PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 4 kwietnia 2018, 13:12

Panie Hubercie
Śmiem twierdzić, że te "oczywiste oczywistości" wynikające ze znanych fotografii nie są tak oczywiste.
Jeżeli fotografie z tej zakładki /9/ uznamy za powszechnie znane, to proszę mi odpowiedzieć:
gdzie Pan widział odwzorowanie piasty koła /strona wewnętrzna/ w taki sposób jak na tych kolorowych fotach?
Moje powiększenia i Pana zdjęcie przecież to wyrażnie pokazują. Bęben koła jest na równo z oponą a może nawet wystaje poza lico opony.
Przyznaję, że ja nie widziałem co nie oznacza braku takowego /modele, plany,inne realizacje/.
Proszę porównać z tym co dostępne.
Pozdrawiam
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Reklama

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 5 kwietnia 2018, 00:12

Nie chodziło mi o oczywistość, raczej o to, że nie powinno być zaskoczeniem, że internetowy wysyp fotografii wykonanych przez Niemców we wrześniu 1939 i później oraz przez Rosjan pozwoli dostrzec rzeczy, których wcześniej nie było widać. Najczęściej dlatego, że znano fotografie maszyn znajdujących się w służbie i te maszyny siłą rzeczy były przedstawiane na rysunkach, jak i jako modele. Na tych zdjęciach modyfikacji owych nie kojarzę (ale jeszcze się w wolnej chwili postaram co do tego upewnić, dokładnie przeglądając posiadane wydawnictwa poświęcone Łosiowi. edit: przeglądnąłem i co do piast wygląda, że były takie także we wcześniej wyprodukowanych maszynach).

Fotografie, o których mówimy, najczęściej (może nawet z reguły?) prezentują nieukończone maszyny, montowane z uwzględnieniem ostatnich modyfikacji produkcyjnych, np. te z Okęcia.

To na nich właśnie można zobaczyć zmodyfikowane kolektory, piasty kół - aczkolwiek nie twierdzę, że wyłącznie na nich.
Pewnie były też jeszcze inne modyfikacje - i to właśnie uważam za coś, co nie powinno budzić zdziwienia, modyfikacje są niemal zawsze wprowadzane w trakcie produkcji - po prostu nie było wcześniej dostępu do materiału fotograficznego, który by je pokazywał. Jak na przykład tu:

Obrazek

I zapewne to właśnie jest przyczyną braku modeli uwzględniających te odmienności - skoro nie było wcześniej dostępu do tych zdjęć, a modele Łosia same w sobie są sporym wyzwaniem technicznym i wykonanych naprawdę dobrze można zobaczyć w sieci ledwie kilka, może kilkanaście (samo ukończenie Miragowego Łosia uważam za jeden z moich sukcesów i od czterech lat zbieram siły, żeby podejść do niego raz jeszcze, dojrzalszy o wiele modeli).

No i pewnie byłyby to modele maszyn nie ukończonych, którym brak historii stojącej za ludźmi, którzy na nich walczyli i przez to mniej atrakcyjnych (aczkolwiek dla mnie są także częścią historii, nie mniej fascynującej i tragicznej, więc kto wie?).

Zaskoczeniem i nieoczywistością są dla mnie natomiast znane i oczywiste błędy w odwzorowaniu kształtu tego samolotu, zwłaszcza w przypadku modelu Mirage Hobby, mimo że materiału źródłowego było wystarczająco dużo, gdy go projektowano.

Z pozdrowieniami
Hubert
Ostatnio edytowano czwartek, 26 kwietnia 2018, 13:48 przez HubertKendziorek, łącznie edytowano 1 raz
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 15 kwietnia 2018, 10:14

Witam
Dla elementarnej przyzwoitości, aby nie wprowadzać forumowiczów w błąd, stwierdzam, że przepis na śmigła nie jest najlepszy .
Po czasie zauważyłem, że śmigła w Moskicie kręcą się w prawo a w Łosiu w lewo / patrząc w kierunku lotu/ :(
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » sobota, 21 kwietnia 2018, 21:47

Witam
Dzisiaj napiszę o obudowie / okapotowaniu ?/silnika.
Ponieważ usiłowałem poprawić jej kształt /w modelu/ stwierdziłem brak linii podziału. Obudowa musiała być dzielona aby ją zamontować bez zdejmowania śmigieł :D
Znalazłem tylko jedno zdjęcie z tym szczegółem.
Obrazek
Łoś "C", kolektory spalin od wewnątrz a połączenie blach, rozerwane, po przeciwnej do kolektorów.
Wygląda na to, że symetrycznie podzielone.

Pozdrawiam wszystkich,
pewnie jeszcze coś napiszę :D
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 22 kwietnia 2018, 22:30

Witam
Obrazek
To taki efekt uboczny pewnej dyskusji o fotogrametrii :D
I mam nadzieję, że się nie mylę chociaż dopuszczam taką możliwość.
Wymiary należy porównać z rysunkiem na którym są długości przekrojów skrzydła /jest w wątku/
Następnym razem będzie o klapie skrzydła zewnętrznego. :!:
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 07:48

Witam
Dzisiaj, tak z marszu, dla tych co są w trakcie klejenia.
Można to dość łatwo poprawić, piszę bo w modelach widać "dechę".
Obrazek

Pzdr.
O klapie nie zapomniałem :D
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 22:55

Witam
dzisiaj rysunek :
Obrazek
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 23:08

Zaraz IBG wyda Łosia, jeżeli się nie mylę to nie ma planów do których można go będzie przyłożyć, czy planujesz w takim razie kompilację na jednym rysunku?
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4802
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 23:42

Witam
od samego początku traktowałem ten temat jak wspólne układanie puzzli i taki był mój cel. Ale, po drodze, wydarzyło się wiele. Temat cyfr, wg mnie istotny, pociągnął inne wątki i tak poszło.
Do tego doszły różne opinie , które aby się dowiedzieć więcej, wzmogły zainteresowania zwykłego sklejacza chcącego mieć w miarę swoich możliwości, wierny model.
Uznając materiał rosyjski za bazę, brnę w to do dzisiaj mając świadomość kilku sukcesów :D
Jeżeli chodzi o kompilację, to nie jest to, technicznie, w moim zasięgu.
Celem moim zawsze było poprawić to co mamy do klejenia/zwłaszcza 1/48 ale po zgłębieniu tematu ogarnia czarna rozpacz/.
Wszystko co przedstawiłem, jest wynikiem spostrzegawczości, przypadku, uporu a czasem nawet irytacji :D
Dorzucę jeszcze parę puzzli i spokojnie otworzę napój bezalkoholowy :D
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Grzegorz Stróżek » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 23:48

O kształcie klap napisałem w 2002 artykuł w miniReplice nr.25 => str. 5,6,7.
Ale rysowacze planów i tak z uporem maniaka uważają, że ich obrys to przekoszony równoległobok.
Dzięki pomiarom i zdjęciom Rosjan można dzisiaj dość szczegółowo odtworzyć ich kształt i strukturę.
Ciekawi mnie jak do tego podeszły f-my od wtrysków tzn. IBG i Fly (tutaj przekazałem trochę moich spostrzeżeń).
Kształt klap można skorygować blaszkami Parta, które zaprojektowałem.
Na pewno będą odstępstwa od wymiarów, ale taka była wtedy dokumentacja zdjęciowa, bo o rysunkach to lepiej zapomnieć.
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 24 kwietnia 2018, 00:09

Grzegorzu
Gdy czytałem ten artykuł "te sprawy" nie interesowały mnie w tym wymiarze mimo, że model pewnie już miałem /72 złote w Tesco/.
Blaszkę kupiłem dla żeberek bo całej pewnie bym nie zmontował.
Blaszka jest przewymiarowana ale mimo to godna zastosowania bo 1 mm przy otwartych klapach zginie a efekt zadowoli.
Rozwiązałem "nierozwiązany' problem wychylania klap / w swoim modelu/ tylko ze względu na bryłę skrzydła muszą pozostać uchylone. :D
Mogę to pokazać tylko nie wiem w którym dziale.
Prosiłbym o uwagi bo czuję się jak dziad przed obrazem :D
Domyślam się, że nie jest najgorzej .
Pzdr
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Grzegorz Stróżek » wtorek, 24 kwietnia 2018, 09:37

Bogdan
Blaszka jest przewymiarowana, bo miała pasować do modelu, takie były wymogi (szybko, szybko)
Są dwa ''tryndy'' w tej materii.
Jedni chcą szybko wpasować się w model i tutaj Edek jest nie do przebicia, a drudzy chcą żeby było
zgodnie z oryginałem pomniejszone oczywiście o wielkość skali.
Mechanizm wychylania klap też rozwiązałem, choć zajęło mi to trochę czasu.
A jak chcesz pokazać to co zrobiłeś (chętnie obejrzę), to chyba najlepiej w tym wątku, aby tematu nie rozstrzeliwać po innych działach.
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 24 kwietnia 2018, 23:19

Witam
Teoria:
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 26 kwietnia 2018, 13:04

Witam
aby się forumowiczom nie nudziło z powodu dużej przerwy. :D
Obrazek
Widać jak wygląda wysunięty slot, chyba jedyne takie foto.
Mam nadzieję, że nowy model w 48 będzie miał taką możliwość.
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 26 kwietnia 2018, 14:47

Ostry rant kolektora to jedno. Dodatkowo widać, że wewnętrzna ścianka kolektora jest lekko wypukła w przekroju.

Kolejne fajne ujęcie, super.
Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości