Tajskie Ki-43

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Tajskie Ki-43

Postprzez Wojciech Giemza » piątek, 12 października 2007, 09:03

Zdjęcie musiało być na 100% zrobione między 1943 a 1945 rokiem.
1943 - dostawa pierwszych Ki-43.
1945 - wprowadzenie nowego/starego oznakowania.
Pozdrawiam
Wojtek
Wojciech Giemza
 
Posty: 11
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 14:03
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Tajskie Ki-43

Postprzez Gienek » piątek, 12 października 2007, 10:31

Wojciech Giemza napisał(a):1945 - wprowadzenie nowego/starego oznakowania.

Raczej w 1944 r. W czerwcu 44' obalony został Pibulsonggram a regenta Pridi Phanomyong poparło wojsko. Prawda jest taka, że na rok przed zakończeniem WW2 Japonia nie mogła już liczyć na poparcie Tajlandii posiadającej przecież na wyposażeniu Hayabusy - stąd moje pytanie o datę fotografii ;o)
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tajskie Ki-43

Postprzez Wojciech Giemza » piątek, 12 października 2007, 11:54

Nie będę zaprzeczał, bo nie jestem specjalistą w tej materii. Z tym "przewrotem" to chyba jednak wcale nie było tak prosto. Zdążyłem dzisiaj przy okazji przeczytać troszkę na ten temat i wniosek jest taki, że Tajlandia sojuszu z Japonią nie zerwała, nadal była bombardowana przez RAF i USAF i nadal trwały walki powietrzne między lotnikami tajskimi a amerykańskimi. Zatem działania tych, co przejęli władzę raczej nie były oficjalne i chyba Tajowie nie ryzykowaliby otwartego konfliktu z Japończykami.
A wracając do meritum: oficjalna decyzja zmiany "słoników" na "rondle" zapadła w 1945.

Co do fotografii - zawsze można napisać np., że są retuszowane albo że to Japończycy zrobili w 1942 taką propagandową inscenizację i niech ktokolwiek udowodni, że nie :P
Pozdrawiam
Wojtek
Wojciech Giemza
 
Posty: 11
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 14:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tajskie Ki-43

Postprzez Gienek » piątek, 12 października 2007, 12:49

Ale wojsko z końcem 44 było wyraźnie opozycyjne w stosunku do Japonii.
W 45 na "roundels" jak najbardziej. Mi chodziło o taka sytuację:
Japończycy dostarczają swoje samoloty Tajom, ci je przemalowując i umieszczając swoje "słoniki" pozostawiają u góry na skrzydłach Hinomaru w celach "jasności sytuacji". Po przewrocie z 44' armia wyraźnie opowiada się przeciw Japonii. Hinomaru znika (pojawiają się "słoniki"). W marcu 1945 r. po powstaniu antyjapońskim i jasnej już sytuacji niedalekiego upadku Cesarstwa jak i wkrótce po jawnym już sojuszu z aliantami wprowadzone zostają "rondels".
Ot, taka moja teoria dotycząca KI-43 (i dotyczy głównie tych, które praktycznie/teoretycznie mogły bojowo zetrzeć się z lotnictwem alianckim - bo co ciekawe - w przypadku maszyn 2 linii i zwiadowczych to skłonny jestem przyjąć teorię o umieszczeniu "słoników" wszędzie).
Wojciech Giemza napisał(a):Co do fotografii - zawsze można napisać np., że są retuszowane albo że to Japończycy zrobili w 1942 taką propagandową inscenizację i niech ktokolwiek udowodni, że nie :P

:) kolejny wyznawca lestatyzmu. Witamy w gronie i popieram :mrgreen: jak najbardziej.

_________________________
P.S. a propos tej wypowiedzi:
Z tym "przewrotem" to chyba jednak wcale nie było tak prosto ... i chyba Tajowie nie ryzykowaliby otwartego konfliktu z Japończykami.

Jasne, przecież wiadomo dlaczego przewrót miał miejsce dopiero w 44'. Tajowie to cwaniaki - ryzyko ocenili właśnie na minimalne, losy "burzy nad Pacyfikiem" się klarowały to i postanowili uniknąć przyszłych kontrybucji wojennych :->
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości