PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » poniedziałek, 3 lipca 2017, 17:31

Bogdan Stanek napisał(a):Obrazek

Jestem idiotą z winklem w oku i jakoś nie potrafię dostrzec tych przekoszeń tak interesująco narysowanych, zwłaszcza porównując to z rysunkami ...
Na zalinkowanym zdjęciu widzę w 5 kąt prosty w górnym ramieniu, zero też nie wygląda mi na skośne...
Na moje krzywe oko jeśli już to są malowane to cyfry prostopadle do linii podziału czyli na skos do osi symetrii kadłuba ale na skośne to mi nie wyglądają :-/
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Reklama

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 3 lipca 2017, 19:11

Potez wywołał mnie do tablicy więc jestem.
Spróbuję przedstawić mój tok myślenia.
Ponieważ fotografia przedstawia obiekty w pewnej perspektywie /poza en face/ aby zobaczyć formę zbliżoną do rzeczywistej zastosowałem metodę pochylania i rozciągania obrazu w prostym programie graficznym Paint , można też używać programów bardziej zaawansowanych np Gimp.
Sprawdziło się to dobrze przy doprecyzowaniu nr 45 w pejedenastce z Aleksandrowic / inny post/.
Mój wniosek jest taki: można pochylać i rozciągać obraz "perspektywiczny" a zależności w rozmieszczeniu szczegółów pozostają .
Np. zdjęcie budynku w perspektywie ukazuje coraz mniejsze okna a my wiemy, że one w realu są jednakowe.
Całe to moje spostrzeżenie z numerami Łosi zaistniało w oparciu o założenie, że szachownica to kwadrat /aksjomat/ oraz przekonanie o niemożności namalowaniu kwadratu i prostokątów równolegle do siebie aby na fotografii nie dały efektu "elewacji z oknami"które z natury rzeczy są osadzane w poziomie i pionie a więc równolegle.
Zacytowane foto jest przekształcone aby lepiej zobaczyć wzajemne położenie liter i wzierników.
Moim zdanie widać to lepiej niż na skośnej "naturalnej".
Obrazek
To zdjęcie nie jest przekształcone ale naniesione dwie linie / szachownicy i numeru / nie pokrywają się i to wg mnie świadczy o nierównoległości tych elementów w realu. W fotografii elewacji budynku byłoby to niemożliwe.
Linie okien są zbieżne do środka symetrii jednak styczne do okien.
Po przekształceniu zależności pozostaną a zmianie ulegnie jedynie kąt pomiędzy liniami-wizualnie.
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 3 lipca 2017, 19:39

Co się tyczy kąta prostego w numerze "5"
Obrazek
Wg prawideł jeżeli linie niebieskie są równoległe i prostopadłe /a są/ a kąty żółte proste to kąt zielony musi być rozwarty.
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 3 lipca 2017, 20:41

I jeszcze jedno
Akceptowalny kształt numerów jest w rękach Grzegorza Stróżka. :D

P.s.
Grzegorzu, co się tyczy konstrukcji i mechanizmów skrzydeł, zastanawiałem się na powołaniu do życia oddzielnego wątku, Zwłaszcza, że geometria wychylania klap daje wiele do myślenia....
MR 25 mam, sprawdziłem, podobało się ale linia klapy i lotki zamieszała mi sporo.
Pzdr. B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez RAV » poniedziałek, 3 lipca 2017, 21:17

Bogdan Stanek napisał(a):Obrazek

Z tego obrazka wynika, że na szerokości numeru "rośnie" on o mniej niż grubość linii, którą namalowano cyfry.

A tutaj?
Bogdan Stanek napisał(a):Obrazek

Dolny obrazek jest dość szokujący. Zdjęcie już mniej. Ale skąd różnice, jeśli dolny powstał w wyniku wnikliwej analizy zdjęcia?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » poniedziałek, 3 lipca 2017, 22:25

Te malunki są błędne. Nie wiem o co chodzi ale w geometrii euklidesowej nie ma możliwości żeby rzut wyglądał tak jak namalowałeś z prostej przyczyny. Założyłeś skośne litery. To wytłumacz mi dlaczego lewe krawędzie cyfry 2 są szerzej na górze a rażąco wężej na dole: szachownica prawie dotyka 2-ki, jeśli wg twojego rysunku powinny być równolegle? W przestrzeni jaką obserwujemy proste równoległe przecinają się w nieskończoności a na tym zdjęciu wystarczy zrobić sobie dwie kreski po krawędzi 2-ki i szachownicy i widać, że coś jest nie tak. Na transformowanym zdjęciu które wcześniej zamieściłeś efekt jest również widoczny wyraźnie?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez iras67 » poniedziałek, 3 lipca 2017, 23:09

Na rysunku Agnieszki Cyrankiewicz Linia podziału poszycia do której przylegają górne krawędzie cyfr jest równoległa do krawędzi natarcia. Tak jak na wielu "planach". Moim zdaniem ta linia nie była równoległa . Trochę komplikuje interpretacje niektórych zdjęć perspektywa fotografującego i można wyciągać mylne wnioski. Jeśli nie jest równoległa to niewielka pochyłość liter jest logiczna. Poziomo i pionowo byłby wtedy równoległe do linii poszycia. Wtedy malowanie takich cyfr byłoby bardzo łatwe.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 4 lipca 2017, 08:07

Obrazek

1. Potez, tak wyglądają na zdjęciu elementy oddalone w realu 10-15 cm od siebie i nie doszukuj się rownoległości w fotce.
2. Ireneusz ma rację, kąt rozwarty cyfry to ok. 95 stopni - tak wychodzi z proporcji i trygonometrii.
3.Cyt. "Akceptowalny kształt numerów jest w rękach Grzegorza Stróżka. :D"
"w rękach i głowie"
4. Ten rysunek P. Agnieszki nie jest doskonały i miał pokazać zależności w wyglądzie i wielkości elementów skrzydła pomimo,
że przypomina skrzydło Iła-2
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez fragles » wtorek, 4 lipca 2017, 11:41

Bogdan Stanek napisał(a):Obrazek


Jedna uwaga do tego zdjęcia i do wszystkich pozostałych:
Te kreseczki czerwone, niebieskie, co je malujesz, to miałyby jakikolwiek sens dla analizy geometrycznej, gdyby dotyczyły płaskiej powierzchni. A tu wszędzie wyraźnie widać, że analizowane powierzchnie NIE SĄ PŁASKIE.

I jedno zapytanie:
Czy analizowałeś skąd się wziął ten uskok w prawym dolnym polu szachownicy i jego białej obwódce, widoczny na zdjęciu powyżej? Z jakiego powodu nie nadano jednemu polu kształtu kwadratu? Dlaczego została tak szczególnie wykonana ta szachownica?
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » wtorek, 4 lipca 2017, 12:09

Bogdan Stanek napisał(a):2. Ireneusz ma rację, kąt rozwarty cyfry to ok. 95 stopni - tak wychodzi z proporcji i trygonometrii.

A ja nadal sądzę, że jedyne co z tych zdjęć wynika, to że normalne cyfry zostały namalowane pod kątem a nie skośnie. Sorki, dopóki nie zobaczę kładu pokazującego te 95 stopni to da mnie jest to szukanie sensacji na siłę z agresywnych transformacji - powtórzę się - skośnych zdjęć z nieznanymi dystorsjami z maleńkich reprodukcji ze zniekształceniami w druku.
Taki ze mnie niedowiarek... 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez GrzeM » wtorek, 4 lipca 2017, 12:33

Bogdan, czy ja dobrze rozumiem, że Ty oryginalne zdjęcia zniekształcasz w programie graficznym, a dopiero potem na ich podstawie wyciągasz wnioski? Uważam, że to niestety niczego nie dowodzi...
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 4 lipca 2017, 13:48

Czytam komentarze i odnoszę wrażenie, że pomijacie mój zasadniczy dowód tezy skośnych /nieznacznie a jednak / cyfr.
Mianowicie
Jeżeli linia keson - nosek nie jest równoległa do osi poprzecznej samolotu oraz szachownicy, która to /szachownica/jest równoległa do osi poprzecznej samolotu a jednak cyfry do niej przylegają/linia keson-nosek/ to występuje logiczna sprzeczność wykluczająca równoległość cyfr/ dotyczy szerokości cyfr/ i szachownic. To potwierdzają fotografie zarówno te oryginalne jak i pokrzywione przeze mnie.
Ktoś powie, mądrala wymyślił 95 stopni. Nie wymyślił, policzył.
Skoro cyfra siedem, lub dwa, lub trzy, wystaje ponad szachownicę ok 2/3 grubości linii, jak to zauważył potez, tj ok. 10 cm /linia cyfry ok 15 cm-pół panela/ to tangens trójkąta prostokątnego o przyprostokątnej l-szachownicy /120/ i drugiej l-10 pokazuje kąt ca 5 stopni.
Wg mnie, pewne na 100% jest to, że namalowane /naklejone/ cyfry prostokątne na model nigdy nie dadzą efektu, nawet zbliżonego, do tych nielicznych fotografii o replice Łosia nie wspomnę.
Błędem moim jest to, że skorzystałem z gotowca / ksero kartonówki lub rysunek Pani Agnieszki/ i sobie tego nie zastrzegłem
/ tj możliwości błędu/.
Ganicie mnie za to, że chciałem precyzyjnie określić do którego wziernika przylega cyfra i z której strony.
Zdaję sobie sprawę z tego, że swoim postem zaburzyłem dotychczasowy spokój w tej materii /kalkomanie, kartonówki, wydawnictwa itp. o zbudowanych modelach nie wspominając/.
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez GrzeM » wtorek, 4 lipca 2017, 15:35

Bogdan Stanek napisał(a):Ganicie mnie [...]Zdaję sobie sprawę z tego, że swoim postem zaburzyłem dotychczasowy spokój w tej materii

No już nie przesadzaj, to, że niektóre litery czy cyfry były przekoszone to prawda, i widać to także na zdjęciach których nie trzeba cyfrowo zniekształcać (np. na Karasiu czy RWD). Ja narzekam tylko na metodę, którą stosujesz ostatnio - przekształcania perspektywy zdjęć w Photoshopie (czy czego tam używasz) - to nie jest wiarygodna metoda.
Za to odnoszenie się do układu linii podziału, wzierników itp - jak najbardziej OK.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 4 lipca 2017, 20:45

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na tym polega ta metoda, widać więcej, wzajemne położenie elementów obrazu nie ulegają zmianie co potwierdzają 3 linie obrysu i osi numeru.
Widać przy lotce wziernik - odp. dla fraglesa
B.S.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » środa, 5 lipca 2017, 11:57

A ja sobie przejrzałem zdjęcia w aj-presie łosiowym i na stronie 154 znalazłem zdjęcia 701 , który tak ładnie narysowałeś.
i wychodzi, że litery nie są malowane równo tylko na różnej wysokości:
Obrazek
Specjalnie dałem białe linie, żeby nie waliło po oczach...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron