Ju 88 z Düka 88 („Hängebauchschwein“)

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Ju 88 z Düka 88 („Hängebauchschwein“)

Postprzez mr.jaro » piątek, 31 października 2008, 12:41

Düka 88, czyli Düsenkanone (dzialo odrzutowe – o samej nazwie dalej), zostalo opracowane przy wykorzystaniu wynikow prac nad Düka 75 oraz doswiadczen z DKM, czyli Düsenkanone-Marine (dzialo odrzutowe–marynarka), przewidzianym do zastosowania w maszynach zwalczajacych U-Booty. Bylo to dziesieciostrzalowe, bezodrzutowe dzialo kalibru 88mm. Zasada dzialania polegala na tym, ze silnik elektryczny napedzal przekladnie odsrodkowa (niem. Zyklongetriebe - niestety, nie znam odpowiednika tego okreslenia w jezyku polskim), uruchamiajaca urzadzenie ladujace, ktore wyzwalalo dzwignie popychacza ladujaca naboj do komory nabojowej i poprzez tarcze mimosrodowa sterowalo zamkiem opadowym. Dzwignia popychacza przenosila naboj z magazynka bebenkowego do komory nabojowej, zamek zamykal sie i sprzeglo odlaczalo sie od silnika podczas ruchu bolca do przodu. Wowczas tablica swietlna sygnalizowala gotowosc do strzalu, zostawal uruchamiany elektryczny spust i sprzeglo laczylo sie ponownie z silnikiem. Dzwignia popychacza transportowala pusta kartusze z powrotem do magazynka bebenkowego, ktory nastepnie obracal sie o 36°. Konstrukcja prosta, ale o ograniczonej szybkostrzelnosci rzedu 10 strzalow/min. Dlugosc dziala 4705mm, ciezar okolo 1000kg.

Co do nazwy dziala, doslowne tlumaczenie okreslenia „Düsenkanone“ brzmi dzialo odrzutowe. Poniewaz w rzeczywistosci chodzilo przeciez o dzialo bezodrzutowe, prawdopodobnie dawca nazwy byl system przeciwdzialania odrzutowi, polegajacy na odprowadzeniu strumienia gazow bezposrednio z komory nabojowej specjalnymi, skierowanymi ukosnie do tylu kanalami.

Ponoc zbudowano dwa prototypy dziala i przewidywano ich montaz na Ju 88, w stosunkowo duzej gondoli pod kadlubem – stad nazwa „Hängebauchschwein“ (swinia zwislobrzucha).

Niestety, to wszystko, co udalo mi sie dotychczas znalezc (zrodlo: http://www.luftarchiv.de/index.htm?/bordgerate/waffen2.htm) o tym dziwaku. Bylbym zatem wdzieczny za dalsze, nawet z pozoru malo istotne informacje na ten temat.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Reklama

Re: Ju 88 z Düka 88 („Hängebauchschwein“)

Postprzez Kuba P. » piątek, 31 października 2008, 20:08

W książce Junkersflugzeuge 1933-1945 Bewaffnung, Erprobung, Prototypen jest boczny szkic samolotu Ju 88 z takim działem opisany:

Nur Schießstandversuch bei der Firma Rheinmetall in Unterlüss
Wyłącznie ogniowe stanowisko badawcze opracowane przez Rheinmettal w Unterlüss (tłumaczenie nieco swobodne)

Zaś fotka opisana jest następująco (tłum. moje) - "Montaz końcowy prototypu z DüKa, który później służył w Rheinmetall w Unterlüss jako badawcze stanowisko ogniowe".
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ju 88 z Düka 88 („Hängebauchschwein“)

Postprzez mr.jaro » piątek, 31 października 2008, 22:16

Dzieki, Kuba. Nie mam tej ksiazki, ale rozejrze sie za nia. Zawsze to jakis slad.

W publikacji Nowarry nie znalazlem nawet wzmianki o tej maszynie. Natomiast na wspomnianej wyzej stronie znajduje sie foto gotowego A-4 z zamontowanym Düka 88, zupelnie jakby byl gotow do lotu. To sklania mnie do przypuszczenia, ze istnial przynajmniej jeden prototyp Junkersa z tym uzbrojeniem. Ale czy latal? Dlatego szukam dalej. Ciekawi mnie, jakie nosil oznakowanie...
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości