AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez MeliusManu » piątek, 26 maja 2017, 23:22

W związku z z naszymi przygotowaniami i pracami nad nowym modelem, który niebawem wypuścimy na rynek, proszę o pomoc i sugestie dotyczące schematu malowania jednej z opracowywanych do instrukcji "kolorowanek".
Bardzo proszę nie przytaczać przykładów kolorowych profili dotyczących tej maszyny ze znanych książek i publikacji bo je znamy i wiele z nich jest obarczona błędami. Proszę o własne sugestie szczególnie kolegów biegłych w sztuce i technikach fotografii znacznie lepiej od nas, a których tu na forum wielu.
Do rzeczy:
Wątpliwości i pytania dotyczą tej maszyny:
Obrazek
1. Kołpaki kół - białe czy kolor płótna ( dopped linen ) ?
2. Obudowa/pokrywy silnika są szare więc zastrzały podwozia - szare czy PC10 ?
3. Trójkąt. Dolny stelarz podwozia - szary ? PC10 ? czarny ?
Bardzo więc proszę o sugestię i pomoc w rozwikłaniu tych zagadek, którą zapewne wykorzystamy w instrukcji.
Profesjonalne dodatki modelarskie na zamówienie - KALKOMANIE
My i Facebook
Avatar użytkownika
MeliusManu
 
Posty: 49
Dołączył(a): niedziela, 27 października 2013, 20:21

Reklama

modele polskich samolotów

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez Atlis » sobota, 27 maja 2017, 08:50

Aaa, no to już rozumiem czemu nie masz czasu na kalki i pobieranie kasy i nie robienie ich to taka swoista wersja Kickstartera. :-P
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez MeliusManu » sobota, 27 maja 2017, 09:27

Bardzo się cieszę że rozumiesz. A coś mądrzejszego i w temacie ?
Profesjonalne dodatki modelarskie na zamówienie - KALKOMANIE
My i Facebook
Avatar użytkownika
MeliusManu
 
Posty: 49
Dołączył(a): niedziela, 27 października 2013, 20:21

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez waran » sobota, 27 maja 2017, 10:09

Atlas nic nowego i mądrego nie napisze bo wikipedia nic na ten temat nie mówi :lol:
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 07:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez karambolis8 » sobota, 27 maja 2017, 10:48

Mam nadzieję, że nie będzie opcji preorder :lol:
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 07:24

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez MeliusManu » sobota, 27 maja 2017, 11:43

To już będzie leżało w gestii Martoli Panie Adamie. A coś w temacie wątku ?
Profesjonalne dodatki modelarskie na zamówienie - KALKOMANIE
My i Facebook
Avatar użytkownika
MeliusManu
 
Posty: 49
Dołączył(a): niedziela, 27 października 2013, 20:21

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 27 maja 2017, 12:50

Trudne pytania...

Na trochę jaśniejszej wersji tego zdjęcia można by się dopatrzyć koloru innego, niż biały. Jednak zdjęcie jest - patrząc od prawej do lewej - coraz ciemniejsze, co nie do końca daje pewność różnicy między na przykład białym pasem na sterze kierunku a osłonami kół.

Jednak - drugie "jednak" - mimo ściemnienia zdjęcia prawo-lewo "biały" w kadłubowym rondlu jest ciemniejszy od białego (zapewne) trójkąta tuż obok. Ale...

..."biały" kolor rondla jest bardzo zbliżony do koloru osłony koła, co moim zdaniem mogłoby nawet świadczyć o niepomalowaniu białego kręgu rondla tylko pozostawieniu tu zamiast białego - naturalnego koloru płótna.

Kolejna wątpliwość - można odnieść wrażenie, że osłona na zdjęciu jest lakierowana czymś błyszczącym, co nie byłoby niczym niezwykłym, bo na wielu innych zdjęciach FK8 widać na osłonach błysk. Przyjmując, że jest błysk, można by bardziej wykluczyć kolor gruntowanego płótna, niż kolor biały. Ale niekoniecznie...

I tak dalej, i tak dalej...


Obrazek

Biorąc te wszystkie wątpliwości pod uwagę, moim zdaniem ciężko będzie jednoznacznie stwierdzić, co tam faktycznie jest. Zwłaszcza patrząc na zdjęcia innych FK8, z niemalowanym kadłubem, gdzie biały z rondla nie różni się mocno od koloru płótna.

http://www.aviationbanter.com/tags/fk8/

http://www.aviationbanter.com/tags/fk8/2/

Co do pozostałych pytań, tu również warto by chyba przyjrzeć się lepszej jakości zdjęciom innych FK8 i przyjąć kolory zastrzałów, trójkąta na zasadzie analogii.

A kończąc - pewnie najbezpieczniej będzie w instrukcji - tak jak niekiedy robią to solidniejsze firmy - dać modelarzowi alternatywę, podając na przykład, że osłony mogły być w kolorze płótna, ale również białe.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez MeliusManu » sobota, 27 maja 2017, 13:42

Dziękuje za opinię.
To jasne, że każdy sobie pomaluje te elementy tak jak uzna za stosowne, ale coś w instrukcji trzeba pokazać i najlepiej jeśli jest to najbardziej prawdopodobna kolorystyka bez oczywistych błędów.
Bardzo też trudno w tym, konkretnym przypadku i tych elementach o analogię z innymi maszynami.
Ja się osobiście skłaniam z projektem ku takiej wersji:
Obrazek
Być może jednak gdzieś się mylę w sposób oczywisty i z tego powodu ten wątek.
Profesjonalne dodatki modelarskie na zamówienie - KALKOMANIE
My i Facebook
Avatar użytkownika
MeliusManu
 
Posty: 49
Dołączył(a): niedziela, 27 października 2013, 20:21

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez fragles » sobota, 27 maja 2017, 16:22

MeliusManu napisał(a):
Obrazek


1. Czerwone koło w rondlu powinno mieć większą średnicę.
2. Napis na burcie zbyt kulfoniasty. Oryginał ma bardziej subtelne znaki. Poza tym litery i cyfry napisu na burcie na zdjęciu oryginału mają wyraźnie "cień" w innym kolorze (w kierunku na godzinę 4-5).
3. Odległość między cyfrą 7 a cyfrą 0 na stateczniku powinna być nieco większa.
4. Moim zdaniem kolor "biały" w rondlu na zdjęciu oryginału nie jest biały. Co ciekawe, obwódka wokół rondla wydaje się jednak biała (jaśniejsza od "białego" wewnątrz).
5. Moim zdaniem kolor osłony koła jest biały, taki sam jak trójkąta. Jest w podwójnym cieniu - od skrzydła i od własnej stożkowatości - ale na fragmentach które odbijają więcej światła jasność jest zbliżona do wnętrza trójkąta, uwzględniając oczywiście cień skrzydła.
6. Na zdjęciu na trójkącie widać też wyraźnie, że jego obrzeże (mniej więcej na taką szerokość jak obwódka rondla) jest jaśniejsze. Prawdopodobnie wynika to ze sposobu malowania: najpierw starannie krawędzie trójkąta, a później - już bez takiej szczególnej dbałości - wnętrze pola. Pewnie każdy by tak zrobił.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez MeliusManu » sobota, 27 maja 2017, 19:05

1. Rondelek ma właściwe proporcje średnic kółek i "na płasko" zupełnie inaczej to wygląda niż na mojej kolorowance. Ten schemat jest na szybko zrobionym renderem, jeszcze w trakcie obróbki i na potrzeby tego wątku tylko, więc może sprawiać takie wrażenie.
2 i 3 - Zgadzam się i to też jest już poprawione. Napis "Queenie" też powinien być nieco wyżej na kadłubie i to też już jest skorygowane.
4. Biały w rondelku jest białym bezdyskusyjnie. Być może jednak z biegiem czasu bardziej "wypłowiał" niż biały trójkąt który mógł być malowany później.
5. Moim zdaniem kolor osłony powinien nawiązywać bardziej do koloru białego kółka w rondlu niż trójkąta. Dla mnie wydaje się ciemniejszy niż biały nawet uwzględniając cienie ale cenna uwaga i dziękuję.
6. No właśnie z powodu tego "starannego" malowania najpierw krawędzi taki pewnie po czasie dało to efekt. Grubsza warstewka farby na krawędziach, więc i spłowiało mniej z czasem niż środek. Farb raczej oszczędzano wtedy wszędzie bo to deficytowy wtedy produkt. Dla mnie więc z racji tej deficytowości osłony kół wydają się w kolorze płótna bardziej logiczne.
Profesjonalne dodatki modelarskie na zamówienie - KALKOMANIE
My i Facebook
Avatar użytkownika
MeliusManu
 
Posty: 49
Dołączył(a): niedziela, 27 października 2013, 20:21

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez waran » sobota, 27 maja 2017, 20:35

Jutro mam chwilę czasu dla modelarstwa to zrobię przegląd Cross &Cockade ,Windsock gazetki, moźe coś znajdę te temat FK.8.Dla mnie oczywisty kolor biały w rondelku, skłonny jestem też przyznać rację co do malowania osłon kół czyli płótno, wątpliwości mam do koloru podwozia.PC 10 ?tak jak kadłub i górne powierzchnie. :?:
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 07:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez MeliusManu » sobota, 27 maja 2017, 20:36

Z sugestią dotyczącą cieni w napisie na kadłubie oczywiście też się zgadzam i dziękuje za to. Też już poprawione. Coś w tym guście do dopracowania jeszcze.
Obrazek
Profesjonalne dodatki modelarskie na zamówienie - KALKOMANIE
My i Facebook
Avatar użytkownika
MeliusManu
 
Posty: 49
Dołączył(a): niedziela, 27 października 2013, 20:21

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez fragles » sobota, 27 maja 2017, 23:37

MeliusManu napisał(a):Coś w tym guście do dopracowania jeszcze.

1. Widać wyraźnie, że w oryginalnym napisie "cień" pod ogonkiem "Q" jest, ku końcowi, coraz szerszy.
2. Widać też, że "cień" za cyframi też jest szerszy, niż pod literami.
3. Widać też, że napis wykonał ktoś o wykształceniu artystycznym, lub dobry praktyk w sztuce. Wynika z tego - ale to tylko domysł - że "cień" nie jest niebieski. Żaden artysta nie położy takiego niebieskiego "cienia" na zielonym tle, bo go po prostu nie będzie widać.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez MeliusManu » sobota, 27 maja 2017, 23:55

Z uwagami zgoda całkowicie, bo te szczegóły są do dopracowania jeszcze. Napisałem wcześniej że to render na szybko i potrzeby tego wątku. Projekt kalek jest więc "w trakcie" choć jedno pytanie do tego co napisałeś.
Założyłem niebieski kolor cieni napisu na zasadzie analogi do kolorów rondla, które są oczywiste.
Czerwony jest moim zdaniem mocno ciemniejszy w środku rondla od cienia napisu.
Jeśli więc nie niebieski i nie czerwony to jeszcze jakiś inny ? Dla mnie mało prawdopodobne.

Poza tym bardziej mi chodzi o rozkminienie najbardziej prawdopodobnych kolorów o których napisałem na początku wątku.
Projekt kalek to zupełnie inny temat, który w tym wątku nie jest ważny.
Profesjonalne dodatki modelarskie na zamówienie - KALKOMANIE
My i Facebook
Avatar użytkownika
MeliusManu
 
Posty: 49
Dołączył(a): niedziela, 27 października 2013, 20:21

Re: AW FK.8 "Queenie" pytania i wątpliwości

Postprzez fragles » niedziela, 28 maja 2017, 09:32

MeliusManu napisał(a):Założyłem niebieski kolor cieni napisu na zasadzie analogi do kolorów rondla, które są oczywiste.
Czerwony jest moim zdaniem mocno ciemniejszy w środku rondla od cienia napisu.
Jeśli więc nie niebieski i nie czerwony to jeszcze jakiś inny ? Dla mnie mało prawdopodobne.


Czerwony kolor jest tak samo mało widoczny na zielonym tle, jak niebieski. Twórca nie użyłby ani tego, ani tego. Poza tym proszę zwrócić uwagę CO to jest za napis - to imię żeńskie, wykonane z artyzmem i pietyzmem, wręcz emocjonalnie. Dlatego dla mnie najbardziej prawdopodobny kolor "cienia" napisu to pomarańczowy lub żółty (w założeniu autora: złoty - to wpisywałoby się w ogólną estetykę tych czasów). A co do analogii do kolorów widocznych na zdjęciu, to idąc twoim tropem możnaby było założyć, że boki twarzy strzelca też są niebieskie, bo bliskie kolorowi niebieskiemu z rondla.

Ale wróćmy do istoty pytania.
MeliusManu napisał(a):1. Kołpaki kół - białe czy kolor płótna ( dopped linen ) ?
2. Obudowa/pokrywy silnika są szare więc zastrzały podwozia - szare czy PC10 ?
3. Trójkąt. Dolny stelarz podwozia - szary ? PC10 ? czarny ?
Bardzo więc proszę o sugestię i pomoc w rozwikłaniu tych zagadek, którą zapewne wykorzystamy w instrukcji.


ad. 1. Jeśli spody skrzydeł są w kolorze płótna, to kołpaki kół bez najmniejszej wątpliwości białe. [Wygląda na to, że na maszynie użyto trzech odcieni bieli: 1- na sterze kierunku, 2- na numerze na stateczniku i na trójkącie na burcie, 3- na rondlu i na kołpakach kół.]
ad. 2. Nie wiem.
ad. 3. Nie wiem.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości