B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Postprzez Jostein » wtorek, 30 maja 2017, 22:09

Czołem!

Interesuje mnie samolot porucznika Williama Leefe'a Robinsona z 39 eskadry (Home Defence) RFC, na którym oficer ten zestrzelił sterowiec Schütte-Lanz SL-11 2 pażdziernika 1916 roku, za co otrzymał Krzyż Wiktorii. Airfix zamieścił kalkomanie pozwalające wykonać model tej maszyny. Według zespołu Airfixa, samolot posiadał pomalowaną ciemną barwą przednią część kadłuba (do tylnej kabiny włącznie). Reszta samolotu była po prostu w barwie płótna. Przednia kabina pozostawiona otwarta.
Jednak zdjęcie, które wyszperałem w sieci:
https://www.northawcuffleypc.org.uk/wp-content/uploads/photo-gallery/WLRobinsonVC/BE2c_aircraft_with_WLR-web3.jpg
sugerowałoby raczej, że przynajmniej górny płat pomalowany był na górnej powierzchni ciemną farbą (PC10?), zaś kabina obserwatora jest zamknięta pokrywą. Niestety, numer ewidencyjny jest zasłonięty. Nie mam więc pewności, że istotnie jest to ten konkretny B.E.2.
Czy te wątpliwości są możliwe do rozwiania?
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

modele polskich samolotów

Re: B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Postprzez D.Haig1/48 » środa, 31 maja 2017, 00:08

Może to jakoś pomoże:
Obrazek
Pozdrawiam,
Szymon
Avatar użytkownika
D.Haig1/48
 
Posty: 73
Dołączył(a): sobota, 28 stycznia 2017, 02:57
Lokalizacja: Skierniewice

Re: B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Postprzez Jostein » środa, 31 maja 2017, 08:39

No tak, pokręciłem datę! Dziękuję za zdjęcie.

Tu przedni kokpit otwarty!
Jest z nim ten sam problem, co z linkowanym przeze mnie - "serial" maszyny nie jest widoczny, choć płat górny był chyba jednak pomalowany na górnej powierzchni. Dalej mam o czym myśleć.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Postprzez PrzemoL » środa, 31 maja 2017, 11:43

Moja wizja:
http://www.ikb.poznan.pl/przemyslaw.lit ... /be2c.html

Wzorowałem się na dwóch zdjęciach z WD (pokazują tylko kokpit i przód kadłuba). Założyłem, że góra płatów była w CDL.Ale nie upieram się przy tym.
Namarie...
Avatar użytkownika
PrzemoL
 
Posty: 734
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:26
Lokalizacja: Poznań

Re: B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Postprzez Jostein » środa, 31 maja 2017, 14:59

Na pewno skorzystam. Sam byłem przekonany o tym, że płaty były w CDL na górnych powierzchniach. I dopiero te zdjęcie, które podlinkowałem, a na którym nowy baldachim znacząco różni się wyglądem od górnych skrzydeł, kazały mi zwątpić w tę interpretację. Ba. Airfix zaproponował nawet inny sposób malowania kadłuba ciemnym kolorem (PC10?), niż wynika to z owego zdjęcia, jak i zdjęć, na których Kolega PrzemoL się oparł: https://www.airfix.com/media/catalog/product/cache/2/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/a/0/a02101-bsv-a.jpg
Kaczka?
Istnieje co prawda książka pt. "Fokker Fodder. The Royal Aircraft Factory B.E.2c", niestety, nie posiadam jej.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Postprzez GrzeM » środa, 31 maja 2017, 16:07

A skąd w ogóle te wątpliwości co do koloru górnego płata?
Panowie na zdjęciu trzymają przecież centropłat, przestrzelony podczas ataku na sterowiec. Mnie on wygląda na CDL...
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Postprzez Jostein » środa, 31 maja 2017, 16:35

GrzeM napisał(a):A skąd w ogóle te wątpliwości co do koloru górnego płata?
Panowie na zdjęciu trzymają przecież centropłat, przestrzelony podczas ataku na sterowiec. Mnie on wygląda na CDL...


Tyle, że nowy baldachim wyraźnie prześwituje, co sugeruje wykończenie CDL. Ale na skrzydłach już tego efektu prześwitywania jakby brakowało.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Postprzez GrzeM » środa, 31 maja 2017, 17:33

No tak, ale nowy jest na 100% nowy, więc czystszy, jaśniejszy, niepokalany. Na starym śladów farby nie widać.
Rozumiem, że domyślasz się na podstawie skrzydeł widzianych od dołu? To może być złudne. Twardszym dowodem jest stary baldachim.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Postprzez iras67 » piątek, 2 czerwca 2017, 17:45

Jostein napisał(a):
GrzeM napisał(a):A skąd w ogóle te wątpliwości co do koloru górnego płata?
Panowie na zdjęciu trzymają przecież centropłat, przestrzelony podczas ataku na sterowiec. Mnie on wygląda na CDL...


Tyle, że nowy baldachim wyraźnie prześwituje, co sugeruje wykończenie CDL. Ale na skrzydłach już tego efektu prześwitywania jakby brakowało.

Nie bierzecie pod uwagę jeszcze jednego rozwiązania? Często indywidualnie eksperymentowano z zakładaniem oszklenia w tym miejscu i tych czasach ;o) . Sporo takich samolotów było. Możliwe że tu podobnie.
Obrazek
Ekspozycja zdjęcia jest taka że można o nim napisać wszystko...
Chociaż na chłopski rozum to mamy zdjęcie gdzie obsługa sfotografowana zaraz (lub w trakcie) po wymianie tej części po uszkodzeniu przestrzeleniu przez pilota. Może być tylko cellonowane bez malowania farbami. Lub położona tylko dolna lub górna część płótna i wtedy nie prześwituje tak jak dwie...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: B.E.2c nr. 2963 - duże wątpliwości

Postprzez Jostein » niedziela, 11 czerwca 2017, 10:54

I to jest duży problem. Może zdecyduję się jednak na numer 4112 2nd Lieutnanta Sowreya (pogromcy L32). Ze zdjęcia zamieszczonego w "BE2 in action" od Squadron/signal wynika, że kadłub malowany był podobnie jak samolotu Leefe Robinsona (za wyjątkiem osłony pod silnikiem), zaś górna powierzchnia górnego płata była niemalowana. Z drugiej jednak strony na prawym dolnym skrzydle górna powierzchnia albo jest zacieniona, albo pomalowana ciemnym kolorem.
Jest tez i zdjęcie samolotu z RNAS Howden, którego numer kończy się na 49 - kadłub malowany PC10, zaś na górnym płacie mamy ten sam efekt, co na podlinkowanym zdjęciu samolotu Leefe Robinsona - to znaczy z prześwitującym baldachimem i oprócz tego także i lotką.
I bądź tu, człowieku, mądry i pisz wiersze.
Jest też B.E.2c z 50 (HD) Sqdn RFC, z czaszką i piszczelami wymalowanymi pod górnym płatem, w całości malowany ciemną farbą. Strona podaje, że był to kolor czarny.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości