Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez gzt » poniedziałek, 26 listopada 2007, 20:25

Udalo mi sie kupic MB152 i palnuje go zbudowac w barwach Montpelier Squadron w 1940 ale nie mam zadnych informacji na ten temat. Niestety dostepne ksiazki nie podaja zbyt wiele informacji na temat tego modelu. Rowniez chce zrobic Hawk 75 i tu rowniez mam duzy problem bo nikt nie podaje zadnych informacji poza tym ze latali na nich Polacy.

Jesli ktokolwiek ma jakiekolwiek informacje ktore pomoglyby rozwiazac ten problem ... wielkie dzieki.

Ostatnio udalo mi sie kupic ksiazke "Destiny can wait" ale tam rowniez "epizod francuski" zostal potraktowany bez specjalnej uwagi.

Z gory dziekuje
pozdrawiam
Ostatnio edytowano środa, 28 listopada 2007, 00:10 przez gzt, łącznie edytowano 1 raz
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Reklama

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez ZIO BY NAITT » wtorek, 27 listopada 2007, 00:47

Cóż , ciężka sprawa z fotkami H.75 i MB.152 z Grupy Montpellier , baaaardzo tego mało .

Ja raptem znam jedną fotkę z MB.152 "Iraś" Szaposznikowa ...

Może lepiej zdecydować się na maszyny z naszych kluczy kominowych , do nich jest więcej dokumentacji .

PS. Z literatury polecam " Polskie Lotnictwo we Francji 1940 " Bartłomieja Belcarza .

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez gzt » wtorek, 27 listopada 2007, 02:02

dzieki za info. Probowalem zdobyc te ksiazke ale niestety nigdzie nie jest dostepna :(
Z tego co czytalem to "Kominowe Loty" nie uzywali Hawk 75 ani MB152 ale chcialbym byc w bledzie :)
Udalo mi sie kupic ksiazke GC 1/145 in France 1940 ale posiwecona jest raczej tylko Caidron 714 :( ktory mi sie niespecjalnie podoba i jak dotad nie widzialem tego zestawu w skali 1/48 :(
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez caughtinthemiddle » wtorek, 27 listopada 2007, 02:40

gzt napisał(a):dzieki za info. Probowalem zdobyc te ksiazke ale niestety nigdzie nie jest dostepna :(
Z tego co czytalem to "Kominowe Loty" nie uzywali Hawk 75 ani MB152 ale chcialbym byc w bledzie :)
Udalo mi sie kupic ksiazke GC 1/145 in France 1940 ale posiwecona jest raczej tylko Caidron 714 :( ktory mi sie niespecjalnie podoba i jak dotad nie widzialem tego zestawu w skali 1/48 :(


Względem książki Belcarza, może poproś jakiegoś kolegę z Polski, by ją dla Ciebie zanabył i przesłał, w wydawnictwie chyba jeszcze mają, aczkolwiek koszt wysyłki wyniósłby jakieś drugie tyle, co samej książki.
Cyclone'a w 48 robiło/robi Battle Axe:
http://www.modelingmadness.com/scotts/a ... r/c714.htm
Aktualnie walczy z nim kolega Mariuszcz, co możesz zaobserwować w temacie 'samoloty francuskie'.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez Cichociemny » wtorek, 27 listopada 2007, 02:56

caughtinthemiddle napisał(a):Względem książki Belcarza, może poproś jakiegoś kolegę z Polski, by ją dla Ciebie zanabył i przesłał, w wydawnictwie chyba jeszcze mają,

No cóż, cytat ze strony Stratusa niech wystarczy za odpowiedź:
26 października 2007 sprzedaliśmy ostatnie dwa egzemplarze "Polskiego lotnictwa wojskowego we Francji 1940" autorstwa Bartłomieja Belcarza. Serdecznie dziękujemy Państwu za zainteresowanie jakie okazaliście temu tytułowi. Do Waszego grona dołączą zapewne czytelnicy francuscy, gdyż nasza książka spotkała się z zainteresowaniem paryskiego wydawnictwa TMA, które zdecydowało się wydać francuskojęzyczną wersję tej książki. O jej wydaniu poinformujemy Państwa przy najbliższej okazji.

Pozostaje poszukać po sklepach wysyłkowych, może gdzieś jeszcze mają.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez ZIO BY NAITT » wtorek, 27 listopada 2007, 10:50

gzt napisał(a):Z tego co czytalem to "Kominowe Loty" nie uzywali Hawk 75 ani MB152 ale chcialbym byc w bledzie :)


Oj mylisz się :)

Na przykład klucz dowodzony przez Henneberga latał na MB.152 - była to jedyna polska jednostka która ewakuowała się do W. Brytanii na samolotach bojowych .

Co do Hawków , to np. klucz z Bourges dowodzony przez Haegelena na nich latał ( słynny H.75A1 z szachownicą na stateczniku pionowym pochodził właśnie DAT Bourges ) .

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez gzt » wtorek, 27 listopada 2007, 23:55

Jak to dobrze ze sie mylilem :)

Czytalem o tym samolocie z szachownica na stateczniku ale to nie byl Polski pilot :(
Wlasnie dostalem potwierdzenie ze Bloch 152 juz do mnie leci :)

Bede szukal ksiazki Balcarza ale cholera mnie bierze ze spoznilem sie zaledwie o pare dni z zamowieniem tej pozycji :(

Dzieki za info ! Jesli maja panowie jakiekolwiek dodatkowe wiadomosci na ten temat - z gory dziekuje :)
pozdr
G.
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez ZIO BY NAITT » środa, 28 listopada 2007, 00:14

Nooo pilot nie był polakiem , ale Polakami dowodził a w latach dwudziestych był instruktorem w Polsce , tak że chyba się kwalifikuje ;o)

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez Aleksander » środa, 28 listopada 2007, 14:48

Jeżeli chodzi o MB 152, to można znaleźć parę profili i zdjęć w zeszycie pod redakcją w/wym Belcarza Polskie Skrzydła - nie ma tam co prawda nic o Hawku, jest tylko MS 406, Caudron i MB 152 - w razie czego książka w cenie jakieś +/-30 PLN jest do nabycia w Da-Ta (osobiście lub wysyłkowo) - informacja z wczoraj.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez gzt » środa, 28 listopada 2007, 15:02

dzieki za info, czy mozesz mi podac jakies namiary na to "DA TA" ? Nie dam rady dojechac przed polnoca :) ale sproboje ich wysylkowego servicu :)
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez Cichociemny » środa, 28 listopada 2007, 20:58

Aleksander napisał(a):parę profili i zdjęć w zeszycie pod redakcją w/wym Belcarza Polskie Skrzydła

Ukazała się właśnie angielska wersja tego zeszytu, rozszerzona w stosunku do wydania w języku polskim. Z miejsca zamieszkania wnioskuję, że język nie jest przeszkodą, więc informuję. Link do wydawnictwa, gdzie można kupić wymienioną pozycję tutaj.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez Aleksander » czwartek, 29 listopada 2007, 14:57

gzt napisał(a):jakies namiary na to "DA TA"


www.da-ta.com.pl

Jakby co, daj znać na priva - może łatwiej mi będzie się u nich znaleźć niż tobie - jestem tam dwa razy w tygodniu :lol: (mam więcej casu do północy :lol: )
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 29 listopada 2007, 22:01

Cichociemny napisał(a):
Aleksander napisał(a):parę profili i zdjęć w zeszycie pod redakcją w/wym Belcarza Polskie Skrzydła

Ukazała się właśnie angielska wersja tego zeszytu, rozszerzona w stosunku do wydania w języku polskim. Z miejsca zamieszkania wnioskuję, że język nie jest przeszkodą, więc informuję. Link do wydawnictwa, gdzie można kupić wymienioną pozycję tutaj.


Porównywałem oba wydania, jest około 30 % rewelacyjnego materiału zdjęciowego więcej, całkowicie od nowa zrobione przez innego autora kolorówki (ponoć bardziej odpowiadające odcieniom oryginałów), za to wybyły planiki (bez większej szkody). Uznałem, że są na tyle różne, że kupiłem oba.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9949
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez Cichociemny » czwartek, 29 listopada 2007, 23:09

piotr dmitruk napisał(a):Porównywałem oba wydania, jest około 30 % rewelacyjnego materiału zdjęciowego więcej, całkowicie od nowa zrobione przez innego autora kolorówki (ponoć bardziej odpowiadające odcieniom oryginałów), za to wybyły planiki (bez większej szkody). Uznałem, że są na tyle różne, że kupiłem oba.

No to mi teraz dałeś powód do rozmyślań. Sądziłem że angielską wersję sobie odpuszczę bo mam polską, którą kupiłem zaraz po jej ukazaniu się. Teraz to już nie wiem...

W ogóle za dużo tych książek "do kupienia" mam na liście....
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: Polski Hawk 75 oraz MB152 w 1940

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 12 grudnia 2007, 14:27

Ze strony Jadaru:

Stratus - Polskie skrzydła (vol.2) wersja angielska
Morane MS 406 C1, Cauldron CR 714 C1 Cyclone, Bloch MB 151/152 C1
Autor: B.Belcarz,

Ze strony internetowej wydawcy:

Ukazała się angielska wersja Polskich Skrzydeł 2 (MS 406, CR 714, MB 152). Pomimo, że jest to edycja angielska proponujemy Państwu zapoznać się z nią, a w szczególności z uzupełnieniami jakie wprowadziliśmy w stosunku do wersji polskiej. Stosunkowo niedługi okres rozdzielający obie wersje zaowocował nowymi "odkryciami". Mamy tu na myśli 50 nowych fotografii dzięki którym zaproponowaliśmy 13 nowych malowań samolotów PAF z Francji 1940 roku. Wśród nich są np. cztery rzuty samolotu por. Czesława Główczyńskiego oraz nowe Blochy 152 z GC 1/145. Oprócz fotografii nowością są plansze kolorowe, które zostały opracowane całkowicie na nowo i uwzględniają nowe ustalenia zawarte w materiale ikonograficznym.
Wzrosła też objętość z 48 do 56 stron.

Wydrukowano na błyszczącym papierze, format 21cm x 30cm, miękka oprawa.


Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości