Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 1 grudnia 2017, 20:28

Obrazek
Nie narzekać na dolną część, bo lepszego nie będzie :D
Ciekawe z której Jedenastki ?
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez KayFranz » piątek, 1 grudnia 2017, 21:08

Będzie...

Zauważcie, że wokół "odwłoka" jest inny odcień niż kadłubowego tła. Dwukolorowy znak? Obstawiam czerwono/żółty.

Samolot to "10", osobista maszyna Stefana Pawlikowskiego, d-cy Brygady Pościgowej we Wrześniu. Z tym, że we Wrześniu nie latał bojowo. Wg mnie jest jeden kandydat na pilota tej "10" - st. szer. Piotr Paweł Gallus ze 112 EM po południu 5 września trafiony w locie próbował wylądować awaryjnie, ale pod koniec dobiegu wjechał w rów melioracyjny i skapotował. Samolot pozostawiono.

P.S. 20:26. Zaczyna być ciekawie... Porównuję posiadane zdjęcia zestrzelonej "10" 783-N z godłem smoka i już wcale taki pewien nie jestem, czy to to samo godło. Chyba, że było tam więcej kolorów - i na jednych błonach wyszły jako jasne, dając skrzydło o innym kształcie, a na prezentowanym w pierwszym poście ten kolor wychodzi jako ciemny.

Obrazek


P.S. Nie jedenastka, tylko PZL P.7a.
Ostatnio edytowano sobota, 2 grudnia 2017, 07:05 przez KayFranz, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez potez » piątek, 1 grudnia 2017, 21:35

A kto kupił i będzie publikować? Artykuł w "Gapie" czy Stratus?
W Polish Fighter Colors Stratusa, jaszczur na planszach jest żółto-zielony. Dlaczego uważasz że czerwono-żółty powinien być?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez KayFranz » piątek, 1 grudnia 2017, 21:43

Na razie aukcja trwa. Po prostu przepuściłem fotkę przez Magic Machine Adobe ;))

A czerwone i żółte - to skojarzeniowo: smok, ogień... Przy czym wcale nie jestem pewien, czy nie było jeszcze innych kolorów. Zaraz coś dołożę z mojego archiwum. Ino uśpię kogo trzeba...

Aha, Bogdan może mieć rację - coraz bardziej wygląda mi to jednak na P.11a. To znaczy ta "10".


Obrazek

Kolejna maszyna z godłem smoka?? O ile nie mieliśmy w 1939 "tajnych eskadr" to - wg mnie - jedyne wytłumaczenie obecności tego smoka na burcie jest takie, że Pawlikowski po stracie pierwszej osobistej maszyny nakazał przygotowanie mu drugiej. Być może potrzebował jej do inspekcji pododziałów. Samolot z nr 2 wygląda na porzucony, a nie stracony w walce.

Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 2 grudnia 2017, 07:03 przez KayFranz, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez potez » piątek, 1 grudnia 2017, 23:25

P.11a od P.11c można odróżnić po nitowaniu kadłuba:
a ma u góry kadłuba równoległe podłużnice jak w P.7 a poniżej osi kadłuba skośne
c ma skośne :
Obrazek
Obrazek

MA ktoś linka do tej aukcji z fotką??? 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez KayFranz » sobota, 2 grudnia 2017, 07:53

Voilà!
https://www.ebay.de/itm/Foto-Pilot-Jagdflugzeug-Beute-Flugzeug-Plane-Wappen-Mailing-Frankreich-41/391936258802?hash=item5b4138b2f2:g:LiUAAOSw7z1aHqfB

I teraz mam we łbie kociokwik.
Jeśli się zjedzie na sam dół oferty, to można zobaczyć to foto w szerszym ujęciu.

Obrazek

I widać, że to P11c - czyli "10" odpada. Tym bardziej, że stała przekrzywiona na bok, a tu wyraźnie foto jest zrobione stojącej normalnie maszynie. A z kolei "2" stała na tle stodoły, a tutaj za samolotem, z lewej są jakieś krzaki.
Trzeci wrześniowy samolot z godłem smoka?? Chyba, że Niemcy przestawili "2" (np. do wywózki) i wtedy to zdjęcie zostało zrobione. Tyle, że wtedy moja teoria o nieuczestniczeniu samolotu z nr 2 w walce pada - bo na foto widać przestrzelinę.
Ale mam nieodparte wrażenie, że "2" (ta spod stodoły) ma godło umieszczone niżej...
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez potez » sobota, 2 grudnia 2017, 09:22

Khm khm...
Akurat na tym szerszym zdjeciu to widać, że to nie jest P.11c :mrgreen:
Wersja c ma oprofilowanie na grzbiecie kadluba od zagłówka pilota do statecznika - popatrz na zdjecie , które wkleiłem...
Tutaj wyraźnie widać płaski kawał blachy na łączeniu połówek kadłuba - jeśli to 11tka to tylko a 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez Bogdan Stanek » sobota, 2 grudnia 2017, 11:29

Liczę na zrozumienie
Obrazek
bo nie chciałem otwierać nowego wątku a zdjęcie godne zakupu./picclik.de/
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez fragles » sobota, 2 grudnia 2017, 12:13

To jest ta łaciata trójka z Pułtuska?
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez GrzeM » sobota, 2 grudnia 2017, 12:51

Super odkrycie!!!

KayFranz napisał(a):Trzeci wrześniowy samolot z godłem smoka??

Przecież jest trzecia wrześniowa "11a" z salamandrą 112 Eskadry - "7" o numerze 7.35 (podskrzydłowy 712 N) pozostawiona w Zaborowie. Owszem, dotychczasowe zdjęcia w Polish Fighter Colours Stratusa pokazują ją w dość zaawansowanym stanie demolki, ale to zdjęcie może być po prostu wcześniejsze. Stoi na skraju niewysokiego lasku.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez KayFranz » sobota, 2 grudnia 2017, 18:17

Przecież jest trzecia wrześniowa "11a" z salamandrą 112 Eskadry - "7" o numerze 7.35 (podskrzydłowy 712 N)

Kiedy 112 EM zmieniła godło z atakującego koguta w trójkącie na salamandrę (albo smoka albo innego stwora)?
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez potez » sobota, 2 grudnia 2017, 20:44

Zaczeli je malowac na wiosne 1939. Wczesniej miała je 19 eskadra myśliwska ale to jeszce jak bolszewików gonili :mrgreen: Później Flight "b" Dywizjonu 303
GrzeM napisał(a):Przecież jest trzecia wrześniowa "11a" z salamandrą 112 Eskadry - "7" o numerze 7.35 (podskrzydłowy 712 N) pozostawiona w Zaborowie. Owszem, dotychczasowe zdjęcia w Polish Fighter Colours Stratusa pokazują ją w dość zaawansowanym stanie demolki, ale to zdjęcie może być po prostu wcześniejsze. Stoi na skraju niewysokiego lasku.

Jak dla mnie to właśnie ta sztuka jest, na zdjęciu wygląda na postrzelaną na kadłubie, "10" nie ma przestrzelin na godle a tu widać ślad po kuli na lewym skrzydle
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez quest » niedziela, 3 grudnia 2017, 22:59

To zbliżenie kadłuba 7, 7.35.
Maszyna stała koło choinek, niektóre zostały użyte do maskowania. Jedno z drzewek jest widoczne ze Szwabikiem w tle, na tym szerszym ujęciu z ebaya. Później cały gad został elegancko wycięty z kadłuba. Z lewej strony godło chyba było poszatkowane pociskami albo jakiś niemiaszek amatorsko podszedł do "wycinki" i spartolił a efekty są znane powszechnie ze zdjęć 712-N. Raczej stawiam na pociski.
Pewności nie mam oczywiście ale...
Pozdrawiam
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 15:35

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 8 grudnia 2017, 14:38

Witam
W Polish Fighter Colors Stratusa, jaszczur na planszach jest żółto-zielony. Dlaczego uważasz że czerwono-żółty powinien być?

Patrzę na fotografię i widzę, że jaszczur ma trzy kolory .
No, ale należy wziąć poprawkę, bo ja różne rzeczy widzę a inni nie :D
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Godło 112 Eskadry Myśliwskiej w szczegółach.

Postprzez potez » piątek, 8 grudnia 2017, 21:18

dobra jest biały jako trzeci kolor 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości