Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Kuba P. » niedziela, 14 października 2012, 13:22

Marek Naja napisał(a):Po drugie, ja kupuję model za swoje pieniądze i swoje pieniądze marnuję. Oni otrzymali pieniądze i materiały od zleceniodawcy czyli swojej firmy.


No i to zleceniodawca ma święte prawo wyciągnąć konsekwencje jeśli w jego mniemaniu rezultat odbiega od tego, co było umówione. Nie ludzie w internecie.

Ja rozumiem jakby ktoś podjął się np. remontu P.11c i go zniekształcił czy zniszczył ślady historyczne. Ten eksponat jest dobrem narodowym, jest dobrem szczególnym dla nas tu obecnych.
Ale Mielecki Łoś? Faceci zrobili za czyjąś kasę makietę a w internecie aż kipi :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Seweryn » niedziela, 14 października 2012, 13:28

Marek Naja napisał(a):

Jak wyżej. Każdy ma duzo do powiedzenia, ale nikt nie widział umowy. Skąd wiesz jakie były wymagania inwestora i ile na to przeznaczył. A może w umowie było np. stwierdzenie "pomnik", a nie "replika".
Nie można mieć pretensji do wykonawców nie znając treści umowy, a może oni właśnie idealnie się z niej wywiązali? Może to inwestor odpuścił wygląd kosztem nakładów.

Dokładnie, pora już skończyć ten temat.
Ostatnio edytowano niedziela, 14 października 2012, 13:30 przez Seweryn, łącznie edytowano 1 raz
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2078
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Marek Naja » niedziela, 14 października 2012, 13:29

A czemu ma nie kipieć? Gdyby zrobili ją po cichu żeby "cieszyła" oko zblazowanego prezesa, stojąc gdzieś na uboczu fabrycznych placów to rozumiem ale samą budowę rozgłaśniali sami tfurcy. Z jej wyprowadzenia zrobiono medialną szopkę jak to powstała replika Łosia, bo tak to funkcjonuje medialnie, że powstała replika. Tymczasem mentalnie tfurcy Cosia lądują w jednym koszyczku z tfurcami tutki:
Obrazek
Obrazek
W końcu chodziło o to żeby każdy z grubsza przypominał oryginał, nie?
vel Baldigozz
Avatar użytkownika
Marek Naja

rpm3
 
Posty: 872
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:40

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Seweryn » niedziela, 14 października 2012, 13:31

Słabe to porównanie :)
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2078
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Kuba P. » niedziela, 14 października 2012, 13:32

Marek Naja napisał(a):A czemu ma nie kipieć? Gdyby zrobili ją po cichu żeby "cieszyła" oko zblazowanego prezesa, stojąc gdzieś na uboczu fabrycznych placów to rozumiem


No ale podobno tak jest. I czy prezes ma być zblazowany?

ale samą budowę rozgłaśniali sami tfurcy. Z jej wyprowadzenia zrobiono medialną szopkę jak to powstała replika Łosia, bo tak to funkcjonuje medialnie, że powstała replika. Tymczasem mentalnie tfurcy Cosia lądują w jednym koszyczku z tfurcami tutki:


Przesadzasz mocno :)
Dla 99% ludzi to coś z betonu to obciach. Dla 99% ludzi Łoś z Mielca to makieta samolotu bombowego Łoś.

W końcu chodziło o to żeby każdy z grubsza przypominał oryginał, nie?


Obawiam się, że absolutnie nie. Ale tu już nie brnijmy.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Marek Naja » niedziela, 14 października 2012, 13:43

Jaki tam obciach, tutka jak się patrzy. Jakby jej tfurca miał dostęp do technologii panów z Mielca, to ho, ho... Za to może panom z Mielca udostępnić technologię przyklejania zdjęć w okienka.
Ale faktycznie co tu się znęcać. Może wzorem Misia spisze się za parę lat protokół zniszczenia, szczególnie jak Black Hawk nie wyląduje...
vel Baldigozz
Avatar użytkownika
Marek Naja

rpm3
 
Posty: 872
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:40

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Rafal » niedziela, 14 października 2012, 19:38

Tia.... był taki piękny wątek jak krytykować i nie zniechęcić... Pasuje jak ulał.

Wszystko 'krytyki" są tu niestety psu na budę.

Dlaczego?

- nie wiadomo ile kasy na to było
- nie wiadomo ile czasu poza zwykłą pracą szefostwo wytwórni pozwoliło na to przeznaczyć
- nie wiadomo, czy konstruktorzy mieli wystarczająco czasu, żeby wymodelować model wg najbardziej aktualnej wiedzy (bo może musieli po godzinach robić kolejną wersję Blackhawka)
- nie wiadomo, czy po rozpoczęciu projektu był czas na poprawki, czy raczej było że maja trafić od razu w 10, czyli tak jak żęby od razu było dobrze.
- nie wiadomo, dlaczego nie odpowiadali na próby kontaktu (w końcu to korporacja, jakaś sekretarka mogła listy zebrać na kupkę i... zgubić...)
- nie wiadomo, czy Prezydent sam się dokleił z patronatem, czy go poproszono.
- generalnie mało co wiadomo o tym jak projekt się toczył.

A teraz spróbujmy oszacować... 5 ton duralu po 14 zł (to cena blach aluminiowych ale ceny duralu nie znalazłem)= 70 tys zł. Do tego 1000 kg innych materiałów.

Intuicja mówi, że dostali 100 000 zł. To jest około 31 tys dolarów.

A teraz - jest taka firma, Jurca, sprzedają plany (!) do budowy replik (Fw-190, Mustang etc). Szacunkowy koszt budowy latającej repliki to... od 130 000 do 335 000 $.

Nasza "wycinanka" to ułamek kosztu tamtych replik...

Albo budowa repliki X-1. http://www.utsandiego.com/news/2012/sep ... ket-plane/.

Materiały - 10 000 $. Koszt robocizny = 500 000 S.

Tylko X-1 jest jakby mniejszy niż Łoś.
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Kuba P. » niedziela, 14 października 2012, 19:49

Rafal napisał(a):Tia.... był taki piękny wątek jak krytykować i nie zniechęcić... Pasuje jak ulał.


Prawda?
Słabe to, już nie komentuję tej sprawy bo kto ma głowę na karku widzi co jest grane. :-/
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Marek Naja » niedziela, 14 października 2012, 20:33

Rafal napisał(a):Intuicja mówi, że dostali 100 000 zł. To jest około 31 tys dolarów.

Łeee, nie odrobili lekcji kurturalnej, bo nie od dziś wiadomo, że:
Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach

Rafal napisał(a):- nie wiadomo, czy konstruktorzy mieli wystarczająco czasu, żeby wymodelować model wg najbardziej aktualnej wiedzy.

He, he, to wiedza na temat Łosia jakoś galopująco się zmieniła w ciągu paru miesięcy? Nie nadążali chłopaki publikacji kupować? Wpada jeden po łykendzie i rozdzierająco szlocha do współsprawców - paaanowie, dramat! Najnowsze badania z piątku dowodzą, że środowe analizy kształtu statecznika mogą się walić...
vel Baldigozz
Avatar użytkownika
Marek Naja

rpm3
 
Posty: 872
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:40

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Kuba P. » niedziela, 14 października 2012, 20:35

Marku, ale tak szczerze - poza statecznikiem, osłonami silników i tym czymś co udaje zespół płozy/kółka ogonowego to ile jeszcze wad tej makiety sam z siebie widzisz?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Marek Naja » niedziela, 14 października 2012, 20:55

Zły kąt goleni na przykład? Gondole silników są od czapy i tego nie tlumaczy nic. Gdyby to była replika latająca i byłaby potrzeba jakichś kompromisów związanych z osadzeniem współczesnego silnika, to bym to rozumiał ale to jest wydmuszka. Kiedy pojawiły się pierwsze zdjęcia szkieletu, który nie miał nic wspólnego z rzeczywistością, to mi to nie przeszkadzało, bo wiedziałem, że chodzi o wydmuszkę i jak mi się zdawało celem jest budowa poprawnej geometrii zewnętrznej. Tymczasem tak nie jest i to jest po prostu smutne. To właśnie uczucie mnie w tej sprawie ogarnia, bo sorry ale dostępne publicznie i powszechnie materiały pozwalały zbudować za te same pieniądze makietę wierną oryginałowi przynajmniej w kwestii proporcji i geometrii. Argument, że 99 % ludzi i tak tego nie zauważy, to żaden argument. Dla 99 % ludzi obłożenie parunastoma arkuszami blachu pomalowanej w pasiaste wzory i kropki plus czarne krzyże na T-34 wyczerpuje znamiona repliki Tygrysa.
vel Baldigozz
Avatar użytkownika
Marek Naja

rpm3
 
Posty: 872
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:40

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Kuba P. » niedziela, 14 października 2012, 21:02

Podwozie? I to wszystko?
No to Marku, doprawdy, nie jest jeszcze tak tragicznie :)
Może coś jeszcze się uda wypatrzeć.
Ja widzę :)

Marek Naja napisał(a):To właśnie uczucie mnie w tej sprawie ogarnia, bo sorry ale dostępne publicznie i powszechnie materiały pozwalały zbudować za te same pieniądze makietę wierną oryginałowi przynajmniej w kwestii proporcji i geometrii.


A skąd wiesz? Znasz kwoty, warunki umowy i realizacji?
Bo ja myślę, że się nakręciłeś i teraz głupio Ci z tego wybrnąć.
Ja też podzielam zdanie, że mieli okazję i na dość głupiej sprawie się wyłożyli ale już starczy - koniec.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Marek Naja » niedziela, 14 października 2012, 21:20

Kuba, w umowie zapisali zróbcie coś łosiopodobnego, ale jak zrobicie zbyt podobne do Łosia, to zapłacicie kary? Czy ja się nakręcam? Wiesz, czasem lubię się tak powczuwać jak to jest ponapierniczać się z kogoś, że źle podwozie wkleił :mrgreen: No ubaw po pachy albo po gondole...
vel Baldigozz
Avatar użytkownika
Marek Naja

rpm3
 
Posty: 872
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:40

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Kuba P. » niedziela, 14 października 2012, 21:22

No właśnie abstrakcja sięga szwedzkiej kozetki.
Proponuję przybić piątkę i pięknie się różnić przy własnych modelach.
Najlepszego :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Będzie PZL -37..Łoś". Hawker Hurricane już jest !

Postprzez Marek Naja » niedziela, 14 października 2012, 21:51

Wiesz, ja dopiero po kilku tygodniach siedzenia nad revellowskim Heinklem 111 zaczaiłem, że ta wersja ma inne gondole niż późniejsze wersje więc co tam Łoś... i piątka :mrgreen:
vel Baldigozz
Avatar użytkownika
Marek Naja

rpm3
 
Posty: 872
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:40

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości