Mig-3 znad Pacyfiku

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Mig-3 znad Pacyfiku

Postprzez Gienek » piątek, 10 października 2008, 18:50

Na stronie : http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/white54.html
Przedstawiono Miga znad Pacyfiku.
Obrazek
Opisano, że przynależy do Dywizji Powietrznej Pacyfiku a zamieszczone tam zdjęcie wykonano niedaleko Władywostoku.
We wszystkich innych źródłach do jakich mam dostęp ta maszyn opisywana jest jako należąca do Floty Czarnomorskiej.
Czy ktoś wie cokolwiek na temat tej maszyny i co faktycznie robiła w Uglowoje (o ile to nie błąd opisu zdjęcia)?
Dobrze. Załóżmy więc, że to błąd opisu. Gdyby kamuflaż i oznaczenie wskazywało na Flotę Czarnomorską (niestety nie znany mi temat radzieckich samolotów) i jednocześnie pomylono by miejsce stacjonowania (przeszukałem mapy i okazuje się, że Uglowoje jest koło Władywostoku ale jest też Uglowoje nad morzem Czarnym) to czy Migi-3 spotykane były na dalekim wschodzie czy w Chinach? Być może tak, są informacje o zdobytym i przemalowanym na Hinomaru przez Japończyków. Czy może któryś z kolegów podpowiedziałby i podał jakiś wiarygodny schemacik malowania radzieckiego lub chińskiego Miga?
No chyba, że ten powyżej uznawany jest za wiarygodny?
Inaczej zamiast relacji na forum, będący w drodze do mnie model wyląduje w magazynku piwnicznym na wieki wieków...
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: Mig-3 znad Pacyfiku

Postprzez Ivan » poniedziałek, 4 maja 2009, 10:49

Odpisałem Tobie na maila co udało mi się znaleźć na temat tego samolotu - jeżeli zmienileś maila, daj znać, prześlę jeszcze raz.
Ivan
 
Posty: 29
Dołączył(a): sobota, 6 września 2008, 21:42

Re: Mig-3 znad Pacyfiku

Postprzez zegeye » poniedziałek, 4 maja 2009, 11:00

Czemu na maila a nie na forum? Myślę że inni też chętnie czegoś się dowiedzą o tym samolocie. Bo kamo ma przyjemne dla oka, a jkby jeszcze miał być z Pacyfiku to ho,ho :D
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Mig-3 znad Pacyfiku

Postprzez Ivan » poniedziałek, 4 maja 2009, 14:18

a więc poprawiam się :)

opis maszyny wskazuje dokładnie jednostkę – jest to 6 Pułk Myśliwców ( IAP – Istrebitielnyj Awia Połk ) z 7 Dywizji Myśliwców ( IAD – Istrebitelnaja Awia Dywizjia ) Floty Pacyfiku. We Flocie Czarnomorskiej MiG -3 raczej nie zachowałyby się do 1943 r. – lotnictwo FCz zbyt mocno zaangażowane było w walki powietrzne, a do tego MiG doskonale sprawdzał się jako myśliwiec przechwytujący ale nie frontowy.

Wg pp. Bołtienkowa i Lewszowa w kompendium „Awiacja Marynarki Rosji 1916-2007” wydanego we Władywostoku w 2007 r., w 1943 roku w składzie Sił Powietrznych Floty Pacyfiku było 56 MiG- 3. Wg tego samego kompendium, jeszcze w 1945 r. 7 IAD w składzie 6, 12 oraz 17 Pułków Myśliwskich, stacjonowała na 3 lotniskach – Południowa Ugłowaja ( nie Ugłowoje ), Centralna Ugłowaja oraz Petrovka.

Jaki z tego morał? A taki, że zdjęcie jest jak najbardziej ok., i że maszyna ta rzeczywiście latała nad Pacyfikiem :)
Ivan
 
Posty: 29
Dołączył(a): sobota, 6 września 2008, 21:42

Re: Mig-3 znad Pacyfiku

Postprzez Gienek » poniedziałek, 4 maja 2009, 21:42

Morał, morał...
Przede wszystkim dziękuję za odkopanie ;o) i przesłanie tekstu (dostępny TU)
No tak, faktycznie. Według tegoż źródła właśnie w 1943 r. po kolejnej reorganizacji w skład Floty Oceanu Spokojnego wchodziło 340 samolotów myśliwskich (w tym 56 wspomnianych Migów).
Lecz zaskakujące jest to, że w niezłym źródle jakim jest MIG-3 family: http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/1943-45.html (nieco poniżej połowy strony zdjęcie z oficerem politycznym i kolorówka) jest informacja o Flocie Morza Czarnego...

A jeżeli to to Угловая ?
http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=uglovoye&sll=43.335916,132.073517&sspn=0.054188,0.154495&ie=UTF8&ll=43.779027,132.077637&spn=3.442566,9.887695&z=7&iwloc=A

to super – tylko tak naprawdę co robili tam Rosjanie w 43' ?!

P.S. wcale nie super. Niedawno sprzedałem Miga i wszystkie dodatki do niego :?
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mig-3 znad Pacyfiku

Postprzez Ivan » środa, 6 maja 2009, 12:06

Zobacz, a na stronie "Палитра крыла"? na której umieszczane są rysunki wielu najróżniejszych samolotów, ten samolot jest podpisany jako samolot z lotniska Wnukowo pod Moskwą z 34 IAP http://wp.scn.ru/ru/ww2/f/457/1/9 - na samym dole strony

Czyli nadal jesteśmy w punkcie wyjścia...

P.S. Jak to co Rosjanie robili w 43 r. koło Władywostoku? :) Bronili bazy swojej floty pacyficznej? :)
Ivan
 
Posty: 29
Dołączył(a): sobota, 6 września 2008, 21:42

Re: Mig-3 znad Pacyfiku

Postprzez shivadog » środa, 6 maja 2009, 12:54

Na stronie scn jest ten sam profil zrobiony przez Massimo Tessitoriego.
Biorąc pod uwagę że na jego stronie są sprzeczne informacje, rozumiem, że to nie jest to do końca jasne.

Tu jak zauważył Gienek na początku http://mig3.sovietwarplanes.com/mig3/white54.htmlna jego stronie jest napisane:
This aircraft is of 6th IAP of 7 IAD of the Pacific Fleet, photographed on Uglovoye airfield
( not too far from Vladivostock) on August 18, 1943.

Jest też podane źródło zdjęcia, więc nie jest to jakaś znajda.

Zawsze można napisać do Massimo, on na pewno odpowie (na moje pytania odpowiadał)
i rozwieje wątpliwości albo je potwierdzi.

PS. oczywiście to jest ciekawe skąd on, ale czy to ma jakieś konkretne znaczenie dla budowy modelu?
Zabieraj się Gienku za MiGa i modeluj :D
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości