Strona 1 z 1

Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: niedziela, 26 listopada 2017, 17:38
przez cris
Witam
Mam pewna zagwozdkę ,dotyczącą malowania tego Beaufightera.
Chodzi mianowicie o kolor liter kodowych .
Na tej kolorowance są one ,,czerwone'',i takie malowanie podaje też Tamiya w swoim Mk X w skali 1/48
Tutaj model wykonany w tych barwach o numerze seryjnym RD 351( co też jest dla mnie istotne)
Takie samo oznaczenie (kolor i nr seryjny ) proponuje też na swoich kalkach Xtradecal
Próbowałem znaleźne jakieś źródło (fotkę) na podstawie której opracowano to malowanie . Oczywiście zamiast postępu więcej niewiadomych :(
Okazało się że w sieci można znaleźć inną wersję malowania ,,długonosego'' Beau Mk X QM-F ,ale z czarnymi literami kodowymi i co najważniejsze o nr. ser. RD 579,a nie RD 351
Takie kalki daje Hasegawa w 72'ce i chyba stary Revell/Matchbox
Jak widać rozbieżności spore, także co do roku operowania poszczególnych wersji - ''czerwony'' koniec 44 , ''czarny'' maj 45
Ale co najciekawsze odnalazłem chyba zdjęcie na którym się wzorowano odnośnie kalek.
Jest ono zamieszczone w ,,Warpaint Series No 1 Bristol Beaufighter'' na stronie 10
Oczywiście mało tam widać - np niema nr. seryjnego ,nie wiadomo jakie roundle na górze skrzydeł (późne ,czy jeszcze wcześniejsze) , ale ,,kolor" liter podejrzanie ciemny jak na czerwone -tak że niepewności wiele.
Może któryś z Kolegów zgłębiał już ten temat, jest ,,biegły z Beaufightera '' i pomoże ustalić mi jakąś poprawność tego malowania ,coby nie dać ciała przy oznakowaniu tego Beau QM-F
pozdrawiam cris

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: niedziela, 26 listopada 2017, 18:39
przez KR77
W książce The Bristol Beaufighter - Richard A. Franks jest taka ''kolorowanka'':

Obrazek

... z opisem, że litery kodowe czerwone.

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: niedziela, 26 listopada 2017, 22:38
przez cris
KR77 napisał(a):W książce The Bristol Beaufighter - Richard A. Franks jest taka ''kolorowanka'':

Obrazek

... z opisem, że litery kodowe czerwone.

Kolorowanki ,kolorowankami- można natworzyć wszystko ;nawet że różowy .
Ja bym chciał by ktoś pomógł mi zinterpretować to zdjęcie z publikacji ,,Warpaint Series No 1 Bristol Beaufighter''
Obrazek
Może jest gdzieś w lepszej jakości ,może jakaś dyskusja ,pomysły ? ;o)
Czy te litery wyglądają na czerwone?
Skrzydło samolotu (ten biały cień w dolnym prawym rogu) z którego zrobiono fotkę QM-F, ma znaki ,,późne" z białą otoczką w środku (na zdjęciu w publikacji to jeszcze widać ,tu niestety biała plama) ,więc pewnie i QM-F też, czyli wiosna 45roku ?

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: poniedziałek, 27 listopada 2017, 11:58
przez Dominik
Cris, może to być czerwony, ale jest dużo ciemniejszy niż czerwony na finflaszu. Stawiałbym albo czarny albo jakiś ciemny odcień niebieskiego (np. Royal Blue). Chyba, że klisza była z tych co z żółtego robią ciemny szary (co może być w tym przypadku, gdyż nie widać dokładnie żółtego kręgu w rondelu kadłubowym).

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: poniedziałek, 27 listopada 2017, 12:37
przez cris
Dominik napisał(a): Chyba, że klisza była z tych co z żółtego robią ciemny szary (co może być w tym przypadku, gdyż nie widać dokładnie żółtego kręgu w rondelu kadłubowym).

Dokładnie tak ,też to zauważyłem ,ale co w takim przypadku z takim kolorem jak czerwony ,będzie ,,czarniejszy'' ?
Ja się nie upieram przy czerwonych literach ,mogę zrobić czarne ,ale te dwa malowania (z tych kolorowanek do których dałem linki w pierwszym poście) to jakby dwa różne samoloty a nie interpretacja -muszę mięć jako taką pewność
Nie dość że różnią się numerem seryjnym (ciekawe skąd to wzięli) to jeszcze nawet w jednym malowaniu ( np.czerwonym )litera ,,M'' jest przedstawiana w różnym kroju , no i jakie ,,roundle ''na skrzydłach tzn jaki okres służby ???
Ech może ktoś ma inne malowanko ,ale z II wś , i to tak z okresu bojowego i walki ,a nie lotów w ,,aeroklubie" :mrgreen:

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: poniedziałek, 27 listopada 2017, 15:44
przez Jarpen
Witam wszystkich.
Fotka Beuafightera którą zapodałeś nie jest raczej ortochromatyczna ,w takim przypadku czerwony kolor we finfleszu pierwszy w kierunku lotu byłby ciemniejszy od niebieskiego. Więc litery kodowe obstawiał bym jako czarne.Rondle na górze płatów są prawdopodobnie takie jak na skrzydle maszyny w prawym dolnym rogu,tzn. z białym kolorem, sugeruję to rok 1945. Natomiast na kokardzie na kadłubie nie widać obwódki która powinna być jasna na tym zdjęciu.Na dolnej powierzchni skrzydeł kokard prawdopodobnie nie było. Kolorowy profil najbliższy prawdy jest ten z Monografii Lotniczych zalinkowany w pierwszym poście.

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: poniedziałek, 27 listopada 2017, 19:49
przez KR77
cris napisał(a):Może jest gdzieś w lepszej jakości...


Ciut lepsze ;o)


Obrazek

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: wtorek, 28 listopada 2017, 11:51
przez cris
Jarpen napisał(a): Na dolnej powierzchni skrzydeł kokard prawdopodobnie nie było.

Tak ,ale coś mi się wydaje ,że na dole skrzydeł był nr. seryjny - są tam jakies ,,cienie" ( a może chcę to widzieć :) )
Jarpen napisał(a):Kolorowy profil najbliższy prawdy jest ten z Monografii Lotniczych zalinkowany w pierwszym poście.

Czyli wychodzi że to ten , faktycznie -tak będzie ten Beaufighter wyglądał.
Z tym że jak ma późne ,,rondle " ,to powinien mieć nr. seryjny na dole skrzydeł ,bo zostały chyba wprowadzone w tym samym czasie ( a tak dokładnie to właściwie kiedy ,bo nie chce mi się sprawdzać) ?
Coś się powoli klaruje ,ale nie do końca . Powiedzcie mi proszę, dlaczego w takim razie, większość autorów (praktycznie wszystkie monografie ) zamieszczają malowanie QM-F z czerwonymi literami kodowymi, żółtą otoczką rondla na boku oraz nr ser. RD 351- czyżby to całkiem inny Beaufighter ?
Skoro inny to może są jakieś podstawy (foty ) by tak go przedstawiać . Na domiar złego producenci modeli/kalek też takie malowanie dają (np Tamiya) wiec może jest coś na rzeczy ?

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: wtorek, 28 listopada 2017, 14:05
przez caughtinthemiddle
cris napisał(a):Z tym że jak ma późne ,,rondle " ,to powinien mieć nr. seryjny na dole skrzydeł ,bo zostały chyba wprowadzone w tym samym czasie ( a tak dokładnie to właściwie kiedy ,bo nie chce mi się sprawdzać) ?


Nie. Rondle IA to styczeń 1945 r., a seriale na spodzie skrzydeł późny lipiec 1945 r. Co też pokazuje (jak zwykle) fachowość Rysia Caruany (patrz podpis do jego kolorówki)

cris napisał(a):Coś się powoli klaruje ,ale nie do końca . Powiedzcie mi proszę, dlaczego w takim razie, większość autorów (praktycznie wszystkie monografie ) zamieszczają malowanie QM-F z czerwonymi literami kodowymi, żółtą otoczką rondla na boku oraz nr ser. RD 351- czyżby to całkiem inny Beaufighter ?
Skoro inny to może są jakieś podstawy (foty ) by tak go przedstawiać . Na domiar złego producenci modeli/kalek też takie malowanie dają (np Tamiya) wiec może jest coś na rzeczy ?


To jest na rzeczy, że jeden śmiało rżnie z drugiego i tym sposobem bzdura wymyślona x lat temu potrafi żyć swoim życiem przez kilkadziesiąt lat.

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: środa, 29 listopada 2017, 01:08
przez cris
caughtinthemiddle napisał(a): Nie. Rondle IA to styczeń 1945 r., a seriale na spodzie skrzydeł późny lipiec 1945 r. Co też pokazuje (jak zwykle) fachowość Rysia Caruany (patrz podpis do jego kolorówki)

Czyli co? Ta interpretacja wyssana z ,,brudnego " palca jest :cry: .
Kurcze ,a są na ten schemat gotowe kalki z Xtradecalu ,i gdzie ja teraz znajdę podobne na czarnego ,może ktoś ma na zbyciu :P
caughtinthemiddle napisał(a):To jest na rzeczy, że jeden śmiało rżnie z drugiego i tym sposobem bzdura wymyślona x lat temu potrafi żyć swoim życiem przez kilkadziesiąt lat.

Amen ;o)

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: czwartek, 30 listopada 2017, 09:40
przez Jarpen
Takich profili kolorowych wyssanych z palca ,a przynajmniej niezbyt rzetelnych jest cała masa, chociażby słynny już P-40 Cliva Caldvella LD-C ,gdzie nikt nie widział żadnej fotki tej maszyny. Dlatego bardzo dobrze że prowadzimy takie dyskusje,jeżeli chcemy rzetelnie podejść do tematu.
Pozdrawiam. :)

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: czwartek, 30 listopada 2017, 11:28
przez cris
Jarpen napisał(a): Dlatego bardzo dobrze że prowadzimy takie dyskusje,jeżeli chcemy rzetelnie podejść do tematu.
Pozdrawiam. :)

Dokładnie tak choć pewnie jest jeszcze paru Kolegów którzy mogli by dorzucić ,,kamyczek'' do tej dyskusji ,a milczą .
Ja w każdym razie dziękuję wszystkim za informacje ,efekt jest taki ze porzucam to malowanie na rzecz P6-L1 RD432 z 489 (NZ) Sqn RAF .
Są fotki https://i.pinimg.com/originals/a1/1e/6d ... 84a2b6.jpg
http://www.asisbiz.com/il2/Beaufighter/ ... 945-01.jpg
http://www.cambridgeairforce.org.nz/WON ... une-45.jpg
Jakiś opis
http://www.cambridgeairforce.org.nz/WON ... lip-leech/
https://i.ebayimg.com/images/g/0VAAAOSw ... -l1600.jpg
http://www.kiwimodeller.com/~kmodel/ind ... mitstart=0
Chyba będę ,,drążył'' to malowanie,a juz zastanawia mnie pewna rozbieżność :
Finflesz ma szeroki biały pasek w środku, czyżby był przemalowany stad ten ciemny odcień po zamalowaniu poprzedniego -to
jakiś późny schemat ???
Znaki na boku kadłuba nie mają chyba żółtej otoczki albo jej nie widać. Na zdjęciu gdzie stoją na lotnisku otoczka jest i finflesz chyba inny ???

Re: Beaufighter Mk.X QM-F

PostNapisane: czwartek, 30 listopada 2017, 15:14
przez Jarpen
Cris- Nie siedzę zbyt głęboko w Bofajterach ,ale tutaj pierwsza fotka jest prawdopodobnie właśnie ortochromatyczna tzn. taka gdzie ciepłe barwy , żółty, czerwony czy brązowy wychodzą jako ciemne. Zwróć uwagę na Fin flash gdzie czerwony jest ciemniejszy od niebieskiego,zatem żółty w kokardzie na kadłubie będzie ciemny ,a że zdjęcie jest kiepskiej jakości to go nie widać,ale prawdopodobnie jest. Białe pole we Fin flashu może być trochę szersze to się zdarzało. Pozostałe fotki też niestety kiepskiej jakości powoduje to rozmycie granicy kolorów na kokardach co może być mylące ,ale myślę że są typowe dla tego okresu-wiosna 1945. Tak że kolorowy profil z ostatniego linku jest raczej prawidłowy.