Na czym latali polscy lotnicy

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez Paweł Wymysłowski » piątek, 28 listopada 2008, 12:32

Witam!

Trochę z niechęci do modeli what-if zacząłem zbierać informacje jakimi statkami powietrznymi nie używanymi przez polskie lotnictwo wojskowe latali nasi lotnicy. Jako że trochę się tego uzbierało efekty wrzuciłem na stronę:
http://vbd.webpark.pl
Komentarze, a zwłaszcza uzupełnienia mile widziane.
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 11:08
Lokalizacja: Z lasu

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 28 listopada 2008, 14:05

Bardzo interesujące zestawienie. Czy masz dokładniejsze informacje dotyczące szkolenia polskich pilotów, w tym Łokuciewskiego, na Mateorach w 1945?
Do zestawienie na pewno można dodać Fokkery T-IVa i T.VIIIW testowane przez załogi MDL w 1937.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez ZIO BY NAITT » piątek, 28 listopada 2008, 15:59

No bajka , coś dla mnie :) - świetna robota .

Ja bym tak na szybko dodał jeszcze Nieuporta IV Donata Makijonka .

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez djack » piątek, 28 listopada 2008, 17:52

Świetne robota. Szacunek :) Jedno mnie zdziwiło. Czytałem kiedys artykuł o Annie Leskiej (nie pamiętam już gdzie, ale to nie był ten wymieniony w źródłach) i tam padło takie stwierdzenie, że Leska (gdyby ktoś nie wiedział, to siostra legendarnego Kazimierza Leskiego) latała praktycznie na wszystkim z wyjątkiem czterosilnikowych bombowców, bo nie zdążyła się na nich przeszkolić przed zakończeniem wojny. Ale upierał się nie będę. ;o)
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 21:52

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez Michał U. » piątek, 28 listopada 2008, 17:56

Super robota! Skąd masz informacje o polskich pilotach latających na Tempestach Mk.V? Będę robił ten samolot i przydałyby mi się takie informacje.
Avatar użytkownika
Michał U.
 
Posty: 162
Dołączył(a): czwartek, 23 października 2008, 15:07

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez Paweł Wymysłowski » sobota, 29 listopada 2008, 14:34

Cieszę się, że nie robiłem tylko dla siebie. Dzięki.
Jacek Bzunek napisał(a):Czy masz dokładniejsze informacje dotyczące szkolenia polskich pilotów, w tym Łokuciewskiego, na Mateorach w 1945?

Niestety tylko tyle, co u Morgały. Że byli i ze Łokuciewski wylatał 30h.
Do zestawienie na pewno można dodać Fokkery T-IVa i T.VIIIW testowane przez załogi MDL w 1937.

Jakoś mi umknęły. Już są.
ZIO BY NAITT napisał(a):Ja bym tak na szybko dodał jeszcze Nieuporta IV Donata Makijonka .

Jakbyś jeszcze podał namiary na jakąś publikację, żeby nie było na mnie ;o), to zaraz wrzucę.
djack napisał(a):Leska (gdyby ktoś nie wiedział, to siostra legendarnego Kazimierza Leskiego) latała praktycznie na wszystkim z wyjątkiem czterosilnikowych bombowców, bo nie zdążyła się na nich przeszkolić przed zakończeniem wojny.

Gdyby udało Ci się znaleźć ten artykuł to dam w komentarzach, że różnie o niej piszą.
Michał U. napisał(a):Skąd masz informacje o polskich pilotach latających na Tempestach Mk.V?

Patrz w rubrykę źródła. O Żurakowskim z jego biografii autorstwa Billa Zuka "Janusz Zurakowski. Legend in the skies.", o Domańskim i Ostaszewskim z wydanego w zeszłym roku albumu "Lotnictwo polskie na Zachodzie 1939-1947" Gretzyngiera, Matusiaka i Zielińskiego.
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 11:08
Lokalizacja: Z lasu

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez ZIO BY NAITT » sobota, 29 listopada 2008, 17:22

Wiem że to żaden dowód , ale na Wings Palette znalazłem swego czasu takie oto sylwetki :

Obrazek
Obrazek

http://wp.scn.ru/en/ww1/o/546/22/0

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez djack » poniedziałek, 1 grudnia 2008, 18:00

Tego artukułu o Annie Leskiej raczej nie znajdę, bo tylko kiedyś w Empiku w jakiejś gazecie czytałem. Ale znalazłem jeszcze inne informacje:
- w książce Tomasza Goworka "Samoloty myśliwskie pierwszej wojny światowej" jest rysunek Aviatika D I z adnotacją, że to maszyna Franciszka Linke- Crawforda (wyd. 2, Warszawa 1988, s. 102)
- http://www.twierdza.art.pl/air.htm
tutaj z kolei piszą, że Godwin Brumowski dowodził Flik 41 wyposażoną w samoloty Hansa Brandenburg D I
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 21:52

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez ZIO BY NAITT » poniedziałek, 1 grudnia 2008, 18:30

Z tą polskością Linke-Crawforda był bym ostrożny - właściwie nie wiadomo jakiej był narodowości ;o)

A do tematu Donata Makijonka mam jeszcze coś takiego :

http://avia-hobby.ru/publ/makijonek/makijonek.html

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez Jostein » poniedziałek, 1 grudnia 2008, 19:51

ZIO BY NAITT napisał(a):Z tą polskością Linke-Crawforda był bym ostrożny - właściwie nie wiadomo jakiej był narodowości ;o)

PZDR


Matka, Mary Crawford, była Angielką. Jego ojciec zaś nosił nazwisko Adalbert Linke. Narodowość?

Zastanawia mnie też, na czym tak naprawdę latal Marian Gaweł. W/g Aero-hobby - na Hansie-Brandenburgu D.I. Zaś według artykułu, bodaj w "Lotnictwie z szachownicą" na Brandenburgu C.I.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez djack » poniedziałek, 1 grudnia 2008, 22:23

Jostein napisał(a):Matka, Mary Crawford, była Angielką. Jego ojciec zaś nosił nazwisko Adalbert Linke. Narodowość?

Krakowiak? :D Odpowiadam przekornie, bo przychodzi mi na myśl Jan Matejko, którego wszyscy mają za Polaka (i Polakiem z wyboru można go z całą pewnością nazwać. Gdyby popatrzeć tylko na rodziców, to słynny malarz nie ma nic wspólnego z narodowością polską. Dlaczego? Matka: Joanna Karolina z domu Rossberg - córka niemieckiego rzemieślnika z Saksonii), ojciec: Franciszek Ksawery Matejko - Czech.
Ale rzecz jasna w przypadku Linke-Crawforda ostrożność nie zawadzi. Sugerowałem sie tym, że z reguły jest wymieniany jednym tchem obok innych z pewnością polskich C.K. pilotów.
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 21:52

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez Paweł Wymysłowski » piątek, 5 grudnia 2008, 13:57

ZIO BY NAITT napisał(a): Wiem że to żaden dowód , ale na Wings Palette znalazłem swego czasu takie oto sylwetki

Dobry i taki. Jako, że moje zestawienie nie pretenduje do miana poważnego opracowania historycznego, jest li tylko zbiorem informacji z dostępnych publikacji (czy to papierowych, czy elektronicznych) nie oceniam ich rzetelności – to zostawiam osobom, które zajrzą na stronę.
Dzięki za przypomnienie artykułu. Potwierdza on numery samolotów z Wings Pallette, tyle że wg niego awiaotriad Makijonka przed końcem sierpnia stracił wszystkie maszyny i został wycofany z frontu w celu przezbrojenia, więc nie mógł nimi latać jesienią.
Jack napisał(a): maszyna Franciszka Linke- Crawforda […]Godwin Brumowski

Ani Linke-Crawford, ani Brumowski na moją listę nie trafią – najprawdopodobniej nie mieli polskiego pochodzenia (tu ciekawa dyskusja na ten temat), co jeszcze nie byłoby przeszkodą w uznaniu ich za polskich lotników (jak np. Józefa Cagaska – Czecha, czy Franciszka Petera – Austriaka), gdyby były dowody na jakąś ich „polską” działalność. A takich nie ma.
Jostein napisał(a): Zastanawia mnie też, na czym tak naprawdę latal Marian Gaweł. W/g Aero-hobby - na Hansie-Brandenburgu D.I. Zaś według artykułu, bodaj w "Lotnictwie z szachownicą" na Brandenburgu C.I.

Wg „Lotnictwa z Szachownicą” mam na liście Hansa-Brandenburg KD (to chyba inne oznaczenie D.I?) i Aviatik D.I . Hansa jest też wymieniona w „Pierwszych samolotach myśliwskich lotnictwa polskiego” Goworka.
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 11:08
Lokalizacja: Z lasu

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez ZIO BY NAITT » piątek, 5 grudnia 2008, 20:34

Przypomniały mi się jeszcze dwie maszyny ze stajni De Havilland :

1. De Havilland DH.95 Flamingo - samolot dyspozycyjny gen. Sikorskiego
Maszyna miała numer R2765 i pochodziła z 24. Squadronu RAF .
W późniejszym okresie maszynę tę pilotował między innymi por. pil. Józef Szyszko
Źródło - "lotnictwo z Szachownicą" nr.25

2. De Havilland Dove - pilot Jan Zumbach
Na maszynie tego typu latał w lotnictwie Katangi .
Żródło - "Ostatnia Walka" Jan Zumbach

Można by też dodać szybowce Airspeed Horsa - użytkownik : 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez PrzemoL » poniedziałek, 8 grudnia 2008, 14:51

mam na liście Hansa-Brandenburg KD (to chyba inne oznaczenie D.I?)


To jest ten sam samolot - nietypowy dwupłat bez naciągów z zastrzałami tworzącymi charakterystyczną gwiazdę. "KD" było skrótem stosowanym przez Austriaków - "Kampfdoppeldecker". Natomiast "D.I" to typowe niemieckie oznaczenie myśliwca dwupłatowego - "Doppeldecker". Natomiast wśród pilotów był nazywany "Der fliegende Sarg" - latająca trumna...
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Na czym latali polscy lotnicy

Postprzez Paweł Wymysłowski » czwartek, 11 grudnia 2008, 11:26

ZIO BY NAITT napisał(a):Przypomniały mi się jeszcze dwie maszyny ze stajni De Havilland :

1. De Havilland DH.95 Flamingo - samolot dyspozycyjny gen. Sikorskiego
Maszyna miała numer R2765 i pochodziła z 24. Squadronu RAF .
W późniejszym okresie maszynę tę pilotował między innymi por. pil. Józef Szyszko
Źródło - "lotnictwo z Szachownicą" nr.25

2. De Havilland Dove - pilot Jan Zumbach
Na maszynie tego typu latał w lotnictwie Katangi .
Żródło - "Ostatnia Walka" Jan Zumbach

Dzięki. Uzupełniłem. Od Zumbacha dodałem też katangiskiego Texana.
Można by też dodać szybowce Airspeed Horsa - użytkownik : 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa

1. SBS to polska jednostka, dlatego Horsy nie mam w spisie.
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 11:08
Lokalizacja: Z lasu

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości