PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 10 października 2018, 22:19

Zapomniałem dodać, że to Małaszewicze.
W tle poznańska jedenastka 804.
Obrazek
Chęci miałem dobre, żeby poziomować element celem identyfikacji.
"Tam" chyba nie było Karasia
P.S.
I śmigło z 3 łopatami
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Reklama

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez KR77 » środa, 10 października 2018, 22:48

potez napisał(a):A to nie jest jakis kawałek rozwalonego KARASIA? Bo mi jakos ciezko to do Łosia przypasować?


Karaś miał śmigło dwupłatowe - na fotce widać trzy.
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » środa, 10 października 2018, 23:16

Były tez karasiowate z 3 łopatami ;o
No w Malaszewiczach rzeczywiscie taki silnik luzem lezal, ktoś bardzo nie lubił tego łosia :roll:
Jesli ten schemat podwozia jest prawidlowy to moim zdaniem jest to tu:
Obrazek
Czyli byłby to przedni dźwigar skrzydła.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez GrzeM » piątek, 12 października 2018, 21:00

Mnie zmyliła ta "jedenastka" bez silnika - myślałem że to prototyp "siódemki" z Krosna.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 12 października 2018, 23:06

Powklejałem do rysunku z ML100 co zobaczyłem na zdjęciu rosyjskim, też ML100 oraz złożone podwozie z elementów tego rysunku.
Prawie pasuje, tylko z przodu kesonu coś ciasno.
Jeżeli chodzi o wspomniany element to wiem o nim mniej niż wcześniej :lol:
Obrazek
Może ważniejsze jest pytanie: jak zamocowany jest "stały" koniec siłownika hydraulicznego?
Ponadto, ze zdjęcia oraz malunku można chyba wyciągnąć wniosek, że "widelec" wciągania koła ma poprzeczkę łączącą oba końce-mieści się nad golenią i widać ją częściowo na foto.
Z kolei zaznaczone wzmocnienia, widoczne na zdjęciu oraz przegroda-wzmocnienie "pomiędzy kołami" powinny być spięte wspólną przegrodą poprzeczną i to na niej prawdopodobnie zamocowano koniec siłownika hydraulicznego.
I jeszcze jedno, to kluczowe zdjęcie wnęki na koła jest zrobione, wg mnie, szerokim kątem i przez to płytka perspektywa zaburza odbiór.
Ponieważ przegrodę wzdłużną , śladową, widziałem tylko w modelu 1/72 wrysowałem ją jak umiałem z otworami ulgowymi /niektóre domyślne/ oraz usztywnieniami poprzecznymi /2 sztuki/.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » sobota, 13 października 2018, 14:03

Jak w KUbusiu Puchatku: im dluzej przygladam sie tej gondoli tym bardziej widzę, że jest złamana.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » sobota, 13 października 2018, 21:03

Impresja gondolowa
Obrazek
a przy zamkniętych pokrywach niewiele będzie widać tego "tyłu"
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » sobota, 13 października 2018, 21:23

te pręty to chyba nie usztywnienia tylko raczej zabezpieczenie, żeby koła nie wybiły się przez górę skrzydła jakbu sie coś pokićkało przy składaniu?
Pztrz ac po nitowaniu na spodzie pod tą przegrodą to ona leci prosto dalej.
Ta gondla na zdjęciu jest ewidentnie złamana.
W związku z tym takie coś mi sie wydaje: siłownik mocowany jest do poprzecznego pręta ( to co wskazałeś strzłka pomarańczowa ) a jego okucie jest asymetryczne - to coś w prawo od osi symetrii.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 14 października 2018, 12:00

sie wydaje: siłownik mocowany jest do poprzecznego pręta

Do pręta raczej nie, obstawiałbym jednak przegrodę w poprzek całej wnęki.
Jest tam to drugie nieprostokątne usztywnienie które musi /powinno/ być do czegoś przymocowane.
Jest wyżej od pierwszego wzmocnienia ale niżej od pręta za to w obrębie mocowania siłownika.
Obrazek
Usztywnienie prętowe "tył", na rysunku 'odręcznym"-powyżej, zbyt przesunięte do przodu.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 14 października 2018, 18:08

I z tej strony
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » poniedziałek, 15 października 2018, 12:32

Obrazek
patrząc po szwach nitowych to sa dwa elementy- ten niebieski poziomy - mniej obciuążony nitowany tylko z jednej strony - czy od dołu tak jak namalowałem czy od góry to inny temat - na czerwono zaznaczyłem wywinięcie którym jest to nitowane.
SIłowa ścianka do której idą obciązenia od zamykania otwierania podwozia i nie tylko - nitowana z dwóch stron, (niebiesko pionowo ścianka, na czerwono wywinięcie + kątownik jakim mocowano ściankę) od dołu z wycięciem na goleń podwozia, dlatego w tej dolnej części nitowanie idzie tylko z jednej strony. Węzeł mocowania siłownika podwozia jest pewnie na tej wysokości na której jest dodatkowe wzmocnienie zaznaczone niebieską strzałką - tu musiało iśc jakieś duże obciążenie skoro dodali z zewnątrz dodatkowe wzmocnienie blachy przed wyboczeniem.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez CeCha » poniedziałek, 15 października 2018, 13:48

Kilka podstawowych wymiarów podwozia i wciągnika można znaleźć w instrukcji obsługi samolotu.

Instrukcja, strona 28.

Są tam też naszkicowane - chociaż bardzo schematycznie - okucia mocujące wciągnik i siłownik do struktury płatowca.
Salute,
Cezary

"Macie racje, ale musze mieć tę płynną szpachlę, po prostu nie usnę, póki jej nie kupię..."
Avatar użytkownika
CeCha
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 25 października 2013, 20:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 16 października 2018, 10:32

Dziękuję CeCha
Porównując rysunek z instrukcji i ML100, widać, że albo podwozie za bardzo w przodzie albo keson przesunięty do tyłu.

Przy tym stanie przekroju gondoli wahacz się nie złoży, mimo iż jest krótszy "wg instrukcji"
Rysunek z instrukcji jest poprawny wymiarowo, trudno żeby nie był.
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » wtorek, 16 października 2018, 23:53

Bogdan Stanek napisał(a):Porównując rysunek z instrukcji i ML100, widać, że albo podwozie za bardzo w przodzie albo keson przesunięty do tyłu.

Są złe proporcje w rysunku z którego korzystałeś, cos schrzanili w AJ-pressie albo coś w trakcie skanowania się sfalowało. Zaimportowałem do Corela twój rysunek ( czerwony) i nałożyłem go na zeskanowany z książki rzut z dołu (czarny). Wypośrodkowałem jego wielkość, do tylnego dżwigara - jak ustawiłem na długość wg cieciwy to oba dźwigary w przekroju były do przodu :( Na zielono zaznaczyłem jak idą dżwigary ( po krawędzi zewnętrznej komór bombowych) i krawędź zewnętrzna kesonu. Jak widać geometria jest w porządku i wszystko sie mieści - idealnie jest miejsce na chowanie się mechanizmu składania podwozia 8-)
Obrazek
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 17 października 2018, 13:28

Dzięki Potez

Temat ogarnięty,
może zainspiruje jakiegoś producenta "nowego Łosia w 48" :D, bo patrząc na wklejane komory bombowe w 72, odwzorowanie tego elementu jest realne.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości