawiam,
Wojtek
nowywojtek
 
Posty: 15
Dołączył(a): niedziela, 21 października 2007, 11:07

Re: Malowanie dwupłatowców myśliwskich Grummana

Postprzez Gienek » niedziela, 13 kwietnia 2008, 00:43

Całkowita racja mojego przedmówcy. Jedyne co mogę dodać to według "US Navy Colours" 6165 S/Signal kolor szary eliminowany był już z początkiem lat trzydziestych.
Co do samej farby to mi wiadomo tylko tyle, że zarządzeniem C&R nr.4 nazwana została banalnie "Aluminium enamel" :)
W wyżej wymienionej pozycji pojawia sie też informacja, że niektóre elementy konstrukcyjne jak golenie podwozia były pokrywane lakierem bezbarwnym bezpośrednio na powierzchnię metalu.
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości