Spitfire MkVc Clive Caldwell

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez cris » sobota, 20 maja 2017, 14:24

Witam serdecznie
Znowu zwracam się z prośbą do osób które mogą wiedzieć cokolwiek w temacie ( i tak będzie to więcej niż moja wiedza) na temat Spitów Mk V Caldwela CR - C (wiem ze latał na więcej niż jednym)
Znalazłem kilka zdjęć w sieci np to ,ale może coś przeoczyłem.
Chodzi mi żeby odtworzyć ten model jak najbardziej wiernie ze względu na malowanie ;np. jakie rondle na skrzydłach ,jaki numer (jaki kolor czarny /biały ) jakie śmigło/kołpak (tutaj chyba wiem) itp.
Za wszelkie sugestie będę wdzięczny ,a jestem pewny że przyda się to niejednemu który będzie zainteresowany budową takiej wersji Spita Caldwella.
pozdrawiam cris
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez KR77 » sobota, 20 maja 2017, 15:06

Obrazek
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez cris » sobota, 20 maja 2017, 15:25

Kolego KR77 ,a Ty rozróżniasz Spita Mk Vc od Mk VIII ?
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez KR77 » sobota, 20 maja 2017, 16:19

Teraz już tak :mrgreen:
Sorki, byłem przekonany że pytasz o MkVIII.
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez cris » sobota, 20 maja 2017, 16:37

Spoko ,temat MkV Caldwela jest troche bardziej zawiły i tajemniczy niż VIII'emek, które były bardziej obfotografowane.
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez sq9ans » sobota, 20 maja 2017, 20:39

Może to chociaż trochę pomoże:

Obrazek

Obrazek
sq9ans
 
Posty: 399
Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2008, 11:16

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez cris » niedziela, 21 maja 2017, 16:45

Chyba najbardziej interesuje mnie malowanie i oznakowanie tego konkretnego samolotu
Ze zdjęcia można ustalić ,że litery kodowe na pewno były białe (Sky Blue to to nie jest) są ,,małego'' kroju gdzie na ,,kolorowankach'' i kalkach przedstawiane są ciut za duże.
To co mnie interesuje to jaki nr. ser. miała na pewno ta maszyna i w jakim kolorze ;białym ,czy jednak czarnym.
Co do kołpaka to obstawiam cały biały lub sky ,bez żadnego paska ,jak to przedstawiają barwne plansze. Moje przekonanie biorę z tego zdjęcia.
Myślę ze te dwa zostały zrobione w czasie jednej sesji zdjęciowej (Caldwell tylko na tych -ze wszystkich swoich zdjęć- ma brodę :mrgreen: )i przedstawiają Cliva Caldwella przy jego osobistym samolocie.
Istnieje jeszcze problem jak zinterpretować plamę /podmalówkę ma oprofilowaniu skrzydła i przodzie kadłuba ,tym bardziej że na zdjęciu widać masę cieni ,które zafałszowują obraz . To tyle co zauważyłem ,może ktoś coś jeszcze wniesie do tematy ,poprawi mnie jeśli coś pokręciłem itp. :P
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez skusz » niedziela, 21 maja 2017, 19:16

Przejrzałem swoje zasoby i znalazłem:
artykuł w Model Airplane Int. V'2009 i tam jest kolorowanka
Obrazek
i artykuł w Model Fan 5/2006, gdzie konkretnie jest Twój Spitek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3152
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez cris » niedziela, 21 maja 2017, 21:26

skusz napisał(a):Przejrzałem swoje zasoby i znalazłem:
artykuł w Model Airplane Int. V'2009 i tam jest kolorowanka.......i artykuł w Model Fan 5/2006, gdzie konkretnie jest Twój Spitek

Dzięki Sławku
Chyba ani na jednym ani na drugim ,,mojego Spitka" nie ma ;o) choć na pewnie tego nie wie nikt :mrgreen:
Z tego co wiadomo ,to Caldwell wszystkie swoje zestrzelenia Japończyków , uzyskał na Spitfire MkVc (użytkował ponoć trzy maszyny o kodzie CR-C) . Najwięcej na BS-295 i BS-234 ,tylko jedno (Dinaha) ,ostatnie w swojej karierze na JL-394.
Na tej kolorowance z Model Airplane ,ktoś próbował ,,wydumać" malowanie właśnie dla BS-234 ,ale czy znalazły by się na to foty -wątpię. :-|
Zresztą to malowanie to taki domniemany mix innych.
Natomiast JL-394 niektórzy przedstawiają z zamalowanym w barwy kamuflażu filtrem Vokesa ( choć i BS-234 czasami też)
Jeśli chodzi o ,,kolorowanki '', to najbardziej odpowiednia do zdjęcia które zamieściłem, była by ta
Tutaj Spitkowi przypisano nr.BS-295 i pokazano wszystkie ,,niuanse" ze zdjęcia, na którym Caldwell pozuje ,siedząc na skrzydle tego CR-C.
Ale cze faktycznie jest to BS-295 i ten kołpak w paski (co oni z tymi paskami ,paski to były na VIII'emce :mrgreen: )???
To malowanie jest z bardzo fajnej stronki ,gdzie mamy więcej ciekawych informacji : http://www.pacificvictoryroll.com/page17.htm
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez Łukasz Kędzierski » poniedziałek, 22 maja 2017, 06:13

Pozdrawiam.
Łukasz
www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Łukasz Kędzierski
 
Posty: 256
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 09:10
Lokalizacja: Melbourne, Australia

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez cris » poniedziałek, 22 maja 2017, 15:04

Dzięki Łukasz
Szczególnie pierwszy link jest ciekawy ,przedstawia historie poszczególnych maszyn -tego nie znałem.
O to właśnie chodzi ;kamyczek do kamyczka -jeśli jeszcze by się jakaś dyskusja wywiązała ,byłoby świetnie :P
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez cris » niedziela, 28 maja 2017, 13:28

Szperając trochę w sprawie malowania tego Spitfire'a (przyjąłem, że to BS-295) doszedłem do wniosku ze im bardziej się w temat zagłębiam to mam większy mętlik ,całkiem jak dekadę wcześniej Kolega Aleksander w tym
wątku viewtopic.php?f=3&t=3756&start=0
Jakimi kolorami mógł być malowany ten Spit ,bo to co wcześniej wydawało mi się oczywiste ,takim przestało już być .
Macie jakieś swoje typy ,podpowiedzi ? Może przez te 10 lat coś więcej wiadomo na temat malowania pierwszych Spitów w RAAF
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez greatgonzo » niedziela, 28 maja 2017, 14:30

Mam gdzieś niedatowany fragment dokumentu z propozycjami dotyczącymi kamuflażu australijskich samolotów dla różnych rejonów działań (w australijskiej okolicy). Tam są różnice nie tylko terenowe, ale i w zależności od pór roku! Pismo niewiele wnosi i bardzo wątpię, by w jakiś sposób zostało uwzględnione. Wspominam o nim jako o ciekawostce, ale i tak życzę powodzenia w temacie :).
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez Aleksander » niedziela, 28 maja 2017, 16:21

Cris - wg artykułu Pawła Matysiaka z wydawnictwa "Aero magazyn lotniczy" nr 2(29) z marca-kwietnia 2011, Spitfire'y Mk Vc były dostarczone do Australii głownie w wersji tropikalnej, pomalowane w znany schemat: góra Middle Stone/Dark Earth, dół Azur Blue - kolor Middle Stone był zastępowany kolorem Foliage Green. Część Spitfire'ów Vc była też w schemacie malowania Temperate Land (czyli Dark Earth/Dark Green i Sky "S").
Często (podobno) kolor Dark Earth zastępowano kolorem Earth Brown (K3/177), a spód był malowany kolorem Sky Blue (K3/195).
Mam w swoim "składziku" wzornik oryginalnych farb wydany przez Iana Bakera (Nr 34 -0 Limited Edition). Jak będziesz potrzebował jakichś informacji na temat tych kolorów, to spróbuję to jakoś zeskanować, choć nie wiem jaka będzie jakość tego materiału.
Wg Matysiaka, australijskie farby miały następujące oznaczenia FS
- Earth Brown (K3/177) FS 30099, 20140
- Foliage Green (K3/178) FS 34092, 24097
- Sky Blue (K3/195) FS 25550, 35550
- Dark Earth (K3/209) FS20095, 20099

Ponadto, farby te dość łatwo płowiały na australijskim słońcu (co nie dziwi)

Ja używałem farb ModelMastera i (chyba) Vallejo (Earth Brown) - jak będziesz chciał, podam ci ich numery, ale to trochę potrwa, bo gdzieś zadziałem. ;o)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire MkVc Clive Caldwell

Postprzez cris » niedziela, 28 maja 2017, 17:21

Aleksander możliwe że ten konkretny egzemplarz Spita malowany był znowu ,,od podstaw '' w Australii .
Ponoć przez krótki czas,Caldwell latał na ,,obdartym " do gołego aluminium samolocie ( czy z jego inicjatywy ,czy z jakis odgórnych zaleceń -nie wiem ) .Myślałem, że to taki ,,mit" wojenny " ,ale znalazłem zdjęcie Caldwella w kabinie takiego Spita (chyba osobistym , z oznaczeniem dowódcy).
Jak został ponownie przemalowany (a tak ponoć szybko było ) to już chyba w kolorki Australijskie FG/EB?/Sky? ,ale czy tak było - tu jest szkopuł
Na zdjęciu granice kolorów są nie ostre ,co jak gdzieś wyczytałem powinno odpowiadać takim raczej kolorom (ponoć mniej kontrastowały) ,żeby to jednak przypuszczać trzeba by chociaż znać na 100 % nr ew . tego samolotu .
Same niewiadome i chyba nie do zweryfikowania -może to i lepiej bo nikt się nie przyczepi do sposobu malowania :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Oczywiście za każdą pomoc z Twojej strony będę niezmiernie wdzięczny (i innym tez się może kiedyś przydać) więc jak możesz to zapodawaj wszystko co się da :D
pozdrawiam cris
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości