Fokker F.VIIb-3m

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Fokker F.VIIb-3m

Postprzez tytus » czwartek, 16 października 2008, 01:08

Panie i Panowie!!!
Ze względu na to, że nie tak dawno rozpocząłem nierówną walkę z Fokkerem F.VIIb-3m, wracam się do Was z prośbą o pomoc. Poszukuję planów i zdjęć polskich Fokkerów oraz informacji na temat uzbrojenia. Internet przekopałem i jest tego niewiele. Może ktoś z Was dysponuje jakąś „tajemną wiedzą” na temat tego "latadła".
Z góry dziękuję!!!
Avatar użytkownika
tytus
 
Posty: 320
Dołączył(a): środa, 9 stycznia 2008, 00:37

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 21:50

Ja wiem, że to było dawno, ale może coś się ruszyło w międzyczasie? Mnie temat ciekawi niezmiernie, ostatnio nabyłem model w 1/72 od Valoma, dość przyzwoity.
Mam parę informacji w rozmaitych źródłach, w PKL 4 są dość dobre zdjęcia pouszkadzanych Fokkerów w Dęblinie (już po zajęciu przez Niemców), w książce o LWS jest kilka fot bombowca i pasażera, w biografii Urbanowicza jest zdjęcie z wyrzutnikami dla ciężkich bomb.
Pogadajmy!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez Adam » wtorek, 20 kwietnia 2010, 14:40

Witam.
Zrobiłem już jeden model, w wersji wojskowej (mieszanina Froga i Broplanu), ale to jest raczej wizja artystyczna, teraz leży na półce i czeka w kolejce model Valoma, ale będzie w wersji LOT-u.
Mam trochę materiałów do tego samolotu i nie tyko w wersji wojskowej.
zapraszam tu
http://aircraftwalkaround.hobbyvista.co ... tml#Golden
myślę, że to użyteczna strona ni tylko w tym temacie :mrgreen: .
proszę też kontakt na PW coś podeślę. Teraz siedzę w pracy i jak dotrę do domu to może jeszcze coś wrzucę.

Pozdrawiam
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez Adam » czwartek, 22 kwietnia 2010, 20:25

Grzegorz prosił mnie jakieś fotki mojego Fokkera, zrobiłem ten model z dawnego Froga i z Broplanu. Jest to trochę moja wizja, bez specjalnych przeróbek.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Myślę, że doświadczenie przy ty modelu zaowocuje przy następny ty z Valoma.
Pozdrawiam
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez GrzeM » piątek, 23 kwietnia 2010, 15:55

Fajne pudło. Lubię takie modele :mrgreen:
Dzięki za wrzucenie fotek.
Tak na szybko: nieprawidłowe wyrzutniki bomb, brak oszklenia nosa. Śmigła z Po-2?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez Adam » piątek, 23 kwietnia 2010, 23:05

A nie pisałem, że to moja luźna interpretacja, wyrzutniki i śmigło to już nie pamiętam z czego zrobiłem. O jakie oszklenie nosa chodzi? Miałem od lat ten model i w dawnych czasach kupiłem też model vacu, chciałem opróżnic półki i zrobiłem ten model bez planów tylko na podstawie fotografii z tego co mi się podwinęło po rękę. oze to nie po modelarsku, :oops: ale trudno.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 13:44

Nie nie, ja nie krytykuję ani nie narzekam, tylko tak dla informacji. Może komuś się przyda. Bomby z wyrzutnikami stawiam, że z Gothy Rodena.
Oszklenie nosa na bombowych Fokkerach było po bokach - widać to na zdjęciach w Polskich Konstrukcjach Lotniczych IV Stratusa.

Takich smaczków wychodzi ostatnio sporo, dlatego namawiam do dyskusji o tym nieco zapomnianym samolocie.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez Adam » poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 13:53

Myślę, że warto dyskutować, napewno to pomoże przy budowie tego modelu. Masz rację wyrzutniki chyba są od Gothy, do mojego modelu Gothy wrzuciłem te z Parta i pewnie te z modelu Rodena trafiły tutaj. Co do oszklenia kabiny to wstawiłem oryginalny z modelu. Nie dałbym głowy, ale wydawało mi się, że widziałem takie nie pełne oszklenie w naszych samolotach.
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez Adam » poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 14:23

GrzeM napisał(a):Oszklenie nosa na bombowych Fokkerach było po bokach - widać to na zdjęciach w Polskich Konstrukcjach Lotniczych IV Stratusa.

A do dyskusji dorzucę to:
Obrazek
znalazłem to tutaj:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/haslo/194:27/
Myślę, że ta strona przyda się i to nie tylko w temacie Fokkera :)
Nie jest to wersja wojskowa, ale zmylić może, gdyby ktoś na równo potraktował obie wersjie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 15:23

Nie chodziło mi o oszklenie kabiny pilota, tylko nosa, pod kabiną:
Obrazek

Naprawdę, ciekawe rzeczy można znaleźć na fotkach, jak się człowiek przyjrzy lepiej.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez Adam » poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 15:54

O tym nie wiedziałem. Dzięki.
Masz rację analiza zdjęć to wielka sztuka.
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez jarekk » poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 17:33

Znalazłem kiedyś opis, że obok pilota siedział bombardier i miał przed sobą celownik bombowy z szybką w spodzie kadłuba.
Czy te boczne szyby z prawej strony nie sugerują, że bombardier siedział niżej niż poziom kabiny?

Ciekawie rozwiązane było górne stanowisko strzeleckie z dwoma karabinami. Ponadto Jeden Lewis strzelał przez wykrój w podłodze.

(...) Podłoga pod stopami bombardiera była oszklona, a celownik zamontowany przed fotelem. Manetki wyrzutnika znajdowały się pod lewą ręką bombardiera, tak że celowanie i bombardowanie były bardzo ułatwione. Usytuowanie foteli pilota i bombardiera umożliwiało łatwe porozumiewanie się w czasie lotu. (...)
Obrazek
Avatar użytkownika
jarekk
 
Posty: 259
Dołączył(a): środa, 18 lutego 2009, 09:19

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez GrzeM » wtorek, 27 kwietnia 2010, 13:00

O, właśnie, znowu coś nowego i ciekawego!
W książce o lubelskiej fabryce jest tabelka z wykazem wyposażenia, karabiny są w zaskakujących miejscach! Napiszę jak wrócę do domu.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez hadzi » czwartek, 29 kwietnia 2010, 17:18

No to tak na szybko Panowie.
Ładny model Adam, ale to też prawda, że dziś wiemy więcej, choć nawet przed laty można był zobaczyć oszklenie bombardiera i drzwi przesuwne do jego stanowiska. Dodatkowo powiem, ze skrzydła nie były malowane na khaki tylko dostały bezbarwny na sklejkę - to też już jakiś czas temu się okazało.
Bombardier siedział "piętro" niżej od pilota po prawej stronie i pewnie miał w podłodze okno, nie szukałem go jeszcze na zdjęciach. Wykrój na km w kadłubie - górne stanowisko był prostokątny z szynami dla obrotnicy.
W skrzydle jest wykrój od dołu na głowy pilotów - we wszystkich wersjach - inaczej zabrakło by im wysokości, wykrój wystaje poza obszar kabiny, która nie ma bocznych szyb. W latach 30-tych w niektórych maszynach - wszystkie LOT-u (?), wstawiono boczne szyby i zakryto chyba przy tej okazji zewnętrzną część wykroju w skrzydle - ten służył do wychylenia głowy poza kabinę.

Tyle o wojskowym Fokkerze - jeden z kolejnych na mojej liście - z kpl. wnętrzem, jak mi sił starczy po Halifaxie ;o)

Co do cywilnych, analiza zdjęć wykazuje, że nie były malowane na biało, ale srebrzanką.
Ja niestety robiąc mój model nie miałem zdjęć pokazujących wnętrze LOT-owskiego F.VII, więc wzorując się na maszynie KLM pomalowałem wnętrze na 2 kolory, a polskie były jednokolorowe, dość jasne – szare – może?

Sam będę wdzięczny za wszelkie informacje o wojskowych i nie tylko F.VII.

No cóż, plan jest taki by zrobić jeszcze 3-mota LOT-u, bombowca i transportowy wojskowy F.VIIa z Jupiterem – czy wystarczy życia? Modele już mam, teraz tylko sklejać.

Tyle mojego w tym temacie – przepraszam, że się wtrąciłem.
pozdrawiam
Jerzy Ciupek
Avatar użytkownika
hadzi
 
Posty: 438
Dołączył(a): poniedziałek, 8 października 2007, 08:56
Lokalizacja: Rybnik

Re: Fokker F.VIIb-3m

Postprzez KayFranz » czwartek, 29 kwietnia 2010, 22:29

Swego czasu na kartonowym Konradusie Adam "Sturmovik" powiesił parę fajnych fotografii naszych F.VII.
Link do wątku: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=13&i=3637&t=3637&filtr=0&page=1.

Po drobnej obróbce wyciągnąłem zza głowy tego kaprala takie coś:
Obrazek
Oczywiście może to być zwyczajny panel, metalowy, ale po co dzielić w tym miejscu podłogę? Na dodatek mam wrażenie, że odbija się tam podłoże. Na wysokości kołnierza widać okucie, więc tutaj to okno - jeśli to ono - kończyłoby się.
Co do zestawienia, o którym wspominał GrzeM, to wychodzi, że zrezygnowano z zastosowania km-u pilota, bo w wykazie wyposażenia z 1930 r. już go nie ma. Po drugie - kto pokaże jakieś przyrządy celownicze dla pilota? No i powiedzmy sobie szczerze: Fokker F.VII to nie był myśliwiec, celowanie taką "krową" to hardcore z najwyższej półki. Opisy uzbrojenia u Glassa i Morgały pewnie biorą się z zestawienia wstępnego, z 1929 r. (tam km pilota jest wymieniany).
Teraz trzy pozostałe km-y. Dwa Vickersy na obrotnicy T-09 PRZESUWANEJ w poprzek kadłuba, widać na wielu fotografiach, więc są bezdyskusyjne. To przesuwanie sugerowałoby także możliwość strzelania w dół, w skrajnym położeniu. Natomiast byłbym wdzięczny, gdyby ktoś pokazał, gdzie był ten trzeci - strzelający przez wykrój w kadłubie. Wg tabeli z książki Majewskiego, był umieszczony na "sankach".
Na Odkrywcy jest takie foto:
Obrazek
Gdzie te sanki? Bo jeśli jest obrotnica, gotowa do zamontowania km-ów, to i one powinny być. Z przodu - między pilotem a drzwiami raczej nie było miejsca, bo tam były wyrzutniki, i to gęsto nasadzone.
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości