SZD-16 Gil / malowanie

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez Jaro1941 » środa, 2 kwietnia 2014, 16:35

Witam!
Dłubie sobie ostatnio przy glutku... tzn gilku i zamierzam go już w końcu psiknąć jakąś farbką i tu zaczyna się problem :-/

Już raz miałem do czynienia z tym tematem gdy robiła go moja dziewczyna ale teraz przeanalizowałem temat jeszcze raz. Znane są mi tylko 3 fotki tego cudaka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Schematów malowania znalazłem mnw tyle ile jest na świecie modeli gila. Dzięki profesjonalnym programom do obróbki graficznej (paint) namaziałem 3 najczęściej spotykane:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Odcienie (zwłaszcza na ostatnim za ciemny szary troszke dałem :roll: ) i dokładny przebieg kolorów co do milimetra sobie odpuściłem. Chodzi mi tylko o to żeby z grubsza przedstawić moje myślenie :P
Wcześniej wydawało mi się że prawidłowe jest malowanie szare z białym w miejscu gdzie skrzydło było kryte płótnem (tak mówią opisy) ale nabieram watpliwości wraz z każdym oglądanym modelem Gila


Czy jest ktoś kto posiada jakąkolwiek mądrość w tym temacie?
Avatar użytkownika
Jaro1941
 
Posty: 533
Dołączył(a): niedziela, 23 stycznia 2011, 22:51
Lokalizacja: Lublin/Lesko

Reklama

modele polskich samolotów

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez jasio-g » środa, 2 kwietnia 2014, 17:37

Jeżeli tylko był on cellonowany, bez malowania (a tak na ogół wtedy było) tylko z elementami graficznymi, to 1 schemat jest OK. Kolor cellonowanego płótna, to na ogół jakaś wersja kremowego, kremowo-żółtego, kości. Jak do cellonu dodasz srebrzankę wychodzi szary, szaro-srebrny bądź srebrny, tylko po co dodawać do cellonowania szybowca? Toż to nie pierwsza wojna. Szybowiec mógł być pomalowany, no ale wtedy kolor w zasadzie dowolny i nie do odczytania ze zdjęć czarno-białych. Niestety w MLP nie mają Gila, więc nie mam jak sprawdzić. Może gdzieś znajdzie się kolorowe zdjęcie? Zobaczę w domu.
Avatar użytkownika
jasio-g
 
Posty: 316
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Kraków

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez spiton » środa, 2 kwietnia 2014, 17:59

Mnie to się marzy, żeby w ten sposób przeanalizować Muchę Standart . Ta to miała piękne malowanka.I zrobił kalki ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez djack » środa, 2 kwietnia 2014, 21:38

Jaro, jak poczekasz to piątku to Ci zeskanuję artykuł o Gilu z Aeroplana. Podaj mi maila na PW. Jest tam sporo fajnych zdjęć Gila. W artukule zasugerowane jest szaro - białe malowanie z granatowym paskiem i napisem "Gil" na kadłubie, czarną rejestracją na kadłubie i skrzydłach i żółtym paskiem na stateczniku (z napisem SZD-16). Patrząc na zdjęcia trudno się z tym nie zgodzić. Robiłem kiedyś Gila i w tym malowaniu wyglądał całkiem OK.
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 22:52

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez Jaro1941 » środa, 2 kwietnia 2014, 22:11

djack: Dzięki, poczekam bo nie dotkne go chyba prędzej jak we wtorek na modelarni a w wekend trzeba jeszcze z innymi ulepkami się pobawić :lol: PW poszło ;o)
Owczem wydaje się to malowanie najbardziej pasujące ale chciałbym mieć większą pewność. Ehh gdyby tak mieć więcej fotek... :cry:

jasio-g: no właśnie i tu się pojawia magiczne słowo JEŻELI :P Nie wiadomo też czy cały czas nosił takie samo malowanie. Cellonowanie jak się dowiedziałem stosuje się też pod farbę. Więc nawet jeśli nosił jakieś malowanie to można teoretycznie założyć że był cellonowany, pomalować go w ten sposób i powiedzieć że jest to model w połowie produkcji :mrgreen: Na innych podobnych konstrukcjach z tego okresu też nie można się zbytnio opierać bo to prototyp więc malowanie mógł mieć totalnie niestandardowe. W krakowie stoi (a właściwie wisi :roll: ) Lis czyli kadłub gila + skrzydła muszki ale w malowaniu za dużo mi on nie pomoze :(
Avatar użytkownika
Jaro1941
 
Posty: 533
Dołączył(a): niedziela, 23 stycznia 2011, 22:51
Lokalizacja: Lublin/Lesko

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez djack » środa, 2 kwietnia 2014, 23:43

Gil z całą pewnością nie był tylko cellonowany. Po pierwsze na zdjęciach we wspomnianym przeze mnie artykule widać granicę kolorów między statecznikiem a sterem kierunku, czyli tak jak na zdjęciu pokazanym przez Jaro. W artykule też jest zacytowana relacja z oblotu Gila (zamieszczona w "Skrzydlatej Polsce" z 1958 r) i jest tam stwierdzone, że keson skrzydła był popielaty, a płótno białe. Jedyny egzemplarz Gila latał dość krótko, więc wątpię, żeby był przepłótniany.
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 22:52

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez Jaro1941 » czwartek, 3 kwietnia 2014, 23:37

Dzięki koledze KayFranz otrzymałem kilka dodatkowych zdjęć i doskonale do nich pasujący opis:
Szybowiec malowany był na kolor stalowoszary, linie dekoracyjne granatowe. Na usterzeniu pionowym żółty pas szerokości 15cm, a na nim napis: SZD-16. Część steru kierunku, steru wysokości i skrzydła kryta płótnem, malowana na kolor biały.


Po przyrównaniu do fotek wygląda na to, że prezentował się w ten sposób

Obrazek

Ciekaw jestem jeszcze zdjęć od kolegi djack więc jeszcze mam zamiaru nic malować ;o)
Avatar użytkownika
Jaro1941
 
Posty: 533
Dołączył(a): niedziela, 23 stycznia 2011, 22:51
Lokalizacja: Lublin/Lesko

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez rotpol13 » czwartek, 3 kwietnia 2014, 23:46

Trzymaj się opisu kolegi KayFranz.

Nie wiem czy masz tę fotkę, ale wkleję - może się przyda :)

Obrazek
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez Jaro1941 » czwartek, 3 kwietnia 2014, 23:56

No właśnie między innymi ją dostałem i dosyć mi pomogła ;o)

Kurcze mimo że godzine siedziałem nad tymi pikselami to już widze 2 błędy: za nisko żółty pas na usterzeniu dałem i niepotrzebną granatową część ramy kabinki. Nie dzieliła się ona w ten sposób :-/
Avatar użytkownika
Jaro1941
 
Posty: 533
Dołączył(a): niedziela, 23 stycznia 2011, 22:51
Lokalizacja: Lublin/Lesko

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 4 kwietnia 2014, 00:14

I za mały napis Gil.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez KayFranz » piątek, 4 kwietnia 2014, 00:24

Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez Jaro1941 » piątek, 4 kwietnia 2014, 23:48

Kurcze nawet nie wiedziałem że tyle info o gilu jest w sieci :shock: Coraz bardziej mnie kusi żeby otworzyć mu kabinke, hamulce i postawić go na jakiejś fajnej trawce. Z taką bazą zdjęć można już coś podziałać... ;o)
Avatar użytkownika
Jaro1941
 
Posty: 533
Dołączył(a): niedziela, 23 stycznia 2011, 22:51
Lokalizacja: Lublin/Lesko

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez KayFranz » piątek, 4 kwietnia 2014, 23:55

No, nie wiem... Znasz kolory tego kraciastego kocyka, którym wyłożono fotelik? :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez Jaro1941 » piątek, 4 kwietnia 2014, 23:56

hehe myślimy o tym samym? :mrgreen: Właśnie tak mu się przyglądam i myślę, myślę, myślę... :P
Avatar użytkownika
Jaro1941
 
Posty: 533
Dołączył(a): niedziela, 23 stycznia 2011, 22:51
Lokalizacja: Lublin/Lesko

Re: SZD-16 Gil / malowanie

Postprzez rotpol13 » piątek, 4 kwietnia 2014, 23:59

Przecież to cerata w szkocki wzór z tamtych czasów :mrgreen:
Obrazek
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości