Filtr Aboukir

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Filtr Aboukir

Postprzez cris » niedziela, 11 czerwca 2017, 09:16

Witam
Potrzebuję pomocy w rozstrzygnięciu pewnych wątpliwości
Na warsztacie mam trzy modele ,,Piątek'' na raz więc z stąd te dopytywania o różne ich wersje
Jednym z nich jest Spitfire IR-G na którym latał Ian Richard Gleed
http://saafww2photographs.yolasite.com/ ... 9665695091
http://www.fossilwalks.com/stuff/gleed1.jpg
Jaki właściwe miał on filtr przeciwpyłowy .To że był to ponoć tak zwany Aboukir to wszędzie podają ,ale on nie wygląda na klasycznego aboukira (jeśli takowy w ogóle był )
Były jakieś wersje tego filtra ,czy zależało to od inwencji mechaników którzy przerabiali Vokesa z zakładach remontowych w Aboukir
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Reklama

Re: Filt Aboukir

Postprzez macias13_84 » niedziela, 11 czerwca 2017, 10:02

Na mój gust to taki:
Obrazek
Edit: To jednak nie o tego mi chodziło, mam żywicę z freightdoda pod Airfix i nie jest jednak taką "bulwą" jest bardziej w kroplowym kształcie
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filt Aboukir

Postprzez cris » niedziela, 11 czerwca 2017, 13:11

Widzę że znowu będzie ciężko :-/
No dobrze; większość producentów modeli , filtr z Aboukir przedstawia tak .
Na zdjęciach ,,pustynnych spitów'' też takiego można się dopatrzeć .
Ale Spitfire MkV b LF (czy też raczej z obciętymi końcówkami ) IR-G, ma coś innego pod kadłubem,może taki wynalazek ?
Zdjęcia do dyskusji z ww2aircraft.net.
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filt Aboukir

Postprzez macias13_84 » niedziela, 11 czerwca 2017, 14:48

Ja bym się jednak upierał co do "klasycznego Aoukira, o ile rozmawiamy o AB502, ale w wersji Freightdoga nie z Pavli
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filt Aboukir

Postprzez cris » niedziela, 11 czerwca 2017, 15:42

macias13_84 napisał(a):Ja bym się jednak upierał co do "klasycznego Aoukira

Ok macias ,ale jak wyglądał ten klasyczny Aboukir ?
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filt Aboukir

Postprzez macias13_84 » niedziela, 11 czerwca 2017, 16:20

Klasyczny to może złe sformułowanie jednak, ale Freightdog ma takiego w 48-ce, a w zasadzie miał bo już go nie odlewa, mój leży gdzieś w pudłach po przeprowadzce(czeka na spita z 318), zatem posiłkując się netem
Obrazek
Robili też głęboką afrykańską chłodnicę do Airfixowej Vtki, która jest też na zdjęciu (jak się kiedyś dogrzebię w pudle to cyknę fotki) podobnie jak poprawnego deHavillanda do kompletu

Freightdog nie ma takiego "odstającego podbrudka jak Pavla tylko płynnie przechodzi w chwyt powietrza, Pavla ma taką "bulwę" jak widać :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filt Aboukir

Postprzez cris » niedziela, 11 czerwca 2017, 17:15

Czyli co do kształtu -no tak z grubsza, bo ten z Freightdoga nie do końca mi pasuje-jesteśmy zgodni .
Żeby to jednak jakoś uporządkować ,to jednak kształt filtra ,jaki był na maszynie Iana R. Gleeda nie był typowym ,,fabrycznym''.
Fabrycznym kształtem nazwałbym taki kształt, czyli ,,bulwiasty"
Spit Gleeda ma inny kształt filtra co widać (przynajmniej tak mi się wydaje ;o)) na tym zdjęciu w porównaniu do dwóch pozostałych maszyn w głębi
To co jeszcze dostrzegam, to ,,spłaszczoną" osłonę zbiornika oleju pod maską silnika .Na dwóch pozostałych ( z ,,bulwiastym'' Aboukirem ) tego nie widzę.
Może było po prostu tak ,że maszyna Gleeda miała Vokesa ,którego skrócili w przedniej części ,pozostawiając niezmieniony w dalszej części pod kadłubem i zanitowali arkuszem blachy odsłonięte miejsce.
Tak ponoć oryginalnie z zakładach remontowych w Aboukir to wyglądało-taki prototyp filtra Aboukir.
Te ,,bulwiaste'' to może już dopracowane ,,zestawy tuningowe" montowane na maszynach ,,europejskich'' zamiast Vokesa
Nie wiem czy mój wywód jest słuszny i czy to co wymyśliłem nie mija się z prawdą ,więc jakby ktoś miał jakieś pomysły /spostrzeżenia to chętnie wysłucham.
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filt Aboukir

Postprzez macias13_84 » niedziela, 11 czerwca 2017, 18:40

Ten z żółtej żywicy to Freightdog mi z kolei właśnie pasuje lepiej do tego zdjęcia niż bulwiasta szara Pavla :mrgreen:
Posiada to właśnie spłaszczenie - większy zbiornik oleju oraz sama owiewka filtra jest pozbawione tej "bulwy"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filt Aboukir

Postprzez cris » niedziela, 11 czerwca 2017, 19:45

Macias coś się nie możemy zrozumieć. :mrgreen:
Albo ja piszę niezbyt zrozumiale ,albo Ty czytasz niezbyt dokładnie ;o)
TAK -jak najbardziej też tak myślę, że tak wyglądał filtr przeciwpyłowy w Spitfire MkVb Iana R. Gleeda
Przecież nawet próbowałem w swoim poście wykazać różnice na korzyści takiego twierdzenia .
Kształt tej żywicy wydaje się jak najbardziej zgodny z tym co widzimy na zdjęciu .
Jest tylko drobne ...ale
Obrazek
Spójrz pod zbiornik paliwa ,a zobaczysz taka zwężkę schowana pod nim . To samo zakończenie jest chyba wzięte z czapy.
Według mnie powinien schodzić się nie zmieniając kształtu przekroju cos jak to
https://www.largescaleplanes.com/lane/W ... e_chin.jpg
albo to
https://www.largescaleplanes.com/review ... Filter.jpg
Tutaj mamy jeszcze jedno fajne zdjęcie pokazujące ,,obciętego Vokesa'' bo typowym Aboukirem bym tego nie nazwał-ot modyfikacja polowa wraz z ,,obrezaniem'' końcówek skrzydeł :mrgreen:
http://i.imgur.com/X6DH8D1.jpg
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filt Aboukir

Postprzez macias13_84 » niedziela, 11 czerwca 2017, 20:28

cris napisał(a):Czyli co do kształtu -no tak z grubsza, bo ten z Freightdoga nie do końca mi pasuje-jesteśmy zgodni .

Zasugerowałem się, że zgadzasz się, iż wolimy Pavlę, tak ten z Freightdoga wygląda tak jakby Aboukira założono bezpośrednio na oryginalny europejski chwyt powietrza i "wystaje końcówka"
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filt Aboukir

Postprzez macias13_84 » środa, 28 czerwca 2017, 19:59

Udało mi się ostatnio odwiedzić moją mamę, więc przy okazji przegrzebałem strych, który służy aktualnie za składzik, Wygrzebałem tego żywicznego Aboukira z Freightdoda, o którym pisałem i pod karcącym wzrokiem żony kliknąłem na szybko kilka fotek na ile czas, światło i obowiązki przydomowo-porządkowe pozwoliły... :-/

Fotki robione na szybko(pod presją -znowu te pie***ły! Miałeś jeszcze dziś wykosić ogródek ;o) ) musisz mi zatem wybaczyć jakość, przy okazji masz bonusa w formie tej pogłębionej chłodnicy tropikalnej porównanie z oryginałem z Airfixa

Spit połapany na szybko czym się dało -taśma klejąca i dwustronna, normalnie oprofilowanie zbiornika oleju i sam Abuokir po dociśnięciu przylega dobrze
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filtr Aboukir

Postprzez Atlis » środa, 28 czerwca 2017, 20:10

Tamka 61035 ma Aboukir w zestawie.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Filtr Aboukir

Postprzez macias13_84 » czwartek, 29 czerwca 2017, 06:12

Tylko deczko niepodobny ;o)
Obrazek
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Filtr Aboukir

Postprzez cris » czwartek, 29 czerwca 2017, 17:36

macias13_84 napisał(a):Wygrzebałem tego żywicznego Aboukira z Freightdoda, o którym pisałem i pod karcącym wzrokiem żony kliknąłem na szybko kilka fotek na ile czas, światło i obowiązki przydomowo-porządkowe pozwoliły... :-/
Fotki robione na szybko(pod presją -znowu te pie***ły! Miałeś jeszcze dziś wykosić ogródek ;o) ) musisz mi zatem wybaczyć jakość, przy okazji masz bonusa w formie tej pogłębionej chłodnicy tropikalnej porównanie z oryginałem z Airfixa

Wielkie dzięki macias13_84 za poświęcenie i pamięć ,że Ci się chciało .Ukłony dla żony ,coby się nie denerwowała :D
Atlis napisał(a):Tamka 61035 ma Aboukir w zestawie.

macias13_84 napisał(a):Tylko deczko niepodobny ;o)

Myślę , że najbardziej podobny . Ten konkretny egzemplarz ( i co najmniej jeszcze jeden, jak nie kilka ) latały właśnie z takim filtrem przeciwpyłowym.
Nie wiem czy było coś takiego jak seryjny filtr Aboukir ,jeśli tak to może wyglądał jak ten przedstawiony przez maciasa
Aboukir to nazwa miasta w Egipcie ,gdzie mieściły się warsztaty remontowe ,przerabiające ,,wielgachne'' seryjne Vokesy na coś,co stawiałoby mniejszy opór powietrza (,,urzynano" tam jeszcze i końcówki skrzydeł ,ale to inna bajka ,a może nie).
Te ,,polowe'' filtry miały jednak o wiele mniejszą żywotność - coś za coś. ;o)
To co znajduje się pod silnikiem Spita Iana R. Gleeda , wydaje się być po prostu Voksem ,z którego usunięto przednią część wlotu.
To tłumaczyłoby także ,,chałupniczo-płaskate'' oprofilowanie w miejscu demontażu.
Na egzemplarzach z późniejszą ,,seryjną '' wersją filtru ,blachy spodu są w większości fabryczne.
Innymi słowy -Spitfire Gleeda miał po prostu prototyp filtra zwanego powszechnie Aboukir.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 3 lipca 2017, 14:40 przez cris, łącznie edytowano 1 raz
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filtr Aboukir

Postprzez Atlis » czwartek, 29 czerwca 2017, 17:48

Nie znam się, ale jak dla mnie Aboukir maciasa wygląda jak dorobiona obudowa/nakładka na krótki filtr zwykłej Mk.Vb. Aboukir Tamki z kolei wygląda jak ucięty/skrócony Vokes z Mk.Vb Trop, o czym sam pisałeś.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości