Poszkuję fotki lub wiadomości na temat pewnego Ki-61.

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Poszkuję fotki lub wiadomości na temat pewnego Ki-61.

Postprzez Gujos » czwartek, 28 lutego 2008, 11:33

Witam, poszukuję innej fotki maszyny z fotki poniżej (jest to najprawdopodobniej Ki-61 Otsu lub Hei z 149 Shinbutaj.
Maszyna przeznaczona do ataku samobójczego, z tego co wyczytałem pozbawiona uzbrojenia, prawdopodobnie też części wyposażenia.
Jest to dla mnie o tyle ważne że chciałem otworzyć klapę za kabiną pilota (radio itp.), prawdopodobnie powinienem wywalić też z kaemy z kabiny pilota.
Mam trochę wątpliwości, bo widziałem model tej maszyny zbudowany z zestawem Airesa (ful wypas), zawierający wyeksponowane pełne uzbrojenie, ale wg. mnie facet się myli.
Zastanawiam też się nad sposobem malowania: jeśli się nie mylę samolot najpierw był barwie duralu, plus pomalowane na kolor srebrny powierzchnie sterowe.
Następnie gdzieniegdzie napsikano niechlujnie kamuflaż, który zdążył wypłowieć i odpaść a w okolicy dostępu do kabiny wytrzeć.
Dopiero w ostatnim momencie naniesiono godło na stateczniku i ewentualnie poprawiono Hinomaru?
Na koniec tylko dodam, że model jest na PWMowy konkurs (Hasegawa 1/32)
Pozdr
Obrazek
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 622
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 12:01
Lokalizacja: W-wa

Reklama

Re: Poszkuję fotki lub wiadomości na temat pewnego Ki-61.

Postprzez uruk-hai » czwartek, 28 lutego 2008, 17:57

BTW. Do Hinomaru w przeciwieństwie do kamuflażu przykładano zawsze wielką uwagę i pieczołowicie je odmalowywano.
uruk-hai
 
Posty: 167
Dołączył(a): środa, 13 lutego 2008, 16:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Poszkuję fotki lub wiadomości na temat pewnego Ki-61.

Postprzez Gienek » piątek, 29 lutego 2008, 00:46

Znam tylko dwie fotografie tego egzemplarza ze 149 sentai (776). Jedna przewijająca się w większości monografii (ta która zamieściłeś - mam ją przynajmniej w 3 wydawnictwach) oraz jedna z prawego boku której za diabła nie mogę znaleźć :-|
Poszukam, ale niewiele to da bo mało widać.
Tymczasem trochę do malowania z Famous Airplanes:
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Poszkuję fotki lub wiadomości na temat pewnego Ki-61.

Postprzez Gujos » piątek, 29 lutego 2008, 09:08

Dzięki, a co sądzisz na temat obecności uzbrojenia/wyposażenia?
Pozdr
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 622
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 12:01
Lokalizacja: W-wa

Re: Poszkuję fotki lub wiadomości na temat pewnego Ki-61.

Postprzez Gienek » sobota, 1 marca 2008, 00:11

Malowanie:
Samolot w barwie duralu. Górne powierzchnie pokryte w warunkach polowych natryskowo (jak większość) w dość dowolny sposób (od „ręki”) z niepełnym kryciem. Większość tak malowanych samolotów celowo była nie domalowywana w okolicach kabiny z powodów mało komfortowego dla obsługi i pilota ścierania się farby i pylenia ( oczywiście dalsza eksploatacja jeszcze bardziej pogłębiała ten efekt). Dlatego nie do końca jest prawdą wnioskowanie iż cały płatowiec z góry był zielony dopiero z czasem „się wytarł”.
Oczywiście farba nanoszona była bez podkładu.
Hinomaru niezależnie od stanu zużycia samolotu zawsze było w doskonałym stanie -na bieżąco i wielokrotnie poprawiane podczas rutynowych codziennych przeglądów. Jedyne odstępstwa od tej „świętej” zasady widać na egzemplarzach porzuconych.
Na stateczniku pionowym motyw Kikusui (pływająca chryzantema) i bomba – symbol 149. sentai naniesiony dopiero po skierowaniu do tej jednostki.

Uzbrojenie:
Wydaje mi się, ze uzbrojenie powinno być w pełni zdemontowane. 149 Sentai to Tokubetsu Shinbu-Tai – jednostka do atakowania bombowców taranem z przewyższenia.
W literaturze czasami nawet spotyka się oznaczenie Hien z tych jednostek opisywane jako podwersje. U podstaw tego leżało obniżenie masy samolotu i możliwość wspięcia się szybciej na wyższy pułap (a na takich operowały Fortece). Maszyny te często wracały mimo sporych uszkodzeń.
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Poszkuję fotki lub wiadomości na temat pewnego Ki-61.

Postprzez Gujos » sobota, 1 marca 2008, 21:07

Fajnie, wielkie dzięki, czyli prawdopodobnie wnęka w kadłubie będzie bez radia.
Już mniej więcej wiem jak zabrać się do malowania, tylko zastanawiam się czy farba powinna być mocno przebarwiona i czy odpadały jakieś większe fragmenty kamuflażu?
Ciekawe czy pozostawiono celownik w kabinie?
Pozdr
Poszukuję fotki/rysunku ściany ogniowej KI-84.
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 622
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 12:01
Lokalizacja: W-wa


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 20 gości