Malowanie klap w P-47 Thunderbolt pytanie

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Malowanie klap w P-47 Thunderbolt pytanie

Postprzez hurri » sobota, 26 stycznia 2008, 14:26

Cześć.
Mam pytanie: na jaki kolor była malowana ta część klapy, która była widoczna po jej wysunięciu? Z góry dziekuję.
Darek
Darek
hurri
 
Posty: 81
Dołączył(a): niedziela, 28 października 2007, 12:12

Reklama

Re: Malowanie klap w P-47 Thunderbolt pytanie

Postprzez Gienek » sobota, 26 stycznia 2008, 15:03

Widziałem niestety wszystkie możliwe opcje na zdjęciach tj:
- nie malowana (oczywiste dla niemalowanych P-47 ale spotykane przy OD/NG)
- malowana w kolorze spodu
- malowana w kolorze góry (b. często przy OD/NG )
- sporadycznie w kolorze zabezpieczenia antykorozyjnego (b. rzadko).
Niestety czekają Ciebie poszukiwania konkretnego egzemplarza a przynajmniej zawężenie poszukiwań do czasu i rejonu działań i oczywiście wersji T.
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Malowanie klap w P-47 Thunderbolt pytanie

Postprzez hurri » sobota, 2 lutego 2008, 20:43

Mój T-bolt w wersji Razorback będzie w malowaniu RAF-u z Birmy. Zdjęcie egzemplarza ,który chcę wykonać niestety nie pokazuje tej części. Zakładając,że
samoloty były przemalowywane przy nie wypuszczonych klapach to ta część powinna pozostać w amerykańskich odpowiedników kolorów RAF-u. Dało by to ciekawy efekt kolorystyczny przy wypuszczonych klapach. Ponadto co sądzisz na temat napisów eksploatacyjnych na tych samolotach.
Pozdrawiam.
Darek
Darek
hurri
 
Posty: 81
Dołączył(a): niedziela, 28 października 2007, 12:12

Re: Malowanie klap w P-47 Thunderbolt pytanie

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 3 lutego 2008, 01:32

hurri napisał(a):Zakładając, że samoloty były przemalowywane przy nie wypuszczonych klapach to ta część powinna pozostać w amerykańskich odpowiedników kolorów RAF-u.

Żeby było ciekawiej, niektórzy twierdzą że P-47 SEAC nie były przemalowywane w całości a jedynie szary (Neutrall Grey?) na górnych powierzchniach zastąpiono Dark Earth.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Malowanie klap w P-47 Thunderbolt pytanie

Postprzez Tomasz » poniedziałek, 4 lutego 2008, 01:42

Na wszystkich kilku zdjęciach Thunderoboltów RAF z opuszczonymi klapami, które mam, całe klapy są w kolorach kamuflażowych - najwyraźniej takich jak cały samolot. Nawet białe pasy identyfikacyjne były malowane przy otwartych klapach. Biały kolor znajdował się więc i na tych powierzchniach, które chowały się w skrzydle po wciągnięciu klap. Tak samo zresztą malowano czarne pasy na samolotach NMF. Po wysunięciu klapy nie było żadnej przerwy w czarnym pasie ID.

Do dzisiaj nie wiem za bardzo jakimi kolorami malowano Thunderbolty przeznaczone dla Brytyjczyków. Najprawdopodobniej kolorami DuPonta, lub zamiennikami ANA. Z tym, że według Dana Bell instrukcja o zamiennikach ANA dla farb brytyjskich była martwa i Brytyjczycy przekonali amerykańskich dostawców, aby stosowali jednak dokładne odpowiedniki farb brytyjskich, czyli prawdopodobnie jakieś farby z palety DuPonta, lub innych producentów.

Znam jedno jedyne kolorowe zdjęcie brytyjskich t-boltów w Birmie. Jak na złość niewiele na nim widać. Z całą pewnością widniejące na fotce t-bolty są zielono brązowe od góry i szare, lub szaroniebieskie od dołu. Ten kolor na spodnich powierzchniach nie jest zbyt jasny. Bardziej przypomina Medium Sea Grey, Neutral Gray lub nawet Azure Blue niż Sky, czy Sky Gray.

Tomek
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Re: Malowanie klap w P-47 Thunderbolt pytanie

Postprzez Gienek » poniedziałek, 4 lutego 2008, 21:57

Teraz to już mało mam do powiedzenia :-) - tyle, że potwierdzam - birmańskie miały klapy wymalowane też w miejscach widocznych po wypuszczeniu (jak pisze Tomek przy wypuszczonych widać nawet białe pasy). Publikacje potwierdzają użycie farb DuPont. Spód obstawiałbym na odpowiednik RAF Medium Sea Grey.
Obrazek
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości