Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 4 grudnia 2007, 16:03

Czy ktoś zna, ma, widział w którejś z publikacji jakieś zdjęcie z września 1939, potwierdzające przedstawione niżej oznaczenia Messerschmittów Bf 109D z I/ZG2, jednostki operującej zdaje się w ramach 4. Luftflotte?
Chodzi głównie o 'Gwizdałka z Bernburga' i 'czarną łapę'. Czy znajdowały się na samolotach latających przeciwko Polsce?

Boxart Bf 109D z Classica...
Messer Gentzena, jedynego 'asa' Kampanii Wrześniowej...

Widziałem sporo takich malowań z Kampanii Wrześniowej, na przykład Messera D z białą 'dwójką', ale wszystko to rysunki, żadnego zdjęcia... :(

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez caughtinthemiddle » wtorek, 4 grudnia 2007, 16:59

'Na wygnaniu' jestem i praktycznie bez biblioteki, ale coś niecoś jestem w stanie zapodać.

Biała 2:
Obrazek
Obrazek
Szewronik Gentzena:
Obrazek
Obrazek
Źródło: E. Mombeek, J.R. Smith, E.Creek; Luftwaffe Colours Vol.1 S.3, Blitzkrieg & Sitzkrieg, Poland & France 1939-1940
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 5 grudnia 2007, 11:35

Dzięki za zdjęcia Maciej, szczególnie samolotu Gentzena, bo tych wcześniej nie widziałem.
Przydałyby się jeszcze podpisy z literatury, potwierdzające, że zdjęcia robione były w trakcie Kampanii Wrześniowej, bo to na tym tak naprawdę mi zależy.

Chciałbym w najbliższej przyszłości dokończyć Bf 109D z I./ZG2 z Września.
Mój problem to ustalenie, czy w tym czasie do oznaczeń samolotów tej jednostki używane były oba symbole - Gwizdałek-Myśliwy i Ręka, czy jedynie ten pierwszy.

Kłopot wynika z rozbieżności opisów w literaturze - na przykład fotki białej '2' i innych pokazane przez Ciebie, na których widoczna jest Ręka, w jednym miejscu datowane są na okres przed IX/39 (Squadron in Action, jako samoloty jeszcze JG137), w innym po, a gdzie indziej znowu na wrzesień roku pamiętnego. Na przykład w albumie Ledwocha z Militariów 'Messerschmitt Bf109 in Color' biała '2' (może to być oczywiście inna biała '2', niż na zdjęciach, ale ma oba symbole - Gwizdałka i Rękę) przypisana jest do okresu 1937-38. Z kolei obrazek w Squadronie takiego samego samolotu przedstawiony jest z podpisem 'Polish Campaign, 1939', a na zdjęciach w tym wydawnictwie, jak wyżej wspomniałem, przypisana jest do JG137, a więc przed Wrześniem.

Wszystko byłoby w porządku, bo wynikałoby z przytoczonych przykładów, że Ręka malowana była jeszcze przed Wrześniem, gdyby nie zapis, który znalazłem tutaj http://allaircraftarcade.com/forum/view ... e1dc265efe (trzeci samolot od dołu; gość zerżnął chyba plansze i opisy z 'Bf 109D, E Aces' Ospreya) dotyczący samolotu Gentzena, a stwierdzający, że nie ma pewności, czy Rękę malowano już we Wrześniu, czy dopiero po przeniesieniu jednostki na Zachód w październiku.
Znalazłem też na przykład coś takiego - pudełko modelu 1:72 Sworda
Obrazek
na którym także nie ma Ręki. :( Na jakim materiale opierał się autor tego obrazka?...

Twoje fotki samolotu Gentzena byłyby pomocne, ale niestety nie widać na nich Ręki, poza tym pachną mi one troszkę późną jesienią, ewentualnie wczesną wiosną 1940 - zwłaszcza to drugie - Messer przy dużym namiocie jest jasny - wygląda to na nowy kamuflaż. Poza tym oba zdjęcia 109-ki Gentzena pokazują prawą stronę samolotu. I pojawia sie kolejne pytanie - może Ręka malowana była tylko po lewej?

Oczywiście podpisy pod zdjęciami, które chciałbym 'zdobyć', mogą być równie niewiarygodne, jak podpisy rysunków, ale zawsze jest szansa, że jakieś inne elementy znajdujące na fotografii (na przykład wraki polskich samolotów) potwierdzą być może pośrednio, że jest to interesujący mnie okres. Poza tym z doświadczenia wiem, że zwykle literatura zawierająca 'obrazki' z malowaniami samolotów, pojazdów pancernych itp., jest mniej 'poważna', wiarygodna od pozycji ograniczających się do tesktu i zdjęć archiwalnych.
A może ktoś ma jakieś fotki na przykład z e-baya?

Tak, czy siak, jeszcze raz Maciej dzięki.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez caughtinthemiddle » środa, 5 grudnia 2007, 13:50

Cześć,
foty wstawiałem wczoraj na szybciora i z założenia jedynie te, które mieściły się w omawianym zakresie, rozmieszczone w Classicowej kniżce w części dotyczącej września '39 - mam wątpliwości jedynie do drugiego zdjęcia 'weiße 2', które pochodzi z neta.
Jeśli o rękę idzie, pojawiła się ona zdecydowanie przed pażdziernikiem, na samolotach 1./JG 137, następnie 1./ZG 2 i wreszcie 1./JGr 102; jest oznaczeniem samolotów 1 Staffel, maszyny 2 i 3 Staffel nosiły jedynie godło grupy, czyli 'Bernburger Jäger'a'.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 5 grudnia 2007, 15:33

caughtinthemiddle napisał(a):Jeśli o rękę idzie,... jest oznaczeniem samolotów 1 Staffel, maszyny 2 i 3 Staffel nosiły jedynie godło grupy, czyli 'Bernburger Jäger'a'.

Czyli na czerwonej '2' z pudełka Sworda (2. Staffel/ZG2) i na samolocie Gentzena - jako dowódcy całego dywizjonu I./ZG2 - nie powinno jej być, a plansza z jego Messerem z Ospreya jest błędna?

Znalazłem też dziś takie coś - http://www.michael-reimer.com/CFS2/CFS2 ... e_ZG2.html - co potwierdzałoby Twoją informację na temat Ręki w poszczególnych Staffeln, a raczej jej braku w 2. i 3.

Wynika z tego, że by 'bezpiecznie' dla Września umieścić na Dorze z I/ZG2 oba emblematy, trzeba ograniczyć się do samolotów 1. eskadry, pomijając również samolot Gentzena. Right?

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez caughtinthemiddle » środa, 5 grudnia 2007, 16:23

Myślę, że względem obecności reki jedynie na maszynach 1 Staffel Classic się nie myli, to są bardzo porządne książki. Nadto książka zawiera jeszcze zdjęcia innych maszyn z 1 Staffel ('weiße 11', przy czym sam nr jest niewidoczny) oraz z 2 Staffel ('rote 5'), które potwierdzają tę prawidłowość.
Najbezpieczniej wykonać 'weiße 2', co trzeba - widać na zdjęciach.
Dorzucam Ci bokorys z Classica:
Obrazek
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez mr » piątek, 7 grudnia 2007, 19:06

Poniższa fotografia może wskazywać na obecność wokół białego pasa na ogonie "białej 2", jeszcze dwóch w innym kolorze (zielonym, niebieskim?).

Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 8 grudnia 2007, 09:16 przez mr, łącznie edytowano 3 razy
mr
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 13:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez 1AIR1 » sobota, 8 grudnia 2007, 01:02

Witam
Rysunek pochodzi z książki Jarosława Wróbla i Janusza Ledwocha"Luftwaffe 1935-1940

Obrazek


A opis do zdjęcia jest następujący cytuję:

"Bf 109 D-1 "biała 2",I./ZG 2,Kampania Wrześniowa 1939 roku.Samolot od góry malowany jedynie farbą RLM 71,od dołu RLM 65.Balkenkreuz o wąskich białych elementach, pasy wokół kadłuba oznaczające dowódcę eskadry (Staffelkapitan).Pod kabiną godło pułkowe:"Bernberg Jager", zaś na osłonie silnika godło eskadry."

Jest też zdjęcie które mr wstawił powyżej.Podpisane między innymi że pas wokół kadłuba był koloru czarno-biało-czarny.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano wtorek, 8 stycznia 2008, 21:24 przez 1AIR1, łącznie edytowano 3 razy
1AIR1
 

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez mr » sobota, 8 grudnia 2007, 09:36

OK, czarne pasy wokół białego wyglądają wiarygodnie. Jeszcze takie coś znalazłem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Aircam Aviation Series No.43, "Messerschmitt Bf 109 BCDEFG in Luftwaffe & Finnish Service", Osprey Publishing Ltd. 1973
Ostatnio edytowano sobota, 8 grudnia 2007, 23:08 przez mr, łącznie edytowano 1 raz
mr
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 13:35
Lokalizacja: Łódź

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez caughtinthemiddle » niedziela, 20 września 2009, 23:37

Zabrałem się w ostatnich dniach za porządkowanie zasobów zdjęć z ebay i natrafiłem właśnie na to:
Obrazek
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez caughtinthemiddle » piątek, 2 października 2009, 13:01

Jeszcze jeden:
http://www.me109.info/display.php?a=e&fid=5140

To zdjęcie zrobione już nie we wrześniu, ale wskazuje na obecność obu godeł po obu stronach kadłuba:
http://www.me109.info/display.php?a=e&fid=2205
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez Jarek Gurgul » piątek, 2 października 2009, 13:03

Oj Maciej, rozpieszczasz mnie :).
Dziekuję we własnym i innych zainteresowanych imieniu.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez caughtinthemiddle » piątek, 2 października 2009, 16:43

Nie ma problemu, z pewnych względów właśnie wziąłem na tapetę wrześniowe Bf 109 i nie tylko 8-)
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez Jostein » piątek, 2 października 2009, 16:54

A ja zapytam o wersję C-3, konkretnie o "żółtą 11". Wydaje się, że nie posiadała godeł w ogóle? Czy wiadomo, ile ich użyto w JGr.102?
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oznakowanie Messerów Bf 109D z I/ZG2 IX/39 - jakieś zdjęcia?

Postprzez albert091283 » piątek, 2 października 2009, 18:29

Jeżeli koledzy pozwolą to też coś dołożę od siebie
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.messerschmitt-bf109.de/
Avatar użytkownika
albert091283
 
Posty: 73
Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 20:35

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości