Hurricane II B dywizjon 317 (do modelu FLY 1:32)

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Hurricane II B dywizjon 317 (do modelu FLY 1:32)

Postprzez jabartoldi » wtorek, 9 stycznia 2018, 21:34

Dzień dobry. Chcę przywitać się na tym forum. Nie znalazłem oddzielnej powitalni :-) Mam nadzieję, że mi to wybaczycie. Po kilkunastu latach przerwy i odchowaniu dzieci wróciłem do zabawy. Na warsztacie model FLY w skali 1:32, w malowaniu 317 dywizjonu, czyli Hurricane II B. Zbliża się powoli malowanie i stąd parę rzeczy do przemyślenia. Pytania na jakie nie mam na razie odpowiedzi i zwracam się z nimi do Was.
Czy w II B były montowane osłony zasłaniające płomienie z wydechu (prostokątne blachy) jak dla wersji nocnej? Zdjęcia jakie znalazłem na stronie myśliwcy pokazują je ale jak się domyślam, dotyczą wyłącznie wersji I, w użyciu od kwietnia w tym dywizjonie na jakiej latał dywizjon do lata 41 kiedy przezbrojono ich na II B?
Pytanie kolejne. Anteny dla tej wersji. Na części zdjęć występują obie, na części tylko antena do statecznika poziomego, plus słupek za kabiną. Czy dla samolotu JH X z pudełka FLY (Porucznika Brzeskiego) : były obie czy jedna, dolna? Szachownice. Dla 317 dywizjonu malowano je pod kabiną lub na osłonie silnika. Jakie było umiejscowienie w tej maszynie? 2 stronnie? Gondola podwozia. Kolor. Srebrny? Czy interior green? Na zdjęciach jakie znalazłem dla tego dywizjonu wychodzi dla mnie interior plus aluminium dla goleni i felg. Czerwone malowanie osłon Km. Wyłącznie dla 4 km w skrzydle, czy także dla 2 dodatkowych? Ze zdjęć nie byłem w stanie tego złapać. Dalej, poproszę o podpowiedź. Czy na śmigłach znajdowały się znaki producenta? Ze zdjęć wynika, że nie zawsze, tak samo jak oznakowania eksploatacyjne.
Czy ktoś z Was ma zdjęcia tego samolotu?
I to chyba na tyle. Moje wrażenia z montażu i malowania opiszę jako oddzielny wątek. Nie znalazłem tutaj jeszcze relacji z budowy tego samolotu. Mam kilka spostrzeżeń o samym modelu, instrukcji, "zgodności" tego co w pudełku oraz tego jak się go składa. Bartek
jabartoldi
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 9 stycznia 2018, 21:05

Reklama

Re: Hurricane II B dywizjon 317 (do modelu FLY 1:32)

Postprzez Jarpen » sobota, 13 stycznia 2018, 21:16

Jedyne znane mi foto tej maszyny znajdziesz w Polish Wings Nr.4.Zresztą tylko przednią część maszyny. A teraz odpowiedzi na twoje pytania. W tym przypadku blach nad kolektorami spalin nie było. Maszt anteny prosty bez linki antenowej.Szachownica pod wydechami bez napisu POLAND,no prawdopodobnie z obu stron.Czerwone kawałki taśmy- bo nie była to farba-oczywiście przed każdym wylotem karabinu.Poza tym przód tej maszyny za kołpakiem śmigła pomazany był jakoś jasną farbą.Znaki producenta na śmigle to raczej rzadkość.
Pozdrawiam
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 14:08

Re: Hurricane II B dywizjon 317 (do modelu FLY 1:32)

Postprzez iras67 » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 11:19

A mnie zastanawia sposób i cel innego zaklejenia otworów k-mów. Inny kolor taśmy tych skrajnych najbliżej kadłuba. Ćwiczenia w strzelaniu do rękawa i ładowanie tylko dwóch k-mów dla oszczędzania amunicji?
ps. W ostatnio wydanym "Polish Fighter Colors" vol.1 Autorzy sugerują cienki czarny pasek na kołpaku przed zgarniaczem oleju czego instrukcja Fly nie pokazuje...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Hurricane II B dywizjon 317 (do modelu FLY 1:32)

Postprzez jabartoldi » czwartek, 1 lutego 2018, 17:43

Wielkie dzięki za podpowiedzi Jarpen. Robię zgodnie z tymi sugestiami, zdjęcia wkleję jak skończę. Na razie i tak mam przestój, bo pozrywałem kalki i czekam na nowe. Źle zareagowały na płyn pod nie Wamoda. Ostatnie pytanie. Czerwone malowanie kostek materiału także w przypadku km (2) na krańcach skrzydeł? Bo patrząc na zdjęcia, ciężko mi złapać czy tak było faktycznie? Pozdrawiam Bartek
jabartoldi
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 9 stycznia 2018, 21:05

Re: Hurricane II B dywizjon 317 (do modelu FLY 1:32)

Postprzez Jarpen » niedziela, 4 lutego 2018, 14:09

Bartek,mechanicy zaklejali wyloty karabinów maszynowych kawałkami płótna , przeważnie w tym kolorze -czerwono-brązowym, więc zewnętrzne też. Co do płynu pod kalki ja go nie stosuje, zamiast tego daje dodatkową warstwę rozcieńczonej gumy arabskiej ,co by kalki nie srebrzyły. Płyn stosuję na kalki.
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 14:08

Re: Hurricane II B dywizjon 317 (do modelu FLY 1:32)

Postprzez jabartoldi » czwartek, 8 lutego 2018, 21:50

Jarpen, tylko te karabiny, skrajne, wychodzą poza otwory dla nich przeznaczone. Są wersje - zdjęcia ze schowanymi i te wystające. Stąd pytanie, czy były obmalowane. Zrobiłem na razie obmalowanie 4 skrzydłowych, te zewnętrzne nie. Jak znajdę jakieś zdjęcia, pokazujące kolor na tych skrajnych, domaluję. Skontaktowałem się z FLy Models, mam obiecane nowe kalki. Poczekamy. W międzyczasie na półce wylądował Thunderbolt 1:32 Hasegavy. :-) Ale to już do innego wątku.
Z płynem, faktycznie, chyba zrobię jak polecasz.
jabartoldi
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 9 stycznia 2018, 21:05

Re: Hurricane II B dywizjon 317 (do modelu FLY 1:32)

Postprzez Jarpen » piątek, 9 lutego 2018, 20:14

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 1_CR38.jpg

Zgadza się,wystawały ale jak pokazuje to zdjęcie nie na tyle żeby nie można ich było zakleić.
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 14:08


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości