Spitfire MK.I a MK.IIb

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez _iceboy » sobota, 9 lutego 2008, 15:47

Nie żebym się chwalił, ale kupiłem sobie Spitfire Mk. I Tamiyi w 1/48.... Kupiłem sobie kalki do polskiego Spita, bo jakże by można było robić nie polskiego ? :D
Gdy zacząłem przeglądać to wszystko okazało się, że kalkomanie, które mam do wczesnych Spitów są do Mk.IIb. Oczywiście przypadło mi do gustu wczesne brązowo-zielone malowanie - RF-A z 303 Sqdn.

I tutaj moje pytanko, a raczej prośba, wytłumaczcie mi jak i... 8-) , co należy zmienić w Spicie Mk.I, żeby był to Mk.IIb ?

Z tego, co zauważyłem to Mk.IIb posiada lufy od Hispano... niestety jest brak jakiejkolwiek dokumentacji, a w internecie dopiero mam zamiar buszować w poszukiwaniu zdjęć tego samolotu.

Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio edytowano sobota, 9 lutego 2008, 15:53 przez _iceboy, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
_iceboy
 
Posty: 987
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Konin/Warszawa

Reklama

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez Dominik » sobota, 9 lutego 2008, 17:20

Różnice to
-skrzydła typu B - 1x20mm + 2x7,7mm w każdym skrzydle; chłodnice jak w Marku Pierwszym
- kadłub - małe wybrzuszenie na osłonie sinika po prawej stronie, poniżej rur wydechowych kilka cali za kołpakiem
- śmigło - chyba Rotol (tu mogę się mylić)
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » sobota, 9 lutego 2008, 17:26

Jak mi Jacek Bzunek tłumaczył to najprościej kupić zestaw Mk Vb i pozyskać od niego skrzydło.
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez Dominik » sobota, 9 lutego 2008, 17:59

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):Jak mi Jacek Bzunek tłumaczył to najprościej kupić zestaw Mk Vb i pozyskać od niego skrzydło.


Nie jestem do końca pewien. No chyba, że chłodnicę pod lewym skrzydłem pomniejszyć. Też myślałem by coś takiego zrobić. Ale na razie za mało doświadczenia modelarskiego mam.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez _iceboy » sobota, 9 lutego 2008, 21:27

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):Jak mi Jacek Bzunek tłumaczył to najprościej kupić zestaw Mk Vb i pozyskać od niego skrzydło.


Ojej zawiłości i zamęt wprowadzamy panowie :twisted: , nie mówmy co należało by kupić, co pozyskać bo tu nie ma takiej opcji - no chyba że znajdzie się jakiś chętny filantrop :lol: , tylko co konkretnie przerobić w Mk.I żebym mógł zrobić RF-A.

Już wiem, że malutkie wybrzuszenie, być może śmigło, ale co ze skrzydłami? czy chodzi tylko o lufy działek Hispano oraz rysunek blach podziału na skrzydle?

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
_iceboy
 
Posty: 987
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Konin/Warszawa

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez Dominik » sobota, 9 lutego 2008, 23:44

Obrazek

Rysunek skrzydła B. Porównaj ze skrzydłem A i do dzieła:). Muszę w zbiorach poszukać dokładniejszych rysunków. Jak znajdę to jutro je zamieszczę.

Proszę o podanie źródła rysunku ;o)
MG


Źródło:
http://kits.kitreview.com/spitfirevbreviewbg_1.htm

Przepraszam za niedopatrzenie...za dużo wina wczoraj ;o)
Ostatnio edytowano niedziela, 10 lutego 2008, 10:01 przez Dominik, łącznie edytowano 3 razy
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez Mac Eyka » niedziela, 10 lutego 2008, 00:06

_iceboy napisał(a):Już wiem, że malutkie wybrzuszenie, być może śmigło, ale co ze skrzydłami? czy chodzi tylko o lufy działek Hispano oraz rysunek blach podziału na skrzydle?


Poza liniami podziału skrzydła te różniły się wybrzuszeniem stanowiącym osłonę zamka działka oraz innymi wylotami łusek pod skrzydłem.
Ogólnie przeróbka skrydła A na B to sporo roboty.
Co do śmigła to Mk.I i Mk.II w większości wypadków się nie różniły. a to wybrzyszenie poniżej kolektorów to osłona rozrósznika prochowego.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez _iceboy » niedziela, 10 lutego 2008, 00:52

A mógłby ktoś panowie poratować planami spodu skrzydeł wersji B?

Serdecznie pozdrawiam
Avatar użytkownika
_iceboy
 
Posty: 987
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Konin/Warszawa

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez Timi » niedziela, 10 lutego 2008, 01:03

Już Ci mistrzu pisałem że podeśle wszystko:D
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 11 lutego 2008, 14:25

Może zna ktoś wiarygodne malowanie polskiego Mk.Ia?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez robert.xii » środa, 13 lutego 2008, 00:03

witam,

jest taka fajna ksiazka wojtka matusiaka: s.spitfire I/II.
mozesz tam znalesc pare malowan, ktore cie zainteresuja. choc z IA w polskim malowaniu jest krucho. :(
proponuje ci naprzyklad RF-P zielono-brazowy albo RF-K juz szaro-zielony.

Obrazek

jezeli chodzi o roznice miedzy Ia i IIb to poza skrzydlem z dzialkiem to PRZEDE WSZYSTKIM smiglo! poza niewieloma wyjatkami wersja II miala smiglo ROTOL z pekatym kolpakiem.
druga roznica, to wspomniana wczesniej mala kroplowa owiewka na prawym okapotowaniu silnika mieszczaca wystajaca czesc rozrusznika pirotechnicznego.
i brak otworu do rozrusznika mechanicznego.
ale byly rowniez polskie IIa.

skrzydlo roznilo sie TYLKO podzialami. ksztalt byl ten sam.

pozdrawiam
robert
Avatar użytkownika
robert.xii
 
Posty: 124
Dołączył(a): niedziela, 28 października 2007, 15:53

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez Daniel-Martola » środa, 13 lutego 2008, 07:39

A ta plansza powyżej to nie jest IIa? Bo działek na nim nie ma...
pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez Grzegorz2107 » środa, 13 lutego 2008, 09:43

Daniel-Martola napisał(a):A ta plansza powyżej to nie jest IIa? Bo działek na nim nie ma...
pozdrawiam


Wszystkie Mk.II miały serial zaczynający się na P.... Więc to nie to. To jest Mk.Ia i to dośc stara bo serial N. Wyprodukowana w październiku 39. Ciekawe czy 303 używał jej bojowo??? Raczej nie.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez Daniel-Martola » środa, 13 lutego 2008, 13:47

No to skoro to Ia to Icula możesz takiego zmachać. Obędzie się wtedy bez przeróbek.
pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire MK.I a MK.IIb

Postprzez _iceboy » środa, 13 lutego 2008, 14:23

Daniel-Martola napisał(a):No to skoro to Ia to Icula możesz takiego zmachać. Obędzie się wtedy bez przeróbek.
pozdrawiam


No :] bardzo chętnie nawet już patrzyłem w kalkomanie... RF jest, wszystkie kokardy są ale... P musiał bym mocno modyfikowac z Q z tych kalek do IIB no i serial...

Pożyjemy zobaczymy, jak na razie idą do mnie skrzydełka od Vb z Hobby easy :D, tzn są w koszyku bo coś chyba jest nie tak. Na stronce nie mają out of stock a zamówienie jest cały czas : Requested qty : 1 , Available Qty 0 . Nie bardzo wiem co to oznacza, ale poczekamy zobaczymy.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
_iceboy
 
Posty: 987
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Konin/Warszawa

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron