Bf 109 F - który jest najpiękniejszy?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Bf 109 F - który jest najpiękniejszy?

Postprzez Jaho63 » czwartek, 10 września 2009, 00:09

Kuba Plewka napisał(a):To, co Pan Michulec pisał często z czasem ulega weryfikacji

Ależ Kubo! To nasz polski Jan Christian Andersen przecież. :)
Z tymi osłonami silnika na Meserach Węgierskich i Słowackich coś musi być. Świadczy o tym powtarzalność tego elementu. Czy samoloty wycofywane z jednostek bojowych i potem przekazywane sojusznikom miały remontowane silniki? Chyba tak, i podejrzewam, że takie akcje nie były częste żeby jednocześnie przychodziło kilkadziesiąt maszyn do przeglądów. Pewnie te osłony zrzucano masowo a potem zakładano bez "odnajdywania" osłony od konkretnego egzemplarza. No, ale to taka moja "teoryjka" :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Bf 109 F - który jest najpiękniejszy?

Postprzez Kuba P. » czwartek, 10 września 2009, 09:32

Andersen, nie-Andersen ale ten Fritz ze zdjęcia ma jeszcze stare, wąskie śmigło.
Na ile mnie pamięć nie zawodzi, to zespół śmigło-mechanizm zmiany skoku-reduktor-silnik stanowił jedną zestrojoną optymalnie całość. Nawet nie podejmuję się rozstrząsania, czy możliwe było założenie starego śmigła do zespołu napędowego z DB 605 A. Przede wszystkim - po co?

Wymiana osłon zbiornika oleju i silnika to chyba najlepsze wytłumaczenie.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F - który jest najpiękniejszy?

Postprzez GrzeM » czwartek, 10 września 2009, 15:28

A ten Hiszpan 6-135 z obrazka, to co za cudo??? Malowanie i oznakowanie jakby sprzed 1939 roku - czy to nie jakiś aktor filmowy? Albo kompletna lipa?
Ale wygląda ładnie.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Bf 109 F - który jest najpiękniejszy?

Postprzez Kuba P. » czwartek, 10 września 2009, 15:59

Ps - jeszcze jedna uwaga odnośnie:

Na przykładzie V.039 Heppesa (planuję ulepić, więc zrobiłem mały researche ;o) ), wydaje mi się że Friedricho-Gustawy miały następujące cechy:
- wloty powietrza na okapotowaniu silnika charakterystyczne dla Gustawów (po dwa z każdej strony, tuż za śmigłem)
- raczej głębszą osłonę chłodnicy oleju, nie umiem powiedzieć, czy taką jak w G, czy jak F-4Z, swoją drogą nie odróżniam ich, więc byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź
- po prawej stronie wiatrochronu nie miały tego charakterystycznego trójkątnego okienka, które Friedrich "odziedziczył" po Emilu, a którego nie było w Gustawie. Miał tam za to mały chwyt powietrza, jak Gustaw, ale wiatrochron jest na pewno F-ki
po lewej stronie za to okienko pozostało.


-wloty powietrza na osłonach już wyjaśniłem wcześniej,
-chłodnica oleju wygląda na typową dla zespołu napędowego z DB 601 E, czyli jak najbardziej OK dla 109 F-4
-brak "okienka" po prawej stronie podstawy wiatrochronu to modyfikacja wiatrochronu Bf 109 F przedstawiona nawet w Ersatzteil-Liste. Otwór widoczny w blasze to nie chwyt powietrza jak w Gustawie a wylot lufy pistoletu sygnałowego. Rzecz zupełnie normalna dla Bf 109 F.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 F - który jest najpiękniejszy?

Postprzez Pabblo » czwartek, 10 września 2009, 16:45

Kuba Plewka napisał(a):-wloty powietrza na osłonach już wyjaśniłem wcześniej,
-chłodnica oleju wygląda na typową dla zespołu napędowego z DB 601 E, czyli jak najbardziej OK dla 109 F-4
-brak "okienka" po prawej stronie podstawy wiatrochronu to modyfikacja wiatrochronu Bf 109 F przedstawiona nawet w Ersatzteil-Liste. Otwór widoczny w blasze to nie chwyt powietrza jak w Gustawie a wylot lufy pistoletu sygnałowego. Rzecz zupełnie normalna dla Bf 109 F.


Hej,

dzięki wielkie, zastanawiała mnie ta przeróbka wiatrochronu - i chłodnica oleju. Na pewno w trakcie robienia modelu samolotu Heppesa pojawi się jeszcze sporo wątpliwości, ale te największe już zostały przez Was wyjaśnione. Będę się zresztą na bieżąco zgłaszał :)


Pozdrawiam
Paweł
Pabblo
 
Posty: 39
Dołączył(a): piątek, 2 maja 2008, 18:18

Re: Bf 109 F - który jest najpiękniejszy?

Postprzez albert091283 » wtorek, 6 października 2009, 20:40

http://www.markstyling.com/bf109fs1.htm
Do wyboru do koloru może coś się spodoba jeszcze
Avatar użytkownika
albert091283
 
Posty: 73
Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 20:35

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości