Do 215 B-5

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Do 215 B-5

Postprzez cris » poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 15:26

Witam
Interesuje mnie ten Dornier 215 B-5 ,, R4+DC"
Skąd wzięła się informacja -wszędzie powtarzana -że była to maszyna Helmuta Lenta.
Są na to jakieś kwity ,zdjęcia czy tylko domniemanie?
Chciałbym zrobić maszynę Lenta ,ale nie jakieś SF tym bardziej że znalazłem w ,,sieci'' Dorniera w podobnym malowaniu ale o kodzie bocznym ,,G9+DF'' z podpisem że to też maszyna Helmuta Lenta
Więc jak to jest ??? bo alternatywą dla mnie było by malowanie Paula Gildnera ,,R4+SN'' .
Jest przynajmniej zdjecietego samolotu i ma oznaczenia zwyciestw (więc musi być osobistą maszyną) choć akurat na tej fotce ,,obcięło'' ogon.
Może ktoś ma jakąś wiedze ,albo własne przemyślenia/opinie,namiary na dyskusje w sieci na ten temat - będę bardzo wdzięczny za pomoc i wszelkie opinie.
Ostatnio edytowano środa, 16 sierpnia 2017, 18:04 przez cris, łącznie edytowano 1 raz
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Reklama

Re: Do 215 B-5

Postprzez cris » wtorek, 15 sierpnia 2017, 21:44

Naprawdę nikt nie zastanawiał się na ile propozycje malowań ICM są prawdziwe ??? :-/
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Do 215 B-5

Postprzez KR77 » wtorek, 15 sierpnia 2017, 22:12

cris napisał(a):Naprawdę nikt nie zastanawiał się na ile propozycje malowań ICM są prawdziwe ??? :-/


Teraz przyszedł czas na klejenie polskich modeli polskich samolotów polskich producentów w polskich barwach. Wszyscy się na tym skupiają ;o)

Niemiecki złom poszedł w zapomnienie :)
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Do 215 B-5

Postprzez cris » środa, 16 sierpnia 2017, 18:00

KR77 napisał(a): Teraz przyszedł czas na klejenie polskich modeli polskich samolotów polskich producentów w polskich barwach. Wszyscy się na tym skupiają ;o)
Niemiecki złom poszedł w zapomnienie :)

O ja głupi zapomniałem ! No tak ,czarne krzyże są passé
Tera patriotą trza być - ni ma rady panie :mrgreen:
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Do 215 B-5

Postprzez Georg01 » środa, 16 sierpnia 2017, 20:39

Z nocnymi w Luftwaffe jest baaaardzo słabiutko jak dotąd. Mało kto z historyków się tym zajmuje.

Coś tam jest ale niewiele:

http://forum.12oclockhigh.net/showthrea ... elmut+lent

http://www.warbirdphotographs.com/LCBW1 ... B-1f-s.jpg

Ten R4-DC raczej pewny - kod z jego logbooka. Równolegle latał na kilku samolotach. Ciekawe, jaki kolor miała litera D. Teoretycznie powinna być zielona.

Jest bardzo dobra biografia Lenta "Lent papers". Nie mam niestety.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: Do 215 B-5

Postprzez cris » sobota, 19 sierpnia 2017, 19:40

Georg01 napisał(a): Ten R4-DC raczej pewny - kod z jego logbooka. Równolegle latał na kilku samolotach. Ciekawe, jaki kolor miała litera D. Teoretycznie powinna być zielona.

Czyli -jeśli dobrze zrozumiałem-loty bojowe na ,,R4+DC" potwierdza sam Lent . I to jest zdjęcie tego właśnie samolotu .
Że nie był to jego osobisty samolot,to było dla mnie oczywiste ,ale ciekawe ile lotów na nim odbył i czy coś zestrzelił ?
Chyba z tego okresu znane jest malowanie (całe czarne ) Bf 110E który musiał być samolotem osobistym Lenta ,bo miał oznaczenia bodajże 30 zwycięstw na ogonie ,niestety nie znam oznaczeń kodowych.
A tak przy okazji ,to w jakie kolory mógł być malowany ten Dornier , bo to chyba fabryczne ,,dziwne- autorskie '' malowanie zakładów Dorniera jest -nieprawdaż ??? :P
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Do 215 B-5

Postprzez Georg01 » sobota, 19 sierpnia 2017, 21:29

W linku, który zamieściłem jest wyraźnie napisane na czym latał wtedy na pewno. Na tym i na niczym innym.

110s - AC & EC about equally & CC once, BG+EJ twice.
Do 215 - DC
Do 17 - ZC
He 111 - 2 Platzflug in KH+EP

Tyle jest w odpowiedzi na forum Lufwaffe. To znaczy, że zachował się jego logbook, gdzie wpisywał wszystkie swoje loty i na czym je odbywał. Jak widać na forum Luftwaffe są tacy, co dysponują skanami z tego logbooka.

Co do kolorów to mocno obstawiam RLM 74/75 i tej wersji się będę trzymał do końca swoich dni i tak kiedyś pomaluję swojego. Chyba, że ujrzę kolorowe foto z epoki, które pokaże, że było inaczej. Dyskusje, że mocniejszy czy słabszy kontrast sobie daruję. Przy tak marnych zdjęciach nie ma ona żadnego sensu.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: Do 215 B-5

Postprzez cris » niedziela, 20 sierpnia 2017, 00:22

No tak ,jakoś pobieżnie przyjrzałem się tym linkom.
I tak jest się na czym oprzeć ,bo na więcej -tak jak piszesz - nie ma chyba co liczyć.
Dzięki Georg01 ,jesteś jak zwykle pomocny .
Co do kolorów tego B5 ,to swoich jakiś typów nie mam (za zielony jestem )
Jak Ty piszesz że w ,,szarości " to pójdę tym tropem, bo widzę Twoje mocno ugruntowane przekonanie (musiała być kiedyś jakaś dyskusja :P ) do takich barw.
Ja wiem tylko tyle ,że Dornier malował swoje samoloty w ,,dziwne "'schematy , więc podejrzewałem i kolory dość ,,egzotyczne'' :) .
Pozdrawiam cris
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Do 215 B-5

Postprzez Georg01 » niedziela, 20 sierpnia 2017, 10:26

Ja mam w ogóle mocny kurs na schemat 74/75 w większości przypadków :) Nie przejmuj się moim nastawieniem. Jak pomalujesz tak będzie dobrze. Wątpię, żeby szczególnie w przypadku nocnych myśliwców z roku 1941, a więc roku, gdzie nocny kamuflaż jeszcze był w fazie testów, można było udowodnić tezę o malowaniu 74/75. Zapewne stosowano wiele kombinacji kolorystycznych i bardzo możliwe, że każdy z wymienionych samolotów Lenta w tym czasie malowany był inaczej :) Być może nawet z powodu testowania przez Lenta różnych wariantów malowania.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości