Camele z 4 dywizjonu AFC

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Camele z 4 dywizjonu AFC

Postprzez Jostein » piątek, 7 marca 2008, 15:20

Witam.
Ponieważ po selekcji detali dla polskiego Camela zostanie mi dość części na wykonanie jeszcze jednego Sopwitha, postanowiłem jednak go skleić, z tym, że nie w barwach RFC. RNAS ani RAF. No i wybór padł na AFC. Zaciekawił mnie samolot o numerze C42 i nazwie własnej "The White Feather". Według Kagero samolot ten był całkowicie biały. Białe są też chłodnice Vickersów. Chcę zapytać, czy są znane inne zdjęcia tego i innych Cameli z 4 Dywizjonu AFC?

Pozdrawiam

Andrzej "Jostein" Kowalski
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: Camele z 4 dywizjonu AFC

Postprzez PrzemoL » piątek, 7 marca 2008, 16:40

Poszukam dziś wieczorem.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Camele z 4 dywizjonu AFC

Postprzez ZIO BY NAITT » piątek, 7 marca 2008, 22:30

W papiórach nic nie znalazłem ale na stronce www.australianflyingcorps.org znalazłem kilka sylwetek :

http://www.australianflyingcorps.org/20 ... signia.htm

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Camele z 4 dywizjonu AFC

Postprzez PrzemoL » poniedziałek, 10 marca 2008, 12:48

W Windsock Datafile 26 (J.M. Bruce) jest fotka The White Feather i krótki opis, niestety pełen znaków zapytania. Brzmi to mniej więcej tak:
Nie wiadomo kiedy i gdzie dokładnie C42 otrzymał białe malowanie i nazwę The White Feather. Początkowo był przypisany do No.6 Wing, RNAS w Otranto i wysłano go do tej włoskiej bazy 18 marca 1918 razem z C44 i c45. C43 został wysłany 13 marca, a C52 - 25 marca. Do tej jednostki przypisano również C46 i C53-C56. Stan jednostki przemianowanej na No.6 Group (Taranto) z dnia 1 października 1918 roku wykazywał ciągle C42, C43, C44, C53 i C56. Wszystko wskazuje na to, że C42 wrócił do Anglii, ponieważ w lipcu 1919 roku istniał jako egzemplarz przebudowany na dwuster w Leuchars. Twierdzi się że służył w Central Flying School własnie w tym białym malowaniu. Nie jest to potwierdzone, ale jeśli jest prawdą, to ta służba musiała być już w czasie powojennym i trwać krótko. Istnieje jeszcze jedno zdjęcie tego Camela, które wskazuje, że białe malowanie mógł już otrzymać we Włoszech.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Camele z 4 dywizjonu AFC

Postprzez Jostein » wtorek, 11 marca 2008, 00:15

Zatem powiążanie tej konkretnej maszymy z 4 Dywizjonem AFC wygląda na wyssane przez Kagero z palca. Szkoda. Chyba zatem "machnę" Wielbłąda z bumerangiem na kadłubie.

Dziękuję nieocenionym PrzemoL -owi i ZIO za pomoc. Przemku, Konradzie - głęboki ukłon!

Pozdrawiam

Andrzej
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości