Ki-84 Hayate 57 Shinbu-tai

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Ki-84 Hayate 57 Shinbu-tai

Postprzez Darek Trzeciak » piątek, 28 sierpnia 2015, 15:10

Porada modelarska potrzebna od zaraz. Jakim imperialnym ciemnozielonym pomalować Ki-84 z 57 Shimbu-tai? Chodzi mi o tego z czerwoną szczałką j/n.
Obrazek
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Reklama

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez zegeye » piątek, 28 sierpnia 2015, 17:12

Ja swojego bedę malował na czarno-zielony (z akcentem na ten pierwszy), choć pewnie znajdą się i tacy co zasugerują brązowo khakowaty.... ;o)
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 28 sierpnia 2015, 19:18

elRozito malował swojego na SF jakąś mieszanką kolorów Gunze, pytaj go osobiście bo pokasował swoje warsztaty na tym złym forum.

Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez Kuba P. » piątek, 28 sierpnia 2015, 19:23

O jaki podobny do tego z planszy z pierwszego postu! :lol:
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez Darek Trzeciak » piątek, 28 sierpnia 2015, 19:57

Dzięki za podpowiedzi Panowie :) Wracam do pierwotnej koncepcji sprzed lat czyli ciemno/czarnozielonego 8-) W internetach najbardziej przypasowało mi jak Chris swojego Hayate potraktował.

Obrazek
źródełko :arrow: http://hsfeatures.com/ki84cw_1.htm

Wiem to tylko domysły i wróżenie z fusów mocno zakrapianych sake ale raz kozie... palec :mrgreen: . Jeśli jednak macie jakieś wiarygodne materiały dot. malowania tytułowych maszyn to walcie śmiało.

Kuba, Danielowi zdaje się chodziło o kolorek górnych powierzchni.
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez marco2607 » piątek, 28 sierpnia 2015, 20:14

Darek Trzeciak napisał(a):Dzięki za podpowiedzi Panowie Wracam do pierwotnej koncepcji sprzed lat czyli ciemno/czarnozielonego W internetach najbardziej przypasowało mi jak Chris swojego Hayate potraktował.


Chrisa jest chyba trochę za jasny, Zbyszek dobrze Ci podpowiada. W/G zdjęć w model art 329 wygląda bardzo ciemno, zdecydowanie nie armijna nakaima , raczej coś na wzór IJN - MOŻE GUNZE 15 BYŁBY OK. (zalecana do ijn nakajima).
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3304
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 28 sierpnia 2015, 20:47

Darek Trzeciak napisał(a):
Kuba, Danielowi zdaje się chodziło o kolorek górnych powierzchni.


Kuba chyba jeszcze z Radomia pisze :lol:
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez Georg01 » piątek, 28 sierpnia 2015, 21:17

Badania powojenne kolorów późnych Ki-84 potwierdziły, że japoński brązowo-zielony był bardzo zbliżony do amerykańskiego Olive drab. Co ciekawe - na ten kolor fabrycznie malowano również wnętrze kabiny pilota, jak twierdzą japońscy dyskutanci forum J-aircraft badający temat.
Żadnego czarnego czy czegoś w tym guście nie było. To raczej mity.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez Kuba P. » piątek, 28 sierpnia 2015, 21:22

Daniel iceman Gronowski napisał(a):
Darek Trzeciak napisał(a):
Kuba, Danielowi zdaje się chodziło o kolorek górnych powierzchni.


Kuba chyba jeszcze z Radomia pisze :lol:


Dokładnie, dokręcam pętle na dopalaniu.
Bawcie się! Miłego.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez Darek Trzeciak » piątek, 28 sierpnia 2015, 21:39

Pomieszałem sobie XF-51 Khaki Drab i Gunze H60 w proporcjach fiftififti i kolorek wyszedł mi...
Georg01 napisał(a):...bardzo zbliżony do amerykańskiego Olive drab.
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 28 sierpnia 2015, 21:58

Podczepię się przy okazji, bo też mam go w planach :)

Czy do tych malowań Montexu też będzie prawidłowy omawiany oliwkowy?

Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez marco2607 » piątek, 28 sierpnia 2015, 22:32

Georg01 napisał(a):Badania powojenne kolorów późnych Ki-84 potwierdziły, że japoński brązowo-zielony był bardzo zbliżony do amerykańskiego Olive drab. Co ciekawe - na ten kolor fabrycznie malowano również wnętrze kabiny pilota, jak twierdzą japońscy dyskutanci forum J-aircraft badający temat.
Żadnego czarnego czy czegoś w tym guście nie było. To raczej mity.


Czarnego nie ( faktycznie się też nad tym zastanawiali, tak jak nad zlotym a5m i fioletowym a6m2-n) , ale nie doszli do porozumienia czy był ciemnozielony czy ciemnobrązowy.
Na zdjęciach brązy wyglądają na jaśniejsze niż zielenie (tu ten samolot wygląda dość mrocznie), no i wolę zaufać japońskiej monografii niż montexowi.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3304
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez Darek Trzeciak » piątek, 28 sierpnia 2015, 22:38

Z tym oliwkowym to jest coś na rzeczy :-/ Przypomniałem sobie, że wieki temu model Revella pomalowałem na zielono w oliwkowe łaty.
Obrazek
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez zegeye » sobota, 29 sierpnia 2015, 13:37

Georg01 napisał(a):Badania powojenne kolorów późnych Ki-84 potwierdziły, że japoński brązowo-zielony był bardzo zbliżony do amerykańskiego Olive drab. Co ciekawe - na ten kolor fabrycznie malowano również wnętrze kabiny pilota, jak twierdzą japońscy dyskutanci forum J-aircraft badający temat.
Żadnego czarnego czy czegoś w tym guście nie było. To raczej mity.


Masz racje co do koloru brazowo-zielonego późnych Ki-84 (jak również Ki-43). Dodam też że i amerykański OD był w dwóch odcieniach - jeden bardziej brązowy drugi bardziej zielony ;o) A co do Ki-84.... jaką mamy pewność że ten akurat samolot który chce wymalować Darek był późnym płatowcem? Bez numeru serii chyba żadnej. Przypomnę tylko że 57 shimbu tai był jednostką specjalną. W tego typu jednostkach pojawiły się samoloty przesunięte z innych jednostek i z innych obszarów działań .... czy były zasilane samolotami prosto z fabryki ( a tylko w tym przypadku mógłby być brązowo-zielony)? Być może też się to zdarzało .....trzeba by porównać okres powstania jednostki z okresem wprowadzenia tego typu malowania .....niestety nie pamiętam tych dat :( To sławne zdjęcie na którym stoją ki-84 (57shimbu-tai) w szeregu bardzo ładnie pokazuje różne odcienie kamuflazu... myślę że mogą tam obok siebie stać ciemno-zielone standardowe armijne w różnym stopniu wypłowienia, jak i przemalowane być może ....ponieważ w jednostkach tego typu często je przemalowywano i tu były różne barwy..... czarnozielone, brązowe, ciemnoszare a nawet jak pisał mi Nick Millman całe czarne lub granatowe.... (nie piszę tu o Ki-84 konkretnie a ogólnie o samolotach specjalnego przeznaczenia) Być może też że są w tym szeregu i brązowo-zielone .... ale jak zwykle mamy tu duże pole interpretacji.....dla modelarzy. Myślę Darek, że co byś nie wybrał będzie dobrze....bo i tak fotki są czarno-białe ;o)
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Ki-84 Hayate 57 Shimbu-tai

Postprzez Georg01 » sobota, 29 sierpnia 2015, 14:23

Na podstawie czrno-białych fotografii nigdy (NIGDY) nie można powiedzieć z całą pewnością, że konkretny egzemplarz ze zdjęcia był w takim dokładnie malowaniu. Nawet Spitfire z Anglii sfotografowany w roku 1943 ma tylko najbardziej prawdopodobny układ kolorów, a nie jest to pewnik. Dlatego zawsze istnieje margines, raz większy, raz mniejszy, dotyczący barw egzemplarza ze zdjęcia. Nawet różnice w odcieniu nie koniecznie dowodzą zastosowania różnych farb - wystarczy parę miesięcy różnicy w okresie eksploatacji samolotu i różnica odcieni będzie widoczna. Świetnie to widać na uzupełnieniach miejsc nową farbą tego samego koloru, gdzie stara farba odpadła, lub została uszkodzona.

Natomiast jestem zwolennikiem generalnego spojrzenia na malowanie jakie prezentują np. W. Matusiak czy J. Lansdale - "widzenie" orgii "tajemniczych" kolorów tam gdzie ich zwyczajnie nie było w wyniku ulepszania świata nie ma dla mnie sensu. Pod koniec wojny Ki-84 wychodziły z fabryk dość starannie pomalowane i to pokazują zdjęcia czarno-białe. Informacja od japońskich badaczy tematu jest taka, że standardem wtedy, łącznie w wnętrzem kabiny, była farba podobna do "olive drab". Jeżeli ktoś twierdzi, że widział granatowe Ki-84, albo czarne, to chętnie spojrzałbym na kolorowe zdjęcia takich samolotów, bo nie wykluczam, że takie istnieją. Jeżeli "widzi" granatowy na czarno-białych zdjęciach to gratuluję "widzenia". Nie wiem, skąd Millman wysuwa tezę o kolorowych Ki-84. Zakładam, że ma oryginalne, kolorowe fotografie, lub wiarygodne relacje o takich samolotach, bo nie biorę pod uwagę opowieści amerykańskich pilotów o różowych, żółtych i innych widzianych samolotach japońskich, chętnie i gęsto wygłaszanych szczególnie przy kolejnych szklaneczkach doładowanych napojów.

Ja znam kilka kolorowych, powojennych fotografii Ki-84 zrobionych przez Amerykanów i pokazujących Ki-84 albo brązowo-oliwkowe (ciemne) albo ciemnozielone (jaśniejsze niż brązowo-oliwkowe). Na J-aircraft można znaleźć trochę takich fotek, łącznie z fotkami zachowanych fragmentów Ki-84 z oryginalnymi farbami. Czarnych, szarych i granatowych nie widziałem.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości