PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez quest » środa, 26 lipca 2017, 17:19

Dziękuje.
Mówisz, że nie, ciekawe, ciekawe.
Pozdrawiam
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Reklama

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 27 lipca 2017, 12:11

Dziękuje.
Mówisz, że nie, ciekawe, ciekawe.
Pozdrawiam

Dla jasności mojej odpowiedzi.
Napisałem "nie", ponieważ przy tej jakości i wielkości skanu, z zastosowaniem nagannych technik, nie zobaczyłem nic. Co nie oznacza, że takowej tam nie było.
"Szukanie powiązań z Br. Pośc." wynikło zapewne z lektury P. J.B. Cynka.
Przypisanie tej Jedenastki do Brygady Pościgowej budzi wątpliwości, ze względu na odmienny, od innych samolotów z tej jednostki, krój cyfr na skrzydle. Natomiast, "wyrośnięta" cyfra kadłubowa, przypomina "poznańskie".
To tyle, moich "mądrości".
Pozdrawiam
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Artek82 » czwartek, 27 lipca 2017, 13:12

Tak obserwuję z zaciekawieniem ten temat i przypomniało mi się zdjęcie Karasia znalezione kiedyś chyba na forum myśliwców. Może jest ono zniekształcone, ale wydaje mi się że te cyfry 941 w odniesieniu do litery K są także jakieś nie ten teges ;o)
Obrazek
Pozdrawiam Artur.
Avatar użytkownika
Artek82
 
Posty: 290
Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 16:02
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 28 lipca 2017, 10:38

Tak obserwuję z zaciekawieniem ten temat i przypomniało mi się zdjęcie Karasia znalezione kiedyś chyba na forum myśliwców. Może jest ono zniekształcone, ale wydaje mi się że te cyfry 941 w odniesieniu do litery K są także jakieś nie ten teges ;o)

Litera K zdaje się być taka sama jak na Karasiu D1 98-K a jej kształt lepiej oddaje kalkomania z wersji limitowanej Mirage,a niż w modelu 481305.
Aby się przyglądnąć numerowi trzeba go powiększyć / a mówią, że małe jest piękne :D /nie bez szkód w wyglądzie.
Obrazek
Wg mnie widać proste zależności we wzajemnym położeniu cyfr i szachownicy, dodatkowo uwydatnione zielonymi liniami.
Obsunięta dziewiątka, podobnie jak D1 98-K, poza tym prostopadle i równolegle /niepodobnie jak w Łosiu/.
Teraz czary mary, hokus pokus, czyli metoda naganna.
Obrazek
Efekt końcowy - wielce prawdopodobny.
Wnioski:
cyfry prostokątne
9-tka "obsunięta" - kalkomania nie uwzględnia
szerokość "4" - ki to 9+ogonek przy pionowym słupku
skośne "ogonki" czwórki i jedynki nieznacznie różne od kalkomanii
Mogę dodać tylko tyle, że na szybko wykonane przekształcenie dało efekt baaardzo zbliżony do tego z kalkomanii. Pełen 'szacun' dla jej projektanta.
Proporcję starałem się zachować w oparciu o wygląd i proporcję szachownicy.
Oczywiście, można taką wizualizację wykonać staranniej i dokładniej ale warunkiem jest większy plik,/ lepszy skan/ .
Mogę podpowiedzieć, że lepiej widać powyższe zależności przy pomniejszeniu 50%, zanika rozmycie krawędzi kosztem rozmiaru obrazka.
Sceptyków proszę o wyrozumiałość :)
pozdrawiam
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Kropka » wtorek, 3 października 2017, 13:09

Z zainteresowaniem zapoznałam się z analizą. Tak się zagłębiliście w temat (i bardzo dobrze), że merytoryczne zapoznanie się z Waszymi spostrzeżeniami, wymaga nie tylko czasu lecz też różnej wiedzy teoretycznej.
Nie ulega wątpliwości, że powinnam poprawić szachownicę oraz liternictwo na swoim modelu 3D. Agnieszka Cyrankiewicz
Kropka
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 30 kwietnia 2017, 12:14

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 3 października 2017, 19:49

Pani Agnieszko
Mniemam, że nie tylko mnie sprawiło radość "gościć" Panią na tym forum.
Korzystając z Pani tutaj "obecności" proszę o wyrażenie opinii na temat kształtu gondoli silnikowej w sąsiedztwie komory bombowej /poruszone przez Panią na innym forum/.
Pozdrawiam Bogdan Stanek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Grzegorz Stróżek » środa, 4 października 2017, 11:26

Bogdan Stanek napisał(a):Pani Agnieszko
Mniemam, że nie tylko mnie sprawiło radość "gościć" Panią na tym forum.
Korzystając z Pani tutaj "obecności" proszę o wyrażenie opinii na temat kształtu gondoli silnikowej w sąsiedztwie komory bombowej /poruszone przez Panią na innym forum/.
Pozdrawiam Bogdan Stanek


Czy to chodzi o pionowe ścięcie przy pokrywach komory bombowej ?
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 13:38
Lokalizacja: Łódź

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Wojciech Perkowski » środa, 4 października 2017, 13:11

Grzegorz Stróżek napisał(a):
Bogdan Stanek napisał(a):Pani Agnieszko
Mniemam, że nie tylko mnie sprawiło radość "gościć" Panią na tym forum.
Korzystając z Pani tutaj "obecności" proszę o wyrażenie opinii na temat kształtu gondoli silnikowej w sąsiedztwie komory bombowej /poruszone przez Panią na innym forum/.
Pozdrawiam Bogdan Stanek


Czy to chodzi o pionowe ścięcie przy pokrywach komory bombowej ?


Jeśli o to chodziło, to detal ewidentnie widoczny na co najmniej jednym zdjęciu i brawa dla Pani Agnieszki za uwzględnienie tego w swoim modelu.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 4 października 2017, 19:31

Jeśli o to chodziło, to detal ewidentnie widoczny na co najmniej jednym zdjęciu i brawa dla Pani Agnieszki za uwzględnienie tego w swoim modelu.

Dziękuje za wskazanie "drogi".
Zdjęcie z Belgradu pokazuje linię załamania /ML100 str.35/ natomiast /str.281/ wyprofilowanie 1-szej sekcji gondoli na kształt niewielkiej owiewki.
Pzdr. B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Kropka » środa, 18 października 2017, 21:07

Dziękuję za miłe słowa i zaufanie : )
Odnośnie ścięcia przy gongoli -- faktycznie jest materiał zdjęciowy. Mój model jest w rzeczonym miejscu nieprecyzyjnie wykonany. Zamieszczam zrzut ekranowy, jak to powinno być poprawnie zrobione. Linią czerwoną zaznaczam, jak powinno to wyglądać, a kółko niebieskie zakreśla obszar wadliwego wykonania. Ścięcie powinno być skokowe, a nie łagodne.
Moje wadliwe wykonanie, spowodowane jest decyzją nie cięcia modelu na blachy, a co za tym idzie, koniecznością pewnych uproszczeń.

Obrazek

Na marginesie — powstają dwa nowe zestawy plany do Łosia. Jeden jest robiony w Polsce (i moim subiektywnym zdaniem, z tych właśnie planów, powstanie rekonstrukcja w ramach budżetu obywatelskiego), drugi zestaw powstaje za granicą.
Podczas swych prac nad samolotem, podjęłam próby konsultacji/porady z profesjonalistami (z osobami komercyjnie zajmującymi się tym tematem, z wydawcami), lecz próby te skończyły się stuprocentowym fiaskiem. Podczas pracy, konfrontowałam się wyłącznie z różnymi prywatnymi osobami, które zdecydowały się zabrać głos, skomentować moją pracę — mówiąc ogólnie, z internautami. Nowe plany będą dla mnie okazją do konfrontacji poprawności wykonanego przeze mnie modelu. Konfrontacja ta, w mojej ocenie, będzie mogła być nazwana: amatorzy kontra profesjonaliści (ewentualnie: gospodyni domowa kontra zawodowcy : )
Kropka
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 30 kwietnia 2017, 12:14

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 22 października 2017, 11:41

Witam
Linią czerwoną zaznaczam, jak powinno to wyglądać, a kółko niebieskie zakreśla obszar wadliwego wykonania. Ścięcie powinno być skokowe, a nie łagodne.

A może tak?
Obrazek
Przyznaję, że plany P. Szewczyka najbardziej do mnie "przemawiają"/poza kilkoma drobiazgami/.
No ale to tylko subiektywna opinia amatora .
Pozdrawiam
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 1 listopada 2017, 17:49

Witam
Natknąłem się na taką fotografię:
Obrazek
która podważyła moje wnioski dotyczące położenia szachownicy-zakładka "3" tego wątku.
Obrazek
Okazuje się, że szachownica ma wymiary takie jak na " jedenastce"-obramowanie 6 cm a przesunięcie za łączenie blach 10 cm.
Zadziwia kształt wziernika przy lotce, może był z dwóch części ?
Pozdrawiam Wszystkich z okazji 10 000 odwiedzin wątku :P
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez iras67 » środa, 1 listopada 2017, 19:43

Bogdan Stanek napisał(a):
Zadziwia kształt wziernika przy lotce, może był z dwóch części ?

To jest raczej regularne w kształcie uszkodzenie . Na fejsie pojawiły się zdjęcia znalezionego statecznika Karasia, Ciekawe jest to że nazwa typu-litery i cyfry były malowane pędzlem czarnym kolorem na seryjnym samolocie, widać też szachownicę z nierówno przyłożonymi do siebie kolorami czerwonym na białym . Wniosek jest z tego taki że w PZL nie przykładano do staranności przy malowaniu oznaczeń jakiejś bardzo dużej uwagi. Miało być czytelnie i trwale i tyle...
Ostatnio edytowano środa, 1 listopada 2017, 23:54 przez iras67, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 1 listopada 2017, 20:43

Wniosek jest z tego taki że w PZL nie przykładano do staranności jakiejś bardzo dużej uwagi. Miało być czytelnie i trwale i tyle..

Np. jak tu ?:
Obrazek
Nie wygląda to na dzieło wytwórni ale na efekt pośpiechu /wiem, że to nie PZL/
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » środa, 1 listopada 2017, 21:08

Ale to na RWD-8 to jest zamalowanie cywilnych oznaczęń na zmobilizowanym samolocie, nie ma nic wspólnego ze starannością i szablonami :roll:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości