Ju-52 w Hiszpanii 22-99

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Ju-52 w Hiszpanii 22-99

Postprzez hacz » czwartek, 4 maja 2017, 22:04

Panowie pomału nosze się z zamiarem popełnienia cioci Ju po hiszpańsku. Mam jednak dylemat czy przypadkiem nie latały tam tylko wersje g3e z gondolą dolnego strzelca i całkiem innym systemem drzwi niż w wersji g4e. Chciałbym zrobić konkretnie 22-99 tą co jest w zestawie montex. A jak wiadomo na rynku dostępny jest tylko stary revel /monogram czyli wersja g4e i o ile mogę gondole zrobić (jest coś nawet w zestawie) to już szpachlowania na falistej blasze bym wolał uniknąć.
Jakieś kwity na ta konkretna maszynę macie podrzucie.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Ju-52 w Hiszpanii 22-99

Postprzez shadowmare » czwartek, 4 maja 2017, 23:36

O super temat, też mam go w planach.
Kiedyś znany hiszpański modelarz Daniel Zamarbide robił ten model właśnie w Twoim malowaniu, możesz popatrzeć, czy robił jakieś zmiany:
http://www.arcair.com/Gal3/2001-2100/Gal2065-Ju-52-Zamarbide/00.shtm
Było więcej fotek w odnośniku na network54 ale imageschack je wywalił. Bodaj zaczynał od transportowego i rzeźbił mu stanowisko strzelca na górze. Kiedyś był też w sieci fajny warsztat Łukasza Kędzierskiego, też coś przerabiał, żeby zrobić hiszpana. Przepadł w odmętach internetu. Została galeria na stronie Montexu:
http://www.montex-mask.com/en/galeria-2

Fotka jaką znalazłem:

Obrazek
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Ju-52 w Hiszpanii 22-99

Postprzez Łukasz Kędzierski » piątek, 5 maja 2017, 02:01

No model przepadł w odmętach internetu, bo nasz strona PME siadła i się nie podniosła. Zrobiłem go tak dawno, że nie pamiętam już co zmieniałem, ale mam na kompie w domu artykuł to mogę zajrzeć. Nie przypominam sobie żeby było dużo zmian.
Pozdrawiam.
Łukasz
www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Łukasz Kędzierski
 
Posty: 256
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 09:10
Lokalizacja: Melbourne, Australia

Re: Ju-52 w Hiszpanii 22-99

Postprzez hacz » piątek, 5 maja 2017, 22:49

Tak jak czułem ciężki będzie to temat. Ten model z linku niestety jest mieszaniną g3 g4i chyba mi tez nic innego nie pozostanie jak tak samo zrobić .
To teraz kwestia tej gondoli ma ktoś jakieś kwity jak to było mocowane ( jakąś instrukcje modelarską ewentualnie rzuciło się komuś w oczy jak ktoś te koromysło zainstalował w modelu?
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Ju-52 w Hiszpanii 22-99

Postprzez Tomek Rogala » czwartek, 11 maja 2017, 11:14

Albert,
Mogę Ci zaproponować coś takiego:
https://decoartmunitis.wordpress.com/20 ... ers-ju-52/
Przeglądając artykuł (tylko przeglądaj do końca) znajdziesz sporo detali dotyczących "dustbina".
Część VII artykułu to "Ju-52 w hiszpańskiej Wojnie Domowej".
Gdybyś potrzebował jakiegoś tłumaczonka, to się tak dziwacznie składa, że zajmuję się tym zawodowo i nie miałbym większego problemu z językiem technicznym. Problemem byłby wyłącznie czas - szczerze mówię, że w ramach pomocy mogę zrobić jedynie coś szczątkowego, tłumacząc większą część artykułu lub jego całość po prostu musiałbym robić to w nocy kosztem snu lub ogólnie w czasie poza pracą, a wolnego mi brakuje.
Mam sporo hiszpańskich kolegów-modelarzy, w razie wu mogę też napisać maila tu i tam z prośbą o informację nt. konkretnego samolotu. Czy przyniesie to efekt nie wiem, ale zawsze można spróbować.
Tomek Rogala
 
Posty: 96
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 14:32

Re: Ju-52 w Hiszpanii 22-99

Postprzez hacz » czwartek, 11 maja 2017, 22:34

Tomek jesteś wielki :!: :!: :!: :!: Właśnie o to mi chodziło.
No niestety teraz gdy już wiem co i jak nie pozostaje nic innego jak tylko łapać się za model.

Jedynie co mnie gryzie to że model jest całkiem inna wersja z innymi drzwiami, a ja na tej perforacji nic nie poszaleje. Jedynie co mogę to olać temat i zrobić ładnego Hiszpana nie zważając na wersję modelu.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Ju-52 w Hiszpanii 22-99

Postprzez hacz » poniedziałek, 15 maja 2017, 21:52

Właściwe to już wszystko wiem - zacząłem nawet coś dłubać. Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna kwestia czy komory bombowe miały jakieś drzwiczki ( czy zamykały się ) od spodu czy była tam po prostu dziura.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Ju-52 w Hiszpanii 22-99

Postprzez Tomek Rogala » wtorek, 16 maja 2017, 09:09

Albert,
W artykule, który Ci podlinkowałem, jest coś takiego:

"Fig. 37. Aunque de muy pobre calidad, en la foto de la dcha. vemos los cuatro pozos DSAC a estribor del aparato tras la cabina. En la de la izq. los pozos de los dos lanzabombas traseros en la parte baja del fuselaje (con tapa)."

"Rys. 37. Pomimo złej jakości, na zdjęciu z prawej widzimy 4 studzienki DSAC z prawej strony (sterburcie :mrgreen: ) samolotu, za kabiną. Na zdjęciu z lewej, studzienki wyrzutników w spodniej, tylnej cześci kadłuba (z pokrywami)".

Ewidentnie przestawione zdjęcia, podpis tłumaczyłem bez poprawek. Widać tam jakieś pokrywki (tapas), jednak pomimo dokładnego przeczytania tej części artykułu nie udało mi się stwierdzić, czy były one ruchome, czy po prostu w tym wypadku założone na stałe.
Na serii kolejnych zdjęć, widać same dziury, bez jakichkolwiek pokryw.
Tomek Rogala
 
Posty: 96
Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 14:32


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości