P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 19 września 2016, 17:41

Witam wszystkich
Jestem z Wami od dawna ale fizycznie od dzisiaj.
Interesuję się lotnictwem polskim, szczególnie 1930-45, w wolnym czasie trochę sklejam w 1/48 oraz czytam wszelkie nowości dotyczące tego okresu. To tyle tytułem wstępu, czyli zagajenia.
Chciałbym przedstawić moje spostrzeżenie dotyczące oznakowania samolotu P-11c nr 5 ze 111 eskadry z powszechnie znanej fotografii przedstawiającej "Jedenastki" 111 i 112 (nr 5 i 8) Wyd. AJ-Press P11 cz.2 str. 6
Obrazek
Efekt powyższy jest rezultatem rozciągnięcia wycinka fotografii w programie graficznym . Moim zdaniem, "dotychczasowy" kształt numeru pod skrzydłowego był wynikiem pewnego złudzenia optycznego. Dodam, że nawet bez deformacji komputerowej fotografii zależności w wyglądzie numeru są widoczne. Wystarczy narysować linię w osi symetrii szachownicy.
Postanowiłem przedstawić swoje wypociny z myślą o prawidłowym oznakowaniu P-11 wszelkiej wielkości tego konkretnego samolotu.

P.S. Dotychczas nie spotkałem się z tą formą tego numeru./ wydawnictwa, kartonówki, modele -nawet Silver Wings/.
Jeżeli jest inaczej proszę moderatora o usunięcie wpisu. :oops:

Proszę o jakikolwiek komentarz żebym nie poczuł się odrzucony :D
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Reklama

modele polskich samolotów

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez żurawinowski » poniedziałek, 19 września 2016, 19:07

Bogdan Stanek napisał(a):Proszę o jakikolwiek komentarz żebym nie poczuł się odrzucony :D

nie ma sprawy
malinowski napisał(a):Jeszcze jedno nie uzasadnione przyczepianie się do ludzi i będzie ban
żurawinowski
 
Posty: 87
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2016, 22:38

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez quest » wtorek, 20 września 2016, 08:57

Nie czuj się odrzucony.
Napisz jeszcze gdzie krój numeru jest namalowany błędnie (tzn. w której publikacji).
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 20 września 2016, 11:27

quest napisał(a):Nie czuj się odrzucony.
Napisz jeszcze gdzie krój numeru jest namalowany błędnie (tzn. w której publikacji).
Pzdr.


Już się nie czuję odrzucony ;o)
Krój cyfry "4" na tym konkretnym samolocie zawsze jest przedstawiany " z obniżoną poprzeczką".
Jak wcześniej napisałem takie obrazowanie numeru pod skrzydłowego prawdopodobnie powstało za przyczyną złudzenia optycznego przy oglądaniu fotografii. Wkleiłem ten fragment do grafiki w celu porównania.
Nie nazywam dotychczasowych publikacji błędnymi, raczej nieprecyzyjnymi.
Na pytanie: gdzie jest "błędnie" odpowiedz jest w moim post-ie, który napisałem z myślą o modelarzach redukcyjnych.
Wszak wierność odwzorowania jest celem nadrzędnym. Różnicę najłatwiej zobaczyć na kalkomanii Techmod-u, M.Master-a,
AjPress P11 cz.1 str66/rysunek raczej poglądowy/ oraz na wykonanych modelach.

Dziękuję i pozdrawiam.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 20 września 2016, 15:35

Dla porównania kształtu cyfry "4" / nieznacznie inna / - płatowiec 8.78 numer boczny "6" oczywiście 111 Eskadra.
Górna część cyfry 6 "długi ogonek" skutecznie udawał, do niedawna, cyfrę 8 w numerze 56-N płatowiec 7.47 P-11a "7" z bliżniaczej 112 Eskadry.
Ten samolot przedstawiony został w "POLISH FIGHTER COLOURS 1939-1947" cz. 1 str. 59
Grafika to przekształcony fragment zdjęcia ze strony "myśliwcy.pl"
Starałem się przedstawić położenie cyfr i szachownicy w odniesieniu do łączeń blach poszycia skrzydła/czarne linie/


Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez quest » środa, 21 września 2016, 09:24

No i elegancko.
Na Myśliwcach, całkiem niedaleko "6" ze 111, w poście 3580, jest maszyna ze 114 Eskadry.
Powiedz mi jaki miała numer pod skrzydłem i będziesz Mistrz. ;-))
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 21 września 2016, 15:46

Obrazek
quest napisał(a):No i elegancko.
Na Myśliwcach, całkiem niedaleko "6" ze 111, w poście 3580, jest maszyna ze 114 Eskadry.
Powiedz mi jaki miała numer pod skrzydłem i będziesz Mistrz. ;-))
Pzdr.


Jak dostanę fotę bez napisu to powinno się udać. Może być interesujący fragment. Z tego co wiem właścicielem jest P. Łukasz Łydżba, autor: IV/1 Dywizjon Myśliwski wyd. Vesper. Przypuszczalnie gdyby znał nasze zamiary mógłby udostępnić ;o)
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez quest » czwartek, 22 września 2016, 09:28

Cześć
Spytam Łukasza, zdjęcia pewnie nie da, ale może numerek odcyfruje.
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 22 września 2016, 09:31

[quot]No i elegancko.
Na Myśliwcach, całkiem niedaleko "6" ze 111, w poście 3580, jest maszyna ze 114 Eskadry.
Powiedz mi jaki miała numer pod skrzydłem i będziesz Mistrz. ;-))
Pzdr.[/quote]
Obrazek

Umiesz mobilizować ale gra warta świeczki.
Nie wiem jak inni ale Ty powinieneś "coś" na tym gryzmole zobaczyć :D
Moja interpretacja:
szachownica na standardowym położeniu - prędkościomierz w narożniku szachownicy
pierwsza cyfra od szachownicy "7" - nierównoległa do osi szachownicy
w środku "1"
ostatnia, która jest pierwszą :D to "3" lub "2' /obstawiałbym"2"-kę
Sądzę, że krój cyfr zawężony tak jak w numerze 422-N/p11a-7.20
Dołączam wersję wyprostowaną gryzmoła
Obrazek
I to by było na tyle, więcej może jeden gość z Człuchowa
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez potez » czwartek, 22 września 2016, 10:49

Dyskusja jest śmieszna na tej jakości materiale ;o) ale jak sobie poszurałem suwakami w PS bez deformowania to nie wiem gdzie ty widzisz tam 3 cyfry? Mi wychodzi że są dwie.
Zewnętrzna jest na bank 2 ma charakterystyczny skos który widać jak się krzywymi merda. Druga od szachownicy to 3 lub 9. Nie będę wrzucał zdjęć bo wygladają głupio po takich obróbkach ale na moje oko 23 lub 29. Na tym co wzryciłes po prostowaniu dla mnie sa ślady 3
7 w ogóle tutaj nie widzę.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 22 września 2016, 17:34

Jest pewien problem.
Numery skrzydłowe w 114 zaczynają się powyżej 70 / numer Dudwała ze 113 /nie sądzę by w jednym dywizjonie były dwa takie same. Numery przemalowywano na 3 cyfrowe. Nie znam przypadku przemalowania na 2 cyfrowy. To co bierzesz za cyfrę przy szachownicy dla mnie są to dwie cyfry: 1 i 7 /najprawdopodobniej/, zastanawiający jest brak równoległości elementów pionowych tego elementu. W jednym masz rację, bez dobrego skanu dyskusja jałowa ale pozytywem jest "hipoteza" do której będzie się wracać.
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez żurawinowski » czwartek, 22 września 2016, 17:45

potez napisał(a):Dyskusja jest śmieszna na tej jakości materiale

i na tym należałoby zakończyć...
malinowski napisał(a):Jeszcze jedno nie uzasadnione przyczepianie się do ludzi i będzie ban
żurawinowski
 
Posty: 87
Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2016, 22:38

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez quest » piątek, 23 września 2016, 09:21

Cześć
Wszyscy wiecie, że w BP jeśli cyfry czarne to powinny być trzy.
Inna sprawa, że ja też na tym marnym materiale widzę dwie.
Akurat mnie wychodzi 28, ale 3 i 9 jak najbardziej może być. Czas pokaże, na o wiele lepszych jakościowo kopiach z netu były problemy z interpretacją.
Numery skrzydłowe w 114 zaczynają się powyżej 70 / numer Dudwała ze 113 /nie sądzę by w jednym dywizjonie były dwa takie same.

Po zmianie numer w 114 może być jakikolwiek, np 422, powinien być teoretycznie czarny i trzycyfrowy .
Było tu już tyle śmiesznych dyskusji, że jedna więcej nie zaszkodzi. Daj się ludziom bawić ;o)
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez potez » piątek, 23 września 2016, 09:37

quest napisał(a):Wszyscy wiecie, że w BP jeśli cyfry czarne to powinny być trzy.
I

pod warunkiem, że maszyna nie jest wyciągnięta na szybko z zapasów i po prostu nie przemalowali jej cyferek 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: P-11 ze111 Eskadry - oznaczenia

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 23 września 2016, 10:55

Witam wszystkich
Się porobiło : :D -/
Temat poboczny został głównym a główny zanikł.
Trochę mi nieswojo bo założyłem wątek w którym chciałem coś doprecyzować i nikt się do tego nie odniósł /poza 1 pytaniem/.

W moim przeświadczeniu numery skrzydłowe malowano w eskadrach bez szablonów.
Przy tym sposobie malowania obowiązywały pewne reguły. Wg mnie wysokość cyfry czy litery bardziej wynikała z odległości pomiędzy łączeniem blach na dżwigarze a którymś rzędem nitów w pokryciu skrzydła niż z "metrówki". Pewnie to i żłobkowana blacha było ułatwieniem przy malowaniu odręcznym. Kształt pierwszej cyfry w numerze, powtórzony na wszystkich samolotach, "musiał" mieć bardzo zbliżony kształt / bez radosnej twórczości/ - przecież to było WOJSKO.
Nieznaczne różnice powstawały poprzez czynnik ludzki, np. "4" w 45 odchylona górą w lewo o grubość słupka tejże 4.
Nie będę pisał o tym, że numery skrzydłowe w 111 to 4+boczny /poza 10 tylko 0 / i że 42 -N /"2" -kę widać na zdjęciu grupowym z 1-go postu i że stoi przy 6-ce , bo to pewnie wielu wie a jeżeli nie to mogliby wysłać mnie na inne forum.
Śmiem twierdzić, że kształt cyfr był jednorodny w obu eskadrach dywizjonu.
Pozdrawiam "purysta"

P.S. Co sądzicie o trzeciej postaci szachownicy na PZL-ach wg P.C.F ?
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości