IAR 80 - pomoc w malowaniu

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez Aleksander » niedziela, 28 maja 2017, 12:27

Potrzebuję pomocy/wsparcia przy klejeniu IAR-a 80 HB - mam "na tapecie" samolot Nr 42 i już wiem, że kalkomanie i schemat malowania poddany przez HobbyBossa są do niczego - kalki powinny mieć ciemniejszy kolor żółty i krzyże typu I (będę kombinował z kalkami Techmodu do Karasia i "Jedenastki"). Pozostają jeszcze trzy problemy, może ktoś z Was pomoże mi skończyć ten - skądinąd - bardzo sympatyczny model.
- po pierwsze - gdzie mogę znaleźć poprawny schemat kamuflażu tego samolotu (wujek G. nie dał jasnej odpowiedzi) - może ktoś poratuje książką Radu Brinzana?

- po drugie - czy ten konkretny samolot miał cały spód niebieski, czy też kamuflaż "zawijał się" wokół tylnej części kadłuba?

- i wreszcie - po trzecie - czy żółte końcówki skrzydeł były tylko od spodu, czy także od góry (na tym samolocie lub samolotach z przybliżoną numeracją)?

Z góry dziękuję!
Olo
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7970
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 29 maja 2017, 01:07

Zdjęć nie przypominam sobie żadnych.
Profile- z interneta mam takie:
Obrazek
i
Obrazek
Obrazek

Z książki "Romanian aeronautics in the second ww" taki (autor jakby ten sam):
Obrazek
Obrazek

Z książki "Romanian Fighter Colours" Mushrooma taki:
Obrazek
Obrazek

Autor- Morosanu- znany historyk, jest autorem kolorówek i pisze, jakoby kamuflaż zawijał się na dół
Obrazek

Ale zdjęcie "56" temu przeczy
Obrazek

Mam książkę Brinzana, ale w innym miejscu, w najbliższym czasie postaram się do niej zajrzeć.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9942
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 29 maja 2017, 07:52

Dzięki Piotrze! Niestety, co rysunek i profil, to inny rozkład plam - bardzo więc liczę na tą książkę R. Brinzana, podobna biblia rumuńskiego lotnictwa II w.ś. - ale z powodu ceny i braku zainteresowania innymi malowaniami, nie bardzo chcę w nią inwestować, a akurat IAR 80 bardzo mi się podoba i jest "pół-polski", więc chętnie go skończę.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7970
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez Jostein » poniedziałek, 29 maja 2017, 08:23

Z drugiej strony, kolorowe (?) zdjęcie przedstawiające "1" i "227" we wspólnym locie hipotezę o "zawijaniu" kamuflażu wokół tylnej części kadłuba by potwierdzało.
Także i "55" http://falkeeins.blogspot.com/2015/12/rumanian-iar-80-daily-ebay-photo-find.html
czy te: Obrazek

Na tym zdjęciu - trudno powiedzieć: http://i.ebayimg.com/images/g/yWMAAOSwV0RXveIY/s-l500.jpg. Trochę za małe.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 29 maja 2017, 14:30

Dzięki Jostein - to zdjęcie znam i na jego podstawie (oraz dyskusji na Hyperscale, gdzie też zadałem pytanie licząc na odpowiedź Radu Brinzana lub Milosa Gazdica), doszedłem do wniosku, że samoloty, które miały dwubarwny kamuflaż od góry były malowane także wokół kadłuba. Niestety, film i fotografie IAR-a Nr 42 nie wyjaśniają problemu malowania tego konkretnego samolotu, ale przyjmując prawdopodobieństwo, zdecydowałem, że kamuflaż "zawinę" wokół ogona, a z żółtych końcówek skrzydeł na ich górnej powierzchni zrezygnuję, pozostawiając klasycznie dolne - jak w samolotach Luftwaffe. Kołpak śmigła (na podstawie filmu z youtube'a) pomalowałem na "wycięty torcik" :D ciemnozielono/żółto 3:1 - i tak już to zostawię, choć może to nie jest do końca prawidłowo.

Pozostał jeszcze kształt plam kamuflażu górnej części samolotu i już po tych ostatnich zdjęciach widać, że prawą stronę kadłuba będę miał na czym wzorować, pozostaje strona lewa i płat, ale może coś Piotr wynajdzie w książce Radu. jak nie, to będę "ekstrapolował" :lol:
Dzięki wielkie za zainteresowanie i pomoc!

Aha - i kalkomanie - głównie krzyże, wezmę od Karasia i P.11c (ster kierunku)., bo to co dał HobbyBoss zupełnie nie przypomina oryginału.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7970
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez MarCo » poniedziałek, 29 maja 2017, 15:13

Piotrek ma na myśli chyba książkę Brinzana o IAR-80 wydaną przez SAM Publ, a teraz przez Stratusa w wersji rozszerzonej.
Co do zasady malowania to nie ma co wyważać otwartych drzwi. Zachowała się dokumentacja fabryczna maszyny a zasady malowania były proste - do egz nr 300 - od góry dwa kolory kolory w odcieniach brytyjskich i kadłub malowany dookoła, od egz 300 jednokolorowy odcień niemiecki i kadłub malowany góra-bok, dół jasny. Maszyny dwukolorowe przebudowane i (lub) remontowane otrzymywały hybrydę - jednolorowy kamuflaż dookoła kadłuba. Oczywiście wyjątki były, więc konsultacja ze zdjęciami zawsze jest wskazana.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 29 maja 2017, 18:27

Ok - MarCo - nie zamierzam wyważać otwartych drzwi, chcę jedynie znaleźć prawidłowy wzór plam kamuflażu z samolotu IAR-80 Nr 42. I tylko tyle. Kolory kamuflażu i ich pochodzenie jest mi znane, chodziło tylko o takie szczegóły jak rozkład plam, czy kadłub był malowany "dookoła" (i to już wiem, że tak) i czy żółte końcówki skrzydeł były malowane też na górnej powierzchni (i już wiem, że raczej nie).
Ponieważ zaś co kolorowa plansza, to inny rozkład plam kamuflażu, chciałbym dotrzeć do tego jednego wzoru, który obowiązywał - ale jak na razie nie jestem w stanie dowiedzieć się, który to jest - i o to pytam.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7970
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez MarCo » poniedziałek, 29 maja 2017, 20:08

Aleksander napisał(a):...chciałbym dotrzeć do tego jednego wzoru, który obowiązywał...

Ok, schemat jest odtworzony w książce, ale nie traktuj go jako jedyny wzór. Układ plam różnił się nieznacznie pomiędzy egzemplarzami, a tej 42 nie ma za dużo zdjęć. Może inne samoloty wczesnej serii pomogą ale to tak pośrednio.
Obrazek z książki The I.A.R. 80 & I.A.R. 81 - Airframe, Systems & Equipment by Radu Brinzan - © SAM Publications

Obrazek
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez Jostein » poniedziałek, 29 maja 2017, 20:25

MarCo napisał(a):(...)
Obrazek z książki The I.A.R. 80 & I.A.R. 81 - Airframe, Systems & Equipment by Radu Brinzan - © SAM Publications

Obrazek


Czy mógłby Szanowny Kolega podzielić się tabelką zawierającą parametry poszczególnych wersji produkcyjnych? W moim egzemplarzu powielone są dane dotyczące jednego wariantu.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 29 maja 2017, 21:48

Dzięki MarCo - teraz już mam wszystko! Brakowało mi tych schematów - fajnie że podzieliłeś się tymi obrazkami.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7970
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez MarCo » poniedziałek, 29 maja 2017, 23:11

Aleksander napisał(a):Dzięki MarCo

nmzc :)
Jostein napisał(a):Czy mógłby Szanowny Kolega podzielić się tabelką ...

PM me :)
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 30 maja 2017, 01:38

Marek mnie wyprzedził, ale masz jeszcze schemat z większą ilością kolorów
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9942
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: IAR 80 - pomoc w malowaniu

Postprzez Aleksander » wtorek, 30 maja 2017, 11:34

Dziękuję Piotrze! Na pewno się przyda.
Przy okazji wyczytałem z Twojego poprzedniego postu, że kołpak przypadkiem ;o) pomalowałem prawidłowo.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7970
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości