Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez robmario » czwartek, 1 września 2016, 07:54

Dzięki GrzegorzS za podpowiedź, ale te zdjęcia są na stronie 133 ksiązki. Dla celów poglądowych wklejam je do dyskusji razem z towarzyszącym im podpisom:
Obrazek
Obrazek
Jak zawsze witam Mariusz Łukasik
Obrazek
Avatar użytkownika
robmario
 
Posty: 270
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 14:40
Lokalizacja: Lublin

Reklama

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez shadowmare » czwartek, 1 września 2016, 10:19

Tutaj napisane jest, że 6•53 przybył w kamo 70/71/65, na który nałożono 62. Skoro 6•51 był z tej samej partii i jest bardzo podobny do 6•55 jeśli chodzi o kamo to wracamy do punktu wyjścia - ciemne plamy na skrzydłach to RLM 70 i 71. Chociaż jeśli na zdjęciach podpisują B jako D to możliwe, że opis też jest błędny.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez shadowmare » czwartek, 1 września 2016, 11:37

Z drugiej strony skoro ciemne plamy były takie jak tutaj:

Obrazek

i na wcześniejszym zdjęciu z Niemiec, które pokazałem, też ułożenie było jednakowe (i na 100% pewne RLM 70 i 71), to możliwe jest, że właśnie taki 6-55 wyszedł z fabryki a dodano jasne plamy i przemalowano kadłub, nie odwrotnie. Zamalowywanie potwierdzają te zdjęcia:

Obrazek
Obrazek

Na których, słabo ale widać, że ciemne plamy przebijają przez jasny kolor na kadłubie. Do tego jest to ten sam dziwny typ malowania jak na 6-55 - jasny kadłub i skrzydła z kilkoma kolorami.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez GrzeM » czwartek, 1 września 2016, 16:47

Nadal mam wątpliwości. Po pierwsze zdjęcie dolne (zbliżenie, z widoczną granicą kolorów) niekoniecznie musi pokazywać ten sam samolot. Po drugie autor opisu (Merrick?) twierdzi, że ciemnozielony kamuflaż 70/71 został zamalowany kolorem 62, a więc także... zielonym (tyle że nieco jaśniejszym, z innego zestawu)!
Nie wiem czy to pomyłka, czy faktycznie 6o53 był od góry zielony (a nie szary, jak by się zdawało), ale tak czy inaczej wyklucza to podobieństwo w malowaniu do "naszego" 6o55 - kadłub jest innego koloru i skrzydła są innego koloru - to co tu jest podobnego? Chyba tylko spód.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez Kuba P. » czwartek, 1 września 2016, 17:29

Już rozumiecie skąd mi się to 65 na skrzydłach u góry wzięło? :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez shadowmare » czwartek, 1 września 2016, 17:48

Może 6•53 jest niepodobny do 6•55 ale 6•51 jest bardzo podobny i przejście kolorów ma.

Obrazek

Obrazek

Poza tym, trzeci w rzędzie na 1 fotce Bf-109 jest ciemny co potwierdza moją teorię o tym, że samoloty pomalowane w RLM 70/71/65 przemalowano. Natomiast kadłub w 6•55 obstawiam, że pomalowano RLM 63 albo 02 bo tutaj:

Obrazek

RLM 62 jest dość ciemny, na innych zdjęciach jest podobnie.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez GrzeM » czwartek, 1 września 2016, 21:15

shadowmare napisał(a):Obrazek

Poza tym, trzeci w rzędzie na 1 fotce Bf-109 jest ciemny co potwierdza moją teorię o tym, że samoloty pomalowane w RLM 70/71/65 przemalowano.

...albo wręcz przeciwnie - może to też tę teorię obalać - że nie przemalowywano, skoro widzimy właśnie nieprzemalowany samolot w locie. A jasne samoloty mogły do Hiszpanii docierać w RLM 02 i dopiero tam były przemalowywane w docelowe barwy.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez Kuba P. » czwartek, 1 września 2016, 21:33

Weźcie pod uwagę jeszcze jedno - ten jaśniejszy na pierwszym i ciemniejszy na drugim planie samolot mogą być pomalowane tą samą farbą przy czym jaśniejszy jest pomalowany cieńszą warstwą farby i przebija aluminium spod spodu.
Badany w ZSRR egzemplarz dokładnie tak miał, był pomalowany bardzo cienką warstwą i wydawał się szaro-srebrny. Tutaj widać różnice kolorów na poszczególnych segmentach kadłuba :)

udanego dochodzenia dalej :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez shadowmare » czwartek, 1 września 2016, 22:31

GrzeM napisał(a):...albo wręcz przeciwnie - może to też tę teorię obalać - że nie przemalowywano, skoro widzimy właśnie nieprzemalowany samolot w locie. A jasne samoloty mogły do Hiszpanii docierać w RLM 02 i dopiero tam były przemalowywane w docelowe barwy.

Ja widzę na tym zdjęciu na 3 samolotach ciemną plamę przy kabinie przebijającą przez jasny kolor, tak jakby ten kolor miał słabe właściwości kryjące (efekt taki jaki czasem w modelarstwie gdy się np. białą nałoży na ciemny kolor, czyli takie właściwości mógł mieć RLM 02 i RLM 63 bo są jasne). Tak samo na 6•38. Tutaj 6•51 przed teoretycznym przemalowaniem:

Obrazek

A tu po:

Obrazek

Dodatkowo widać, że na jaśniejszej wersji są zestrzelenia a na ciemniejszej jeszcze nie ma. To jest moje spojrzenie, nie trzeba się z nim zgadzać. Swoje argumenty już przedstawiłem.

Kuba P. napisał(a):Weźcie pod uwagę jeszcze jedno - ten jaśniejszy na pierwszym i ciemniejszy na drugim planie samolot mogą być pomalowane tą samą farbą przy czym jaśniejszy jest pomalowany cieńszą warstwą farby i przebija aluminium spod spodu.
Badany w ZSRR egzemplarz dokładnie tak miał, był pomalowany bardzo cienką warstwą i wydawał się szaro-srebrny. Tutaj widać różnice kolorów na poszczególnych segmentach kadłuba :)

Ciekawe ale aluminium przebijałoby dając regularne ostre kształty? Rozumiem, że jakiś segment by się odróżniał ale nieregularna ostra plama to już ciężej. Plama przy kabinie zgadza się z umiejscowieniem ciemnej plamy na standardowym malowaniu 70/71:

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez Kuba P. » czwartek, 1 września 2016, 22:49

shadowmare napisał(a):Ciekawe ale aluminium przebijałoby dając regularne ostre kształty? Rozumiem, że jakiś segment by się odróżniał ale nieregularna ostra plama to już ciężej. Plama przy kadłubie zgadza się z umiejscowieniem ciemnej plamy na standardowym malowaniu 70/71:


Obrazek

Zobacz jak 109 wyglądał na golasa. To późniejsze wersje ale zasada jest ta sama czy to 109 B czy K albo 110 czy 262.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez shadowmare » czwartek, 1 września 2016, 23:15

No dobra jest ciemniejszy segment przy kabinie ale to regularny kształt, ja tego na fotce nie widzę. Z innej beczki to co napisałeś, że srebrny prześwitywał przez jasny kolor może potwierdzać, że któryś z jasnych kolorów w palecie RLM był słabo kryjący.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez Kuba P. » czwartek, 1 września 2016, 23:41

Jak dla mnie szukasz drugiego dna, ale może masz rację. Nie wiem. Twój model, Twoje dochodzenie :) Ja Ci tylko rzucam spostrzeżenia w opraciu o swoje doświadczenia.

Z kryciem farb - to jest w ogóle temat na długie gadanie i nie ma sensu cytować innych. Nie jestem chemikiem ani lakiernikiem, poszukaj o doświadczeniach Warnecke&Bohm z Flieglackami i to może Cie jakoś naprowadzi.
Albo po prostu maluj model i czekamy na galerię :lol:
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez shadowmare » piątek, 2 września 2016, 00:33

Analizuję tylko temat, podpieram się tym co znajduję i tyle. Nie ja pierwszy wyszedłem z tym, że te samoloty były przemalowywane. To się pojawia np. w tej publikacji tutaj cytowanej, więc drugiego dna nie szukam. Jak ktoś myśli inaczej proszę bardzo, nikomu nic nie narzucam. Twoja teoria do mnie nie przemawia to napisałem i uzasadniłem dlaczego.
Kuba P. napisał(a): Albo po prostu maluj model i czekamy na galerię :lol:

Dotrze do mnie żywica to rozpocznę warsztat i sobie będę malował. Po to jest ten wątek, żebym się dowiedział jak i być może, żeby coś ostatecznie ustalić i pomóc szukającym tych samych odpowiedzi w przyszłości.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez Kuba P. » piątek, 2 września 2016, 01:01

Spokojnie. Twój model i ja nie stawiam teorii tylko Ci chciałem coś dopowiedzieć. Co z tym zrobisz to Twoja decyzja, nie będę się narzucał. :mrgreen:

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Szybkie pytanie - Bf-109B czy D?

Postprzez shadowmare » piątek, 2 września 2016, 02:03

Śmigło VDM rozpoznałeś właściwie, nikt Ci zasług nie odejmuje, natomiast nie oczekuj, że się będę zgadzał z Tobą z każdą rzeczą. Uwierz mi wolałbym, żeby ten samolot miał kadłub z prześwitującym srebrnym a skrzydła w brązowych i zielonych plamach. Lubię dziwne malowania. Zdjęcia niestety, moim zdaniem pokazują coś innego. Tak więc dopowiadaj, kadłub 6-55 to nadal zagadka, być może jest tak jak napisałeś - RLM 65, jak się patrzy na 6-51 to wydaje się jaśniejszy więc niewykluczone.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości