PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 12:36

Witam,
Odnoszę wrażenie, że mniej zorientowani modelarze (zwłaszcza robiący modele w skali 1:48) są przekonani, że wszystkie Ventury miały namalowane ośmiornice… no a jeśli nie, to przynajmniej wszystkie miały standardowy, trójbarwny kamuflaż lotnictwa marynarki USA. Wynika to z tego, że Revell sprzedaje swój model z jednym, takim właśnie schematem malowania. Niedawno na rynku polskim pojawiła się też wcześniejsza wersja Ventury w malowaniu brytyjskim (brązowo-zielonym). Czasami na rynku wtórnym pojawia się model francuskiej firmy FM, który można wykonać w malowaniu atlantyckim (biały / szary), natomiast modelarze 1:72 wiedzą też, że Ventury powszechnie nosiły też wcześniejszy, dwubarwny schemat marynarki USA. Ja planuję zrobić tyle modeli Ventury (1:48) ile jest rodzajów schematów malowania tego samolotu, ale tylko z czasów II wojny światowej. Jak na razie naliczyłem ich 12, przy czym w ramach jednego kamuflażu staram się wybrać jakiś możliwie niezwykły egzemplarz.

Obrazek

Przygotowania do produkcji seryjnej mam już mocno zaawansowane – mam 10 modeli, a dwa brakujące kupię po wybraniu konkretnych malowań, no bo nie wiem którą wersję kupić. Udało mi się zebrać 750 zdjęć tego samolotu pochodzących z tych monografii:

Obrazek

oraz innych książek lotniczych. Przeczesałem Internet (ale tylko z grubsza, bo nie jestem w tym specjalistą) natomiast nie zdążyłem przejrzeć wszystkich dostępnych czasopism. Dużą pomoc w postaci wielu nieznanych zdjęć dostałem od Tony Jarvisa z kanadyjskiego Ventura Memorial Flight Association (thank You Tony :) ). Większość z tych zdjęć można zobaczyć na tej stronie:
http://www.rcafventura.ca/index.html
Mam jeszcze takie zdjęcie, ale nie mogę znaleźć nic więcej – może ktoś zna tę publikację ?

Obrazek

Przedstawię teraz kolejno wszystkie Ventury, jakie mam na celowniku i liczę na Waszą pomoc, bo prawie przy wszystkich są jakieś wątpliwości. A może znacie jeszcze jakieś inne schematy z czasów wojny? Wyobrażam sobie np. australijską Venturę – całą w kolorze ciemnozielonym (a’la Beufighter) lub w brytyjskim schemacie pustynnym.. albo może cała żółta lub żółto-czarna jako egzemplarz testowy lub ciągnik celów powietrznych (takie były, ale po wojnie).
Zwrócę jeszcze uwagę , że Ventura jest na pierwszy rzut oka trochę podobna do Hudsona, Lodestara i Harpoona..
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:17 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 12:39

1. Typowy trójbarwny kamuflaż lotnictwa marynarki USA. Poza oklepaną ośmiornicą trudno jest znaleźć jakiś wybitnie nietypowy egzemplarz. Myślałem o ruskiej Venturze, ale mam tylko jedno zdjęcie, gdzie dobrze widać jedynie spód skrzydła oraz jedne schemat malowania z boku, który zresztą nie pasuje do zdjęcia, także chcę zrobić malowanie z tych znanych zdjęć. Atrakcją jest tutaj zamalowane oznakowanie brytyjskie oraz znak na górze skrzydła namalowany z dużą nonszalancją (kolor biały wychodzi sporo poza maskowanie).
Samolot obfotografowany z wszystkich stron.. jednak gdy znalazłem zdjęcie z drugiej strony kadłuba okazało się, że na kadłubie jest namalowane „godło” – dość powszechny widok na Venturach, bo fabryka sąsiadowała z wytwórnią filmów animowanych. No ale co to może być ? Mam wiele zbliżeń na podobne malunki na innych Venturach , ale nie mogę dopasować nic konkretnego. Może ktoś ma jeszcze jakieś inne zdjęcia tego samolotu, albo kopię tego zdjęcia w większej rozdzielczości ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:21 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 12:48

2. Typowy amerykański schemat dwubarwny – wcześniejszy od poprzedniego. Samoloty w tym kamuflażu często miały osiem znaków rozpoznawczych (może ktoś umiałby wyjaśnić z czego to wynikało?). Najpierw były to znaki bez skrzydełek, a w połowie 1943 domalowano białe skrzydełka z czerwoną obwódką (czasem nie było obwódek..). Od Tomy’ego dostałem tę fotkę:

Obrazek

I pomyślałem : ale super malowanie.. na skrzydle są skrzydełka, a na kadłubie nie ma. Gdyby znaleźć więcej zdjęć tego samolotu, ale to chyba tak rzadki egzemplarz, że pewnie się nie da. No i bingo ! W monografii z serii Naval Fighters, którą dopiero co kupiłem jest takie zdjęcie. Także dobrze, że poczekałem z kompletowaniem materiałów – nauczka na przyszłość , że tak trzeba robić. Oczywiście nie ma pewności, czy na drugiej stronie kadłuba nie czai się jakiś Kaczor Donald..

DOPIERO TERAZ TO ZAUWAŻYŁEM WRZUCAJĄC NA FORUM !! - nie ma ośmiu znaków.. na prawym skrzydle widać zamalowany znak, czyli mechanik uaktualnił znaki rozpoznawcze nie tylko dodając im skrzydełka, ale też likwidując je na prawym skrzydle (czyli od dołu pewnie tak samo)... natomiast znaki na dziobie pozostawił traktując je jako rodzaj nose artu ? :)

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:23 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 12:50

3. Cały granatowy – czyli schemat późniejszy od trójbarwnego. Ventury (w odróżnieniu od Harpoonów) nie były tak malowane w fabryce. Mam dwa zdjęcia samolotów przemalowanych w ten sposób na froncie i jest tu znowu zagwostka.. czy znaki amerykańskie namalowano prawidłowo, czyli razem z granatowym tłem (jak np. na granatowych Corsairach lub FM-2 Wildcatach), czy oszczędzono sobie tego kłopotu malując tylko białe elementy znaków (jak na granatowych Hellcatach). Po przyglądnięciu się obu zdjęciom w papierowych książkach stwierdziłem, że nie widać śladu, aby występowało granatowe tło. Przeglądnąłem też wiele zdjęć innych samolotów w tym kamuflażu – kolor granatowy znaku jest widoczny na wielu z nich, ale nie na wszystkich. Na logikę też wydaje mi się, że malarze oszczędzili sobie roboty.. no ale może ktoś potrafi wyjaśnić tę kwestię do końca.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:26 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 12:54

4. Typowy amerykański schemat atlantycki, czyli od dołu i z boku biały a na górze szary (Dark Gull Gray). Schemat ten oznaczono jako ASW II i z tego co się orientuję był to uproszczony schemat ASW I , który dodatkowo na bokach kadłuba miał kolor Light Gull Gray. Schemat ten był chyba mało rozpowszechniony, ale kto wie.. może była jakaś Ventura tak pomalowana. Na zdjęciach trudno odróżnić oba schematy. W ogóle na wielu zdjęciach kolor szary wygląda jasno i niektórzy autorzy interpretują to jako kolor biały na wszystkich powierzchniach. Ja dla urozmaicenia postanowiłem zrobić Venturę brazylijską. Mam około 10 zdjęć brazylijskich Ventur, ale niestety tylko to jedno ma przyzwoitą jakość. Zdjęcie wygląda na zrobione przez profesjonalnego fotografa na uroczystości przekazania samolotów, więc wydawałoby się, że powinno istnieć więcej zdjęć tego samolotu – przecież taki fotograf robi zdjęcia seriami. Niestety muzeum w Brazylii, gdzie mają oryginalną Venturę (całą białą zresztą) nie odpowiedziało, a na brazylijskim forum modelarskim dostałem dość słabą pomoc – otrzymałem schemat malowania tego samolotu, który moim zdaniem nie bardzo pasuje do zdjęcia. Pytanie jest np. o znaki na skrzydłach.. na obu czy tylko na lewych??

Obrazek

Obrazek

Wspomnę jeszcze o francuskich Venturach, które także miały ten schemat malowania. Natknąłem się na informację, że kolor na górze to był Neutral Gray (byłby to następny, trzynasty schemat)– sądzę, że mogły być tak przemalowane samoloty po remoncie z powodu braku dostępności do tak egzotycznej farby, ale z tego co wyczytałem to było to już po wojnie.
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:29 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 12:57

5. Oprócz marynarki Venturami latało także lotnictwo armii amerykańskiej i mam kilka zdjęć Ventur w typowym schemacie zielony / szary ( Olive Drab / Neutral Gray). Początkowo najbardziej spodobał mi się ten:

Obrazek

Znaki tylko w formie białych gwiazd… łał… bardzo atrakcyjne malowanie.. jednak po zastanowieniu się ta hipoteza wydaje trochę wątpliwa. Co prawda można znaleźć pojedyncze zielone samoloty, które miały takie znaki, ale wtedy, gdy malowano je w jednostkach. Ten raczej był pomalowany w wytwórni i może po prostu na czarno-białym zdjęciu oba kolory wyglądają identycznie. Na innych nielicznych zdjęciach Ventur w tym kamuflażu widać niebieskie tło znaków. Jednak decydujące okazało się być to, że jest to wersja B-37, która miała dodatkowe stanowiska z karabinami maszynowymi na bokach kadłuba, także nie będę się z tym męczył i zrobię takiego B-34 (wersja bez tych stanowisk).

Obrazek

Czerwone obwódki znaków i żółte numery będą ładnie wyglądać.. pytanie jedynie czy przypadkiem żółty numer nie był powtórzony na górze skrzydła, jak to często bywało na samolotach treningowych używanych na obszarze Stanów..
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:30 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 12:58

6. Cały czarny – chyba tylko jedyny taki egzemplarz – następne nocne myśliwce Ventura miały już trójbarwne malowanie. Tylko jedno zdjęcie….
Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:30 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 13:01

7. Ventura to był samolot projektowany dla Brytyjczyków i dlatego prototyp oraz samoloty wczesnych serii posiadały brytyjski kamuflaż, czyli od były pomalowane amerykańskimi odpowiednikami Dark Green i Dark Earth. Po przystąpieniu Stanów do wojny wiele z nich otrzymało amerykańskie znaki. Ja podjadałem się jak zobaczyłem to zdjęcie – na skrzydle znaki amerykańskie, na kadłubie brytyjskie !

Obrazek

Jednak jak uzyskałem kopię lepszej jakości okazało się, że znaki amerykańskie nie są takie wyraźne.. jakby zaczęto je usuwać (czyżby zdecydowano, że amerykańskie Ventury mają być jednak brytyjskie?). Dodatkowo ta nietypowa, czterolufowa wieżyczka na grzbiecie.. także teraz skłaniam się ku temu malowaniu. Fajny napis US ARMY od dołu i znaki z czerwonymi kołami w środku – niestety to jedyne zdjęcie Ventury z takimi znakami jakie mam. Czy przypadkiem nie miała ona ośmiu znaków ?

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:32 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 13:04

8. Schemat brytyjski – jak wyżej, ale od dołu czarny. Na pierwszym zdjęciu wyraźnie widać, że samolot jest częściowo czarny od dołu (np. na pokrywach podwozia). Na drugim zdjęciu nie wiem… czy bok kadłuba też był czarny?.. fajnie by było..

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:33 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 13:07

9. Ponieważ Brytyjczycy też walczyli z ubotami na Atlantyku to wydawało mi się logiczne, że powinny być brytyjskie Ventury w typowym brytyjskim malowaniu atlantyckim, czyli od dołu i z boku białe a na górze w plamy dwóch odcieni szarego. Nie miałem jednak zdjęcia takiej maszyny i dopiero Tony przysłał mi takie zdjęcia i uświadomi, że to były samoloty kanadyjskie i można kupić dobrze zrobione kalki firmy Aviaeology.. także szukam chętnego aby kupić na spółkę takie kalki – mi potrzebne jest tylko godełko POLAR BEAR, ale zamawiam egzemplarz z żółtymi sterami kierunku i końcówkami skrzydeł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:34 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 13:11

10. Cały biały – jak wspominałem przy okazji kamuflażu atlantyckiego na niektórych zdjęciach wydaje się, że samoloty były całe białe. Tony zapewnił mnie, że kanadyjskie Ventury takie były i przysłał mi zdjęcia – taki model zamierzam zrobić. Od dołu nie było znaków.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:34 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 13:13

11. W Nowej Zelandii część Ventur została przemalowana na ciemniejszy kolor jak to wyraźnie widać na tym zdjęciu. Niektórzy autorzy proponują kolor zielony (w tym autorzy malowania zachowanej nowozelandzkiej Ventury), ale mi bardziej podoba się wersja z kolorem granatowym.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:35 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez niwm » środa, 22 marca 2017, 13:15

12. No i na koniec samolot bez malowania – w naturalnym kolorze duralowych blach. Ostatnio zrobiłem kilka modeli i wyszły bardzo ładnie. Maluję cały model supermetalizerem Gunze, a następnie zasłaniam niektóre blachy i maluję tą samą farbą ale z dodatkiem odrobiny czarnego błyszczącego serii C (a czasami jeszcze maluję trzeci raz, jeszcze ciemniejszą farbą, jeśli na zdjęciu widać duże różnice w kolorach poszczególnych blach). Mam kilka zdjęć niemalowanych Ventur , i angielskich i brytyjskich, ale w monografii Naval Fighter jest zdjęcie Ventury australijskiej. Ma nietypowe znaki (zwykle jasne koła w środku są większe). Pytanie jak wyglądała od góry i czy wewnątrz znaków był kolor biały czy jasnoniebieski ?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)
Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:36 przez niwm, łącznie edytowano 1 raz
niwm
 
Posty: 209
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2013, 02:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez zegeye » środa, 22 marca 2017, 13:19

Piękny zestaw.... ale żadnego nowo zelandzkiego? australijskiego? .... szkoda :-/
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: PV-1 Ventura - przygotowanie do produkcji seryjnej

Postprzez zegeye » środa, 22 marca 2017, 13:19

Cos musialo mi sie nie wyswietlic do konca.... teraz jest OK
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości