Spitfire VIII Mollanda?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez iras67 » środa, 24 czerwca 2009, 13:17

Obrazek
HL-X czy HL-K ?.Z zagłówkiem czy bez ?,kołpaki kół na czerwono?...I w końcu czy to zdjęcie z Classic Warbirds Series 3 American Spitfire Cammouflage and Markings cz.1 jest kolorowane czy oryginalne ...i czy to jest jedyne tego samolotu?
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez Grzegorz Stróżek » środa, 24 czerwca 2009, 22:52

Na pewno HL-X
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez caughtinthemiddle » czwartek, 25 czerwca 2009, 08:25

Grzegorz Stróżek napisał(a):Na pewno HL-X



Skąd ta pewność?
W literaturze są sprzeczne interpretacje, producenci kalek (Aeromaster, ICM) zdecydowali się na HL-K, takie oznaczenie otrzymał także Spit XVI, który latał jako Fargo Express na pokazach bodaj w ubiegłym roku.
Co do zdjęcia, może być koloryzowane - w American Spitfire Aces Osprey'a jest to samo, ale b-w.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez RAV » czwartek, 25 czerwca 2009, 08:59

caughtinthemiddle napisał(a):
Grzegorz Stróżek napisał(a):Na pewno HL-X

Skąd ta pewność?

Mnie się wydaje, ze górna część litery znajduje się bliżej znaku rozpoznawczego niż jej środkowa część.

Zdjęcie wstawiłem do Photoshopa i podkręciłem kontrast. Wygląda na to, że zagłówek był. Jeszcze lepiej go widać, jak się patrzy tylko na niebieski kanał (często dany szczegół wychodzi wyraźniej tylko w jednym kanale barwnym).
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3299
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez iras67 » czwartek, 25 czerwca 2009, 09:56

Skłaniam się bardziej ku HL-K .Powiększyłem zdjęcie (rozdzielczość) i ramiona X nie wychodzą zbieżne i bardziej pasują do K, tylko czy jest pewność że ktoś nie manipulował z oryginałem dla udowodnienia swojej racji .Sylwetka nad zdjęciem ma HL -K. .
RAV napisał(a):Mnie się wydaje, ze górna część litery znajduje się bliżej znaku rozpoznawczego niż jej środkowa część.

Jest czarno-białe z Ospreya gdzie H nie jest zbieżne z L... :) .Ramiona przy założeniu że jest to X nie chcą się zgrać jeszcze bardziej.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez Grzegorz Stróżek » czwartek, 25 czerwca 2009, 13:46

caughtinthemiddle napisał(a):Skąd ta pewność?

Pisząc ''na pewno'', miałem na myśli, to co zobaczyłem na tym zdjęciu.
Gwiazda jest namalowana w osi samolotu, a więc nie jest przekrzywiona, tak więc kontury belki po obu jej stronach wyznaczają nam w przybliżeniu linie poziomą i pionową.
Za gwiazdą widać fragment litery kodowej. Jeśli by to była K, to jej lewa strona powinna być równoległa do małego boku belki, a ja tam widzę lekkie wcięcie, pasujące idealnie do litery X.
Nie wiem czy, a jeśli tak, to ile razy zdjęcie było przerabiane. Odnoszę się tylko do tej konkretnej fotki, którą pokazał iras67
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez iras67 » czwartek, 25 czerwca 2009, 13:58

Zrobiłem powiększenie i delikatnie spróbowałem narysować ramię X uwzględniając przekrój kadłuba jego wpływ na kształt litery:
Obrazek
i nie chce się zgrać... natomiast K bardziej pasuje.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez Grzegorz Stróżek » czwartek, 25 czerwca 2009, 14:19

Z bliska faktycznie bardziej pasuje do K, ale musiało by być krzywo namalowane, albo tak, jak malowali nieraz Rosjanie, czyli malowali prosto literę na stojącym samolocie, czyli w rzeczywistości dół odchylony do tyłu.
Ale amerykańce z reguły malowali wszystko b. prosto i od szablonów.
A może to jest X, tylko inaczej namalowany, tzn. nie przez zwykłe skrzyżowanie dwóch pasków, a jakaś inna wariacja w tym temacie.
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez LazyCat » czwartek, 25 czerwca 2009, 14:39

Oto strona z Ventura "American Spitfire camouflage and Markings"
Jak do tej pory nie "przylapalem" ich na blednych interpretacjach materialow zrodlowych.
Sam osadz.


Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 18:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez iras67 » piątek, 26 czerwca 2009, 10:50

LazyCat-Tak to pierwsze zdjęcie jest z tego wydawnictwa, jednak sylwetka barwna ma pewną nieścisłość.
Trochę inaczej na zdjęciu wygląda fragment przodu kadłuba (widać Azure blue niewiele niżej podziału okapotowania silnika),na planszy jest niżej aż do do dołu wlotu chłodnicy) prawdopodobnie autor zasugerował się zdjęciami innych maszyn z przodu z tej jednostki.Poza tym chyba jest najbliższa temu zdjęciu ,doczytałem również że litery kodowe miały wysokość 20 cali.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez LazyCat » piątek, 26 czerwca 2009, 13:57

iras67 napisał(a):LazyCat-Tak to jest strona z tego wydawnictwa, jednak sylwetka barwna ma pewną nieścisłość....

Widzisz jak dobrze jest porownywac samemu. Swietna obserwacija :)
Osobiscie nie lubie tego malowania bobardzo oklepane. Ich Mk VIII miewaly tez wydluzone skszydla, ale to byla wymienna koncowka wiec te same samoloty raz normalne innym razem wysokosciowe. Jest szereg zdjec innych samolotow z tej jednostki i sa to orginalnie kolorowe. Jakos nie przepadam za Amerykanskimi Spitfire ale jest szereg wartych uwagi zwlaszcza ze wzgledu na unikalne malowania. Pomimo tego mylnego profilu polecam Ventura.
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 18:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: Spitfire VIII Mollanda?

Postprzez iras67 » piątek, 26 czerwca 2009, 14:29

Zgadza się oklepane,ale muszę do poniedziałku zrobić ICM z tym malowaniem,takie zamówienie .Gdy bym sam decydował to na pewno srebrnego australijczyka, albo brytyjskie pustynne....
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości